Connect with us

Makina & Ekipman

Redüktör seçimi, kullanımı ve bakımında kritik noktalar nelerdir?

Yayın tarihi

-

Rossi Türkiye’nin İzmir’deki ofisine ziyarette bulunduk ve Genel Müdür Kemal Olgaç’la bir röportaj gerçekleştirdik. Pandemi sürecinde neler yaşadıklarına dair sorularımıza yanıt veren Kemal Bey, doğru redüktör seçimiyle ilgili de son derece önemli noktaların altını çizdi.

Okurlarımız için Rossi’nin global ve yerel düzeydeki faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

Rossi, 1953 yılında Rossi ailesi tarafından kurulmuş bir redüktör firmasıdır. Süreç içerisinde planet redüktör ve elektrik motoru üretimi yapan çeşitli firmaları bünyesine katarak büyümüştür. 2000’li yılların başında Habasit’le bir ortaklığa gitmiştir. 2008 yılına gelindiğindeyse Habasit, Rossi’nin tamamını satın aldı. Şu an yüzde yüz oranında İsviçreli Habasit Holding Grup’un bünyesinde faaliyet gösteren bir firmadır Rossi. Habasit Grup; konveyör bantları, zaman kayışları ve v-kayışlar gibi ürünleri imal eden bir firmadır. Rossi, dünyanın 15 ülkesinde kendi ofisleriyle ve bazı ülkelerde de distribütörlük yöntemiyle varlık gösteriyor. Hepsi İtalya’da olmak üzere 4 üretim fabrikası ve dünya üzerinde 8 adet montaj fabrikası ile hizmet vermektedir. Redüktör ürün yelpazesi oldukça geniş. Küçük güçlerdeki sonsuz vidalı 40 Nm’lik redüktörlerden, 3.000.000 Nm nominal momente sahip planet redüktörlere ve düşük çevrim oranlı yön değiştirici redüktörlere kadar geniş ürün gamına sahip bir firmayız. 

Redüktör ürün gruplarınız hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz? 

Redüktör anlamındaki bütün ürünler Rossi’nin portföyünde var. Sonsuz vidali redüktörler, helis dişli ayaklı redüktörler, helis dişli paralel milli redüktörler, helisel konik redüktörler, planet redüktörler, yön değiştiriciler ve tek kademe redüktörlerin yanı sıra pek çok farklı ürüne de sahibiz. Bu redüktör serilerinin tork ve tahvil aralığı da oldukça geniş. Örneğin helisel dişli paralel redüktörler 100 Nm’den başlayıp, 1.500.000 Nm’ye kadar ulaşabiliyor.

Rossi’nin genel olarak müşteri portföyünü demir-çelik, maden ve çimento gibi ağır sanayi faaliyetleri yürüten firmalar oluşturur. Bu firmalara yönelik olmak üzere kombinasyon redüktörler yani bir konik ve planet redüktörün kombinasyonu gibi özel uygulamalar mevcuttur. Bunlarla ilgili İngilizce olarak tailor made diyebileceğimiz özel çözümler ve özel uygulamalar yapan bir firmayız. Ayrıca plastik sektörü için ekstrüder redüktörleri ve yiyecek içecek sektörü için redüktörler üretiyoruz. Kendi üretimimiz elektrik motorlarımız var. Bunun dışında hidrolik kaplin ve elastik kaplin gibi çeşitli tamamlayıcı ürünler için İtalya’dan çeşitli firmalarla partnerlik yapıyoruz. Bu sayede komple drive unit olarak ürün ve çözüm sağlayabiliyoruz. 

Redüktörler son derece geniş bir alanda kullanılıyor. Sizin çözüm sunduğunuz ana sektörler ve iddialı olduğunuz sektörler hangileridir? 

