Connect with us

ENERJI

“Yarının enerjisine bugünden ortak olun”

Yayın tarihi

-

Elektrik sektöründe üretim ve satış ayaklarını birlikte oluşturarak, sistemin ve müşterilerinin taleplerine en uygun şekilde, dikey entegrasyona dayalı bir yapı inşa ederek sektörde fark yaratan ODAŞ Enerji (Odaş Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.), halka arz ediliyor.

Burak Altay-Bahattin OzalYatırımcıları, “Yarının enerjisine bugünden ortak olun” sloganıyla, yarının enerji şirketine ortak olmaya davet eden ODAŞ Enerji, üretim alanında büyüyen kârlı yatırımlarının yanı sıra, 33 bini aşkın abonesiyle sektörün, en çok serbest tüketici abonesine sahip elektrik satışı ve ticareti yapan şirketi konumunda bulunuyor.

Son yıllarda hızlı bir büyüme kaydeden, kârlılığı ve teknolojik altyapısı ile sektörün en önemli temsilcilerinden biri haline gelen ODAŞ Enerji, hisselerinin % 28.6’sını halka arz edecek.

Türkiye’de elektrik piyasasının ihtiyacına dönük olarak kurgulanmış üretim ve satışı birleştiren yapısıyla fark yaratan ODAŞ Enerji’nin halka arzında, talep toplama tarihleri 13 ve 14 Mayıs olarak belirlendi.

Halka arz süreciyle ilgili bilgi veren ODAŞ Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Bahattin Özal ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Altay, sektörün lider kuruluşlarından biri olan ODAŞ’da yüzde 28.6’lık hissenin halka arz edilmesinin, hem ODAŞ hem de sektör için yeni bir dönüm noktası oluşturacağını vurguladılar.

Yüzde 50’si yurtiçi bireysel, % 40’ı yurtdışı kurumsal ve % 10’u yurtiçi kurumsal yatırımcıya

ODAŞ Enerji’nin halka arzı, sabit fiyatla talep toplama ve satış yöntemiyle gerçekleştirilecek.  Ek satış hakkı bulunmayan halka arzda, tahsis grupları, yüzde 50 oranında yurtiçi bireysel yatırımcılar, yüzde 40 oranında yurtdışı kurumsal yatırımcılar ve yüzde 10 oranında da yurtiçi kurumsal yatırımcılar olarak belirlendi.

Halka arz öncesi piyasa değeri 202 milyon 610 bin 679 TL olarak açıklanan ODAŞ Enerji’de, halka arz öncesi ödenmiş sermaye de 30 milyon TL.

Bizim Menkul Değerler liderliğinde gerçekleşecek olan halka arzda, hisse birim fiyatı 5 TL olarak belirlenirken, 12 milyon TL’lik nominal sermaye artımıyla birlikte halka arz sonrası sermayenin 42 milyon TL olacağı açıklandı.

Bedelli yapmama taahhüdü, şirket tarafından 365 gün; satmama taahhüdü ortaklar tarafından yine 365 gün olarak açıklanan halka arzda, temettü politikası “dağıtılabilir kârın yüzde 20’si” olarak açıklandı.

Üretim, ticaret ve satış birlikte, hızlı büyüme

ODAŞ’ın mevcut durumunu ve gelecek potansiyellerini değerlendiren Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Bahattin Özal, üretim ayağındaki yatırımlarına dair şunları söyledi:

“ODAŞ Enerji’nin, Şanlıurfa’da bulunan ODAŞ Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’nin 3. etap yatırımını Haziran ayında tamamlıyoruz ve santralin şu anda 128 MW olan kapasitesi bu yıl 140 MW’a çıkıyor. ODAŞ’ın önümüzdeki yıllarda devreye alınacak 19 MW’lık HES yatırımları, Konya Ağrı Doğalgaz için 63 MW’lık lisansı ve 2014 yılında yatırım sürecine başlanacak Zonguldak Filyos’taki 350 MW’lık kömür santrali yatırımıyla birlikte, 2017 yılında toplam 570 MW civarı bir kurulu güce ve 3,5 milyar kwh elektrik üretime ulaşmasını hedefliyoruz.

