Connect with us

ENERJI

Siemens Enerji Verimliliği TIR’ı Türkiye turunu tamamladı

Yayın tarihi

-

 

Siemens’in enerji verimliliği uygulamalarını tanıtmak ve bu alandaki bilinci artırmak amacıyla tüm Avrupa’yı dolaşan ‘Enerji Verimliliği TIR’ı, 25 Ekim – 8 Kasım tarihleri arasında Türkiye’ye geldi.

Die Siemens Energy Efficiency Roadshowstartet ihre Europa-Tour / The Siemens Energy Efficiency Roadshowkicks off its European tour

Global enerji tüketiminin 2050 yılında iki katına çıkması öngörülüyor ve bu sebeple enerji verimliliğine yönelik uygulamaların önemi her geçen gün artıyor. Enerji kaynaklarının hızla tükeniyor olması, geleceğe yönelik adımların ve enerji verimliliği bilincinin yaygınlaştırılmasını gerekli kılıyor. Siemens’in bu amaçla özel olarak hazırladığı Enerji Verimliliği TIR’ı, Mart 2012’den bu yana tüm Avrupa’yı dolaşıyor. Siemens’in bu özel tanıtım aracı, 25 Ekim – 8 Kasım tarihleri arasında Türkiye’de farklı illeri ziyaret ediyor. Çerkezköy, Gebze, Bursa ve Ankara 1.Organize Sanayi ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgeleri’nde bulunan Enerji Verimliliği TIR’ı, Türkiye’deki son durağı olarak Siemens Kartal Tesisleri’nde de ilgililerle buluştu.

Enerji verimliliğinde yüksek potansiyel var

Araştırmalar, endüstri sektörünün, global enerji tüketiminin yüzde 30’undan sorumlu olduğunu gösteriyor. Yine aynı araştırmalar, başta bu sektör olmak üzere enerji maliyetlerinin 2030 yılına kadar yüzde 30 oranında artacağını aktarıyor. Buna karşılık olarak bağımsız şirketlerce yapılan bazı çalışmalara göre tasarruf potansiyelinin de en az yüzde 30 olacağı tahmin ediliyor. Siemens Enerji Verimliliği ve Entegre Tesis Yönetimi Satış Yöneticisi Müjde Bakır, konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde dile getiriyor: “Endüstriyel otomasyon ve sürücü teknolojileri aracılığıyla sağlanacak global tasarruf potansiyelinin yılda 300 terawatt-saat olduğunu tahmin ediyoruz. Bu miktar, 50 adet, standart tip, kömür yakıtlı enerji üretim santralinin (700 megawatt) yıllık üretim hacmine veya yaklaşık 90 milyon ton karbondioksit salımına denk. Enerji verimliliğinde rol oynamak, sadece global enerji darboğazı ile mücadele etmek değil, aynı zamanda zaman içerisinde kendini amorti eden verimlilik artışlarını da hayata geçirmek anlamına gelir.” Siemens, müşterilerinin maliyetlerini düşürmeleri ve rekabette avantaj sağlamalarına yardımcı olmak için her bir sektöre özgü kilit öncelikleri belirliyor. Yüksek enerji verimliliğine sahip sürücü, motor, yazılım ve otomasyon teknolojilerinden oluşan ürün portföyü sayesinde Siemens, enerji maliyetlerini yüzde 40’a varan oranda azaltmayı başarıyor.

Atılması gereken üç adım: “Tanımla, değerlendir, gerçekleştir”

Enerji Verimliliği TIR’ının özellikle organize sanayi bölgelerinde duracak olması, bu bölgelerde faaliyet gösteren firmalara yeni bir bakış açısı sağlıyor. Ziyaretçilerine, ekonomik verimlilik ve üretkenliğin çevre dostu endüstriyel üretim ile nasıl entegre edilebileceğini detaylı bir şekilde gösteren TIR’da; monitörler ve canlı tanıtımlar, endüstriyel süreçlerin enerji verimliliğini amaçlayan entegre bir yaklaşımla nasıl optimize edilebileceğini ortaya koyuyor.

