Connect with us

Genel

Türkiye’de sürdürülebilir tekstile liderlik ediyoruz

Yayın tarihi

-

Tekstil, petrol sektörünün ardından dünyanın en büyük ikinci kirleticisi. Toplam küresel emisyonların yüzde 7’si tekstil sektöründen kaynaklanıyor. Sadece bir t-shirt ve kot pantolon üretimi için yaklaşık 20 bin litre su tüketiliyor. Bununla birlikte doğa dostu teknolojileri kullanmaya en hazır sektör de döngüsel ekonomiye en uygun sektör olan tekstil sektörü. Çabasan Tekstil ile Türkiye’de sürdürülebilir üretime liderlik yapan BLC Group, üretirken doğayı temizlemeyi başardı. BLC Group Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu, “2025 yılı itibarıyla AB ülkelerinde zorunlu olacak tekstil atığının ayrıştırılmasına yönelik çalışmalara ülkemizde yıllardır liderlik ediyoruz. Üretirken doğayı temizliyoruz” diyor.

Yeşil mutabakat çerçevesinde Avrupa ile ticaret yapma şartları yeniden şekillenecek. Yüksek karbon emisyonuna neden olan tekstil ise karbona yönelik düzenlemelerden en çok etkilenecek sektörlerden biri olarak tüm gözleri üzerine çevirdi. Çünkü tekstil petrol sektörünün ardından dünyanın en büyük ikinci kirleticisi. Toplam küresel emisyonların yüzde 7’si tekstil sektöründen kaynaklanıyor. Sadece bir t-shirt ve kot pantolon üretimi için yaklaşık 20 bin litre su tüketiliyor. Bununla birlikte doğa dostu teknolojileri kullanmaya en hazır sektör de döngüsel ekonomiye en uygun sektör olan tekstil sektörü. 

Çabasan Tekstil ile Türkiye’de sürdürülebilir üretime liderlik yapan BLC Group, üretirken doğayı temizlemeyi başardı. BLC Group Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu, “2025 yılı itibarıyla AB ülkelerinde zorunlu olacak tekstil atığının ayrıştırılmasına yönelik çalışmalara ülkemizde yıllardır liderlik ediyoruz. Üretirken doğayı temizliyoruz” diyor.

Her yıl milyonlarca ton giysi çöpe atılıyor

İhracatının yüzde 40’ının geri dönüştürülmüş ve organik üretimden oluştuğunu ifade eden Balcıoğlu, Hızlı moda kavramı giysilerin yaşam süresini neredeyse aylarla ifade edilecek düzeye indirdi. Her yıl çöpe atılan kullanılmış giysilerin oranı milyonlarca ton olarak ifade ediliyor. Sürdürülebilirlik; çevresel, ekonomik ve sosyal açıların kesiştiği noktalarda ortaya çıkıyor. Tedarik zincirinde şeffaflık, çevreye zarar vermeyen hammadde, çevreci tasarımlar, izlenebilirlik ve sosyal uygunluk prosedürleri tekstilde sürdürülebilir bir gelecek yolculuğunun temel yapı taşlarını oluşturuyor” diyor.

Üretimde yeşil aydınlanma başladı

Türkiye’deki diğer tekstil üreticilerinde sürdürülebilir üretimde büyük bir aydınlanma ve bilinç düzeyinin oluşmaya başladığına dikkat çeken Balcıoğlu, aynı zamanda “Ancak birlikte başarabiliriz. Değişim yaratmak için birlikte hareket etmek gerekiyor. Sadece Çabasan ve BLC Group’un çabaları yetmez. Sürdürülebilir üretim deneyimimizi Türk tekstilcilerle paylaşmaya hazırız. Geç kalmadan dünyamızı kurtarabiliriz” diyor.

Tekstil sektörünün sürdürülebilir geleceği için sektör temsilcilerinin buluştuğu pek çok ortak noktanın varlığına dikkat çeken Balcıoğlu, “Kaynak seçimi, üretim süreçlerinin şeffaflığı ve izlenebilirliği bunların başında geliyor. Şeffaflık ve izlenebilirlik sadece tekstil sektörünün değil, diğer tüm sektörlerin sürdürülebilirliği açısından da vazgeçilmez öneme sahip çünkü pandemiyle birlikte hepimiz değiştik. Hem üreticiler hem tüketiciler olarak artık gezegenimizin geleceğini daha çok düşünüyoruz” diyor.

