Connect with us

Haberler

Şişecam’ın Cam Sempozyumu üniversitelerin işbirliğiyle daha da büyüyor

Yayın tarihi

-

Şişecam’ın bu yıl 28’incisini düzenlendiği Cam Sempozyumu İstanbul Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirildi. Ana teması “Enerjide Verimlilik, Camda Gelecek” olarak belirlenen ve ilk defa üniversitelerin işbirliğiyle düzenlenen sempozyuma 19 farklı üniversiteden yaklaşık 50 öğretim elemanı ve 300’e yakın Şişecam çalışanı katıldı.

 

Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Şişecam Topluluğu’nun bugün yaklaşık 20 bin çalışanıyla 13 ülkede üretim yapan küresel bir oyuncu haline geldiğini belirterek, “Hiç şüphesiz ki bu büyüme teknolojik anlamda ilimle desteklenmesi gereken bir büyüme. Bu nedenle ‘Araştırma ve Teknolojik Geliştirme’ adına geleceğe daha iddialı bakan ve tüm süreçlerini bu temele dayandırmayı amaçlayan bir Topluluk olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Alanında Avrupa’nın en büyüğü olacak yeni Ar-Te-Ge merkezimizin temelini yakında Kocaeli-Çayırova’da atıyoruz. Yılsonunda da yeni merkezimizi faaliyete geçireceğiz” dedi.

 

Şişecam Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanlığı’nın bu yıl 28’incisini düzenlediği Cam Sempozyumu İstanbul Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirildi. Ana teması “Enerjide Verimlilik, Camda Gelecek” olarak belirlenen ve ilk defa üniversitelerin işbirliğiyle düzenlenen sempozyuma 19 farklı üniversiteden yaklaşık 50 öğretim elemanı ve 300’e yakın Şişecam çalışanı ile yöneticisi katıldı.

Açılış oturumu, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Birsel Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve Enerji Verimliliği, Enerji Geri Kazanımı ve Çevre, Enerji Tasarrufu, Ergitme ve Enerji, Mimaride Cam ve Enerji konularının ele alındığı sempozyumun açılış konuşmasını Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman yaptı.  Temelleri 1934 yılında ülkenin temel cam ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla atılan Şişecam Topluluğu’nun bugün yaklaşık 20 bin çalışanıyla 13 ülkede üretim yapan küresel bir oyuncu haline geldiğini belirten Prof. Dr. Kırman, “Hiç şüphesiz ki bu büyüme teknolojik anlamda ilimle desteklenmesi gereken bir büyüme. Bugün nereye geldiğimize bakarsak; 4 milyon tona yaklaşan cam üretimimiz, yaklaşık 2 milyon ton soda üretimimiz, 4 milyon tona yaklaşan endüstriyel hammadde üretimimizle birlikte diğer yan ürünlerimiz de bulunmaktadır. Bu gelişmeyi sürdürebilmek ve bir başka anlamda bugün dünyanın en büyük sorunları arasında olan sürdürülebilirlik potansiyelini hayata geçirebilmek için tüm bu gelişmemiz ve geleceğimiz açıkçası bilim temelli olmak zorunda” dedi.

Şişecam bünyesinde Ar-Te-Ge alanında 300’e yakın çalışan var

Şişecam’da sürdürebilirlik yalnızca finansal devamlılık olarak değil, çevreyi, doğal kaynakları, kullanılan girdileri, tüketimleri, müşterileri, değerleri de koruyarak büyüyen bütünleşik bir kavram olarak algılandığını vurgulayan Prof. Dr. Kırman, şöyle konuştu: “Bugün enerji bağlamında baktığımız zaman; Türkiye’de 1.5 milyar metreküpe yaklaşan doğal gaz ve 830 milyon kW saat elektrik tüketimi yapan bir Topluluğuz. Üretimimiz ise cam. Camın enerjiyle bağlantısını ise çok farklı biçimlerde ele almak mümkün. Bir yandan üretimde enerji tüketirken verimli olmak için çalışıyoruz; diğer yandan günlük hayatta daha az enerji kullanılması için yeni ürünler geliştiriyoruz. Sürdürülebilirlik açısından hem enerjiyi az kullanacağız hem de enerjinin bizden sonra bizim ürünlerimizde daha az tüketilmesini sağlayacağız. Bunun ise bilim temelli yapılması gerçeği çok net olarak görülüyor. Bugün Şişecam, ‘Araştırma ve Teknolojik Geliştirme’ (Ar-Te-Ge) adına geleceğe daha iddialı bakan ve tüm süreçlerini bu temele dayandırmayı amaçlayan bir Topluluk olarak çalışmalarını sürdürüyor. Topluluk bünyesinde 300’e yakın çalışanımız Ar-Te-Ge konusunda çaba sarf ediyor. Alanında Avrupa’nın en büyüğü olacak yeni Ar-Te-Ge merkezimizin temelini yakında Kocaeli-Çayırova’da atıyoruz. Bu yıl sonunda faaliyete geçireceğimiz yeni merkezimizde araştırma faaliyetlerimizi farklı bir boyuta taşımayı planlıyoruz.”