Özet finansal verilerimiz de üretimden gelen gücümüzün mali tabloya yansıdığını gösteriyor. 2012 yılında 258 milyon lira olan satışlarımız, 2013’ün ilk çeyrek verileriyle yıllık projeksiyonlarda yüzde 140’lık bir artışa ve 633 milyon liraya ulaşıyor. Yine 2012’de 32.1 milyon TL olarak gerçekleşen faiz, amortisman ve vergi öncesi kârımız, benzer projeksiyonlarda yüzde 63’lük bir artışla 52.5 milyon TL’ye çıkıyor. Yatırımcılarımız halka arz edilen hisseler için talep toplarken bu güçlü üretim ve finans yapısına ve yarının enerjisine ortak olacaklar.”

ODAŞ Enerji hisselerinin halka arzıyla birlikte yeni yatırımların önünün açılacağını vurgulayan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Altay ise şirketin satış ve ticaret alanındaki faaliyetleriyle ilgili olarak şunları söyledi:

“ODAŞ Enerji bünyesindeki Voytron, 33 bini aşkın abonesiyle sektörün en çok serbest tüketici abonesine sahip elektrik satışı ve ticareti yapan şirketi olarak liderliğini sürdürüyor. Bu rakam şu an için tüketim noktasında yüzde 15.4’lük bir pazar payı anlamına geliyor. Ayrıca ülkemizde önümüzdeki 2 yıl içerisinde serbest tüketici limitlerinin azaltılacak olması ile birlikte Voytron’un ticari kuruluşların yanı sıra hane halkına da elektrik satabilecek duruma gelmesini bekliyoruz. Bu da geleceğe dönük beklentilerimizi daha da artırıyor.

Tam da böyle bir dönemde gerçekleştirmekte olduğumuz halka arzın, büyüme sürecinde ODAŞ’a yepyeni bir ivme kazandıracağını düşünüyoruz. Yatırımcılara da yarının enerjisine bugünden ortak olacakları bu önemli fırsatı kaçırmamalarını tavsiye ediyoruz.”

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ENERJI

1 Milyon dolarlık sürdürülebilir enerji yatırımı

Yayın tarihi

-

Yazar:

Garip Sahillioğlu

Avrupa Yakası’nın en büyük GES (Güneş Enerji Santrali Sistemi) projesi, Mars Logisticsin yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırımı ile hayata geçiyor. Proje ile Hadımköy Lojistik Merkezinin 12.098 metrekarelik çatı alanı güneş panelleri ile kaplanacak.

Mars Logistics, yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırım yaparak Avrupa Yakası’nın en büyük GES (Güneş Enerji Santrali Sistemi) projesini hayata geçiriyor. Hadımköy Lojistik Merkezi’nin 12.098 metrekarelik çatı alanının güneş panelleri ile kaplanacağı projede 4914 adet fotovoltaik güneş paneli kullanılacak. Çatı Üstü Güneş Enerji Santralinin kurulu gücü ise 2 MW olacak ve yıl boyunca 2,5 MWh/yıl elektrik üretebilecek. Avrupa Yakası’nın en büyük GES projesi ile üretilecek elektrik enerjisinin tesis genelinde kullanılması planlanıyor. Doğaya saygılı iş yapma anlayışı ile sürdürülebilir projeler üretmek hedefleri ile yapılan araştırmalar neticesinde başlanan projenin 1 Ekim 2020 tarihinde bitmesi ve kullanıma hazır hale gelmesi bekleniyor.

Mars Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Garip Sahillioğlu, projenin birden çok amaca hizmet edeceğini belirterek, “Hadımköy Lojistik Merkezi Çatı Üstü Güneş Enerji Santrali, Hadımköy Lojistik Merkezi’nin inşaatından itibaren gündemde olan ve 2019 yılı itibariyle stratejik eylemlerimize dahil ederek hayata geçirdiğimiz, aynı zamanda küresel sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden de birden çok amaca hizmete edecek tesis, küresel kalkınma hedefleri, sürdürülebilirlik projelerimiz ve yaşam döngüsü bakış açımızla şekillendi.” dedi.