20 yıldır vicdanlı üretim yapıyoruz

BLC Group, çevre dostu ve yenilikçi teknolojilerle organik ve geri dönüştürülmüş üretim yaparken sektörün sürdürülebilir tekstil üretimi konusunda bilinçlenmesine katkı sağlamayı hedefliyor. Sürdürülebilir üretime 2000’li yılların başında başladıklarını söyleyen Balcıoğlu, “Regülasyonlar olmadan da yaşadığımız çevreyi korumanın görevimiz olduğuna inanıyoruz. 2000’lerin başında baca filtresi ve atık su biyolojik arıtma tesisi yasal bir zorunluluk değilken biz kendi isteğimizle ve ekstra maliyetlere katlanarak vicdani sorumluluğumuzla bu yatırımları başlattık. Uzun zamandır Avrupa odaklı çalışmamız sürdürülebilir üretim konusundaki algılarımızı hep açık tuttu. Üretimden kaynaklı atıkların yönetimi, enerji verimliliği, otomasyonlu sistemlerle süreç iyileştirmeleri yıllardır ajandamızın en önemli maddeleri. Bu sürece ilk başladığımız zamana göre karbon ayak izimizi yüzde 70’ten fazla azalttık. Sürekli iyileştirme ve gelişme mantığıyla ve vicdanlı üretim yaparak bundan 20 yıl sonra da bugüne göre yüzde 70 iyileştik diyeceğiz” diye anlatıyor.

Geri dönüşüm ve döngüsel ekonomiye dair Gaziantep Üniversitesi Teknokent ile bir anlaşma imzaladıklarını söyleyen Balcıoğlu, “Bundan sonraki süreçte çalışmalarımızı daha da ileri seviyelere taşıyacağız. Geri dönüşüm alanındaki çalışma ve yatırımlarımızı katlayarak artıracağız.  Bu uygumalar tüm işletmelerimizde hakim olacak” dedi.

Moda devlerinin tercihi

BLC Group, çevreci ve geri dönüştürülmüş malzemelerden üretme prensibiyle dünya modasına yön veren markalar tarafından uzun zamandır sipariş alıyor. Balcıoğlu, geri dönüştürülmüş elyaflardan ve atıklardan hazırladıkları koleksiyonlarının dünyaca ünlü markalar tarafından büyük ilgi gördüğünü söylüyor. National Geographic moda markası ile geri dönüştürülmüş malzemelerden yaptıkları ürün gamı üzerine görüşmelerinin sürdüğünü aktaran Balcıoğlu, “Türkiye’de yeşil yaprak sertifikasına sahip iki şirketten biriyiz. Geri dönüşüm koleksiyonumuz dünyaca ünlü bir marka tarafından çok beğenildi ve kendileriyle yakın temastayız. Karbon ayak izini silen ciddi proseslere sahibiz. Döngüsel ekonomiye katkı sağlamayı ilke edindik” diyor.

Kutu BLC Group doğayı nasıl temizliyor?

 • Atık suyun %75’ini geri dönüştürüyor.
 • Enerji ihtiyacının %60’ını yenilenebilir kaynaklardan sağlıyor.
 • Geri dönüştürülmüş ve sürdürülebilir elyaflardan ürün üretimi yapıyor.
 • Organik üretimin portföyündeki payı her geçen gün artıyor.
 • Pet şişeden, deniz yosunundan, okyanuslarda kalan balık ağlarından, atık kumaşlardan yeniden üretim yapıyor.
 • Baca ısı geri kazanımı sağlıyor.
 • %40 daha az kimyasal kullanımı sağlayan üretim sistemleri kullanıyor.
Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Rockwell Automation ve Comau iş birliği ile işletmelerin verimliliği artacak

Yayın tarihi

-

Yazar:

Endüstriyel otomasyon ve dijital dönüşüm alanında dünya lideri Rockwell Automation Inc. (NYSE: ROK) ve endüstriyel otomasyon ve robot teknolojilerinin öncü şirketlerinden Comau güçlerini birleştirdi. İş birliğiyle sağlanan tümleşik robot kontrol çözümleriyle işletmelerin üretim verimlilikleri maksimize edilecek.

