Connect with us

ENERJI

Türkiye Enerji Zirvesine geri sayım başladı

Yayın tarihi

-

Türkiye enerji piyasasının en kapsamlı ve en geniş katılımlı zirvesi olarak gelenekselleşen Türkiye Enerji Zirvesi, bu yıl doğalgaz arama ve üretim yatırımları, elektrikli araçların geleceği, elektrik üretiminde dijitalleşme ve dağıtım gibi herkesi ilgilendiren önemli konularda oturumlara sahne olacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın himayelerinde, Bakan Fatih Dönmez’in katılımıyla 21-23 Kasım tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşecek zirve, bu yıl ISTRADE Enerji Ticareti ve Tedariği Zirvesi ile birlikte düzenlenecek. 

Türkiye Enerji Piyasasının ‘En Büyük Aile Buluşması’ Türkiye Enerji Zirvesi için geri sayım başladı. Bu yıl 11’incisi düzenlenen zirve, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla 21-23 Kasım tarihleri arasında Antalya Regnum Carya Otel’de gerçekleşecek. Zirvenin bu yıl ki oturumlarında, doğalgaz arama ve üretim yatırımları, elektrikli araçların geleceği, elektrik üretiminde dijitalleşme ve dağıtım gibi kamuoyunu ilgilendiren önemli başlıklar ele alınacak.

BAKAN DÖNMEZ ZİRVEYE ATIFTA BULUNMUŞTU 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, dünyada enerji piyasalarının dar bir boğazdan geçtiğini vurgulayarak, Avrupa’da enerji krizinin yaşandığı bu dönemde, Türkiye’nin bölge ülkelerine kıyasla arz ve tedarik konusunda iyi bir noktada. Bu sene 11’inci Enerji Zirvesi’ni yine Antalya’da yapacağız. Zirvede, Türkiye ve küresel enerji piyasalarındaki son gelişmeler, Akdeniz ve Orta Doğu’da yaşanan ve enerji piyasalarını etkileyen konular gündemde olacak” ifadelerini kullanmıştı.

ENERJİDE KAMUOYUNU İLGİLENDİREN BAŞLIKLAR KONUŞULACAK 

11 yıldır enerji sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren zirve, bu yıl pandemi sonrası gerçekleşen ilk buluşma olarak da önem taşıyor. Enerji piyasalarının yanı sıra, geleceğinin de masaya yatırılacağı zirvede, kamuoyunu ilgilendiren doğalgaz arama ve üretim yatırımları, elektrikli araçların geleceği, elektrik üretiminde dijitalleşme ve dağıtım, tüketici forumu gibi başlıklar yer alacak. 11. Türkiye Enerji Zirvesi programında bu yıl; “Türkiye Elektrik Piyasasında Üretim, Ticaret ve Dağıtım,  TÜSİAD Özel Oturumu, Yeşil Mutabakatın Etkileri, Türkiye Akaryakıt Piyasası, Türkiye LPG Piyasası, Biyodizel Sanayi Derneği Özel Oturumu, Elektrik Depolama, Dağıtık Üretim ve Dijitalleşme, Kömürden Elektrik Üretimi ve Kömür Piyasaları, Türkiye Doğalgaz Piyasası, TEHAD Özel Oturumu: Elektrikli Araçlar, Gelecek Trendleri, Düzenleyici Perspektif, Enerji Yatırım Finansmanında Yeni Modeller ve Beklentiler, ETD Istanbul Traders Meeting, MEDREG Özel Oturumu, Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Yatırımları, SHURA Özel Oturumu,  Karbon Piyasaları, IREC, YEK-G, Türkiye’de Arama-Üretim Yatırımları: Sakarya Gaz Sahasının Geliştirilmesi ve Karada Devam Eden Faaliyetler, Tüketici Forumu” oturumları gerçekleşecek.

