Connect with us

ENERJI

Türkiye’de 650 bin kadın sürücü otogazı tercih ediyor

Yayın tarihi

-

Dünyanın en çok otogazlı araç kullanılan, Avrupa’nın ise en çok otogaz tüketen ülkesi Türkiye’de, 650 bin kadın otogazı tercih ediyor. Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu, son 10 yılda dünyada otogaz kullananların sayısının yüzde 60 artarak, 21 milyona ulaştığını, Türkiye’nin 3,6 milyon LPG’li araçla dünya lideri olduğunu belirtti. Artışta, otogazın çevreci, ekonomik ve güvenli bir yakıt olmasının büyük önem taşıdığını kaydeden Eyüboğlu, “Otogaz da tüpgaz gibi bir LPG ürünü. Yıllarca mutfaklarında tüpgazın güvenli ve çevreci yanına tanık olan kadınlar, ekonomik ve yüksek performansı nedeniyle araçlarında da otogazı tercih ediyor” dedi. Eyüboğlu, Otogaz kullanımıyla karbondioksit salımının ise yılda yaklaşık 1 milyon ton azaldığını söyledi.

 Ekonomik ve çevreci bir ürün olan otogaz, bu özellikleri nedeniyle hızla kadın sürücülerin de tercihi haline geliyor. Dünyada otogazlı araç sayısında, Avrupa’da ise otogaz tüketiminde lider olan Türkiye’de; 2012 yılının şubat ayında 3 milyon 309 bin kişi olan otogaz kullanıcı sayısı, bu yılın aynı ayında 297 bin 516 kişilik artışla 3 milyon 606 bin 566 kişiye ulaştı. Geçen yıl itibarıyla 595 bin 629 olan otogazlı araç sahibi kadın sayısı bu yıl 53 bin 553 kişilik artışla 649 bin 182’ye yükseldi. Şubat ayı itibarıyla otogaz kullananların yüzde 18’ini kadınlar oluşturdu. Otogaz kullanımının artması ekonominin yanı sıra ekolojiye de önemli bir katkı sağladı. 3,6 milyon aracın bu ürünü kullanmasıyla Türkiye’deki karbondioksit salımı yaklaşık 1 milyon ton azalmış oldu. İklim değişikliğinin doğaya verdiği zarar ve dünyada yaşanan finansal krizin etkileri, kadınların da çevreci ve ekonomik bir ürün olan otogaza ilgisini artırdı.

SN.YAGIZ EYUBOGLU 1_459x600

Her gün 100 bini aşkın konuta giden, onbinlerce araç sürücüsünü otogaz istasyonlarında ağırlayan Aygaz’ın halka en yakın şirketlerden biri olduğunu vurgulayan Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu, otogaz kullanıcılarının profilini ve tercih nedenlerini ortaya çıkarmak üzere yaptıkları araştırmada ilginç sonuçlara ulaştıklarını söyledi. Son 10 yılda dünyada otogaz kullanımının yüzde 60 oranında arttığını belirten Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu,  “Günümüzde dünya çapında 21 milyondan fazla araç bu yakıt türünü tercih ediyor. Türkiye’nin LPG’li araç parkı ise dünya LPG’li araç parkının yaklaşık yüzde 17’sini, Avrupa’nın ise %24’ünü oluşturuyor. Türkiye, bu özelliğiyle otogaz tüketiminde Avrupa’da birinci, otogazlı araç sayısında ise tüm dünyada lider ülke konumunda.

Türkiye’de geçen yıl şubat ayında otogazlı araç sahibi kadın sayısının 595 bin olduğunu, bu yıl aynı ayda ise bu sayının 53 bin 500 kişilik artışla 649 bine yükseldiğini gördük. Diğer bir deyişle, otogaz kullananların yaklaşık yüzde 18’ini kadın sürücülerin oluşturduğunu tespit ettik. Milyonlarca konutta kullanılan tüpgaz nedeniyle LPG’nin güvenli ve çevreci bir ürün olduğunun en yakın tanığı olan kadınlarımızın, otogazı tercih ederek bu güveni araçlarına da taşıdıklarını düşünüyoruz. Karar verirken çok daha temkinli olan, araştıran ve seçici olan kadınların otogaz ürününü tercih ediyor olması da ayrıca sevindiricidir. ” dedi.

