Milyon dolarlık cirolara ulaşan korsan kitap sektöründe bugüne kadar yakalanan hiç kimsenin hapse girmemiş olması, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun hala Avrupa Birliği (AB)’ne uyumlu hale getirilememesi, korsanları daha da cesaretlendirdi. Korsanların Topkapı’daki Matbaacılar Sitesi’nde ofis açıp, yetiştiremedikleri baskı işleri için matbaalara sipariş verdikleri ortaya çıktı.

image (1)

Korsanların yasalarla dalga geçtiğini gösteren olay, dün gece yapılan bir baskın sırasında ortaya çıktı. Türkiye’nin korsan kitapla mücadele örgütü  Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’ne gelen bir ihbarı değerlendiren İstanbul Güvenlik Şube ekipleri, İstanbul Topkapı’daki 1. Matbaacılar Sitesi’ne baskın düzenledi.

İçeri giren polis, bir matbaada Timaş Yayınları’ndan Nazan Bekiroğlu’nun meşhur romanı Nar Ağacı ve çok sayıda başka yayınevlerine ait kitapların basılmakta olduğunu gördü. Kitapların kimler tarafından sipariş verildiğini araştıran polis, üst kattaki bir ofise ulaştı. Yapılan araştırmada bu ofisin korsan kitap piyasasında ‘Dayı’ olarak tanınan M.D’ye ait olduğu ortaya çıktı. Mahkemeler tarafından “hükmün açıklanmasının geriye bırakılması” nedeniyle sürekli serbest bırakılan Dayı’nın korsan faaliyetlerini yayın dünyasının kalbinde ofis açarak sürdürmesi polisleri bile şaşırttı.

5 MATBAAYA EL KONULDU

Yayınevleri ve dağıtım şirketlerinden sonra yasal matbaaların da suç olduğu halde korsanlardan sipariş kabul etmesi yayın dünyasını şok etti. Bu olay, korsancıların artık kitaplarını baskınlarda sürekli el konulan merdivenaltı matbaalar yerine yasal matbaalarda bastırdığını, korsancılığın şekil değiştirdiğini ortaya çıkardı.

Eşzamanlı baskında 5 matbaa makinesi ve binlerce kitap haline getirilmeye hazır kitap forması ele geçirildi.

Olay üzerine yazılı bir açıklama yapan Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu, Avrupa ve ABD’de olduğu gibi Türkiye’de de fikri mülkiyet hakları belgelerini getirmeyenlere kitap ve benzeri baskı işleri yapmanın yasak olduğunu hatırlattı. Kaşıtoğlu, aksi takdirde yasal matbaaların hukuki ve cezai yaptırım ile karşılaşacağı, ticari itibarlarının zedeleneceği uyarısında bulunarak şöyle dedi:

TASLAK ACİL YASALAŞMALI

“Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği ve İl Denetim Komisyonları’nın zaman, emek ve para harcayarak yapmış oldukları fedakarane  gayrete rağmen korsancılar tekerrürle korsan suçunu işlemekte ve  işledikleri suçlardan dolayı ise hapis cezası ile karşılaşmamaktadır.  Hapis cezası alanlar ise hapse girmemekte, hükmün açıklanmasının geriye bırakılması ile serbest bırakılmakta ve korsan faaliyetlerine devam etmektedir.

Ülke ekonomimize vurulan ağır darbe ve kültür dünyamızın gelişimine engel olan bu suç ile mücadele için Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Taslağının ivedilikle yasalaşması önem taşımaktadır. Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği olarak Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Taslağı’nın yasalaşması ile başta korsan olmak üzere sektörün hayati önem taşıyan birçok sorunun çözüleceğine inanıyoruz.

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği olarak korsanla mücadeleye yılmadan devam edecek olup, kamuoyunun korsana ve bu yolla yapılan hırsızlıklara karşı daha fazla duyarlı olacağını umuyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin ilk Türk başkanı oldu

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin 59.…