 

Prof. Dr. Şener Oktik: “Sürdürülebilir gelecek için ortak vizyona sahibiz”

 

Şişecam Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik ise yaptığı konuşmada, bu yıl 28’incisi düzenlenen Cam Sempozyumu’nun üniversitelere taşıma kararı aldıklarını belirterek, şöyle konuştu: “İstanbul Üniversitesi’nin tarihi mekânında başlayan değişimi Ar-Te-Ge yarışında kaynakları Şişecam stratejileri doğrultusunda değere dönüştürme’  vizyonumuzda önemli bir öge olarak görmekteyiz. Ar-Te-Ge çabalarımızın, özellikle fikirden başlayan, temel bilim ve deneysel araştırma geliştirme ile devam eden ticarileşme öncesi bölümünü ulusal ve uluslararası bütün ara yüzleri en etkin biçimde kullanarak üniversitelerimizle ve araştırma kurumlarımızla artan bir oranda birlikte yürütmekteyiz.  Şişecam olarak üniversitelerimizi ve araştırma kuruluşlarımızı hizmet aldığımız kurumlar olarak değil, ‘sürdürülebilir gelecek’ için ortak vizyona sahip paydaşları olarak görüyoruz. Üniversitelerle işbirliklerinde ezberi bozup daha verimli ve güçlü ilişkiler geliştirmek için çalışacağız.”

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Akıllı sel bariyerleri, sel baskınlarının önüne geçecek

Yayın tarihi

-

Yazar:

Küresel ısınma ve buna bağlı olarak değişen iklim koşullarıyla ülkemizde son yıllarda sıkça sel felaketi yaşanıyor. Kırsal alanların yanı sıra şehir merkezlerini de etkileyen sel felaketlerine yine teknoloji çözüm sunuyor. Türkiye’nin bariyer markası Arma Kontrol’ün geliştirdiği, yağmur ve su sensörleriyle desteklediği Sel Bariyerleri, yağmur anında otomatik olarak devreye girerek, can kayıplarının ve maddi kayıpların önüne geçilmesini sağlayacak.

Tamamı Türk mühendislerden oluşan Ar-Ge ekibiyle yüksek güvenlik ürünleri sunan Arma Kontrol, son yıllarda değişen iklim koşullarına bağlı olarak ülkemizde de sıkça yaşanan sel baskınlarını, akıllı sel bariyeri çözümleriyle bir felakete dönüşmeden engelleyecek.

Yağmur sensörü, su seziciler, loop dedektörü gibi teknolojilerle güvenlik seviyesi artırılan ve yağmur anında otomatik olarak çalışan sel bariyerleri, farklı yükseklik ve uzunluk alternatifleriyle fabrikalardan üretim tesislerine, apartmanlardan sitelere kadar istenilen her alana uygulanabiliyor. Sağladığı yüksek mukavemetle, toprak kayması ve erozyon gibi doğal felaketlere karşı kalkan görevi de gören sel bariyeri, riskli kamu alanlarında emniyet ve savunma duvarı olarak da görev alabiliyor.

“Kayıpları en aza indirmeyi amaçlıyoruz”

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal, “Arma Kontrol olarak her zaman insanlar ve ülkemiz için çalışıyor, onlar için üretiyoruz. Son yıllarda ülkemizde sıkça sel felaketi yaşıyoruz ve birçok canımızı bu felaketlerde yitiriyoruz. Can kayıplarının yanı sıra milyarlarca liralık milli servetimizin de yok oluşunu izliyoruz. Arma Kontrol olarak bu felaketlerin ve kayıpların önüne geçebilmek için sel bariyerleri çözümleri geliştirdik. Bariyerlerimiz ile yaşanan sel felaketlerindeki kayıpları en aza indirmeyi amaçlıyoruz. Bu zamana kadar fabrika, depolar ve özel mülkler gibi birçok yerde sel bariyerlerimizin etkinliğini kanıtladık” dedi.