Eyüboğlu, son yıllarda yaşanan küresel ekonomik krizlerin tüketicileri daha tasarruflu yakıt olan otogaza yönelttiğini, aynı zamanda iklim değişikliğine bağlı doğa olayları nedeniyle çevreye olan duyarlılığın da arttığını, hem ekonomik, hem de çevreci olan otogazın yıldızının sürekli parladığını kaydetti.

 Otogaz tüketimi tüm dünyada artıyor

Eyüboğlu şöyle konuştu: “İklim değişikliğine bağlı doğa olayları nedeniyle artan hassasiyetin yanı sıra küresel anlamda yaşanan finansal dalgalanmalar sadece ekolojinin değil ekonominin de bireyler tarafından dikkatle izlenmesi gerektiğini ortaya koydu. Türkiye’de 1997 yılından bu yana kullanılmakta olan otogaz pazarı 2012 yılında 2,7 milyon ton seviyesinde bir hacme ulaştı. 10 yıl önce toplam LPG pazarının yüzde 35’i seviyelerinde olan otogaz tüketimi, günümüzde pazarın %70’inden fazlasını oluşturmaya başladı”.

 Türkiye’de otogazı tercih eden 3,6 milyon kişinin, karbondioksit salımının yaklaşık 1 milyon ton azalmasını sağlayarak çevreye önemli katkı sağladığını belirten Eyüboğlu: “Çevreci, performanslı, güvenli, yaygın ve ekonomik bir ürün olan otogaz bugün Türkiye’de 10 binek araçtan 4’ünün tercihi haline geldi. Taksilerin Türkiye’nin otogazlı araç parkındaki payı yaklaşık yüzde 2’ye karşılık gelirken, otogaz kullanıcılarının yüzde 98’ini özel araçlar oluşturuyor” dedi.

 Her yıl 300.000 araç otogaza geçiyor

Otogazın güvenli bir ürün olduğunun altını çizen Yağız Eyüboğlu, 1000’e yakın TSE’li dönüşüm servisinin her yıl 300.000 adede yakın aracı otogaza dönüştürdüğünü söyledi. Eyüboğlu, standartlara uygun dönüşümlerle en az diğer yakıtlar kadar güvenli olan otogazın, 3,5 mm kalınlığındaki tank duvarı ve emniyet valfi sayesinde güvenlik anlamında öne çıktığını söyledi. Aygaz Dönüşümcü Kulübü’nün, TSE’nin belirlediği tüm standartlara uygun dönüşümleri gerçekleştiren 700’e yakın dönüşüm servisini bünyesinde bulundurduğunu ifade eden Eyüboğlu, “Böylelikle Aygaz Dönüşümcü Kulübü tüketicilere güvenli ve farklı avantajlar sunan bir alternatif olarak ortaya çıkıyor” dedi.

 “Otogaz lideri Türkiye’de gerekli düzenlemelerin yapılacağına inanıyorum”

Yağız Eyüboğlu, tüm bu özellikleri nedeniyle binek araçlar arasında en çok kullanılan yakıt haline gelen otogazın, 81 ilde yaklaşık 10.000 istasyonda tüketicilerle buluştuğunu, bu nedenle de Türkiye’nin, tüketimde Avrupa’da, otogazlı araç sayısında ise dünyada lider konumunda olduğunu belirtti. Çevreci özellikleri nedeniyle otogazın gelişmiş ülkelerde desteklendiğini de hatırlatan Eyüboğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Fransa, İngiltere, Amerika, İtalya’da LPG’li araçlara şehir içinde ek şerit açılıyor. Ücretsiz park ve vergi avantajı gibi ayrıcalıklar tanınıyor. Özellikle Uzakdoğu’da sadece LPG’yle çalışan otomobiller üretiliyor. Dolayısıyla dünya bu konuda çok somut adımlar atıyor. Ekonomiye ve çevreye büyük katkı sağlayan otogazın Türkiye’de daha da desteklenmesine yönelik gerekli düzenlemelerin yapılacağına inanıyorum.”

