Connect with us

Haberler

Turcas Petrol 2021 yılında da tüm iştiraklerinde değer yaratmaya devam edecek

Yayın tarihi

-

Turcas Petrol A.Ş.’nin 2020 mali yılına ilişkin Olağan Genel Kurul Toplantısı;  Turcas Petrol A.Ş. CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu AKSOY, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Banu AKSOY TARAKÇIOĞLU, üst yönetim ve hissedarların katılımıyla Şirket merkezinde gerçekleştirildi. Pandeminin yarattığı belirsizliklere göğüs gererek, iş yapış şekillerini yeni şartlara uyum sağlayacak biçimde, hızlı bir dönüşüm sürecinden geçirdiklerini vurgulayan Turcas CEO’su Batu Aksoy, “ Turcas olarak, ülkemizin ekonomisine olan inancımız ve yatırım hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettik” dedi.

Covid-19 tedbirleri dikkate alınarak, fiziki ve Elektronik Genel Kurul Sistemi (E-GKS) üzerinden düzenlenen, Batu AKSOY’un açılış konuşmasına müteakip Başkanlık Divan seçimi ile başlayan toplantıda 2020 yılı Faaliyet Raporu paylaşılarak Bağımsız Denetim Rapor Özeti okundu. 2020 yılına ait finansal tabloların görüşülerek onaylandığı toplantıda ayrıca 2020 yılına ilişkin kâr payı dağıtılmamasına yönelik karar da verildi. 

Emre Derman’ın Yönetim Kurulu Üyeliği 3 yıl daha uzatıldı 

Turcas Petrol A.Ş.’de 2018’den bu yana Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Emre Derman’ın görev süresinin uzatılmasına yönelik oylamanın da gerçekleştirildiği toplantıda; Emre Derman’ın Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği’nin üç yıl daha uzatılmasına karar verildi. 

Söz konusu görev süresi uzatma kararıyla birlikte Turcas Petrol’ün Yönetim Kurulu şu üyelerden oluşuyor: Yönetim Kurulu Başkanı Erdal AKSOY, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Banu AKSOY TARAKÇIOĞLU, CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu AKSOY, Yönetim Kurulu Üyesi Timuçin TECMEN, Yönetim Kurulu Üyesi Matthew J. BRYZA, Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Emre DERMAN ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Lale ERGİN.

“İstihdamımızı ve verimliliğimizi koruduk”

Covid-19 pandemisine dikkat çeken CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu AKSOY şunları söyledi; “2020 yılında öncelikli konumuz çalışanlarımızın ve ailelerinin sağlığı; sonrasında ise şirketimizin operasyonel ve finansal sürdürülebilirliği oldu. Turcas Petrol A.Ş. olarak, ülkemiz ekonomisine olan inancımız ve yatırım hedeflerimiz doğrultusunda tüm iştiraklerimizde faaliyetlerimize ara vermeksizin devam ettik. Hızla hayata geçirdiğimiz uzaktan çalışma modelimiz ve etkin finansal disiplinimiz ile istihdamımızı ve verimliliğimizi koruduk. Akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar sektörünün en çok tercih edilen markası amiral gemimiz Shell & Turcas Petrol A.Ş’de sayısı 1.100’ varan çok değerli bayi ağımızda sözleşme süresi biten 600’e bayimizle gerekli yenilemeleri yaptık ve ailemizi yeni bayiler ile genişlettik. Önümüzdeki 5 yıllık kontrat dönemine kuvvetli şekilde giriyoruz. 2020 yılında Derince Madeni Yağ Fabrikamızdan 60’tan fazla ülkeye ihracat yaptık.  Elektrik üretim sektöründe Denizli ve Aydın’da bulunan doğalgaz ve jeotermal enerji santrallerimizde verimlilik yatırımları gerçekleştirerek, ülkemizin enerji arz güvenliğine ara vermeksizin katkı sağladık. RWE & Turcas’ın Denizli’de sahip olduğu doğalgaz çevrim santralimizde kapasite kullanım oranını bir önceki yıla göre %38 oranında artarak %64 seviyesinde; elektrik üretimini de bir önceki yıla göre %60 oranında artarak 4,3 Milyar kilowatt saat seviyesinde gerçekleştirdik.  Aydın Kuyucak’taki Jeotermal Santralimiz de elektrik üretimini bir önceki yıla göre %13 oranında artırarak 75 Milyon kilowatt saat seviyesine yükseltmeyi başardı.”  