Siemens’in ürün portföyü, enerji akışlarını şeffaf bir hale getirmede, tasarruf potansiyelini ortaya çıkarmada ve enerji verimliliği yüksek ve ekonomik açıdan sürdürülebilir çözümlerin geliştirilmesi için doğru ürün, sistem, çözüm ve hizmetlerini sunan bir yapıyla şekillendirilmiş durumda. Müşterilerinin enerji yönetimi, enerji planlaması ve enerji tedariki alanlarında enerji operasyonlarını düşük maliyetli ve optimum bir şekilde yönetmelerini sağlayan Siemens, bu amaçlara uygun yazılım ve donanımları, bir tesis ya da sistemin enerji akışlarını kontrol, takip ve analiz ederek, bu sayede akıllı ve verimli enerji yönetimi süreçlerinin temellerini atıyor.

Enerji Verimliliği Tır’ı Organize Sanayi Bölgelerinde

Siemens’in güçlü yazılım araçları, enerji tasarrufu potansiyelinin ve alınan tedbirlerin sonuçlarının kontrol ve denetim bölümleri ile üst düzey yönetim adına maliyet etkinliğini hesaplayabiliyor. Örneğin, SIMATIC Powerrate ve B.Data yazılımları, kullanıcılara, tesisin herhangi bir yerinde görev yapan yüksek verimli bir motorun veya bir frekans değiştiricinin enerji tasarrufuna bağlı olarak amortisman süresini gösteriyor.

Siemens, mevcut enerji tasarrufu potansiyelini tam olarak değerlendirmek için enerji geri kazanımı yapabilen frekans dönüştürücülere de ürün portföyünde yer vermektedir. Yeni nesil Sirius anahtarlarının iç enerji kaybı son derece düşük düzeyde olup, kontrol kabini içinde çok daha yüksek bir paketleme yoğunluğuna ulaşılabiliyor ve soğutma için gerekli enerji miktarı azaltılabiliyor. Endüstri sektörü ve enerji sektörü için SIMOTICS ailesi motorlar, Siemens Sürücü Teknolojileri Bölümü tarafından geliştirilen entegre sürücü sistemlerinin önemli bir parçası olma niteliği taşıyor. Alüminyum veya gri pik demir kaplama, yüksek düzeyde verimli 1LE1 motor serisi ise, mevcut tüm endüstriyel uygulamalara hitap ediyor. Örneğin, kısıtlı bir alana sahip bir tesis için gerekli olan çözüm, yüksek kapasiteli motorlarda kendini buluyor. IE2 verimlilik sınıfına ait bu motorlar sayesinde standart bir motorun güç değerine, daha kısa bir şaft yüksekliği ile ulaşmak mümkün hale geliyor. Yüksek enerji verimliliğine sahip, büyük bir tasarruf potansiyelini barındıran SIMOTICS motorlar, aynı zamanda karbondioksit emisyonlarını azaltıyor. Bu özellikleri sayesinde 1LE1 ürün serisi enerji dostu yapısıyla maliyetlerin düşürülmesini sağlıyor.