Bizim iddialı olduğumuz pazarlar orta ve ağır endüstri sınıfında üretim yapan firmaların bulunduğu pazarlardır. Ürünlerimiz de genel de buna yönelik. Light duty diyebileceğimiz grupta da ürünlerimiz var fakat bu alanda çok rekabetçi değiliz. Biz daha çok orta ve üst segment ürünlere ve ağır sanayiye odaklanmış durumdayız. Maden, demir-çelik, inşaat, çimento ve enerji gibi sektörlerde ürünlerimiz yaygın olarak kullanılıyor. Dediğim gibi plastik enjeksiyon makineleri için ürettiğimiz ekstruder ürün grubuyla da son derece iddialıyız. Mermer makinaları, seramik ve geri dönüşüm sistemleri gibi pek çok farklı sektörde varız. Ürün yelpazemiz geniş olduğu için hareketin olduğu her yerde Rossi de vardır diyebiliriz. 

Mühendislik desteğiniz ve satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Satış öncesinde müşterinin taleplerini doğru anlamak çok önemlidir. Biz öncelikle müşterimizle birlikte hareket etmeyi tercih ediyoruz. Dolayısıyla toplayabildiğimiz kadar bilgiyi alıp müşterimizin yapacağı uygulamaya göre kendisine bazı alternatifler de sunuyoruz. Uzun ömürlü, sağlıklı ve verimli bir çalışma için öncesinde bu işin tespitini doğru yapmak çok önemli. Doğru uygulamaya doğru ürün vermeniz gerekiyor. Ürünün güç ve büyüklük açısından optimum değerlere sahip olması gerekiyor. Maliyet, günümüzde çok önemli ve bu sebeple de optimum noktayı bulmak gerekiyor. Bu konuda tecrübeli bir ekibiz. Bütün çalışanlarımız redüktör sektöründe kariyer yapmıştır. Ayrıca bütün çalışanlarımız İtalya’daki eğitimlerini tamamlamıştır. Her türlü ürün seçimini ve mühendislik hesaplamasını yapabilecek becerimiz var. 

Uzun ömürlü ve sağlıklı bir kullanım için redüktör seçiminde nelere dikkat edilmeli size göre?

Redüktör seçimindeki kritik konu müşterinin redüktör firmasını yapacağı iş konusunda doğru bilgilendirmesidir. Yani arayıp ya da bir e-posta yazıp, şu kadar Kw, şu kadar çıkış devrinde, şu tip bir redüktöre ihtiyacım var derseniz bunu alırsınız. Redüktör firması size istediğiniz ürünü verir ama bu sizin için uygun ürün müdür değil midir, bunu satıcı bilemez. Dolayısıyla müşterinin satıcıya yapmak istediği işle ilgili detaylı ve doğru bilgi vermesi gerekir. Ancak bundan sonra redüktör firması da tecrübelerine göre, ürünün hangi şartlarda çalışacağını ve Türkiye pazarındaki kullanım durumlarını da göz önüne alarak tavsiyede bulunur. Redüktörün sağlıklı ve uzun ömürlü çalışması için de birtakım kriterlerin yerine gelmiş olması lazım:

 • Ürünün kullanım ve ortam şartlarının doğru tespit edilmesi
 • Kullanıcının tecrübe ve becerisi
 • Ürün çalıştığı sürece yapılacak bakım ve kontroller

Satış sonrası hizmeti doğru bir şekilde vermezseniz pazarın dışına doğru itilirsiniz. Hem global hem de yerel firmalar bu hizmetleri hâlihazırda veriyor. Artık satıcı ve alıcı kavramları geçmişte kaldı. Herkes partner oldu, birlikte yapılıyor artık iş. Sizin ürününüzü kullanan firma sizi artık bir partner olarak görüyor.

Bizim bütün ürünlerimizle ilgili kullanım ve bakım kılavuzlarımız mevcut. Ürünlerimizle birlikte Türkçe kullanım kılavuzlarını da kullanıcılara ulaştırıyoruz. 

