Connect with us

Haberler

VİKO iftar programında “Uluslararası Yardım Projesi” için 500.000 TL bağış elde edildi

Yayın tarihi

-

1998 Yılından bu yana aydınlık bir gelecek için misyonu ile yürüttüğü kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle sürdürülebilirliğe ve topluma değer katan sektörünün yenilikçi ve lider kuruluşu VİKO‘ nun “12.Geleneksel İftar Programı” İstanbul Sancaktepe‘ deki endüstriyel tesislerinde gerçekleşti. 2002 yılından bu yana her yıl başka bir tema ile toplumsal sorumluluk projesine dönüşen programda bu yıl 500.000 TL bağış elde edildi. VİKO kurucu ortakları Cahit DURMAZ ve Ali DAĞBAŞI’ nın ev sahipliğinde gerçekleşen programda Yönetim kurulu üyeleri Selim DAĞBAŞI ve Zafer DURMAZ ile VİKO Genel Müdürü Nusret APAYDIN’ ın yanı sıra VİKO çalışanları, tedarikçileri ile işadamlarından oluşan geniş bir katılımcı grubu yer aldı. 

“ Bir Diğer Bir Mumu Tutuşturmakla Işığından Bir Şey Kaybetmez “

VİKO Genel Müdürü Nusret APAYDIN’ın açılış konuşması ile başlayan programda söz alan Yönetim Kurulu Başkanı Cahit DURMAZ “ VİKO olarak sürdürülebilir kalkınmanın ancak insana ve topluma yapılacak yatırım ile mümkün olacağına inanıyoruz. Hayata geçirdiğimiz birçok sosyal sorumluluk projesini bu inanç ile yürüttük, insana gönül verdik, toplum için gönüllü olduk. 2002 yılından bu yana ise sizlerle bir araya gelerek, ülkemiz ve dünyadaki yardıma muhtaç insanlara da el uzatmak amacıyla ile bir toplumsal sorumluluk projesine dönüştürdüğümüz iftar programlarındaki birlikteliğimizin mutluluğunu yaşıyoruz. Hz. Mevlana’nın Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez ” sözüne örnek olurcasına bugüne kadar siz değerli paydaşlarımız ile el ele vererek gerçekleştirdiğimiz toplumsal sorumluluk projesine verdiğiniz destek nedeni ile gönülden teşekkür ederim” dedi.
“ Elde Edilen Bağış, Binlerce İnsana Gıda ve Sağlık İmkanı Olarak Dönecek “

VİKO, yerel kalkınmadan, enerji verimliliğine, meslek eğitiminden, üniversite işbirliklerine kadar birçok alanda hayata geçirdiği örnek kurumsal sosyal sorumluluk projesi ile dikkat çekiyor. Sürdürülebilirlik ve sosyal sorumlulukta yüksek bir etki yaratmanın yolunun paydaş işbirlikleri ile oluşacak sinerjiden geçtiğine inanan VİKO, her yıl Ramazan ayında paydaşları  ile gerçekleştirdiği bu projesini uluslararası düzeye taşıyor. Sunuculuğunu Reha YEPREM’ in yaptığı 12. Geleneksel İftar Programında VİKO ve paydaşlarının katılımı ile 500.000 TL bağış elde edildi. Bağış çeki teslim töreninde söz alan VİKO Kurucu Ortağı Ali DAĞBAŞI “ Gerek ülkemizdeki gerekse başka bir kıtadaki yardıma muhtaç insanlara yardım eli uzatmanın hazzını bu gece hep birlikte yaşıyoruz. Bu projeden elde edilen bağışın binlerce insana gıda ve sağlık imkanı olarak döneceğini bilmek gerçekten çok anlamlı. Katkı sağlayan tüm dostlarımıza teşekkür ederiz “ dedi.

 
Bağışı temsilen hazırlanan çek Türkiye ve Afrika’daki yoksul insanlar için açılacak iftar çadırları ile Etiyopya’da yapımı devam eden Türk Hastaneleri ile yetim çocukların desteklenmesi amacı ile kullanılmak üzere Kimse Yok mu Derneği Genel Başkanı İsmail CİNGÖZ’e teslim edildi.

“Etiyopya’da 6 Milyon Çocuk Yetersiz Beslenme Riski İle Karşı Karşıya “
VİKO,  özelikle Afrika’da açlıkla mücadele eden insanlara sağladığı bu destek ile BM’in Bin yıl Kalkınma Hedefleri arasında yer alan aşırı yoksulluk ve açlıkla mücadele hedefine de kurumsal katkı sağlamış oldu. Birleşmiş Milletler’e bağlı çocuklara yardım kuruluşu UNICEF’e göre, Etiyopya’nın iki bölgesinde en az 60 bin çocuk, derhal, özel uzmanların gözetiminde beslenmeye muhtaç ve altı milyon çocuk akut yetersiz beslenme riski ile karşı karşıya. Ülkenin en önemli sağlık problemleri temiz su kaynaklarının azlığı ve yetersiz beslenme olarak gösterilirken, tifo, kızamık, sıtma, meningokok menenjit ve hepatit ülkede görülen başlıca salgın hastalıklar arasında görülüyor.

