Yapı Kredi’nin, yurtdışı piyasalara gerçekleştirdiği 500 milyon dolarlık eurobond ihracına uluslararası yatırımcılardan 6 kat talep geldi. Bu yıl Türk bankaları tarafından yapılan ihraçlar dikkate alındığında, en düşük yeni ihraç primi ile gerçekleştirilen 5 yıl vadeli işlemin kupon faizi yüzde 5,25 olurken işleme 3 milyar dolarlık talep geldi.

 

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, ihraca olan ilginin Türk bankacılık sektörü ve Yapı Kredi’nin sağlıklı yapısını, Türkiye ekonomisinin ise büyüme performansını teyit ettiğini söyledi.

Yapı Kredi olarak fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesinde istikrarlı ve başarılı bir performans sergilemeye devam ettiklerini belirten Açıkalın, şu değerlendirmelerde bulundu: “5 yıl vadeli 500 milyon dolarlık eurobond ihracı, yatırımcılardan gelen yoğun talep neticesinde yüzde 5,25 kupon faizi ile tamamlanarak, Yapı Kredi’nin ikinci piyasadaki mevcut eurobondlarına çok yakın bir seviye ile fiyatlanmış oldu. Yapı Kredi olarak fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesini temel stratejik önceliklerimizden biri olarak belirledik ve çalışmalarımızı bu yönde şekillendirmeye devam ediyoruz. Son üç sene içinde gerçekleştirdiğimiz üst düzey toplantılar ve roadshow ile Amerika, Avrupa, Asya ve Orta Doğu olmak üzere dünyanın her yerinden sabit getirili menkul kıymet yatırımcılarına ulaştık. Bu yaklaşım sayesinde Türkiye, Türk bankacılık sektörü ve Yapı Kredi’nin güçlü hikayesini geniş bir yatırımcı kitlesine yaymayı başardık. Ayrıca Türkiye’ye ilişkin olumlu beklentiler başarımızı destekledi.”

Yapı Kredi’nin, eurobond ihracına geniş bir coğrafyaya yayılan ve hem yatırım fonlarını, hem de özel bankaları içeren 286 yatırımcı şirket katılım gösterdi. İhracın yüzde 68’i yatırım fonlarına, yüzde 22’si özel bankalara, yüzde 7’si ise sigorta ve emeklilik şirketlerine gerçekleştirildi. İşlem, Merrill Lynch International, BNP Paribas, Citigroup Global Markets, HSBC Bank ve UniCredit Bank aracılığıyla gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin ilk Türk başkanı oldu

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin 59.…