Şişecam’ın bu yıl 28’incisini düzenlendiği Cam Sempozyumu İstanbul Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirildi. Ana teması “Enerjide Verimlilik, Camda Gelecek” olarak belirlenen ve ilk defa üniversitelerin işbirliğiyle düzenlenen sempozyuma 19 farklı üniversiteden yaklaşık 50 öğretim elemanı ve 300’e yakın Şişecam çalışanı katıldı.

 

Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Şişecam Topluluğu’nun bugün yaklaşık 20 bin çalışanıyla 13 ülkede üretim yapan küresel bir oyuncu haline geldiğini belirterek, “Hiç şüphesiz ki bu büyüme teknolojik anlamda ilimle desteklenmesi gereken bir büyüme. Bu nedenle ‘Araştırma ve Teknolojik Geliştirme’ adına geleceğe daha iddialı bakan ve tüm süreçlerini bu temele dayandırmayı amaçlayan bir Topluluk olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Alanında Avrupa’nın en büyüğü olacak yeni Ar-Te-Ge merkezimizin temelini yakında Kocaeli-Çayırova’da atıyoruz. Yılsonunda da yeni merkezimizi faaliyete geçireceğiz” dedi.

 

Şişecam Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanlığı’nın bu yıl 28’incisini düzenlediği Cam Sempozyumu İstanbul Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirildi. Ana teması “Enerjide Verimlilik, Camda Gelecek” olarak belirlenen ve ilk defa üniversitelerin işbirliğiyle düzenlenen sempozyuma 19 farklı üniversiteden yaklaşık 50 öğretim elemanı ve 300’e yakın Şişecam çalışanı ile yöneticisi katıldı.

Açılış oturumu, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Birsel Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve Enerji Verimliliği, Enerji Geri Kazanımı ve Çevre, Enerji Tasarrufu, Ergitme ve Enerji, Mimaride Cam ve Enerji konularının ele alındığı sempozyumun açılış konuşmasını Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman yaptı.  Temelleri 1934 yılında ülkenin temel cam ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla atılan Şişecam Topluluğu’nun bugün yaklaşık 20 bin çalışanıyla 13 ülkede üretim yapan küresel bir oyuncu haline geldiğini belirten Prof. Dr. Kırman, “Hiç şüphesiz ki bu büyüme teknolojik anlamda ilimle desteklenmesi gereken bir büyüme. Bugün nereye geldiğimize bakarsak; 4 milyon tona yaklaşan cam üretimimiz, yaklaşık 2 milyon ton soda üretimimiz, 4 milyon tona yaklaşan endüstriyel hammadde üretimimizle birlikte diğer yan ürünlerimiz de bulunmaktadır. Bu gelişmeyi sürdürebilmek ve bir başka anlamda bugün dünyanın en büyük sorunları arasında olan sürdürülebilirlik potansiyelini hayata geçirebilmek için tüm bu gelişmemiz ve geleceğimiz açıkçası bilim temelli olmak zorunda” dedi.

Şişecam bünyesinde Ar-Te-Ge alanında 300’e yakın çalışan var

Şişecam’da sürdürebilirlik yalnızca finansal devamlılık olarak değil, çevreyi, doğal kaynakları, kullanılan girdileri, tüketimleri, müşterileri, değerleri de koruyarak büyüyen bütünleşik bir kavram olarak algılandığını vurgulayan Prof. Dr. Kırman, şöyle konuştu: “Bugün enerji bağlamında baktığımız zaman; Türkiye’de 1.5 milyar metreküpe yaklaşan doğal gaz ve 830 milyon kW saat elektrik tüketimi yapan bir Topluluğuz. Üretimimiz ise cam. Camın enerjiyle bağlantısını ise çok farklı biçimlerde ele almak mümkün. Bir yandan üretimde enerji tüketirken verimli olmak için çalışıyoruz; diğer yandan günlük hayatta daha az enerji kullanılması için yeni ürünler geliştiriyoruz. Sürdürülebilirlik açısından hem enerjiyi az kullanacağız hem de enerjinin bizden sonra bizim ürünlerimizde daha az tüketilmesini sağlayacağız. Bunun ise bilim temelli yapılması gerçeği çok net olarak görülüyor. Bugün Şişecam, ‘Araştırma ve Teknolojik Geliştirme’ (Ar-Te-Ge) adına geleceğe daha iddialı bakan ve tüm süreçlerini bu temele dayandırmayı amaçlayan bir Topluluk olarak çalışmalarını sürdürüyor. Topluluk bünyesinde 300’e yakın çalışanımız Ar-Te-Ge konusunda çaba sarf ediyor. Alanında Avrupa’nın en büyüğü olacak yeni Ar-Te-Ge merkezimizin temelini yakında Kocaeli-Çayırova’da atıyoruz. Bu yıl sonunda faaliyete geçireceğimiz yeni merkezimizde araştırma faaliyetlerimizi farklı bir boyuta taşımayı planlıyoruz.”

 

Prof. Dr. Şener Oktik: “Sürdürülebilir gelecek için ortak vizyona sahibiz”

 

Şişecam Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik ise yaptığı konuşmada, bu yıl 28’incisi düzenlenen Cam Sempozyumu’nun üniversitelere taşıma kararı aldıklarını belirterek, şöyle konuştu: “İstanbul Üniversitesi’nin tarihi mekânında başlayan değişimi Ar-Te-Ge yarışında kaynakları Şişecam stratejileri doğrultusunda değere dönüştürme’  vizyonumuzda önemli bir öge olarak görmekteyiz. Ar-Te-Ge çabalarımızın, özellikle fikirden başlayan, temel bilim ve deneysel araştırma geliştirme ile devam eden ticarileşme öncesi bölümünü ulusal ve uluslararası bütün ara yüzleri en etkin biçimde kullanarak üniversitelerimizle ve araştırma kurumlarımızla artan bir oranda birlikte yürütmekteyiz.  Şişecam olarak üniversitelerimizi ve araştırma kuruluşlarımızı hizmet aldığımız kurumlar olarak değil, ‘sürdürülebilir gelecek’ için ortak vizyona sahip paydaşları olarak görüyoruz. Üniversitelerle işbirliklerinde ezberi bozup daha verimli ve güçlü ilişkiler geliştirmek için çalışacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin ilk Türk başkanı oldu

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin 59.…