 

 

Haberin Devamı
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Johnson Controls’de Türkiye ve Hazar Bölgesine Yeni Genel Müdür

Yayın tarihi

-

Kariyerine Metrans Makine’de ve Grundfos Pompa’da satış ve satış müdürlüğü pozisyonlarıyla başlayan makine mühendisi Alp Yılmaz, son 6 yıl boyunca Wilo Türkiye’de küresel büyüme stratejileri ile satış planlarının yürütülmesi ve iş geliştirme alanlarında aktif rol oynadı.

Genel Müdürü Alp Yılmaz

Johnson Controls hakkında

Dünya çapında bir milyondan fazla projede, enerji verimliliğini artıran, işletme maliyetlerini düşüren ürünler, hizmetler ve çözümler sunan Johnson Controls, 150’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor.
Havalandırma, iklimlendirme, soğutma ve bina yönetim sistemlerinde lider ekipman, otomasyon ve servis sağlayıcısı olan Johnson Controls, 131 yıllık tecrübesi ve sektörün geleceğine yön veren Ar-Ge çalışmalarıyla partnerlerine daha rahat, güvenli ve sürdürülebilir bir dünya sunmayı amaçlıyor.

Haberin Devamı

Haberler

Türk Havayolları ve Boeing uzun vadeli işbirliği anlaşması imzaladı.

Yayın tarihi

-

İki dev şirket imza attıkları stratejik işbirliği anlaşmasıyla Türkiye’nin en büyük havayolu şirketinin ve ülkemizin havacılık ve uzay sanayinin gelişimine katkı sağlayacak.
Türk Hava Yolları ve Boeing 70 yıllık işbirliklerinin bir devamı olarak bugün, Türk Hava Yolları’nın sektördeki uzun vadeli liderliğini pekiştirmenin yanı sıra, Türkiye’nin havacılık ve uzay alanındaki teknolojik kabiliyetini de artıracak bir işbirliği anlaşmasına imza attılar. Anlaşmada Türk Hava Yolları ve Boeing, Boeing’in Türk endüstrisine hâlihazırda yapmakta olduğu kayda değer yatırımı daha da genişletecek birçok potansiyel yeni işbirliği alanı içeriyor.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı M. İlker Aycı ve Boeing Ticari Uçaklar Başkanı ve CEO’su Ray Conner anlaşmayı, Türk Hava Yolları yöneticilerinin bir yeni Boeing 777-300ER (Extended Range) ve iki adet yeni nesil 737-800’ün teslimatı için Seattle’a yaptıkları ziyaret sırasında imzaladılar.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı M. İlker Aycı, “Türk Hava Yolları, dünyanın önde gelen havayollarından biri olma konumunu filosuna, ürünlerine ve uçuş hatlarına yaptığı stratejik yatırımlar ile güçlendirmiş ve yolcu sayısı rakamlarında etkileyici bir artış yakalamıştır. Bugünkü imza ile havacılık endüstrisinin önde gelen markalarından biri olan ana ortağımız Boeing ile mevcut köklü ilişkimizi daha da derinleştirmiş oluyor. Türk Hava Yolları’nın büyümesini sürdürmek için yenilikçi yöntemler geliştirmeye devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.
ser22
Connor ise, “Boeing, Türk Hava Yolları ile mevcut güçlü ilişkisini, her iki şirketin de kârlı büyümesine ve Türkiye’nin uzun dönemli gelişimine katkıda bulunacak şekilde daha da ilerletmekten gurur duymaktadır. Boeing ve Türk Hava Yolları, karşılıklı güçlü yönlerini tamamlayacak yeni ve her iki taraf için de faydalı iş olanaklarını birlikte belirleyip geliştireceklerdir ” dedi.

Türkiye genelindeki tedarikçiler Boeing Ticari Uçaklarının 5 ayrı programının tamamını Türk yapımı parçalarla ve yılda 120 milyon USD’den fazla olduğu değerlendirilen iş hacmiyle, halen desteklemektedir. Bu güçlü endüstriyel bağlara ilaveten Boeing ve Türk Hava Yolları, birçok farklı uzun dönemli işbirliği alanı belirlemişlerdir. Bunların arasında geliştirme ve eğitim, Türkiye’nin havacılık sanayiinin uluslararası alanda rekabetçi olmasını sağlayacak faaliyetler ve Türkiye’nin araştırma ve teknoloji kabiliyetleri ile havacılık ve uzay altyapısına destek de yer almaktadır.

Türk Hava Yolları ile Boeing arasındaki ilişkinin, 1945’te ilk DC-3/C-47 uçaklarının teslimatına dayanan uzun bir geçmişi bulunmaktadır. Türk Hava Yolları jet çağına, 1960’lı yılların sonunda DC-9, DC-10 ve Boeing 707 uçaklarını kullanmaya başlaması ile geçiş yapmıştı.

Türkiye’de sivil havacılığın önü açıldıktan sonra ülke içinde kurulan birçok yeni havayolu şirketi de Boeing 727, 757, MD-80 ile en modern 737 ve 777 uçaklarına filolarında yer verdi. Türk Hava Yolları’nın iştiraklerinden Turkish Technic, Boeing 737 uçakları için, bölge ve dünyadaki düzenleyici kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmış dünya çapında bir bakım merkezidir.