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ENERJI

Enerji sektörünün en geniş katılımlı zirvesi için geri sayım başladı

Yayın tarihi

-

Yazar:

Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden biri olan “enerji” konusunun tüm boyutlarıyla masaya yatırılacağı geleneksel Türkiye Enerji Zirvesi, 11’nci kez 21-23 Kasım tarihleri arasında “Enerjinin Kalbi Antalya’da Atıyor” temasıyla düzenlenecek. Enerji piyasasının en kapsamlı ve en geniş katılımlı buluşması olan zirve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın himayelerinde ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) destekleriyle gerçekleştirilecek.  Pandemi sonrasında geniş katılımlı ilk zirve olma özelliğini taşıyan Antalya’daki buluşma; ISTRADE Enerji Ticareti ve Tedariği Zirvesi’nin beşincisinin de Türkiye Enerji Zirvesi’yle birleştirilmesiyle birlikte, enerji piyasalarına yön veren kamu ve özel sektörün üst düzey yöneticileri ile ulusal ve uluslararası katılımcıları da buluşturacak. Zirvede; Türkiye ve küresel enerji piyasalarındaki son gelişmeler ve gelecek trendleri bütün yönleriyle ele alınacak ve enerji piyasalarını etkileyen önemli konular da masaya yatırılacak.

Dünyanın ve Türkiye Enerji Piyasasının tüm aktörlerini buluşturan ve sektörü her yönüyle kapsamlı bir şekilde ele alan geleneksel Türkiye Enerji Zirvesi, bu yıl Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımlarıyla 21-23 Kasım tarihleri arasında Antalya Regnum Carya Otel’de 11’nci kez gerçekleştiriliyor. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın himayelerinde ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) destekleriyle düzenlenecek olan zirvede, Akdeniz ve Orta Doğu’da yaşanan ve enerji piyasalarını etkileyen önemli konular bütün yönleriyle ele alınacak.

Bu yıl ayrıca ISTRADE Enerji Ticareti ve Tedariği Zirvesi ile birleşen Türkiye Enerji Zirvesi, enerji piyasasına yön veren kamu ve özel sektör yöneticilerini pandemi sonrasında ilk kez bir araya getirmeyi hedefliyor.

ENERJİ SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİ TARTIŞILACAK

2010 yılından bugüne, enerji sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren ve tarafların gelecek beklentilerini tartışmasına ortam yaratan Türkiye Enerji Zirvesi’nde, bu yıl da başta akaryakıt, LPG, elektrik ve doğal gaz sektörleri olmak üzere, yenilenebilir enerji ve nükleer enerji alanlarında birbirinden önemli konular çok yönü olarak ele alınacak. Firmaların kendilerine özgü sergi alanlarıyla ürün ve yeni teknolojilerini tanıtacağı zirvede, Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımları, enerji yatırım finansmanında yeni modeller ve beklentiler, yeşil mutabakatın etkileri gibi önemli konular da zirvenin gündeminde yer alacak. Büyük buluşmada, düzenlenecek TEHAD özel oturumuyla tüm dünyanın konuştuğu: “Elektrikli Araçlar, Gelecek Trendleri, Düzenleyici Perspektifler” oturumu ile birlikte TÜSİAD Özel Oturumu: “Tüketici Odağıyla Enerjinin Dönüşümü” de gerçekleştirilecek.

KATILIMCILAR ÜST DÜZEY İSİMLERLE BULUŞTURULACAK

Türkiye Enerji Zirvesi bu yıl da ulusal ve global yatırımcıları, Türkiye ve bölge ülkelerinin kamu kurum ve kuruluşlarıyla bir araya getirecek. Düzenlendiği her yıl ulusal ve uluslararası katılımcıları Türkiye ve bölge ülkelerinin kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey isimleri ile buluşturan Türkiye Enerji Zirvesi, yeni işbirliği olanaklarının da önünü açacak.

EN BÜYÜK VE EN KAPSAMLI BULUŞMA

Türkiye’de enerji piyasasının tüm oyuncularını buluşturan Türkiye Enerji Zirvesi; elektrik, doğal gaz, akaryakıt ve LPG piyasalarını tek çatı altında toplayan ilk ve tek sürdürülebilir organizasyon olma özelliğini sürdürüyor. 2010 yılından bu yana tüm enerji sektörlerini bir araya getiren buluşmanın bu yıl ki ayağında enerji piyasalarında yaşanan dönüşüm sürecinin Türkiye ve global enerji piyasalarına etkileri, gelecek trendleri, Türkiye enerji piyasalarının bu süreçteki beklenti ve gereksinimleri, dijitalleşmenin sektörde yarattığı değişimler, enerji finansman koşullarındaki değişim, yenilenebilir enerji dönüşümü ile Türkiye’yi yakından ilgilendiren Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’da yaşanan ve enerji piyasalarını etkileyen konular tüm boyutları ile ele alınacak.

