Connect with us

Etkinlikler & Fuarlar

“Sürdürülebilir büyüme için kurumsal yönetim”

Yayın tarihi

-

 

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından bu yıl 7.’si düzenlenen Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi’nin ikinci gününde finans sektöründe kurumsal yönetimin önemi masaya yatırıldı. Zirvenin ikinci gününün açılış konuşmalarını TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Göçmen, OECD Kurumsal Yönetim Komitesi Başkanı ve CONSOB İtalya Direktörü Marcello Bianchi ve Sermaye Piyasası Kurulu İkinci Başkanı Bekir Sıtkı Şafak yaptı. Zirvede konuk konuşmacı olarak ABD Sermaye Piyasası Kurulu Eski Başkanı Mary Schapiro yer aldı.   

Bekir Sitki Safak

Bekir Sıtkı Şafak

Konuşmasına ilk günkü panellerde yapılan değerlendirmeleri özetleyerek başlayan TKYD Başkanı Mehmet Göçmen, Türk bankacılık sektörünün kurumsal yönetimde çok başarılı uygulamaları olduğunu belirterek bu durumun diğer sektörler açısından cesaret verici olduğunu söyledi. Kurumsal yönetim ilkelerinin sürdürülebilir kalkınmanın temelini oluşturduğunu kaydeden Göçmen, “Şirketlerin tek amacı sadece çok kar etmek olmamalı. Tüm paydaşlara eşit ve adil davranmayı becerebilirsek iş modelimiz kalıcı ve uzun vadede kar edebilir hale gelir. İşte bu nedenle, yaptığımız işlerin bundan sonraki kuşaklara nasıl devredileceği kurumsal yönetimin konusudur. Yaşanan vahşi büyümelerin ardından bugün sürdürülebilir büyümenin arayışının olduğu bir döneme giriyoruz” dedi.

Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10’uncu ekonomisi olmayı hedeflediğini hatırlatan Göçmen, bunu gerçekleştirebilmek için iş yapma endeksindeki konumumuzu iyileştirmemiz gerektiğine dikkat çekti. Türkiye’nin büyük bir potansiyeli olduğu söyleyen Göçmen, “Ancak zaman zaman potansiyel ile performans birbirine karıştırılıyor. Biz ülke olarak performansımızı artırmak için kurumsal yönetim alanında daha çok adım atmalıyız” diye konuştu.

Revizyon 2015’te tamamlanacak

Göçmen’in ardından söz alan OECD Kurumsal Yönetim Komitesi Başkanı ve CONSOB İtalya Direktörü Marcello Bianchi da OECD’nin kurumsal yönetime bakışı açısını değerlendirdi. Kurumsal yönetim ilkelerinin piyasalarda yaşanan krizlere karşı tüm paydaşları koruma hedefini taşıdığını kaydeden Bianchi, söz konusu ilkeleri yaşama geçirmenin piyasalara duyulan güven açısından hayati önemi olduğunu bildirdi. Kurumsal yönetimdeki başarısızlığın mali piyasalar  üzerinde olumsuz etkileri olduğuna dikkat çeken Bianchi, bunun da büyüme ve kalkınmanın önünde engel olduğunu ifade etti. Gelişmekte olan piyasalarda yaşanan gelişmeler doğrultusunda OECD olarak kurumsal yönetim ilkelerinde bir takım yeni düzenlemelere gideceklerini belirten Bianchi, revizyon sürecin 2014 Mart ayında başlayacağını ve 2015’te tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Bir diğer açılış konuşmacısı olan SPK İkinci Başkanı Bekir Sıktı Şafak da gelişmekte olan ülkelerin sermaye ihtiyaçlarına bağlı olarak gelişmiş ülkelere oranla daha çok halka arz gerçekleştirdiğini belirterek “Ancak yine de bu ülkelerdeki şirketlerin yaklaşık yüzde 90’ı sermaye ihtiyaçlarını bankalar aracılığı ile karşılıyor. Çünkü halka arzın gerektirdiği bir takım şartları yerine getiremiyor. Kurumsal yönetim ilkelerinde yapılacak revizyonda bu durum göz önünde bulundurulacak” diye konuştu.

