Worldfood İstanbul Gıda Fuarı 21.  yaşını da Türkiye’nin ve bölgenin en büyük buluşması olarak kutladı. Gıda profesyonelerini ağırlayan fuarda düzenlenen etkinliklerle yoğun uluslararası iş bağlantıları gerçekleşti.

 FuarGenel_2

Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 21. Worldfood İstanbul Gıda Fuarı, 5-8 Eylül 2013 tarihleri arasında gıda dünyasını birçok yeni ürünle tanıştırdı. Worldfood İstanbul Gıda Fuarı, IPACK Uluslararası Ambalaj Paketleme ve Gıda İşleme Teknolojileri Fuarı ile birlikte 550’yi aşkın firma ve 1000’den fazla markanın katılımıyla gıda sektörünün gövde gösterisine ev sahipliği yaptı.

 

ITE Group Türkiye Ofisi E Uluslararası Fuar Tanıtım Hizmetleri A.Ş.  tarafından Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) iş birliği ile düzenlenen 21. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı Worldfood 2013, 4 gün süresince Çikolata, Şekerleme, Bisküvi, Zeytin ve Zeytinyağı Ürünleri, Bal, Pekmez, Reçel, Çay, Kahve Ürünleri, Yumurta, Süt ürünleri, Bakliyat, Baharat, Yöresel ürünler, Meyvesuyu ve Meyvesuyu Konsantre Ürünleri, Paketlenmiş ve Hazır gıdalar başta olmak üzere pek çok ürünün yer aldığı katılımcı profiline ev sahipliği yaptı.

 

Worldfood İstanbul Gıda Fuarının açılışını Bosna Hersek Tarım Bakanı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı gerçekleştirdi.

 

EUF Genel Müdürü Tuğber Yaşa, ITE Group Bölge Direktörü Ben Williamson, TGDF Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Kopuz, İstanbul İl Tarım Müdürü Kasım Piral, Gıda Katkı ve Yardımcı Madde Sanayicileri (GIDAKAT) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Çetin Duruk, Brezilya Başkonsolosu Luiz Henrique Pereira da Fonseca, Azerbaycan Cumhuriyeti Girişimciler Teşkilatları Milli Konfederasyonu Başkanı  Memmed Musayev ve Bosna Hersek Tarım Bakanı Jerko Ivankoviç Lijanoviç’in de hazır bulunduğu Fuar’ın açılışını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı  Mehmet Kutbettin Arzu gerçekleştirdi. Arzu’nun açılış konuşmasında gıda sektöründe fuarın önemi, Türk gıda sektörünün dünyadaki yeri ve tarım sektöründe Türkiyenin kat ettiği yol öne çıkan başlıklar oldu.Arzu, konuşmasının ardından fuarı gezip stantları ziyaret etti ve katılımcılarla görüştü.

Worldfood Gıda Fuarından Kahve Kokuları Yayıldı

 

Worldfood İstanbul fuarı bu yıl Kahve konusunda dünya genelinde düzenlenen tek resmi organizasyon olarak bilinen Dünya Türk Kahvesi Şampiyonası’na (WORLD CEZVE / IBRIK CHAMPIONSHIP) ev sahipliği yaptı. 

Yurt dışından gelen dünya hakemlerinin denetiminde gerçekleşen yarışmada aralarında Amerika, Avusturya, İngiltere, Yunanistan, Romanya, Norveç, İtalya ve Türkiye gibi ülkelerinde bulunduğu ülke birincileri Dünya Şampiyonluğu için Türkiye’de mücadele etti. Profesyonel baristaların hazırladığı özel harmanlarla fuarı birbirinden leziz kahve kokuları sardı. Cezve İbrik Dünya Şampiyonası Birinciliğini Türkiyeden Turgay Yıldızlı kazandı.

