Lüksemburg ve İstanbul’da kurulan iki Global Sukuk Fonu, AZ Global tarafından İstanbul’dan yönetilerek uluslararası yatırımcılara sunulacak. Avrupa ve Türkiye’ de ilk kez oluşturulan Global Sukuk Fonu ile 1,5 ay içinde Türkiye’ye 150 milyon dolar geldiğini söyleyen AZ Global İcra Kurulu Başkanı Georgio Medda, Global Sukuk fonuyla Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırım çekeceklerini söyledi.

AZ Global Genel Muduru Baris Hocaoglu_1
AZ Global Genel Muduru Baris Hocaoglu

 
Türkiye’de sermaye piyasasında ilklerin mimarı Global Yatırım Holding ve Avrupa’nın önde gelen varlık yönetim şirketlerinden Azimut Grup’un güçlerini birleştirmesiyle kurulan AZ Global, Avrupa’nın ve Türkiye’nin ilk Global Sukuk Fonu’nu (Uluslararası Kira Sertifikası Fonu) İstanbul’dan yönetecek. Avrupa ve Türkiye’ de kurulan ve AZ Global tarafından ‘İslam Hukuku Kurallarına Uygun’ olarak yönetilecek Global Sukuk Fonu’na, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan çıkan onayın hemen ardından Türkiye’ye 150 milyon dolar yatırım çekti.

Azimut Grup tarafından Eylül 2013’te Lüksemburg’da kurulan Global Sukuk Fonu,  UCITS (Undertakings for Collective Investment in Transferable Securities) standartlarına  uygunluğu ile tüm Avrupa Birliği pasaportuna sahip ilk sukuk fonu olacak. Bu sayede Global Sukuk Fonu hem İstanbul Finans Merkezi Projesi kapsamında yönetilen bir fon olacak hem de Avrupa Birliği ülkelerinde yalnızca kurumsal yatırımcılara değil bireysel yatırımcılara da satılabilecek. Avrupa’da bugüne kadar kurulan en büyük sukuk fonu olma özelliğini taşıyan Global Sukuk Fonu ile eş zamanlı olarak  Türkiye’de de kurulan Global Sukuk Fonunun her ikisi de İstanbul’dan AZ Global Portföy Yönetimi tarafından yönetilecek.