Güven yoksa yatırım da olmaz

Açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü OECD Şirket İşleri Bölümü Başkanı Mats Isaksson’un yaptığı “Yatırımların Finansmanı ve Kurumsal Yönetim” başlıklı panele geçildi. Panelin konuk konuşmacısı olan Promontory Finansal Grubu, Direktörü, Yönetim ve Piyasa Uygulamaları Başkanı ve ABD Sermaye Piyasası Kurulu Eski Başkanı Mary Schapiro, sözlerine piyasalara ilişkin değerlendirmeler yaparak başladı. Bankaların finansal sistemde çok önemli rol oynadığını kaydeden Schapiro, bankaların görevlerini yerine getirmemesi durumda ekonomide sorunlar yaşanacağını bildirdi. Sermaye piyasalarının da ekonomilerin bir diğer sürükleyicisi olduğunu ifade eden Schapiro, “Gelişmekte olan 40 ülkede yapılan bir araştırma borsaların ekonomiye olumlu etkisi olduğunu ortaya koydu” dedi. Şeffaflığın önemine de değinen Mary Schapiro, “Muhasebe disiplinli ve şeffaf olmalıdır ve kesinlikle belli bir kesimin kontörlü altında bulunmamalıdır. Yatırım bir risk almaktır ve bu yüzden yatırımcılar karar verebilmek için bazı bilgilere ulaşabilmelidir. Yatırımcıların tüm önemli bilgileri alması sağlanmalıdır. Şeffaflık güven yaratır. Güvenin olmadığı yerde yatırımcı da olmaz” dedi.

Gelişmiş ülke kotasyonlarını kıskanıyoruz

Panelin bir diğer konuşmacısı olan Jardim Botanico Varlık Yönetim Şirketi Kurucu Ortağı ve Brezilya Sermaye Piyasası Kurulu Eski Başkanı José Luiz Osorio ise Brezilya’da 2005-2013 yılları arasında 150 halka arz gerçekleştiğini belirterek bunlarla beraber borsaya kote şirket sayısının 357’ye ulaştığını bildirdi. “Gelişmiş piyasalardaki kotasyonları kıskanıyoruz” diyen Osorio, “Bizim gibi ülkelerin de o seviyelere ulaşması için kurumsal yönetim ilkelerinin kararlılıkla uygulamaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

Para tehlikeli yere gitmeyi sevmiyor

Financial Times Köşe Yazarı John Plender da konuşmasında ABD piyasalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ABD’de son zamanlarda gerçekleşen hakla arzların büyük bir bölümünün teknoloji şirketleri olduğunu belirten Plender, genel olarak bakıldığında ise halka arz sayısında bir düşüş olduğuna dikkat çekti. Gelişmekte olan piyasalarda çok önemli bir halka arz potansiyeli bulunduğunu ifade  John Plender,  . “Bu bağlamda ülke ve şirket düzeyinde kurumsal yönetim önemli. Para tehlikeli yerlere gitmeyi sevmiyor, kurumsal yönetimin olmadığı noktaları da tehlikeli olarak algılıyor” diye konuştu.

Kriz teşvikleri azalttı

WHU-Otto Beisheim School of Management Kurumsal Finansman Başkanı Prof. Dr. Burçin Yurtoğlu, da gelişmiş ülkelerde halka arzlarda yaşanan düşüşün uyum maliyetine bağlanabileceğini bildirdi. Assonime Genel Müdür Yardımcısı Prof. Carmine Di Noia ise büyüme ve istihdamın önemine değinerek, bunun da uzun vadeli yatırımlarla mümkün olacağını kaydetti. “Bu yatırımların gerçekleşmesi için uzun vadeli mali araçlara ve teşviklere ihtiyaç var. Teşvikler krizden dolayı biraz azaldı” diyen Noia bu yüzden kurumsal yönetimi sindirmiş sermaye piyasalarının önemi arttığını vurguladı.

 

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler & Fuarlar

43. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 01 – 04 Nisan 2021’de

Yayın tarihi

-

Yazar:

İnşaat sektörünün trendlerinin konuşulacağı ve en yeni yapı teknolojileri ve yapı ürünlerinin sergileneceği 43. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul Fuarı, T.C. Ticaret Bakanlığı’nın tüm ulusal ve uluslararası fuarların 1 Eylül 2020 sonrası döneme ertelenmesine yönelik kararı dikkate alınarak, 01 – 04 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 43. kez düzenlenecek Fuar, planlandığı şekilde katılımcılarını, ziyaretçilerini ve yerli ve yabancı alıcılarını yeni tarihinde ağırlayacak.

Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’u düzenleyen küresel fuarcılık şirketi Hyve Group’un Bölge Direktörü Kemal Ülgen, katılımcılar, ziyaretçiler ve dernekler başta olmak üzere tüm paydaşlar için faydalı ve verimli bir fuar düzenlenmesinin temel öncelikleri olduğunu vurguladı. Ülgen, şöyle devam etti:

“Küresel çapta yaşanan COVID-19 virüs salgının yayılmasının engellenmesi amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığının tüm ulusal ve uluslararası fuarların 1 Eylül 2020 sonrası döneme ertelenmesine yönelik kararı dikkate alınarak, 24 – 28 Ağustos 2020 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 43. kez düzenlenmesi planlanan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, bu tarihlerde gerçekleşmeyecek; bunun yerine 2021 yılında 01 – 04 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleşecektir. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştireceğimiz 43. Yapı Fuarı – TurkeyBuild İstanbul’da, iş birliklerimizi her zaman olduğundan daha kapsamlı ve güçlü bir şekilde hayata geçirmeyi ve sizleri ağırlamayı heyecanla bekliyoruz.”

2019 Yılında 135 Ülkeden 69 Bin’e yakın Ziyaretçi  Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’da Buluştu

Balkanlar, BDT ülkeleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan geniş bölgenin en büyüğü olan, dünyada ise ilk 5’te yer alan Fuar, 4 gün boyunca tüm dünyadan ziyaretçilerini ağırlamak için hazırlıklarına devam ediyor. Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile Hyve Group tarafından düzenlenecek olan Fuar, güçlü küresel ağını inşaat sektörüne aktararak yeni iş, ortaklık ve satın alım fırsatları yaratmayı hedefliyor. Turkeybuild İstanbul, sektör stratejisini desteklemek, bilgi alışverişi sağlamak, inovasyonu teşvik etmek ve de yapı sektörünün kamu, özel sektör ve akademik boyutları arasında etkileşim sağlayarak yeni fikirlerin tanıtılmasını sağlamak için iş geliştirmeye yönelik etkinliklerle dolu verimli bir platform sağlıyor. 2019 yılında 135 ülkeden toplam 68.738 kişinin ziyaret ettiği Fuar’da 12 farklı ülkeden 555 kuruluş katılımcı olarak yer almıştı.

Haberin Devamı

Etkinlikler & Fuarlar

Renkli DYOloglar’ın ikinci söyleşi serisi başlıyor

Yayın tarihi

-

Yazar:

Geçtiğimiz yıl renklerin mimarideki yerini ortaya koymak için AURA İstanbul iş birliği ile gerçekleştirilen ‘Renkli DYOloglar’ prodüksiyonuna imza atan DYO, serinin ikincisini hayata geçiriyor. ‘‘Renkli DYOloglar: Türkiye’nin Renkleri’’ teması ile gerçekleşecek bu söyleşilerin ilki 30 Mayıs saat 15.00 ’te DYO Boya Youtube hesabından canlı yayınlanacak.

Türk boya sektörünün en köklü markası olan DYO, üzerinde taşıdığı bu sorumluluk ile sektörü ve toplumu aydınlatan projeler içinde yer almaya devam ediyor. DYO, AURA İstanbul iş birliğiyle renklerin hayatımızdaki öneminin farklı disiplinlerin bakış açıları ile ele alındığı Renkli DYOloglar söyleşi serisinin ikincisini gerçekleştiriyor.  Proje çerçevesinde DYO, hayatımıza renk katan isimleri ‘Renkli DYOloglar’ başlığı ile Youtube üzerinden canlı yayınlanacak sohbetlerde bir araya getirecek.

2019 yılında AURA İstanbul ve DYO iş birliğiyle İzmir Yaşar Üniversitesi’nde gerçekleşen panelle başlayan Renkli DYOloglar, AURA İstanbul dostu 12 mimar ve tasarımcının konuk olduğu röportaj serisi ile devam etmişti. 2020 yılının ilk aylarında serinin ikinci kısmı için çalışmalara başlayan DYO ve AURA İstanbul ‘’Renkli DYOloglar: Türkiye’nin Renkleri’’ teması ile bu yeni projeyi YouTube üzerinden yapılacak canlı yayınlar ile gerçekleştirecek.

DYO, Türkiye’nin yerli ve milli markası olma sorumluluğu ile yola çıktığı ‘’Renkli DYOloglar: Türkiye’nin Renkleri’’ projesinde, Türkiye’nin renklerini ve estetik değerlerini geliştirirken topluma farklı bakış açıları sunarak katkıda bulunmayı hedefliyor. Mimarların rengi algılayışlarını ele alan Renkli DYOloglar’ın devamı niteliğindeki yeni seride, bu defa çağdaş sanattan arkeolojiye, müzikten modaya kadar farklı disiplinlerdeki kişilerin kendi konularında renkten nasıl ilham aldıkları işlenirken, renkler konuşmacıların gözünden yeniden tarif edilecek. Canlı sohbet serisinde her hafta cumartesi günü deneyim ve görüşlerini paylaşacak iki konuşmacı yer alacak.