“TÜRKİYE ENERJİ ZİRVESİ BU YIL DAHA FAZLA ÖNEM KAZANDI”

COVID 19 pandemisi ve küresel konjonktürdeki değişimlere bağlı olarak ekonomik ve siyasi anlamda yaşanan gelişmelerin tüm dünyayı ve dolayısıyla enerji sektörünü etkilediğini belirten Türkiye Enerji Zirvesi Başkanı Mustafa Karahanzirve ile ilgili, Covid-19 pandemisi ve küresel konjonktürdeki değişimlere bağlı olarak yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler tüm dünyayı, ülkemizi ve hiç şüphesiz enerji piyasalarını doğrudan etkiliyor. Enerji piyasalarında yaşanan dönüşüm ve dijitalleşme pandemi koşullarının etkisiyle hızlanırken yaşanan bu dönüşüme ayak uydurmak enerji piyasalarındaki tüm paydaşlar için çok önemli hale gelmiş durumda. Yaşanan bu hızlı dönüşüm süreci akaryakıt, LPG, elektrik ve doğal gaz sektörlerinin sürdürebilirliği açısından da önemli riskler oluşturduğu gibi birçok avantajı da beraberinde getiriyor. İki gün boyunca ülkemiz ve küresel enerji sektöründeki son gelişme ve trendlerin ele alınacağı zirvede, yeşil mutabakatın etkileri, enerji yatırım finansmanı, elektrik ve doğal gaz piyasaları, elektrikli araçlar, yenilenebilir enerji yatırımları, akaryakıt ve LPG piyasaları, pandemi ve küresel ekonomik gelişmelerin emtia piyasalarına etkileri, Akdeniz enerji piyasaları, karbon piyasaları-IREC ve YEK-G, elektrik depolama ve dijitalleşme  başta olmak üzere sektörü yakından ilgilendiren önemli konular önde gelen üst düzey sektör temsilcileri ve uzmanlar tarafından tüm yönleriyle masaya yatırılacak ve sektörün beklentileri karar alıcılarla paylaşılacak” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

ENERJI

Aklease’den, sürdürülebilir ve yeşil enerji yatırımına destek

Yayın tarihi

-

Yazar:

Aklease, yenilenebilir enerji, enerji ve kaynak verimliliğine odaklanmış, sektörde bu anlamda bir ilk olan ürünü ECOLease ile Çiftay Grubu’nun 16.35 MW kurulu gücündeki hibrit ( biogaz – güneş ) enerji santrali projesini finanse etti. Bu finansman kapsamında yıllık 28 bin 768 ton karbon emisyonu azaltımı ve 1.3 milyon ağacın yıllık karbon tutumu da desteklendi. 

Türkiye’de yenilenebilir enerji finansmanı alanında birçok yeniliğe imza atan Aklease, sektörde yenilenebilir enerji, enerji ve kaynak verimliliğine odaklanmış ilk ürün olan ECOLease ile sürdürülebilir ve yeşil enerji konusunda önemli bir yatırıma destek oldu.

Şirket, Çiftay Grubu bünyesinde yer alan Vega Diyarbakır Atık Yönetim ve Enerji Üretim Sanayi Ticaret AŞ’nin yatırımı olan ve yakın zamanda üretime geçen 16.35MW gücündeki hibrit enerji santrali projesini finanse etti.

Toplam 16.35 MW kapasiteli biyogaz enerji santrali, güneş enerji santrali ve ısı geri dönüşüm ünitesinden oluşan ve günlük bin 500 ton çöpü bertaraf eden bu hibrit enerji santrali 39 bin konutun enerji ihtiyacını karşılıyor.

Bu finansman kapsamında yıllık 28 bin 768 ton karbon emisyonu azaltımı ve 1.3 milyon ağacın yıllık karbon tutumunun da desteklenmiş olduğunun altını çizen Aklease Genel Müdürü Çetin Düz, “Enerji ve kaynak verimliliği sağlayan yatırımlara vade ve ödeme avantajı sağlayan ECOLease ile hem işine hem de geleceğe yatırım yapmak isteyen şirketleri, geniş fonlama imkânlarımızla desteklemeyi sürdüreceğiz” dedi.