Bir ayda dünyanın en büyüğü oldu
Seçimi yapılan sukuk ihraçlarına yatırım yapan Global Sukuk Fonu, yılda dört kupon ödemesi yapacak. Ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarının ilk iş günlerinde yatırımcılara kar paylarını kupon olarak ödeyecek olan fonun yatırım büyüklüğüyle dünyanın en büyük sukuk fonu haline geldiğini söyleyen AZ Global İcra Kurulu Başkanı Giorgio Medda, Global Sukuk Fonu’nun dünya için de önemli olduğuna dikkat çekti. “Azimut Grup ve Global Yatırım Holding’in güç birliğiyle kurulan AZ Global, uluslararası yatırımların Türkiye’ye yönlendirilmesine katkıda bulunuyor. Avrupa’da ilk defa kurulan bu fon İstanbul Finans Merkezi Projesi’nin de ilk ürünlerinden biri olarak görülebileceği gibi bizim de projeye inancımızın bir ifadesidir. Eylül 2013’te Lüksemburg’da Global Sukuk Fonu ile birlikte kurulan diğer bir fon olan Lira Plus ile birlikte AZ Global tarafından yönetilen ve yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına yatırım yapmasını sağlayan 2 fona geçen kısa sürede 100 milyon euro’yu aşan giriş sağlandı. Türkiye’ye sağlanan bu sermaye girişinin artarak devam etmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Hedef 1 milyar dolar
Gelişen ve büyüyen Türkiye’nin portföy yönetimi alanında potansiyelinin çok yüksek olduğuna değinen Medda, “Dünya çapında 160 binden fazla bireysel müşteriye hizmet veren Azimut Grup, 31,5 milyar dolarlık portföy yönetiyor. Türkiye’de portföy yönetiminin toplam büyüklüğünün 32 milyar dolar civarında olduğunu düşünecek olursak fon yönetiminde Türkiye’de çok ciddi avantajlar olduğunu düşünüyoruz. GSMH içinde yatırım fonlarının payına baktığımızda da benzer bir tablo ile karşılaşıyoruz. Brezilya’da portföy yönetiminin GSMH içindeki payı yüzde 41 olurken İtalya’da bu oran yüzde 75 civarında. Türkiye’ye baktığımızda portföy yönetiminin GSMH içindeki payının yalnızca yüzde 5 seviyesinde kaldığını görüyoruz. Rakamlar Türkiye’deki potansiyelin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Global Menkul Değerler ve Azimut’un birlikteliğinin bize kattığı tecrübelerle önümüzdeki 3 – 5 yıl içinde türkiye’ye 1 milyar dolar getirmeyi hedefliyoruz. İki ayda 150 milyon dolar getirdiğimizi düşünecek olursak bu hedefin çok kolay ulaşılabilir olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Dünyada 300 milyar dolar
Sukuk ihraçlarının 2000’li yıllardan sonra piyasalara girdiğini belirten AZ Global Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, ilk yıllarda 3 milyar dolar olan sukuk fonlarının büyüklüğünün 2013 itibariyle 300 milyar dolara ulaştığına dikkat çekti. Yatırımcıların sukuk fonlarının defansif yapısı, bir varlığa bağlı yatırım imkanı ve İslam Hukuku prensiplerine uygun bir yatırım imkanı sağladığı için sukuk fonlarına yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Hocaoğlu, sukuk fonlarının önümüzdeki dönemde çok daha hızlı büyüyeceğini öngördüklerini belirtti. Hocaoğlu, yatırımcıların oluşturdukları fonlarla Türkiye’de ihraç edilmiş kira sertifikalarının yanı sıra uluslararası kira sertifikalarına da yatırım yapma imkanı bulacağını söyledi.

Sıkı denetim altında
Global Sukuk Fonları portföyüne alınacak tüm yatırım araçları ile fon portföyünün bileşimi İslam Hukuku Denetleme Komitesi tarafından onaylanacağına değinen Hocaoğlu, fonun yatırım süreçlerinin İslam Hukuku kriterlerine göre denetleneceğini belirtti. Hocaoğlu, “Lüksemburg ve İstanbul’a eş zamanlı arz edilen iki fon da İstanbul’dan yönetilerek gerek Türkiye’deki ve gerekse de tüm dünyadaki yatırımcılara sunulacak. Global Sukuk Fonu, varlıkların paylaşılmasına veya kiralanmasına dayalı gerçek ekonomik işlemlerin getirisin dağıtan bir İslami finans ürünü. Fonun İslam Hukuna uygunluğunu sağlayan ‘İslam Hukuku Denetleme Komitesi’ alanlarında dünya çapında kabul görmüş ve saygı duyulan akademisyenler olan Dr. Mohamed Ali Elgari, Dr. Muhammad Amin Ali Qattan, Dr. Mohd Daud Bakar ve Dr. Osama Al Dereai’den oluşuyor” dedi.
2013 yılı içerisinde Türkiye’de 6 yurtdışında ise 2 fonun halka arzedildiğini de belirten Hocaoğlu, Formula Karpayı Fonu’nun, Kasım 2013 sonu itibariyle Türk lirası varlık sınıflarına yatırım yapan bireysel yatırım fonları içerisinde yatırımcısına  en yüksek getiriyi sağlayan fon olduğunu açıklayarak fonun tahsil ettiği nakit temettüleri yatırımcılarına öderken beraberinde yatırımcıların düşük volatilite ile güvenli bir yatırım yapma imkanını sunduğunu da vurguladı. Hocaoğlu, “AZ Global’in yılbaşındaki varlık büyüklüğü yaklaşık 8 katına ulaştı. 2013 yılında açılan hesap sayısı olarak bağımsız portföy yönetim şirketleri içerisinde birinci sıraya yerleştik” şeklinde konuştu.

www.azglobal.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin ilk Türk başkanı oldu

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin 59.…