2 metreden 6 metreye kadar seçenek sunuyor

50 cm’den 130 cm’ye kadar değişen yükseklikte, 2 metreden 6 metreye kadar değişen uzunlukta üretilebilen sel bariyerleri, hidrolik ve pnömatik sistemde çalışıyor. Akü desteğiyle olası elektrik kesintilerinde de çalışabilen bariyerin güneş enerjisi desteği de bulunuyor. 4 ila 6 saniye gibi kısa sürede otomatik olarak açılıp kapanabilen bariyer, -25 ila 50 derece arasında sorunsuzca görevini yerine getiriyor. Bariyer GSM, Plaka Tanıma Sistemi, OGS-HGS, Kart Okuyucular gibi her türlü Access Kontrol Sistemi ile entegre olabiliyor.

Haberin Devamı

Haberler

Üç kıtanın yağı Türkiye’den ihraç ediliyor

Yayın tarihi

-

Yazar:

Özerşah Enerji

Geçtiğimiz yıl yaptığı 1 milyon liralık yatırımla atık yağdan madeni yağ üretimi limitlerini arttırarak sınıf atlayan Özerşah Enerji, uluslararası hedeflerini gerçekleştirme hedefiyle ihracata yöneldi. Yerli üretici, e-ihracat platformu TurkishExporter ile adım attığı işbirliği sayesinde madeni yağ ihracatını Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarından 15’den fazla ülkeye taşıdı.

Dünya standartlarında üretim gerçekleştiriyoruz”

20 yıldır iç piyasanın madeni yağ talebini karşıladıklarını kaydeden Özerşah Enerji ve Petrol Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Fetullah Arvas, “2001 yılında kurduğumuz ilk fabrikamızın ardından 2007 yılında Adana’da ikinci fabrikamızla çalışmalarımıza hız verdik. 2015 yılında Kocaeli Dilovası’nda kurduğumuz üçüncü fabrika ile dünya standartlarında üretim gerçekleştirmeye başladık. Otomotiv, sanayi ve endüstriyel yağları, marin yağları, proses yağları, gres yağları, oto bakım ürünleri, organik ve konsantre antifriz gibi ürün sınıflarında üretim ve satış faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.” dedi.

Dünya devi olma hedefimize her sene daha fazla yaklaşıyoruz”

İhracatta ağırlık vererek kendilerine yeni bir ticari yol seçtiklerini dile getiren Fetullah Arvas, “Hem yurt içi hem de yurtdışı pazarda Monex, Woil ve Hexon markalarımızın kalitesi ve güvenirliliğini daha fazla sayıda tüketiciyle buluşturmak ve markalarımızın bilinirliğini üst seviyelere çıkarmak adına araştırma ve inceleme yaparken TurkishExporter ile tanıştık. Birlikte çıktığımız yol sayesinde bu gün Asya, Avrupa ve Afrika’da 15 ülkeye ihracat yapar hale geldik. İhracat hedefimizi daha da büyüterek yolumuza devem edeceğiz. Dünya devi olma hedefimize her sene daha fazla yaklaşıyoruz. Aynı zamanda seçkin markaların fason üretimini de başarı ile sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Haberler

HES Kablo, Türkiye için üretmeye devam ediyor

Yayın tarihi

-

Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin listelendiği bu yıl 13’üncüsü açıklanan, “Fortune 500 Türkiye Araştırması”nın 2019 sonuçları açıklandı. Finansal kurumlar ve holding dışındaki tüm sektörleri kapsayan Fortune 500 Türkiye listesinde bu yıl da kablo sektöründe zirvede olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu başarıda emeği olan tüm çalışma arkadaşlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ederiz. Ülkemiz için üretmeye devam ediyoruz.

Hes Kablo Genel Müdürü Şahin Nursaçan

Türkiye’nin lider kablo üreticisi olan HES KABLO; sektördeki 50 yıllık birikimi ile enerjiden iletişime, bilişimden sanayiye kadar birçok farklı sektöre dünya standartlarında endüstriyel altyapı ürünleri sunmaktadır. 140’tan fazla ülkeye ihracat yapan entegre üretim tesislerinde yüksek kaliteli ürünler ile uluslararası arenada bilinir ve saygın bir marka haline gelen Hes Kablo, geleceğin ihtiyaçlarına yanıt veriyor.

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da mega projelerine ve mega kentlerine sunduğumuz özel çözümlerle, dünyada en ağır olma özelliğini taşıyan ve ilk defa üretilen 400 kV 3000 mm2 ekstra yüksek gerilim kablo ürünlerimizle Türkiye’yi ve Dünya’yı geleceğe taşımaya devam ediyoruz.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com