Şişecam Topluluğu’nun 2014 yılı Ocak-Mart dönemine ilişkin net satışları 1,6 milyar TL, net karı ise 132 milyon TL olarak gerçekleşti. Topluluk, aynı dönemde 361 milyon TL yatırım harcaması gerçekleştirdi.

isecam Genel Muduru Ahmet Kirman
Genel Müdür Prof. Dr. Ahmet Kırman

 Şişecam Topluluğu’nun 2014 yılı Mart ayı sonu itibariyle net karı 132 milyon TL oldu. Şişecam Topluluğu’nun 2014 yılı Ocak-Mart dönemindeki konsolide net satışları 1,6 milyar TL olarak gerçekleşti. 2013 ilk çeyreğine kıyasla, bu yılın ilk çeyreğinde yurtiçi ve yurtdışındaki kuruluşlarında % 7,5’luk bir artışla 903 bin ton cam üreten Şişecam Topluluğu’nun soda üretimi ise % 10 artarak 524 bin tona ulaştı.
Şişecam Topluluğu’nun 2014 yılı Ocak-Mart dönemine ilişkin mali tabloların açıklanmasının ardından Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür Prof. Dr. Ahmet Kırman, ilk üç aylık sonuçlarla ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu: “Mart ayı sonu itibariyle konsolide net satışlar, önceki yılın % 30 üzerinde 1.638 milyon TL olarak gerçekleşti. Brüt kar marjımız % 30, brüt karımız ise 492 milyon TL seviyesinde oluştu. Ebitda marjındaki kademeli olarak sürmekte olan iyileşme, Mart üç aylık döneminde de devam etti ve üçüncü ay sonu itibariyle konsolide Ebitda marjımız % 22 oranında gerçekleşti. 2014 yılı Mart sonu itibariyle önceki yılın aynı döneminin % 80 üzerinde 363,5 milyon TL seviyesindeki konsolide Ebitda hacmine ulaşıldı. 131,9 milyon TL tutarındaki toplam, 132,8 milyon TL tutarındaki ana ortaklık payına düşen net kar oluştu.”
Açıklamasında daha da olumlu sonuçlar için gayretlerini sürdürdüklerini ifade eden Prof. Dr. Kırman, şöyle devam etti: “2014 yılı ilk çeyreğinde toplam 360,9 milyon TL düzeyinde yatırım harcaması, 206 milyon ABD dolar ihracat yaptık. Yıl sonuna göre % 2,6 oranında artışla 6.790 milyon TL seviyesine ulaşan öz kaynak ve 1.867 milyon TL tutarındaki likit kaynaklarımızla bilançomuzun sağlıklı ve güçlü yapısını koruyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin ilk Türk başkanı oldu

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin 59.…