Tunus ve Türkiye’den iş insanlarını bir araya getiren Tunus – Türkiye İşbirliği Günleri, NEWWW Dünya Kadın Girişimciler Platformu ve UTİCA Tunus Sanayici, Tüccar ve Zanaatkârlar Birliği koordinasyonunda İTO’da gerçekleşti. Tunus’tan gelen 50 iş insanının yanı sıra, UTICA Tunus Bölgesi Başkanı ve Tunus Kadın Girişimciler Bölgesel Odası Başkanı, Türkiye’deki girişimci iş kadınlarına Tunus ile iş yapabilmenin sırlarını anlattı.

DSC_0065

İki ülke hakkında ekonomik, ticari ve dış ticaret mevzuatı hakkında bilgilendirici sunumların yapıldığı buluşmaya; eğitim, gıda, inşaat, tekstil, atık geri dönüşümü, ambalaj ve yedek parça sektörü ile uluslararası ticaret, ecza ve kimya ürünleri ve el sanatlarından kadın girişimciler bir araya geldi. Tunus – Türkiye İşbirliği Günleri’nde iki gün boyunca B2B toplantıları yapan girişimciler, yeni iş birliklerine de imza attı.

Tunus – Türkiye Arasındaki Ticaret 355 Milyon USD’dan; 1 milyar USD’a Yükseldi

Ekonomik, ticari ve dış ticaret mevzuatı hakkında kadın girişimcilerin uluslararası arenada birbirleriyle bağlantıda kalarak, yeni kapılar açmak amacıyla bir araya geldikleri NEWWW Dünya Kadın Girişimciler Platformu Başkanı Emel Efe Göksel, Türkiye’nin Afrika ülkeleri arasında ticaret yaptığı 5. ülkenin Tunus olduğunu belirterek şunları söyledi: “İthalat ve ihracatta gümrük muafiyetlerini konu alan 21.11.2004 tarihinde Türkiye ve Tunus arasında serbest ticari anlaşmasının Tunus’da imzalanmasının ardından iki ülke arasındaki ticari volüm 355 milyon USD’ dan; 1 milyar USD’a yükselmiştir. Tunus, Türkiye’nin Afrika ülkeleri arasında ticaret yaptığı 5. Ülkedir. İki ülke arasındaki iş birliğinin en güzel örneği, 550 milyon Euro yatırım yapan ve Monastir Habib Bourguiba Ulusal Hava limanı isletmesini ve 40 yıllığına uluslararası ENFIDHA Hammamet hava limanının BOT’ (İnşaat-İsletme-Transfer) projesi ihalesinin TAV Airport Holding tarafından kazanılmasıdır.”

 

Ortak Bir Çok Noktamız ve Paylaşacağımız Şeyler Var

Tunus’un binlerce yıllık tarihine de değinen Emel Efe Göksel, kültür ve değerleriyle Türkiye ile ortak birçok noktalarının bulunduğunu belirterek şöyle konuştu: “Biliyoruz ki Tunus binlerce yıllık tarihiyle pırıl pırıl ışıldar. Büyük medeniyetlerin buluşma noktası ve yüksek bir kültür toprağıdır. Ülkelerini özgünlük meraklıları tarafından aranan sevimli bir ülke haline getirmiş olan halkının misafirperverliği ve manzaralarının güzelliği efsanevidir. Ülkelerimiz kültürleriyle ve değerleriyle öylesine benzeşirler ki birçok ortak noktalarımızın ve birçok paylaşacağımız şeylerin olduğuna inanıyorum”

 

Cumhurbaşkanımız Diplomatik ve Ekonomik Bağlarımızı Güçlendirmek İçin Tunus’a Gitmişti

Tunus ile ticari ve ekonomik ilişkilerimizin, tarihimiz ve yüksek amaçlarımız seviyesinde olmalarını sağlamak için bir araya geldiklerini vurgulayan Emel Efe Göksel, “bu amaç doğrultusunda, Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, diplomatik ve ekonomik ikili bağlarımızı güçlendirmek için Mart 2012’de Türk Is adamları heyeti ile birlikte Tunus’a seyahat etmiştir” dedi.

 

Tunus’da Yaşanan Şiddet Olaylarından Ötürü Üzgünüz!

NEWWW’in dünyada kadın girişimciliği desteklemekte olup, uluslararası arenada geçenleri ve özellikle Tunus’da yaşanan olayları yakından takip ettiğini ifade eden Emel Efe Göksel, şöyle devam etti: “Yakın zamanda AFRIMALIFE organizasyonu sebebiyle Tunus’a seyahat eden murakıp üyemiz Martine Marandel Joly’nin tanıştığı girişimci Tunuslu kadınlar hakkında, hassas ortama rağmen ne kadar olumlu bir izlenim aldığını aktarmıştı. Son zamanlarda Tunus’da yaşanan şiddet olaylarından dolayı üzgünüz ve tüm kalbimizle onları desteklediğimizi belirtmek isterim.”

NEWWW Hakkında:

Uluslararası arenada kadın girişimcileri desteklemek amacıyla 2006 yılında Amsterdam’da açılış lansmanı yapılan ve Paris’de merkezi bulunan NEWWW Dünya Kadın Girişimciler Platformu; 5 kıtaya yayılarak; Fransa, İtalya, Kanada, ABD, Kongo, Türkiye, Tunus, Moritanya, Avustralya ve İsviçre gibi ülkelerde üyeleri bulunuyor. Uluslararası arenada iş yapmak isteyen dünyadaki her KOBİ iş kadını, referansla NEWWW üyesi olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

Dünya plastik endüstrisi 30. kez TÜYAP’ta buluşuyor

Plastik endüstrisinin bölgedeki en önemli fuarı olan Plast Eurasia İstanbul, 30’uncu yılında…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…