“2021 yılında da üretmeyi, ülkemize katma değer yaratmayı sürdüreceğiz”

Batu AKSOY, sözlerine şöyle devam etti; “Kobirate Uluslararası Kredi Derecelendirme ve Kurumsal Yönetim Hizmetleri A.Ş. tarafından gerçekleştirilen Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Derecelendirme çalışması sonucunda notumuzu 10 puan üzerinden 9,58’den 9,61 seviyesine yükselterek en yüksek kurumsal yönetim derecelendirme notuna sahip enerji şirketi konumumuzu koruduk. Türkiye’nin en yüksek değeri yaratan ‘’Enerji Odaklı Yatırım Şirketi’’ vizyonumuza sadık kalarak; köklü kurumsal itibarımız, güçlü finansal yapımız ve kıymetli insan kaynağımız ile şirketimizin genlerine kazınmış olan çalışkanlık, güvenilirlik, mükemmel iş yapma arzusu ve etik değerlerden ödün vermeden 2021 yılında da üretmeyi, ülkemize katma değer yaratmayı sürdüreceğiz.”

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Amazon, yeni tesislerinde Türk markası AIRONN’un ürünlerini tercih etti

Yayın tarihi

-

Yazar:

Amazon’un İtalya’daki en büyük tesislerinde AIRONN duman egzoz çözümleri kullanılacak.

Dünyanın en büyük ikinci şirketi olan Amazon’un yüzde yüz yerli ve milli bir Türk markasını tercih etmesi, AIRONN kadar Türk mühendisliği için de bir gurur vesilesi oldu.

Amazon, bu yıl İtalya’da ilk üç yıl boyunca 1.100 kalıcı iş yaratacak iki yeni lojistik sitesini hizmete açıyor. Amazon, İtalya’ya 5,8 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yaparak 2010’da ülkeye gelişinden bu yana 8.500’den fazla tam zamanlı istihdam yarattı.

Amazon’un Novara’da bulunan ikmal merkezi ve Spilamberto’daki (MO) ayıklama merkezi, Sonbahar 2021’de faaliyete geçecek. Bu yatırımlar, geçen yıl Amazon tarafından imzalanan İklim Taahhüdü uyarınca güneş panelleri ve diğer teknolojik enerji yenilikleriyle Amazon’un Avrupa’daki en yeni ve en modern, çevre dostu ve sürdürülebilir tesisleri olacak.

Yeni tesisler Sonbahar 2021’de faaliyete geçecek ve enerji tasarrufu ile düşük CO2 ayak izini entegre edecek. Tesislerin çatısına yerleştirilen güneş panellerinin ürettiği toplam 1.720 kW enerji her iki tesiste de güç sağlayacak, Tesisler, BREEAM sertifikasına sahip olacak. Denge ve biyo-çeşitliliği korumak için yeşil alanlar ve ağaçlık alanları gözetilerek tasarlanacak. Amazon yüksek teknoloji vizyonu ile kurduğu bu merkezde Türk Mühendisliğini de global yüksek teknoloji kapsamında görmüştür.