Yılda 94.469 adet ağaç kurtarılacak

Projenin, doğadaki olumlu etkilerini kısa vadede göstereceğine dikkat çeken Garip Sahillioğlu, “Projeyi, yenilenebilir enerjinin genel avantajlarının yanı sıra, çevreyi fosil enerji teknolojilerine göre çok daha az etkileyen temiz enerji kaynağı olması, sonsuz enerji kaynağı üretmesi, sera etkisi ve küresel ısınmaya pozitif etkileri nedeniyle tercih ettik. Proje kapsamında üretilecek elektriğin karşılığı olarak yıllık 1.133,63 ton karbondioksit kurtarılacak ve yıllık 94.469 adet, 25 yıl sonunda ise 2.361.725 adet ağaca karşılık emisyon azaltımı olacak.” ifadelerini kullandı.

Proje Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına Hizmet Edecek

Hayata geçirecekleri proje ile Birleşmiş Milletler’in belirlemiş olduğu 17 hedeften oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan toplam 7 amaca hizmet etmiş olacaklarını belirten Sahillioğlu, “Bu proje ile Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından direkt olarak “Erişilebilir ve Temiz Enerji” ile “İklim Eylemleri” amaçları ve dolaylı olarak ise “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme”,  “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı”, “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları”, “Sorumlu Üretim ve Tüketim” ve “İşbirliklerini Geliştirme” amaçları ile birlikte toplam 7 amaca hizmet etmiş olacağız.” dedi.

Sürdürülebilirlik Yatırımları Devam Edecek

“Kaynakları sürdürülebilir kullanarak ekolojik dengeyi korumak ve karbon emisyonlarının azaltılması için faaliyetlerinde en uygun teknoloji ve süreçleri kullanmak Mars Logistics’in uyguladığı çevre politikalarındandır” diyen Sahillioğlu, bu anlayışı Mars Logistics’in tüm faaliyetlerine dahil ettiklerini belirterek, “2019 yılında gerçekleştirilen tüm taşımalarda çevre dostu taşımacılık yöntemi olan Intermodal kullanımı neticesinde, 18.7 milyar kilogram karbondioksit salınımı önledik ve 1 milyon 560 bin adet ağacın kurtarılmasını sağladık. Kağıt atıklarımızın geri kazanımıyla sadece 2016-2020 yılları arasında 9.168 adet ağacın kesilmesini önledik.  2006 yılından beri ÇEKÜL, TEMA ve Ege Orman Vakfı iş birliği ile Çatalca, Manisa ve Çanakkale’de 5.200 fidan dikerek Mars Ormanları oluşturduk. Yaptığımız sosyal sorumluluk projemizle atık yağların geri kazanılmasıyla milyonlarca litre temiz suyun kirlenmesini önledik.  Hadımköy Lojistik Merkezi’nde yağmur suyu toplama projemiz sayesinde yağmur sularının ayrı toplanmasını sağlayarak çevresel peyzaj başta olmak üzere kampüsün çeşitli su ihtiyacı (yangın suyu vb.) buradan karşılamaktayız. Lojistik depolarımızda ise klasik tahta palet yerine geri kazanılmış kağıttan üretilmiş kağıt paletler kullanmaktayız.” dedi ve sürdürülebilirlik anlayışı ile faaliyetler ve yatırımlara devam edeceklerini ifade ederek yeni projeler için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Haberin Devamı

ENERJI

Nexans teknolojisini Yeşilköy’de

Yayın tarihi

-

Yazar:

“Hayata enerji verir” sloganıyla müşterilerine yüksek performanslı kablo ve kablo çözümleri sunan Nexans, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda kurulan hastanenin inşaatında kullanılmak üzere, yangına karşı güvenli enerji kablolarının tedariği için harekete geçti.