Siemens’in SINUMERIK Ctrl Energy portföyü ise, imalat makinelerinin hizmet ömürleri boyunca enerji verimlilik oranı yüksek bir şekilde nasıl kullanılabileceğini gösteriyor. Bu makineler, şirketten şirkete değişkenlik gösterse de toplam enerji talebinin yüzde 68’inden sorumlu olmalarıyla dikkat çekiyor. Siemens, imalat makinelerinin özel komponentlerini tek tek ve aktif olarak analiz ettikten sonra, makine tasarımı ve kullanımı aşamalarından kısmi veya komple yeniden biçimlendirmeye kadar tüm aşamalarda enerji tüketiminden ciddi oranda nasıl tasarruf edilebileceğini gösteriyor. SINUMERIK kontrol sistemi, makinelerin ön panelleri üzerinde bulunan “Ctrl” ve “E” tuşlarına aynı anda basıldığında enerji tüketimini hızla değerlendiriyor ve makinenin kullanılmadığı anlarda enerji yönetimini etkin bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Siemens Enerji Verimliliği ve Entegre Tesis Yönetimi Satış Yöneticisi Müjde Bakır, enerji verimliliğinin önemini şu şekilde açıklıyor: “Günümüzde enerji verimliliği, endüstri ve altyapı sektörlerinde rekabetçiliğin korunması açısından en önemli itici güç ve aynı zamanda, söz konusu ekonomik ve çevresel hedefleri dengelemek olduğunda en temel belirleyici unsur haline geldi. Türkiye’ye getirdiğimiz Enerji Verimliliği TIR’ı, global enerji darboğazına karşı sürdürdüğümüz başarılı fikir liderliğini destekleyen ve bize, endüstri sektöründeki müşterilerimiz ile diyalog kapılarını açan mobil enerji yetkinliği merkezimizdir.”

Enerji Verimliliği TIR’ının Türkiye’deki durakları

İlk yola çıktığı Mart 2012’den bu yana Almanya, Avusturya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Belçika, İsviçre, Portekiz ve İtalya’daki önemli sanayi bölgeleri ile tesisleri ziyaret eden Siemens Enerji Verimliliği TIR’ının Türkiye’de 6 farklı durağı bulunuyor. 25 Ekim 2013’ten bu yana, Çerkezköy, Gebze, Bursa Organize Sanayi Bölgesi ve Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret eden TIR’ın Türkiye’deki son durağı Siemens Kartal Tesisleri oldu. Araç hakkındaki detaylı bilgilere ve programa siemens.com.tr/ee-roadshow adresinde açılan özel web sitesinden ulaşılabiliyor.

 

 

 

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ENERJI

1 Milyon dolarlık sürdürülebilir enerji yatırımı

Yayın tarihi

-

Yazar:

Garip Sahillioğlu

Avrupa Yakası’nın en büyük GES (Güneş Enerji Santrali Sistemi) projesi, Mars Logisticsin yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırımı ile hayata geçiyor. Proje ile Hadımköy Lojistik Merkezinin 12.098 metrekarelik çatı alanı güneş panelleri ile kaplanacak.

Mars Logistics, yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırım yaparak Avrupa Yakası’nın en büyük GES (Güneş Enerji Santrali Sistemi) projesini hayata geçiriyor. Hadımköy Lojistik Merkezi’nin 12.098 metrekarelik çatı alanının güneş panelleri ile kaplanacağı projede 4914 adet fotovoltaik güneş paneli kullanılacak. Çatı Üstü Güneş Enerji Santralinin kurulu gücü ise 2 MW olacak ve yıl boyunca 2,5 MWh/yıl elektrik üretebilecek. Avrupa Yakası’nın en büyük GES projesi ile üretilecek elektrik enerjisinin tesis genelinde kullanılması planlanıyor. Doğaya saygılı iş yapma anlayışı ile sürdürülebilir projeler üretmek hedefleri ile yapılan araştırmalar neticesinde başlanan projenin 1 Ekim 2020 tarihinde bitmesi ve kullanıma hazır hale gelmesi bekleniyor.

Mars Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Garip Sahillioğlu, projenin birden çok amaca hizmet edeceğini belirterek, “Hadımköy Lojistik Merkezi Çatı Üstü Güneş Enerji Santrali, Hadımköy Lojistik Merkezi’nin inşaatından itibaren gündemde olan ve 2019 yılı itibariyle stratejik eylemlerimize dahil ederek hayata geçirdiğimiz, aynı zamanda küresel sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden de birden çok amaca hizmete edecek tesis, küresel kalkınma hedefleri, sürdürülebilirlik projelerimiz ve yaşam döngüsü bakış açımızla şekillendi.” dedi.

