İSTANBUL (AA) – Hacı Ömer Sabancı Holding’in 2013 yılı 9 aylık konsolide net karı 1 milyar 570 milyon lira oldu.

Sabancı Holding, 2013 yılı 9 aylık finansal sonuçlarını açıkladı. 2013 yılı 9 ayında Sabancı Holding’in konsolide gelirleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artışla 17 milyar 686 milyon lira oldu.

Aynı dönemde Sabancı Holding’in faaliyet karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artışla 4 milyar 20 milyon lira, net karı ise yüzde 31 artışla 1 milyar 570 milyon lira olarak gerçekleşti. Sabancı Holding’in toplam varlıkları ise 30 Eylül 2013 itibariyle 202 milyar 545 milyon liraya ve toplam konsolide sermayesi ise 16 milyar 931 milyon liraya yükseldi.

2013 yılı 9 aylık sonuçlarını değerlendiren Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Zafer Kurtul, “ABD, Asya ve Avrupa ülkelerinin ekonomik büyüme görünümlerindeki olumlu trend yavaş da olsa devam etmektedir. Topluluk olarak ülkemizin büyüme potansiyeline güveniyoruz ve yatırımlarımıza devam ediyoruz” dedi.

Kurtul, Carrefoursa’da öncelikli hedefleri olan karlılık ve büyümeyi yakalamak amacıyla, Türkiye pazarını ve tüketicisini yakından tanıyan yeni yönetimlerinin çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

Sanayi şirketlerinin hem yeni yatırımlarla pozisyonlarını güçlendirdiğini hem de operasyonel karlılıklarını artırmaya yönelik projeleri hayata geçirdiklerini ifade eden Kurtul, “İzmit’teki fabrikasında kuruluşundan bu yıl sonuna kadar yaklaşık 900 milyon dolar yatırımı tamamlayacak olan Brisa, 300 milyon dolar yeni yatırımla kapasitesini yüzde 30 artıracak ikinci üretim tesisini Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde kurma kararı almıştır. İnşaatına 2015 yılında başlanacak olan yeni üretim tesisi, 2018 yılında üretime geçecek. Yeni fabrikada yılda 4,2 milyon adet binek ve hafif ticari araç lastiği üretilecek” bilgisini verdi.

Karlılık içinde büyüme hedefiyle yatırımlarını sürdürdüklerini dile getiren Kurtul, “Diğer yandan portföyümüzü yalınlaştırma ve şeffaflaştırma çalışmalarımız sürüyor. Planladığımız doğrultuda halka arzları tamamlamak bizim için önem teşkil ediyor. Avivasa’nın gelecek sene halka arzı için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Başarımızda en büyük pay, gelecek sene 60 bin kişiyi aşacak, çalışanlarımıza aittir” değerlendirmesinde bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin ilk Türk başkanı oldu

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin 59.…