2013 yılı Ocak-Haziran döneminde,  bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla  % 3,7 oranında artışla, 2,8 milyar TL civarında konsolide net satış gerçekleştiren Şişecam Topluluğu,  2013 yılı Haziran ayı sonu itibariyle 161 milyon TL tutarında net kar açıkladı.  2013 yılının ilk yarısında Topluluğun yurtiçi ve yurtdışındaki kuruluşlarında toplam 1.753 bin ton cam, 969 bin ton soda üretimini gerçekleştirildi.

isecam Genel Muduru Ahmet Kirman
Şisecam Genel Muduru Ahmet Kirman

Şişecam Topluluğu’nun 2013 yılı Haziran dönemine ilişkin mali tablolarını açıklamasının ardından Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, 2013 yılı ilk yarı sonuçlarına ilişkin olarak yaptığı açıklamada;

 

“Haziran ayı sonu itibariyle konsolide net satışlar, önceki yılın % 3,7 oranında üzerinde  2.759 milyon TL olarak gerçekleşti.  Brüt kar marjımız % 24,6,  brüt karımız ise 678,4 milyon TL seviyesinde oluştu.  Önceki yıl yerel ve global piyasa koşulları gereği satış fiyatlarına yansıtılamayan maliyet artışlarını, 2013 yılının başından itibaren kademeli olarak satış fiyatlarına yansıtılmasına başlanmasının etkisiyle yılın ilk yarısı sonu itibariyle konsolide Ebitda marjımız % 16,4 oranında gerçekleşti.   2013 yılı ilk yarı sonu itibariyle 453,9 milyon TL seviyesindeki konsolide Ebitda hacmi ve 177,8 milyon TL tutarındaki faaliyet karımızın, önceki yılın aynı döneminin sırasıyla % 14,4 ve % 36,5 oranında altında oluşmasına karşılık, yılın ikinci çeyreğinde sağlanan 251,7 milyon TL ve 113,1 milyon TL seviyesindeki Ebitda ve faaliyet karı, ilk çeyrek sonuçlarına göre sırasıyla, % 24,5 ve % 74,8 oranında arttı. 160,8 milyon TL tutarındaki toplam, 159 milyon TL tutarındaki ana ortaklık payına düşen net kar ise sırasıyla önceki yılın ilk yarısı sonunun  % 22,7 ve % 16,7 oranlarında gerisinde kaldı”  dedi.

 

Yılın ilk yarısı sonu itibariyle toplam 662,4 milyon TL düzeyinde yatırım harcaması yapıldığını belirten Kırman,   “Hindistan’daki ortaklık, Almanya’daki şirket alımı işlemleri yılın ilk yarısı sonu itibariyle tamamlandı. Yıl sonuna göre % 8,5 oranında artışla 6 milyar TL seviyesine ulaşan öz kaynaklarımız ve 1,7 milyar TL tutarındaki likit kaynaklarımızla,  bilançomuzun sağlıklı ve güçlü yapısını koruyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin ilk Türk başkanı oldu

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin 59.…