Yılda 94.469 adet ağaç kurtarılacak

Projenin, doğadaki olumlu etkilerini kısa vadede göstereceğine dikkat çeken Garip Sahillioğlu, “Projeyi, yenilenebilir enerjinin genel avantajlarının yanı sıra, çevreyi fosil enerji teknolojilerine göre çok daha az etkileyen temiz enerji kaynağı olması, sonsuz enerji kaynağı üretmesi, sera etkisi ve küresel ısınmaya pozitif etkileri nedeniyle tercih ettik. Proje kapsamında üretilecek elektriğin karşılığı olarak yıllık 1.133,63 ton karbondioksit kurtarılacak ve yıllık 94.469 adet, 25 yıl sonunda ise 2.361.725 adet ağaca karşılık emisyon azaltımı olacak.” ifadelerini kullandı.

Proje Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına Hizmet Edecek

Hayata geçirecekleri proje ile Birleşmiş Milletler’in belirlemiş olduğu 17 hedeften oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan toplam 7 amaca hizmet etmiş olacaklarını belirten Sahillioğlu, “Bu proje ile Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından direkt olarak “Erişilebilir ve Temiz Enerji” ile “İklim Eylemleri” amaçları ve dolaylı olarak ise “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme”,  “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı”, “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları”, “Sorumlu Üretim ve Tüketim” ve “İşbirliklerini Geliştirme” amaçları ile birlikte toplam 7 amaca hizmet etmiş olacağız.” dedi.

Sürdürülebilirlik Yatırımları Devam Edecek

“Kaynakları sürdürülebilir kullanarak ekolojik dengeyi korumak ve karbon emisyonlarının azaltılması için faaliyetlerinde en uygun teknoloji ve süreçleri kullanmak Mars Logistics’in uyguladığı çevre politikalarındandır” diyen Sahillioğlu, bu anlayışı Mars Logistics’in tüm faaliyetlerine dahil ettiklerini belirterek, “2019 yılında gerçekleştirilen tüm taşımalarda çevre dostu taşımacılık yöntemi olan Intermodal kullanımı neticesinde, 18.7 milyar kilogram karbondioksit salınımı önledik ve 1 milyon 560 bin adet ağacın kurtarılmasını sağladık. Kağıt atıklarımızın geri kazanımıyla sadece 2016-2020 yılları arasında 9.168 adet ağacın kesilmesini önledik.  2006 yılından beri ÇEKÜL, TEMA ve Ege Orman Vakfı iş birliği ile Çatalca, Manisa ve Çanakkale’de 5.200 fidan dikerek Mars Ormanları oluşturduk. Yaptığımız sosyal sorumluluk projemizle atık yağların geri kazanılmasıyla milyonlarca litre temiz suyun kirlenmesini önledik.  Hadımköy Lojistik Merkezi’nde yağmur suyu toplama projemiz sayesinde yağmur sularının ayrı toplanmasını sağlayarak çevresel peyzaj başta olmak üzere kampüsün çeşitli su ihtiyacı (yangın suyu vb.) buradan karşılamaktayız. Lojistik depolarımızda ise klasik tahta palet yerine geri kazanılmış kağıttan üretilmiş kağıt paletler kullanmaktayız.” dedi ve sürdürülebilirlik anlayışı ile faaliyetler ve yatırımlara devam edeceklerini ifade ederek yeni projeler için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Haberin Devamı

ENERJI

Nexans teknolojisini Yeşilköy’de

Yayın tarihi

-

Yazar:

“Hayata enerji verir” sloganıyla müşterilerine yüksek performanslı kablo ve kablo çözümleri sunan Nexans, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda kurulan hastanenin inşaatında kullanılmak üzere, yangına karşı güvenli enerji kablolarının tedariği için harekete geçti.

Sektörün lider global oyuncularından Nexans, 45 günde tamamlanması planlanan bin oda kapasiteli hastaneyi, yangına karşı güvenli son teknoloji ürünü Alsecure kablolarıyla buluşturabilmek üzere, tüm birimleriyle koordineli bir şekilde organize olarak ivedilikle tedariğe başladı.