Amazon’un 230 milyon Euro’luk yeni tesislerini referansları arasına katan Aironn Havalandırma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Akgül şunları söylüyor: “Çevresel hassasiyeti ve teknoloji yatırımlarıyla marka değerini güçlendiren ve 254.19 milyar US Dolar ile 2021 yılının en yüksek ikinci marka değerine sahip kuruluşu, çevrimiçi küresel alışveriş devi Amazon’un İtalya’daki yeni yatırımlarında tercihin AIRONN havalandırma çözümleri olması, bizler kadar, ülkemiz için de bir gurur vesilesidir. Türk mühendisliğinin devler liginde kazandığı bu başarı, şirketimizin ileriye yönelik planladığı adımlarının, yol haritasının ne denli isabetli olduğunu gösteriyor. AIRONN, kuruluş ana fikri ile bir dünya markası olmayı hedefledi. Türk mühendisliğinin gücünü ve yeteneğini uluslararası arenalarda kanıtlamaya odaklandı. Bugün vardığımız noktada, özellikle pandemi gibi tüm dünyayı sarsan ve seçimlerin olabildiğince güçlendiği bir dönemde küresel rakiplerimizin arasından sıyrılmak ve “Yeşil Bina” kategorisinin güçlü örnekleri arasında yer alacak Amazon tesisleri gibi zor ve yüksek teknoloji projelere mühendislik çözümleri üretebilmek, şüphesiz ki ekibimiz için büyük bir milli gurur ve motivasyon kaynağıdır.

Bilgi birikimimizi sürekli üzerine ekleyerek geliştirdiğimiz yenilikçi ürünlerimizle, Türk bayrağını ve Türk Malı kalitesini tüm dünyada temsil etme onurunu tüm Türk Havalandırma ve İklimlendirme sektörümüzle beraber yaşıyoruz. ”

Haberin Devamı

Haberler

Türkiye’nin sorumlu tüketim ve üretim projeleri aranıyor

Yayın tarihi

-

Yazar:

‘Geleceğimiz için sorumluluklarımız ortak, Hayalimiz Benzer’ mesajıyla yola çıkan Koç Topluluğu’nun satın alma ve tedarik zinciri yönetimi alanında faaliyet gösteren şirketi Zer’in başlattığı Hayalimiz Benzer İş Birliği Programı’nda üçüncü dönem proje başvuruları başladı. Birçok farklı sektörden 700’ü aşkın müşterisi ve 20 binin üzerinde tedarikçisi ile oluşturduğu ekosistemden doğan etki gücünü daha iyi bir dünya ideali için değerlendirmeyi hedefleyen program, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın 12. maddesi ‘sorumlu tüketim ve üretim’ yaklaşımını merkeze alıyor. Programa ‘çevre ve doğal kaynakların korunması’ ve ‘yaşam biçiminin bu doğrultuda değiştirilmesi’ başlıklarında, Zer’in müşteri ve tedarikçileri tarafından geliştirilen projeler başvurabiliyor. Proje başvuruları 30 Temmuz 2021 tarihine kadar Hayalimiz Benzer web sitesi üzerinden yapılabilecek.

Başvuru şartı Y kuşağı proje elçisi

Hayalimiz Benzer İş Birliği Programı’na başvuru kriterleri arasında Y kuşağı bir proje elçisinin olması yer alıyor. Bu kriter ile daha iyi bir geleceği inşa etmek için gerekli vizyon ve kararlılığa sahip gençler; fikir üretmek ve aksiyona geçmek için teşvik edilerek, programın Y kuşağı çalışanların enerjisi ile büyümesi hedefleniyor.

Başvuruda bulunan projeler etki potansiyeli, uygulanabilirlik, sürdürülebilirlik ve verimlilik olmak üzere dört kriter ile bağımsız üyelerden oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendiriliyor. Seçilen projelerin gelişimleri bir yıl boyunca Zer elçileri tarafından izlenmeye alınıyor ve Y kuşağı proje elçilerinin etkisiyle projelerin gelişim ivmesinin artırılması amaçlanıyor.

Daha iyi bir dünya ideali için sorumluluklarımızı yerine getirmeyi amaçlıyoruz”

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Zer A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Apak, değişim ve dönüşüm yaratmada iş birliğinin önemini ve Hayalimiz Benzer İş Birliği Programı’nın çağrısını şu sözlerle aktardı: “Zer olarak ‘ben değil biz diyen ekosistem’ anlayışının önemini sıklıkla vurguluyoruz. Dünya ve çevre farkındalığı yüksek, her alanda daha iyiyi yaratmaya istekli çalışma ekosistemimizi her gün daha da kuvvetlendirmeyi amaçlıyoruz. Hayalimiz Benzer İş Birliği Programı ile müşteri ve tedarikçilerimizle birlikte daha iyi bir dünya ideali için sorumluluklarımızı yerine getirmeyi amaçlıyoruz. Yalnızca bireysel değil, kurumsal olarak atılabilecek adımları keşfederek ortaya çıkacak fikir ve uygulamalar ile her bir paydaşımızın kendi ekosisteminde değişim dalgası yaratmasına katkıda bulunacağımıza inanıyoruz.”