Aygaz hakkında

Koç Topluluğu’nun enerji sektöründe faaliyet gösteren ilk şirketi olan Aygaz, Türkiye’nin 10. büyük sanayi kuruluşudur. Kurulduğu 1961 yılından bu yana Türkiye’de LPG (Likit Petrol Gazı) sektöründe liderliğini sürdüren Aygaz; LPG’nin otogaz, tüpgaz ve dökmegaz olarak dağıtımının yanı sıra gaz aletleri üretimi ve satışını da gerçekleştirmektedir. 81 ilde 3.800 tüpgaz bayisi ve otogaz istasyonu ile hizmet veren Aygaz ayrıca, 26 ülkeye gaz aletleri ihracatı yaparak, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika pazarlarında da faaliyet göstermektedir. Aygaz tüpü her gün 100 binden fazla eve ve işyerine girmekte, 1 milyona yakın araç Aygaz’ın otogaz ürünü Aygaz Otogaz+ ile yolculuk yapmaktadır. Aygaz merkez tesisler ve bayiler olmak üzere 15 binden fazla personel ile yarım asırdır Türkiye’nin dört bir köşesinde hizmet vermektedir.

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ENERJI

1 Milyon dolarlık sürdürülebilir enerji yatırımı

Yayın tarihi

-

Yazar:

Garip Sahillioğlu

Avrupa Yakası’nın en büyük GES (Güneş Enerji Santrali Sistemi) projesi, Mars Logisticsin yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırımı ile hayata geçiyor. Proje ile Hadımköy Lojistik Merkezinin 12.098 metrekarelik çatı alanı güneş panelleri ile kaplanacak.

Mars Logistics, yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırım yaparak Avrupa Yakası’nın en büyük GES (Güneş Enerji Santrali Sistemi) projesini hayata geçiriyor. Hadımköy Lojistik Merkezi’nin 12.098 metrekarelik çatı alanının güneş panelleri ile kaplanacağı projede 4914 adet fotovoltaik güneş paneli kullanılacak. Çatı Üstü Güneş Enerji Santralinin kurulu gücü ise 2 MW olacak ve yıl boyunca 2,5 MWh/yıl elektrik üretebilecek. Avrupa Yakası’nın en büyük GES projesi ile üretilecek elektrik enerjisinin tesis genelinde kullanılması planlanıyor. Doğaya saygılı iş yapma anlayışı ile sürdürülebilir projeler üretmek hedefleri ile yapılan araştırmalar neticesinde başlanan projenin 1 Ekim 2020 tarihinde bitmesi ve kullanıma hazır hale gelmesi bekleniyor.

Mars Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Garip Sahillioğlu, projenin birden çok amaca hizmet edeceğini belirterek, “Hadımköy Lojistik Merkezi Çatı Üstü Güneş Enerji Santrali, Hadımköy Lojistik Merkezi’nin inşaatından itibaren gündemde olan ve 2019 yılı itibariyle stratejik eylemlerimize dahil ederek hayata geçirdiğimiz, aynı zamanda küresel sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden de birden çok amaca hizmete edecek tesis, küresel kalkınma hedefleri, sürdürülebilirlik projelerimiz ve yaşam döngüsü bakış açımızla şekillendi.” dedi.