İLK CANLI SOHBET 30 MAYIS’TA…

Serinin ilk dijital etkinliği 30 Mayıs Cumartesi Günü saat 15.00’te müzisyen Ayhan Sicimoğlu ve Team Fores’in kurucusu, mimar Serter Karataban’ın kent kültürü, müzik ve gastronomi üzerine sohbeti ile DYO Boya Youtube sayfasında canlı yayında olacak.

Canlı yayınlarda; renklerin neler ifade ettiğinden, ülkemizin kültürel yapısının hayatımıza kattığı renklere, konuşmacıların rengi hangi bakış açıları ile ele aldıklarından, işlerinde renklerden nasıl yararlandıklarına kadar bir çok konu farklı disiplinlerden ele alınacak.

Ortaya çıkacak birbirinden değerli söyleşiler DYO Boya Youtube sayfasından canlı olarak yayınlanacak.

30 Mayıs Cumartesi Günü saat 15.00’te başlayacak olan Youtube canlı yayını aşağıdaki linkten izlenebilir:

https://www.youtube.com/watch?v=-lyBDrcHt8Q

Gelecek canlı yayınları DYO Boya’nın YouTube kanalı üzerinden takip etmek mümkün:

https://www.youtube.com/dyoboyalari

Haberin Devamı

Etkinlikler & Fuarlar

WIN EURASIA 2020 Fuarı Ertelendi! Yeni Tarih: 10 – 13 Mart 2021

Yayın tarihi

-

Yazar:

Değerli Katılımcılarımız, Sevgili Ziyaretçilerimiz,

Deutsche Messe’nin Türkiye iştiraki, Hannover Fairs Turkey olarak 2020 yılı Haziran ayına ertelediğimiz WIN EURASIA 2020 fuarımızı, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’nın 21 Nisan 2020 tarihinde Corona Virüs (COVID-19/Sars-CoV-2) kaynaklı fuar organizasyonları ve etkinliklerin düzenlenmesine dair açıkladığı, mücbir sebeplerden ötürü 2021 yılında gerçekleştirme kararı aldığımızı üzülerek bilgilerinize sunarız.

Gerek ülkemizin, gerekse tüm dünyanın verdiği bu büyük mücadelede ve yaşanılan bu zorlu dönemde, mücbir sebeplerden dolayı söz konusu kararı açıklamanın derin üzüntüsü içinde olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Bu bağlamda, özellikle geçtiğimiz son birkaç haftada siz değerli katılımcılarımızın, fuarımızı destekleyen derneklerimizin, iş ortaklarımızın ve sevgili ziyaretçilerimizin gösterdiği destek ve işbirliği için yürekten teşekkür eder, sizlerle beraber omuz omuza bu süreci de aşacağımıza olan inancımızın tam olduğunu belirtmek isteriz.

Deutsche Messe’nin Türkiye iştiraki, Hannover Fairs Turkey olarak, her bir krizin beraberinde yeni fırsatlar ve çözümler getirdiğine de inanıyoruz.

Bu bilinçten yola çıkarak, şu an WIN EURASIA ve paralelindeki tüm fuarlarımız için dijital platform üzerinde yine global işbirliği oluşturma ve yeni işbirliklerinin yaratılması noktasında fayda oluşturabilecek çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.

Söz konusu dijital platformun, birebir yüzyüze temasın yerini tutamayacak olmasına karşın, 2021 yılında yeniden bir araya gelene dek bu süre içerisinde ticaret hacmini canlandırmaya yönelik, önemli bir köprü görevi göreceğine inanıyor, bu noktada da mevcut fiziki fuarlarımızın yerine değil, ancak eş zamanlı özel ve verimli bir alternatif olması yönünde çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

Şüphesiz, Haziran 2020 tarihine ertelenen WIN EURASIA Fuarı’mızın 10 – 13 Mart 2021 yılına ertelenmesine dair hepinizin soruları olacaktır. Tüm sorularınızın yanıtlarına dair detaylı bilgilendirmeye websitemiz üzerinden ulaşabileceksiniz. Bunun yanı sıra, tüm katılımcı ve potansiyel ziyaretçilerimize, aynı zamanda değerli basın mensuplarımıza ve iş ortaklarımıza, detaylı bilgilendirme e-posta vasıtası ile ayrıca gerçekleştirilecektir. Eş zamanlı olarak tüm medya da bilgilendirilecektir.

Bunun yanı sıra, hepimizin evlerinden çalıştığımız şu dönem içerisinde ekstra sorularınız olması halinde de her zaman telefondan da bizlere ulaşabileceğinizi belirtir, tüm aileniz ve sevdiklerinizle beraber sağlıklı günler dileriz.

Saygılarımızla,
Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com