Rockwell Automation Başkan ve CEO’su Blake Moret, konuya ilişkin açıklamasında şöyle diyor: “Endüstriyel şirketler süreçlerini optimize etmek ve daha atik hale gelebilmek için operasyonlarına robotiği entegre etmenin etkili yollarını arıyor. Rockwell Automation’ın Comau ile iş birliği programlama ve yaşam döngüsü yönetimini kolaylaştıracak ve müşterilere daha kısa sürede katma değer yaratabilme olanağı sağlayacak.”

Moret, iş birliğinin temelinin Rockwell’in; “Endüstriyel şirketlerin tümleşik robot kontrol çözümleriyle zamandan tasarruf etmesi ve performanslarını artırmaları, bunların ötesinde müşterilerin uzun vadeli değer yaratmasını sağlama” stratejisinden geldiğini belirtiyor. 

Comau CEO Paolo Carmassi ise iki şirketin iş birliğine ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Comau’nun robotik ve endüstriyel otomasyondaki uzmanlığı, yüksek performans, güvenilirlik ve kalitededeki itibarı, Rockwell Automation’ın otomatize edilmiş hammadde işleme, gıda, içecek, ev bakım, kişisel bakım, yaşam bilimleri alanlarındaki küresel yetkinlikleri ve deneyimiyle birleştirerek; müşterilere, entegre robot çözümlerinden, giderek artan bir katma değer yaratıyor. Tüm sektörlerde dünya çapında iz bırakabilmiş böyle önemli bir iş ortağıyla çalışacağımız için çok heyecanlıyız.”

 

Mühendisler artık Rockwell Automation’ın Logix-temelli kontrolörleriyle doğrudan yönetilebilen Comau robot kolları da dahil, makinelerin tamamını tek bir merkezden programlayabilecek.

Rockwell Automation’ın Studio 5000® otomasyon sistem tasarım yazılımı, iki ayrı yazılım kullanan ve geleneksel olarak ayrı duran makine kontrol ve robot sistemlerini koordine etmeye çalışmak gibi zor ve zaman alan bir yükten kurtarıyor. 

Makine üreticileri, sistem entegratörleri ve bir çok şirket Rockwell’in Emulate 3D dijital ikiz yazılımı gibi dijital mühendislik ürünleri kullarak verimlerini artırabilecek. Bu yazılım üretim hatlarının dijital modellemesini yaratabiliyor, makine kontrol kodlarını otomatik olarak yazabiliyor ve Comau robotları için gömülü özellikleri bulunuyor. 

Rockwell ve Comau çözümlerinin birlikte kullanılmasının faydası güçlendirilmiş entegrasyonun da ötesine geçebiliyor. Örneğin kullanıcılar makine performansı ve potansiyel üretim optimizasyonuna ilişkin daha derin içgörüler kazanmak için analitik ve dijital ikiz gibi enstrümanları kullanabiliyor. İş risklerini azaltmak için güvenlik ve emniyet çözümleri de mevcut. 

Üretim katında, Rockwell’in FactoryTalk® yazılım suitini kullanan operatörler hem üretim hem de robot kontrol sistemlerini tek bir arayüzden de görüntüleyebilecek.  Fabrikadaki ve uzaktan destek veren teknisyenlerin her iki sistem için sadece bir mimariyi öğrenmesi ve bakımını yapabilmesi yeterli oluyor. Ayrıca yaşam döngüsü ve hizmet döngüsü bakımında iyileştirmeler sağlayacak Rockwell artırılmış gerçeklik (AR) çözümlerinden de faydalanabilirler. 

İş birliğinin sunduğu çözümlerin ilk kullanıcılarından biri, metal endüstrisi için otomasyon sistemleri tasarlayan, üreten ve işletmeye alan başarılı sistem entegratörü Automazioni Industriali Capitanio (AIC). Şirketin Yönetici Direktörü Marco Capitanio, Rockwell-Comau iş birliğinin şirket müşterilerine, Capitano’ya göre bir makine üreticisi için en önemli avantajlardan biri olan, pürüzsüz bir robot çözümü sunabilmesini sağladığını belirtiyor. 