Sektörün lider global oyuncularından Nexans, 45 günde tamamlanması planlanan bin oda kapasiteli hastaneyi, yangına karşı güvenli son teknoloji ürünü Alsecure kablolarıyla buluşturabilmek üzere, tüm birimleriyle koordineli bir şekilde organize olarak ivedilikle tedariğe başladı.

Nexans Türkiye Genel Müdürü Atilla Kurtiş, konuyla ilgili “Nexans olarak, bugüne kadar gerek Türkiye’de gerekse dünyada, hastane de dahil olmak üzere, sayısız dev projeye imza attık. Bununla birlikte içinde bulunduğumuz dönemi de gözeterek, bu projenin bizim için ayrı bir önemi olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’deki 2 fabrikamız ve 500 çalışanımızla üretime devam ettiğimiz bu olağanüstü dönemde tabi ki bu proje için de ihtiyaçlar  doğrultusunda hızla harekete geçerek, en kısa sürede kablo tedariğini gerçekleştirebilmek için çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. En üst seviye güvenlik için dizayn edilmiş Nexans teknolojisini Yeşilköy’deki hastanemiz ile buluşturacak olmaktan dolayı da ayrıca gurur duyuyoruz” dedi..

Haberin Devamı

ENERJI

Günsan İngiliz serisiyle Afrika’yı aydınlatıyor

Yayın tarihi

-

Yazar:

50’den fazla ülkeye kişiselleştirilmiş elektrik ekipmanları, anahtar ve priz ürünlerini ihraç eden Günsan yeni pazarlara açılıyor. Değişen ihtiyaçlara yönelik geliştirdiği İngiliz serisiyle rotayı Afrika ve Ortadoğu’ya çeviren Günsan Elektrik, bu yıl ihracat yaptığı ülke sayısını 70’e çıkarmayı hedefliyor.

Yenilikçi anahtar, priz ve elektrik aksesuarları ile dünyanın pek çok ülkesinde inşaat ve renovasyon projelerinde yer alan Günsan, Afrika pazarında iki kat daha büyümeyi hedefliyor. İnşaat sektörünün büyümesi ve yeni nesil çözümlere talebin artmasıyla hedef pazar haline gelen Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde konumunu güçlendirmeyi hedefleyen Günsan, ihtiyaç ve talebe yönelik geliştirdiği İngiliz serisiyle şık ve ekonomik çözümler sunuyor.

Türkiye’den Afrika’ya İngiliz Serisi!

Yeni İngiliz tipi anahtar priz serileriyle bu yıl çok büyük hedefleri olduğunu söyleyen Günsan Elektrik CEO’su Francisco Gil Garcia özellikle Afrika pazarında çok büyük potansiyel yakaladıkları belirterek, “Nijerya, Kenya ve Gana’da yenilikçi ürünlerimiz çok talep görüyor. Bu talebe yanıt vererek mevcut Afrika pazarında bu yıl iki kat daha büyümek istiyoruz. Ayrıca İngiliz serisi ürünlerimizi ilk kez bölge alıcılarıyla buluşturacağımız Middle East Energy 2020 Fuarı ile de Ortadoğu pazarına yatırımlarımızı yapıyoruz.

Tüm bunların yanı sıra, Rusya’da da atılımlarımıza hız verdik, yeni yapılanmamızla güç kazanmaya başladık. Estonya, Litvanya ve Letonya gibi Baltık ülkelerine de yeni giriş yaptık. İhracat yaptığımız ülke sayısını 70’e çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

“Ar-Ge’ye sektörün üzerinde pay ayırıyoruz”

Günümüzün değişen ihtiyaç ve beklentilerine göre ürünlerini tasarladıklarını söyleyen Gil Garcia, “Son iki yıldır pazarın geleneksel yapısını değiştiren, kişiselleştirilebilir, farklı yaşam alanlarında herkes için kullanımı kolay, güvenli, estetik ve yenilikçi elektrik ürünleri geliştirmeye ve üretmeye odaklandık. Ar-Ge çalışmalarına sektörün üzerinde pay ayırarak, yeni teknoloji ve trendler içeren yenilikçi ürünler geliştirmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com