Orta ve üst düzey yöneticilerin işe alım süreçlerinde çoğunlukla headhunting yöntemi uygulanıyor. Bu sebeple normal işe alım süreçlerinden daha fazla hassasiyet gerektiriyor. Gizlilik, bu çalışmalarda önemli br yer tutarken, kullanlan test ve envanterler de diğer pozisyonlara oranla farklılaşıyor.  İnsan kaynakları danışmanlığı yapan Hugent, üst düzey mülakatlarda olması gerekenlerin altını çiziyor.

Çağlan Ünal Üzümcü_Hugent Satış Direktörü_400x600

İşe alım yöntemlerinden biri olan Headhunting, adayın kendi isteğiyle ilgili pozisyona başvurmasının yerine personel arayışında olan firmanın adaya doğrudan ulaşarak iş teklifinde bulunması anlamına geliyor. Orta ve üst düzey yöneticilerin işe alımlarında çoğunlukla headhunting yöntemi uygulanıyor. Bu sebepten ötürü normal seyreden bir işe alım sürecinden çok daha fazla hassasiyet gerektiren orta ve üst düzey işe alımlarda, gizlilik politikası doğrultusunda hareket etmek ise oldukça önemli hale geliyor.

 

İşe alımda kullanılan test ve envanterler tarafından bakarsak; genelde uygulanan genel yetenek testi vb. testler üst düzeyde yapılamıyor. Bundan ziyade yöneticinin karakterini, yönetim tarzını ve yaklaşımını anlamak amacıyla iyi yapılandırılmış ve seviyesi uygun bir kişilik envanteri, bunun yanısıra elyazısı vb. Araçlar kullanılarak profil çıkarma metotları uygulanabiliyor.

 

Konuya ilişkin görüş bildiren Hugent İK Firması Satış Direktörü Çağlan Ünal Üzümcü: “Orta ve üst düzey işe alımlarda gizlilik önem kazanıyor. Yapılan bu çalışmalarda hem adayları hem de müşterileri zor duruma düşürmemek adına titiz bir çalışma söz konusu oluyor. Belirttiğimiz seviyelerde çalışan yönetici adayları yoğun bir iş temposunda çalıştıklarından, danışmanlarımıza uygun gün, saat ve mekandan ziyade adaya uygun olacak şekilde bir mülakat organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Bu konularda esnek olmak adayın ikna edilme sürecindeki etkisini de arttırıyor“ diyor.

 

Üst düzey mülakatların diğer püf noktaları:

 

  • Üst düzey mulakatlarda gizliliğe önem verilmeli.
  • Vakit planlaması doğru şekilde yapılmalı, mülakat için önceden iyi hazırlanılmalı
  • Yöneticilere, giriş ve orta seviyelere uygulanan testleri uygulanmamalı, online yapılan ve üst düzey yöneticiler için kurgulanan testler mevcut, gerekirse bunlar kullanılmalı.
  • Yöneticinin mülakata ayırdığı vakti de en iyi şekilde yöneterek gerekli bilgilerin alındığı bir sohbet niteliği taşımalı.
  • Yöneticilerin bilgi, beceri ve deneyimlerinin yanı sıra kişisel ve yönetsel yetkinlikleriyle ilgili de bilgi alınmalı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin ilk Türk başkanı oldu

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin 59.…