Yapı Kredi, yılın ilk yarısında toplam aktif büyüklüğünü 2012 yılsonuna göre yüzde 9 artırarak 143.2 milyar TL’ye çıkardı. Müşteri odaklı sürdürülebilir bir performansa imza atan Yapı Kredi’nin net kârı ise yılın ilk altı ayında yıllık yüzde 55 artışla 1 milyar 296 milyon lira olarak gerçekleşti. Sermaye yeterlilik oranı yüzde 15,8 şeklinde açıklanan Yapı Kredi, bilançodaki aktiflerinin yüzde 61’ini kredi olarak ekonominin finansmanı için kullandırıyor.

FAIK ACIKALIN
Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın

 

Müşteri odaklı bankacılık anlayışıyla sağlam bilanço yapısı

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, yılın ilk yarısında müşteri odaklı bankacılık anlayışıyla sürdürülebilir ve sağlıklı büyümeye devam ettiklerini belirtti. Açıkalın,Bilanço yapısına baktığımızda, Yapı Kredi olarak bu yıl da sektörde kredi/aktif oranı en yüksek bankalardan biri olduğumuzu görüyoruz. Yani aktiflerimizin çok büyük bir kısmını ekonominin finansmanı için kaynak olarak kullandırdık. Kredilerde tüm segmentlerde büyüdük ama özellikle büyümenin başlıca öncüleri bireysel krediler ve proje finansmanı kredileri oldu” dedi. 

Yılın ilk yarısında toplam kredilerde yüzde 12 büyüme ile 86.9 milyar liralık portföye ulaşarak yüzde 9,6 pazar payı elde ettiklerini söyleyen Açıkalın toplam mevduatta ise sektör ortalamasının üzerinde yüzde 10 büyüyerek yüzde 9,1 pazar payı ile 77.9 milyar liralık mevduat tabanına ulaştıklarını belirtti. Açıkalın, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Performansımız, “doğru ürünü, doğru müşteriye, doğru fiyatla ve doğru kanal üzerinden sunmak” stratejimizin başarısını teyit ediyor. Türkiye’nin dördüncü büyük özel bankası olarak sektördeki en köklü ve sağlam kurumlardan biriyiz. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, hedeflerimize doğru kararlı yürüyüşümüzü sürdürüyoruz. Financial Times’ın Avrupa’nın en büyük şirketleri arasında yaptığı sıralamada, 64 kademe birden yükselerek 194. sırada yer almamız da bunun bir ispatıdır.

Yapı Kredi olarak fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesinde istikrarlı ve başarılı bir performans sergilediklerini kaydeden Açıkalın, bu alanın Yapı Kredi için temel stratejik önceliklerden biri olduğunu ifade etti. Banka bu kapsamda Temmuz sonunda gerçekleştirdiği seküritizasyon programı çerçevesinde, 5 – 13 yıl vadeli, yaklaşık 505 milyon dolar tutarında kredi sağladı.  Açıkalın işlemin 2011 yılından beri Türkiye’de gerçekleştirilen en yüksek tutarlı seküritizasyon işlemi olmasının yanı sıra, 2013 yılının bu çerçevedeki ilk işlemi olduğunun da altını çizdi. Açıkalın ayrıca Temmuz ayında Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası’ndan Hazine Müsteşarlığı garantisi olmadan 100 milyon euro tutarında finansman sağlayan ilk banka olduklarını vurguladı. Devam eden şube açılışlarıyla toplam şube sayısının 935’e yükseldiğini belirten Açıkalın, yılsonuna kadar 40-50 yeni şube açarak müşterilerini desteklemeye devam etmeyi hedeflediklerini söyledi.

 

 

Yapı Kredi’nin 30 Haziran 2013 Tarihli Konsolide Finansal Sonuçlarına İlişkin Seçilmiş Göstergeler:

Net Grup kârı: 1 milyar 296 milyon TL Faaliyet giderleri: 1 milyar 675 milyon TL
Toplam gelirler: 3 milyar 973 milyon TL Toplam aktifler:  143 milyar 234 milyon TL
Net faiz dışı gelirler:  1 milyar 312 milyon TL Toplam mevduat:  77 milyar 931 milyon TL
Net faiz gelirleri:  2 milyar 661 milyon TL Toplam krediler:  86 milyar 947 milyon TL

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin ilk Türk başkanı oldu

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin 59.…