Capitanio konuya ilişkin açıklamasında şunları söylüyor: “Kolay ve esnek programlama, robot yönetimine tam erişim, teşhis parametreleri ve mevcut otomasyon panelleri ve standart kontrol aygıtlarının da kullanılabiliyor olması bizim için çok değerli.”

Robotik entegrasyon için kritik öneme sahip olacak Rockwell ürün ve teknolojilerinden bazıları şöyle: 

 • Allen-Bradley ControlLogix® kontrol sistemleri
 • Kinetix®  5700 servo sürücü platformu
 • Studio 5000® otomasyon sistemi tasarım yazılımı
 • FactoryTalk® View insan makine arayüzü (HMI) yazılımı
 • PTC destekli dijital dönüşüm yazılım suiti FactoryTalk® InnovationSuite™
 • Emulate3D™ dijital ikiz yazılımı
 • Uzaktan işbirliği ve veri yakalama için PTC Vuforia artırılmış gerçeklik (AR) çözümleri

 Comau’nun geniş robot yelpazesi otomotivden lojistiğe, gıda ve içecekten ambalajlamaya birçok sektörün ihtiyaçlarını karşılıyor. Şirketin ürün yelpazesinde yük kapasiteleri 3 ila 650 kg arasında değişen 40’tan fazla farklı endüstriyel robotik kol bulunuyor. 

Haberin Devamı

Genel

Google, Gmail, Youtube çöktü mü?

Yayın tarihi

-

Gmail ile bağlantı yapılan tüm Google hizmeterine erişim sorunları yaşandığı bildirilirken sorunun sebebiyle ilgili açıklama yapılmadı. Kullanıcılar Haritalar, Adsense, Analytics, Workspace gibi uygulamaların durduğunu belirtildi. Google Play üzerinden indirmelerde ve güncellemelerde de bağlantı sorunları yaşandı.

Gmail’in ardından YouTube da çöktü. Gmail, Google Drive, Google Meets ve YouTube dahil tüm Google hizmetlerinde Dünya genelinde erişim sorunları yaşandı. Gmail’de de erişim sorunu bir süre devam etti.

Türkiye saatiyle saat 16:00 itibariyle Google hizmetlerinde ve bağlı uygulamalarda yaşanan sorunun düzeldiği bildirildi.

Gelişmelerden sizi anında haberdar etmemizi istiyorsanız, bildirimlere izin verebilirsiniz

 

 

Haberin Devamı

Genel

Burgan Bank’ta atama

Yayın tarihi

-

Yazar:

Burgan Bank, sektörün deneyimli isimlerini bünyesine katarak insan kaynakları kadrosunu her geçen gün güçlendirmeye devam ediyor. Bankacılık sektöründe uzun yıllar yazılım ve bilişim teknolojileri üzerine farklı birim ve pozisyonlarda görev alan Darço Akkaranfil, Burgan Bank’ın yeni Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı oldu.

Butik bankacılık anlayışı ile tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik özel ve hızlı çözümler üreten Burgan Bank, atama ve transferlerle kadrosunu güçlendiriyor. Bu doğrultuda bankacılık ve finans sektörünün farklı birim ve pozisyonlarında yazılım ve bilişim teknolojileri alanında deneyim kazanan ismi Darço Akkaranfil, eylül ayı itibarıyla Burgan Bank’ın yeni Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

Darço Akkaranfil kimdir? 

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden 2001 yılında mezun olan Akkaranfil, İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgi Sistemleri Dizaynı ve Yönetimi üzerine yüksek lisans yaptı. Bankacılık kariyerine Yapı Kredi Bankası’nda başlayan Akkaranfil, 2002 ila 2006 yılları arasında Analist ve Yazılım Mimarı olarak çalıştı. 2006 yılından günümüze kadar, Türkiye İş Bankası iştirakleri arasında yer alan teknoloji şirketi Softtech’te sırasıyla Kıdemli Danışman, Yazılım Geliştirme Müdürü, Yazılım Geliştirme Direktörü görevlerinde bulunan Akkaranfil, Burgan Bank Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı olmadan önce 2016 yılından günümüze kadar Softtech Genel Müdür Yardımcısı görevini yürütüyordu.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com