Nexans Türkiye Genel Müdürü Atilla Kurtiş, konuyla ilgili “Nexans olarak, bugüne kadar gerek Türkiye’de gerekse dünyada, hastane de dahil olmak üzere, sayısız dev projeye imza attık. Bununla birlikte içinde bulunduğumuz dönemi de gözeterek, bu projenin bizim için ayrı bir önemi olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’deki 2 fabrikamız ve 500 çalışanımızla üretime devam ettiğimiz bu olağanüstü dönemde tabi ki bu proje için de ihtiyaçlar  doğrultusunda hızla harekete geçerek, en kısa sürede kablo tedariğini gerçekleştirebilmek için çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. En üst seviye güvenlik için dizayn edilmiş Nexans teknolojisini Yeşilköy’deki hastanemiz ile buluşturacak olmaktan dolayı da ayrıca gurur duyuyoruz” dedi..

Haberin Devamı

ENERJI

Günsan İngiliz serisiyle Afrika’yı aydınlatıyor

Yayın tarihi

-

Yazar:

50’den fazla ülkeye kişiselleştirilmiş elektrik ekipmanları, anahtar ve priz ürünlerini ihraç eden Günsan yeni pazarlara açılıyor. Değişen ihtiyaçlara yönelik geliştirdiği İngiliz serisiyle rotayı Afrika ve Ortadoğu’ya çeviren Günsan Elektrik, bu yıl ihracat yaptığı ülke sayısını 70’e çıkarmayı hedefliyor.

Yenilikçi anahtar, priz ve elektrik aksesuarları ile dünyanın pek çok ülkesinde inşaat ve renovasyon projelerinde yer alan Günsan, Afrika pazarında iki kat daha büyümeyi hedefliyor. İnşaat sektörünün büyümesi ve yeni nesil çözümlere talebin artmasıyla hedef pazar haline gelen Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde konumunu güçlendirmeyi hedefleyen Günsan, ihtiyaç ve talebe yönelik geliştirdiği İngiliz serisiyle şık ve ekonomik çözümler sunuyor.

Türkiye’den Afrika’ya İngiliz Serisi!

Yeni İngiliz tipi anahtar priz serileriyle bu yıl çok büyük hedefleri olduğunu söyleyen Günsan Elektrik CEO’su Francisco Gil Garcia özellikle Afrika pazarında çok büyük potansiyel yakaladıkları belirterek, “Nijerya, Kenya ve Gana’da yenilikçi ürünlerimiz çok talep görüyor. Bu talebe yanıt vererek mevcut Afrika pazarında bu yıl iki kat daha büyümek istiyoruz. Ayrıca İngiliz serisi ürünlerimizi ilk kez bölge alıcılarıyla buluşturacağımız Middle East Energy 2020 Fuarı ile de Ortadoğu pazarına yatırımlarımızı yapıyoruz.

Tüm bunların yanı sıra, Rusya’da da atılımlarımıza hız verdik, yeni yapılanmamızla güç kazanmaya başladık. Estonya, Litvanya ve Letonya gibi Baltık ülkelerine de yeni giriş yaptık. İhracat yaptığımız ülke sayısını 70’e çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

“Ar-Ge’ye sektörün üzerinde pay ayırıyoruz”

Günümüzün değişen ihtiyaç ve beklentilerine göre ürünlerini tasarladıklarını söyleyen Gil Garcia, “Son iki yıldır pazarın geleneksel yapısını değiştiren, kişiselleştirilebilir, farklı yaşam alanlarında herkes için kullanımı kolay, güvenli, estetik ve yenilikçi elektrik ürünleri geliştirmeye ve üretmeye odaklandık. Ar-Ge çalışmalarına sektörün üzerinde pay ayırarak, yeni teknoloji ve trendler içeren yenilikçi ürünler geliştirmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com