Boeing, 1940’lı yılların ortalarından bu yana Türkiye ile uzun vadeli ve karşılıklı faydalar sağlayan bir ilişki sürdürmektedir. Ticari jet uçakları sağlamanın yanı sıra Boeing aynı zamanda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir savunma ürünleri tedarikçisi ve Türk havacılık ve uzay sanayiinin güvenilir bir ortağıdır.

Haberin Devamı

Haberler

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

Yayın tarihi

-

 

Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri değişti. Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören yeniden düzenlenen Uygulama Yönetmeliği ile getirilen değişikliklerle ilgili değerlendirmelerini paylaştı.

 

Prof. Dr. Gürsel Öngören yapılan değişikliklerle, uygulamadan kaynaklanan aksaklık ve duraksamaların giderildiğini, “kervan yolda düzelir” ilkesi doğrultusunda kentsel dönüşümde küçük ayarlamaların bundan sonra da süreceğini belirtti. Öngören Uygulama Yönetmeliği ile getirilen değişiklikleri şöyle özetledi:

Değişiklikler kapsamında, öncelikle riskli yapı tespiti yapan lisanslı kuruluşlarda çalışacak personel ile ilgili yeterlilik ve eğitim şartları arttırıldı. Artık daha nitelikli ve özel eğitim almış mühendisler bu tespitleri yapabilecek.

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlar; eğer gerçeğe aykırı olarak, risksiz bir yapının riskli veya riskli bir yapının risksiz olarak tespit edilmesi veyahut mevcut olmayan bir yapı hakkında riskli yapı tespit raporu hazırlanması ya da yapıya ilişkin verilerin eksik ve yanlış alınarak hesaplama yapılması sebebiyle daha önce yazılı olarak uyarılmış iseler lisansları iptal edilecek. Böylece riskli yapı tespiti yapan lisanslı kuruluşlara çeki düzen verildi.

Artık inşaat halinde olup ikamet edilmeyen, metruk, yıkık ve yapı bütünlüğü bozulmuş binalara risk raporu düzenlenmeyecek. Bu yapılar %17 KDV muafiyeti ve tapu ve inşaat harcı muafiyeti şeklindeki toplamda yaklaşık %23’e varan kentsel dönüşüm teşviklerinden yararlanamayacak. Bazı kişiler kentsel dönüşüm fırsatçılığı yapıp, yeni inşaatlarda devleti %23 gelir kaybına uğratıyordu. Bu kaçak önlendi.

Kiracıların risk tespit raporlarından haberdar edilmesi sistemi getirildi. Yönetmelik değişikliği ile mal sahiplerine risk tespit raporu ile ilgili durumu kiracılarına da bildirmek yükümlülüğü getirildi. Böylece kiracılar da 60 ve 30 günlük yapıyı boşaltma sürelerinden haberdar olduğundan hazırlıklarını yapabilecek.

Riskli alanlarda yapılacak kentsel dönüşümde birden fazla konut ve işyeri alacak olanlar, katkı payı ödenmesi halinde bu bedeli devlete taksit ile ödeyebilecek. Eski düzenlemede vatandaşın alacağı mülke katkı payı peşin olarak devlete ödeniyordu.

Apartman ve sitelerde çoğunluk 2/3 ile yıkıp yapmaya veya müteahhide karar alınması aşamasındaki noter tebligatıyla diğer mülk sahiplerini toplantıya davet etme zorunluluğu kaldırıldı. Bu tip toplantılar iadeli taahhütlü posta ile çağrı gönderilerek veya elden imza ile davet yazısı verilerek yapılabilecek. Böylece halkımız gereksiz masraftan ve zaman kaybından kurtuldu.

Tapunun elinde olan, kentsel dönüşümde ifraz, terk ve tevhid işlemleri yapma yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığının il müdürlüklerine verildi.

Zemini riskli alanlarda inşaat yasağı sebebiyle, buradaki arsalarda bulunan imar haklarının başka arsalara transferine olanak tanındı. Arsa sahibi buradaki imar hakkını başka bir yerdeki arsada kullanabilecek.

Daha önce vatandaşlarla tapu idarelerini karşı karşıya bırakan, kentsel dönüşüm kapsamında yapılan yeni dairelerin ve işyerlerinin ilgililere tapudan devri esnasında tapu harçlarının ödenip ödenmeyeceği tartışması çözüldü. Kentsel dönüşüm kapsamında yeniden yapılan daire ve dükkanların, sahiplerine veya müteahhide devri esnasında tapu harcı ve belediyedeki diğer harçlar alınmayacak.

Prof.Dr.Gürsel Öngören yapılan bu değişikliklerle, uygulamadan kaynaklanan aksaklık ve duraksamaların giderildiğini, “Kervan Yolda Düzelir” ilkesi doğrultusunda kentsel dönüşümde küçük ayarlamaların bundan sonra da süreceğini belirtti.

Haberin Devamı

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com