Yılda 94.469 adet ağaç kurtarılacak

Projenin, doğadaki olumlu etkilerini kısa vadede göstereceğine dikkat çeken Garip Sahillioğlu, “Projeyi, yenilenebilir enerjinin genel avantajlarının yanı sıra, çevreyi fosil enerji teknolojilerine göre çok daha az etkileyen temiz enerji kaynağı olması, sonsuz enerji kaynağı üretmesi, sera etkisi ve küresel ısınmaya pozitif etkileri nedeniyle tercih ettik. Proje kapsamında üretilecek elektriğin karşılığı olarak yıllık 1.133,63 ton karbondioksit kurtarılacak ve yıllık 94.469 adet, 25 yıl sonunda ise 2.361.725 adet ağaca karşılık emisyon azaltımı olacak.” ifadelerini kullandı.

Proje Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına Hizmet Edecek

Hayata geçirecekleri proje ile Birleşmiş Milletler’in belirlemiş olduğu 17 hedeften oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan toplam 7 amaca hizmet etmiş olacaklarını belirten Sahillioğlu, “Bu proje ile Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından direkt olarak “Erişilebilir ve Temiz Enerji” ile “İklim Eylemleri” amaçları ve dolaylı olarak ise “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme”,  “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı”, “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları”, “Sorumlu Üretim ve Tüketim” ve “İşbirliklerini Geliştirme” amaçları ile birlikte toplam 7 amaca hizmet etmiş olacağız.” dedi.

Sürdürülebilirlik Yatırımları Devam Edecek

“Kaynakları sürdürülebilir kullanarak ekolojik dengeyi korumak ve karbon emisyonlarının azaltılması için faaliyetlerinde en uygun teknoloji ve süreçleri kullanmak Mars Logistics’in uyguladığı çevre politikalarındandır” diyen Sahillioğlu, bu anlayışı Mars Logistics’in tüm faaliyetlerine dahil ettiklerini belirterek, “2019 yılında gerçekleştirilen tüm taşımalarda çevre dostu taşımacılık yöntemi olan Intermodal kullanımı neticesinde, 18.7 milyar kilogram karbondioksit salınımı önledik ve 1 milyon 560 bin adet ağacın kurtarılmasını sağladık. Kağıt atıklarımızın geri kazanımıyla sadece 2016-2020 yılları arasında 9.168 adet ağacın kesilmesini önledik.  2006 yılından beri ÇEKÜL, TEMA ve Ege Orman Vakfı iş birliği ile Çatalca, Manisa ve Çanakkale’de 5.200 fidan dikerek Mars Ormanları oluşturduk. Yaptığımız sosyal sorumluluk projemizle atık yağların geri kazanılmasıyla milyonlarca litre temiz suyun kirlenmesini önledik.  Hadımköy Lojistik Merkezi’nde yağmur suyu toplama projemiz sayesinde yağmur sularının ayrı toplanmasını sağlayarak çevresel peyzaj başta olmak üzere kampüsün çeşitli su ihtiyacı (yangın suyu vb.) buradan karşılamaktayız. Lojistik depolarımızda ise klasik tahta palet yerine geri kazanılmış kağıttan üretilmiş kağıt paletler kullanmaktayız.” dedi ve sürdürülebilirlik anlayışı ile faaliyetler ve yatırımlara devam edeceklerini ifade ederek yeni projeler için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Haberin Devamı

ENERJI

Nexans teknolojisini Yeşilköy’de

Yayın tarihi

-

Yazar:

“Hayata enerji verir” sloganıyla müşterilerine yüksek performanslı kablo ve kablo çözümleri sunan Nexans, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda kurulan hastanenin inşaatında kullanılmak üzere, yangına karşı güvenli enerji kablolarının tedariği için harekete geçti.

Sektörün lider global oyuncularından Nexans, 45 günde tamamlanması planlanan bin oda kapasiteli hastaneyi, yangına karşı güvenli son teknoloji ürünü Alsecure kablolarıyla buluşturabilmek üzere, tüm birimleriyle koordineli bir şekilde organize olarak ivedilikle tedariğe başladı.