Haberin Devamı

ENERJI

Escon Enerji Katar’da deniz suyunu yüzde 45 daha az enerji harcayarak arıtan sistem kurdu

Yayın tarihi

-

Yazar:

Türk şirketi ESCON Enerji, Katar Çevre ve Enerji Araştırma Enstitüsü için geleneksel yöntemlere göre yüzde 45 daha az enerji harcayarak deniz suyunu arıtan bir sistem kurdu. “Absorbsiyonlu ısı pompasıyla verimi artırılmış çok kademeli distilasyon sistemi” projesi, birim su maliyetini de yüzde 30 azaltıyor. ESCON Enerji Genel Müdürü Onur Ünlü, “10 yıldan daha kısa bir süre içerisinde dünyada su kıtlığının yüzde 40’a kadar yükselmesi bekleniyor. Bu nedenle kaynakları doğru kullanmak ve enerji tüketimimizi azaltmak için bu gibi yüksek teknolojileri kullanmak zorundayız” dedi.

Türkiye’nin ilk enerji hizmet şirketi ESCON Enerji, yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da yenilikçi projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. ESCON Enerji bu kapsamda Katar’da deniz suyunu geleneksel yöntemlere göre daha az enerji harcayarak arıtan bir sistem kurdu. Hamad Bin Khalifa Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Katar Çevre ve Enerji Araştırma Enstitüsü (QEERI) için kurulan absorbsiyonlu ısı pompasıyla verimi artırılmış çok kademeli distilasyon sistemi (MED-ABS), enerji geri kazanımıyla birlikte maliyet avantajı da sağlıyor.

Türk şirketi ESCON, 10 ayda tamamladığı projenin ilk etabında sistemin simülasyonlarını oluşturup, hesaplamalarını yaptı. Bu veriler ışığında seçilip tasarlanan ekipmanların üretimi gerçekleştirildi. Sistem, senkron çalışması için otomasyon ve kontrol algoritmalarının tasarlanmasının ardından tesis sahasında devreye alındı.

Proje hakkında bilgi veren ESCON Enerji Genel Müdürü Onur Ünlü, “Sistemi kurduğumuz tesis, Katar’ın Dukhan şehrindeki sahilde yer alıyor. Bu bölgede yoğunluğu yüksek olan deniz suyunu tuzdan arındırmak için geçmişte kullanılan geleneksel yöntemler 12 kWh/m3 enerji gerektiriyordu. Kurduğumuz sistem ile bunu 4,5 kWh/m3 enerjiye kadar düşürdük. Bu sistem, geleneksel termal buhar sıkıştırma (MED-TVC) teknolojisine kıyasla yüzde 40 daha az ısıtma buharı tüketimi ve yüzde 55 daha düşük pompalama gücü gerektiriyor. Yani geleneksel yöntemlere göre yüzde 45 daha az enerji ile deniz suyunun arıtılmasını sağlıyor. Sistem aynı zamanda birim su maliyetini de yüzde 30 azaltıyor” dedi.

Ünlü, sistemin diğer avantajlarını ise şöyle sıraladı; “Kurduğumuz sistem düşük sıcaklıktaki bir ısı kaynağı ile çalışabildiği için gerek proses atık ısısı gerek motor soğutma ısısı gerekse de termal solar enerji ile kullanılabiliyor. Termal saflaştırma sistemleri, filtrelerin hassas olduğu yağ gibi sudaki yabancı maddelerden etkileniyor. Bununla birlikte filtrasyon sistemlerinin aksine yoğun tuzluluk saflaştırma performansında da bir değişikliğe sebep olmuyor.”

“Su kaynaklarını korumak için yüksek teknoloji kullanmalıyız”

Dünyanın su kıtlığı tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu hatırlatan Onur Ünlü, “UNESCO tarafından yayımlanan Dünya Su Raporu’na göre su kıtlığı 2030 yılına kadar yüzde 40’a kadar yükselecek. Diğer taraftan fosil yakıtlar, sular da dahil olmak üzere gezegenimize geri dönüşü olmayan zararlar veriyor. Bunların önüne geçmek için kaynaklarımızı doğru kullanmalı, enerji tüketimimizi azaltmalı ve yenilenebilir enerjiye odaklanmalıyız. Bunun için de yüksek teknoloji içeren sistemleri kullanmak, hibrit teknikleri keşfetmek zorundayız. Biz de bu kapsamda ESCON olarak, MED-ABS ve farklı saflaştırma yöntemlerine yönelik araştırma-geliştirme faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Deniz suyunun yanı sıra endüstriyel atık suların geri kazanımı ve saflaştırılmasına yönelik yenilikçi çözümlerimizle de yaklaşmakta olan su problemine çözüm sunabilmek için hazırlıklarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com