Programın yeni döneminde su ile ilgili projelere özel önem

Dünya nüfusu hızla artarken, su kaynaklarının azalması ve artan kirlilik sebebiyle su ihtiyacı her geçen gün artmaya devam ediyor. Doğal su kaynaklarının korunması ve ekolojik döngünün önemli parçası denizlerdeki kirliliğin önüne geçilmesi için hem bireysel hem de toplumsal anlamda mücadele edilmesi gerektiğine inanan Zer, bu konuya dikkat çekmek amacıyla 2021 yılını ‘temiz su, temiz deniz yılı’ ilan etti. Programa gelen başvurular arasından su tasarrufu ve kirliliğin engellenmesi için atık yönetimi ile ilgili projeler özel olarak takdir edilecek.

Haberin Devamı

Haberler

Üntel Kablo İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi’nde yer aldı

Yayın tarihi

-

Yazar:

Kablo sektörünün önde gelen şirketlerinden Üntel Kablo, 2020 yılı İSO Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi’nde yer aldı. %100 yerli sermaye ile 1972 yılında kurulan Üntel Kablo, yaptığı yatırımlar ve artan üretim hacmi ile tarihinde ilk kez listeye giriş yapmanın gururunu yaşıyor. 

Kocaeli Dilovası’ndaki 43.000 alana kurulu tesislerinde üretimlerini sürdüren Üntel, gemi inşa sanayi, madenler, hava alanı pist aydınlatmaları, demiryolları, offshore petrol platformları, endüstriyel tesisler, rafineriler, fabrikalar, vinçler ve savunma sanayi gibi birçok endüstri için kablo çözümleri sunuyor. Standart ürünlerin yanı sıra kauçuk ve özel kablolar imalatı üzerine uzmanlaşan şirket, üretiminin %60’ından fazlasını ihraç ediyor. 70’in üzerinde ülkede ürünlerini müşterileriyle buluşturan Üntel, geniş ürün portföyü ve stok yelpazesi ile yerli ve yabancı birçok kamu ve sanayi kuruluşunun onaylı tedarikçi listesinde yer alırken aynı zamanda distribütör ve toptancılara da hizmet veriyor. 

Ülkemizde ve dünyada, ASFAT (Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş.) tarafından Pakistan Deniz Kuvvetleri için üretilecek  MİLGEM Korvetleri, Dublin Havalimanı pist aydınlatmaları, Amerika Donanması için üretilecek Navajo sınıfı T-ATS 6 arama kurtarma gemileri ve İstanbul Yeni Havalimanı gibi prestijli projelerin kablo tedariğini yapan Üntel Kablo, 2019 yılında İSO İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 50. sırada yer almıştı.

Ar-Ge Merkezi Kurulumunu tamamladı

Üntel Kablo üst yönetim hedefleri ve firmanın yatırım planları kapsamında, geçtiğimiz aylarda Ar-Ge merkezi olma şartlarına uygunluk konusunda denetimleri başarıyla tamamlayarak resmi olarak Ar-Ge merkezinin kurulumunu da tamamladı. Üntel, bu sayede firma bünyesinde yapılmakta olan Ar-Ge, tasarım ve inovasyon çalışmalarını bir basamak daha yükselterek Arge Merkezi” çatısı altında topladı. Şirket, yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda dünyada az sayıda kablo üreticisinin sahip olduğu VG95218 / 60-61-62-63-64-65 ve 66 donanma tipi güç, telekomünikasyon ve sinyal kablolarını sertifikalandıran ilk ve tek Türk kablo üreticisi olma özelliğini ise halen koruyor.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com