Nexans Türkiye Genel Müdürü Atilla Kurtiş, konuyla ilgili “Nexans olarak, bugüne kadar gerek Türkiye’de gerekse dünyada, hastane de dahil olmak üzere, sayısız dev projeye imza attık. Bununla birlikte içinde bulunduğumuz dönemi de gözeterek, bu projenin bizim için ayrı bir önemi olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’deki 2 fabrikamız ve 500 çalışanımızla üretime devam ettiğimiz bu olağanüstü dönemde tabi ki bu proje için de ihtiyaçlar  doğrultusunda hızla harekete geçerek, en kısa sürede kablo tedariğini gerçekleştirebilmek için çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. En üst seviye güvenlik için dizayn edilmiş Nexans teknolojisini Yeşilköy’deki hastanemiz ile buluşturacak olmaktan dolayı da ayrıca gurur duyuyoruz” dedi..

Haberin Devamı

ENERJI

Günsan İngiliz serisiyle Afrika’yı aydınlatıyor

Yayın tarihi

-

Yazar:

50’den fazla ülkeye kişiselleştirilmiş elektrik ekipmanları, anahtar ve priz ürünlerini ihraç eden Günsan yeni pazarlara açılıyor. Değişen ihtiyaçlara yönelik geliştirdiği İngiliz serisiyle rotayı Afrika ve Ortadoğu’ya çeviren Günsan Elektrik, bu yıl ihracat yaptığı ülke sayısını 70’e çıkarmayı hedefliyor.

Yenilikçi anahtar, priz ve elektrik aksesuarları ile dünyanın pek çok ülkesinde inşaat ve renovasyon projelerinde yer alan Günsan, Afrika pazarında iki kat daha büyümeyi hedefliyor. İnşaat sektörünün büyümesi ve yeni nesil çözümlere talebin artmasıyla hedef pazar haline gelen Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde konumunu güçlendirmeyi hedefleyen Günsan, ihtiyaç ve talebe yönelik geliştirdiği İngiliz serisiyle şık ve ekonomik çözümler sunuyor.

Türkiye’den Afrika’ya İngiliz Serisi!

Yeni İngiliz tipi anahtar priz serileriyle bu yıl çok büyük hedefleri olduğunu söyleyen Günsan Elektrik CEO’su Francisco Gil Garcia özellikle Afrika pazarında çok büyük potansiyel yakaladıkları belirterek, “Nijerya, Kenya ve Gana’da yenilikçi ürünlerimiz çok talep görüyor. Bu talebe yanıt vererek mevcut Afrika pazarında bu yıl iki kat daha büyümek istiyoruz. Ayrıca İngiliz serisi ürünlerimizi ilk kez bölge alıcılarıyla buluşturacağımız Middle East Energy 2020 Fuarı ile de Ortadoğu pazarına yatırımlarımızı yapıyoruz.

Tüm bunların yanı sıra, Rusya’da da atılımlarımıza hız verdik, yeni yapılanmamızla güç kazanmaya başladık. Estonya, Litvanya ve Letonya gibi Baltık ülkelerine de yeni giriş yaptık. İhracat yaptığımız ülke sayısını 70’e çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

“Ar-Ge’ye sektörün üzerinde pay ayırıyoruz”

Günümüzün değişen ihtiyaç ve beklentilerine göre ürünlerini tasarladıklarını söyleyen Gil Garcia, “Son iki yıldır pazarın geleneksel yapısını değiştiren, kişiselleştirilebilir, farklı yaşam alanlarında herkes için kullanımı kolay, güvenli, estetik ve yenilikçi elektrik ürünleri geliştirmeye ve üretmeye odaklandık. Ar-Ge çalışmalarına sektörün üzerinde pay ayırarak, yeni teknoloji ve trendler içeren yenilikçi ürünler geliştirmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com