 

Worldfood Gıda Fuarında Konuk Ülke Azerbaycan

 

Worldfood İstanbul 2013 fuarında bu yıl “Konuk Ülke Projesi” kapsamında Azerbaycan boy gösterdi. Azerbaycan Cumhuriyeti Girişimciler Teşkilatları Milli Konfederasyonu Başkanı  Memmed Musayev’in önderlik ettiği heyet Worldood Fuarını ziyaret ederek ikili ve çoklu görüşmeler gerçekleştirdi. ITE Group’un çalışmaları fuar esnasında binlerce yeni iş bağlantısının kurulmasını olanaklı hale getirirken, katılımcı ülkelerin gıda sektörleri açısından  eşsiz fırsatların doğmasını sağladı.

Yerli ve Yabancı Alım Heyetlerinden Worldfood Gıda Fuarına Büyük İlgi

ITE Group bünyesindeki Worldfood Moscow, Worldfood Ukraine, Worldfood Kazakhstan gibi Worldfood Fuarları arasında Türkiye ayağı olarak yerini alan Worldfood İstanbul Gıda Fuarı dünyanın dört bir yanında gerçekleşen Worldfood Fuarları ile koordineli çalışmalar yürüterek bir dünya markası olma sürecinde hızla ilerliyor. 28 farklı ülkeden katılımların yanı sıra Bosna- Hersek, Brezilya, Tayland, Arjantin, Ekuador fuara ülke katılımı gerçekleştirdi. Ayrıca Yunanistan ve İran’dan özel alım heyetlerinin ziyaret ettiği Fuar, Ortadoğu ve Avrupa olmak üzere Balkan ülkelerinden ve Türk Cumhuriyetleri’nden ve Afrikadan profesyoneller tarafından yoğun olarak ziyaret edildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) ve TGDF çatısı altında yer alan 23 dernek ve KOSGEB tarafından desteklenen Fuar yurtdışından olduğu kadar yurt içinden de onbinlerce ziyaretçi ağırladı. Ülke çapında gıda sektörünün tüm paydaşlarının birbiri ile etkin bir biçimde iletişime geçebilmesi, sektördeki tüm yeniliklerden haberdar olup takip edebilmesi, bu alandaki ticari faaliyetlerin artması amacıyla fuar kapsamında düzenlenen “Yurtiçi  Alım Heyetleri Ziyaret Programı”yla da; ülke genelinden Meslek Odaları, Sanayi ve Ticaret Odaları, İş adamları Birlikleri ve alım heyetlerinden oluşan komiteler ITE Group organizasyonu ile fuar davetlisi olarak katılım sağladılar. Denizli, Salihli, Adapazarı, Uşak, Gönen, Elbistan, Gaziantep, Antakya, İzmir, Kocaeli, Balıkesir, Çanakkale, Orhangazi, Bozhöyük, Soma, Devrek, Çorlu, Biga, Akhisar ve Türkiye’nin diğer ilerinden ticaret ve sanayi odalarından Fuar’a toplu ziyaretler gerçekleşti.

WorldFood İstanbul Gıda Fuarı 9-12 Ekim 2014 tarihlerinde 22. kez yeniliklerle yeni fuar alanı İstanbul Fuar Merkezi 9-10-11’inci salonlarında aynı destekler ve aynı gücüyle tekrar gerçekleştirilecek.

Fuar ile ilgili detaylı bilgi için: www.ite-gida.com  / www.worldfood-istanbul.com

 

 

 

 

Worldfood Fuarları – 2013,2014 Fuar Takvimi

 

Worldfood Ukraine 30 Ekim – 1 Kasım 2013, Kiev Ukrayna
Worldfood Kazakhstan 5-8 Kasım 2013, Almaata Kazakistan
Worldfood Uzbekistan 2-4 Nisan 2014, Taşkent Özbekistan
Worldfood Warsaw 9-10 Nisan 2014, Varşova Polonya
Worldfood Azerbaijan 22-24 Mayıs 2014, Bakü Azerbaycan
Worldfood Moscow 15-18 Eylül 2014, Moskova Rusya
Worldfood İstanbul 09-12 Ekim 2014, İstanbul Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

Dünya plastik endüstrisi 30. kez TÜYAP’ta buluşuyor

Plastik endüstrisinin bölgedeki en önemli fuarı olan Plast Eurasia İstanbul, 30’uncu yılında…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…