Kullanıcıların kestirimci bakım çalışmaları yaparken redüktörleri dikkate almaları gerekiyor. Redüktörleri yerinden sökmek ya da durdurmak değil ama en azından çalışma esnasında herhangi bir olumsuzluk var mı, yani ses, ısınma, titreşim vs. gibi herhangi bir olumsuzluk var mı diye kontrol edilmeli mutlaka. Bu kontrollerin 6 ayda bir yapılması yerinde olur. Kullanılan yağ cinsi ve çalışma ortamına göre farklılık göstermek üzere belli periyodlarda yağlarının değişmesi gerekiyor redüktörlerin.

Redüktör, büyük bir proses içerisinde küçük bir parça gibi görünür ama redüktör olmadığı zaman bütün sistem durur. 

Pandemi süreci firmanızı ve sektörünüzü nasıl etkiledi? Bu süreçte ne tür tedbirler aldınız?

Pandemi sürecinde mesai saatlerimizi değiştirdik. Saha ziyaretlerini kestik ve satış ekibi olarak evden çalışmaya döndük. Operasyonel ekip, dönüşümlü olarak belirli gruplar halinde gelip sınırlı saatlerde de olsa ofiste bulundular. Bu süreçte ürün sevkiyatları ve faturalama işlemleri devam etti. Plastik, gıda ve enerji gibi sektörlerde, özellikle OEM’lerde belli bir stokla çalışıyoruz. Talep halinde kendi stokumuzdan hemen teslimat yapıyoruz bu sektörler için. Bu sebeple arkadaşlarımız buradan sevkiyat ve faturalama işlemlerine devam ettiler. İtalyan hükümetinin aldığı bir karar doğrultusunda bu ülke 2 ay boyunca hiç çalışmadı. Dolayısıyla Rossi İtalya, 2 ay boyunca kapalı kalmış oldu. Teslim sürelerimiz bu süreçten maalesef olumsuz etkilendi. Tabii bu global bir krizdi ve müşterilerimiz de bunu anlayışla karşıladılar. 

Gelecek döneme ilişkin planlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

İçinde bulunduğumuz yıl pek çok sürpriz getirdiği için planlarımızda sapmalar oldu. Yıla başlarkenki hedeflerimizle şimdiki hedeflerimiz aynı değil. Sektörlere göre değişecektir ama tahmin ediyorum yüzde 20-25 oranında etkileneceğiz bu süreçten. Bunu minimum düzeyde etkiyle atlatmaya çalışıyoruz. Telafi edilebilecek bir durum bu, çok büyük bir problem olacağını sanmıyorum. Bu sene bir miktar yavaş geçecek ama önümüzdeki sene itibariyle pazarın ve ekonominin hareketleneceğini ve yükseleceğini düşünüyorum. 2019 yılı da endüstriyel ya da ekonomik olarak çok başarılı ya da yüksek bir yıl olmadığı için iki yıl süren bir dip seviyeden sonra 2021 ve 2022 yılları için bir yükseliş öngörüyorum. Hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz. Aslında bizim her yıl hem ekonomik hem de ekip olarak büyüme stratejimiz vardı. Bu yıl maalesef pandemi sebebiyle bunu erteledik.

Bu süreçte online toplantılar yaptınız mı? Bu toplantılardan verim aldığınızı düşünüyor musunuz?

Spesifik, bire bir, zaten üzerinde konuştuğumuz mevcut projeler için online görüşmeler yaptık. Nokta atışı görüşmeler olduğundan da bizim için verimli geçti. Daha geniş kapsamlı, canlı yayın vs. gibi uygulamalar yapmadık. Bu süreçte İtalya’daki merkezimizle çok sık online toplantılar gerçekleştirdik.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Bu süreç hepimiz için çok zordu. Umarım sektördeki bütün arkadaşlarımız ve müşterilerimiz en az hasar ve kayıpla, daha önemlisi sağlıklı olarak süreci atlatacaklardır. Görüşme yaptığımız isimler arasında bir sıkıntı olmadığını gördük ama bu süreçte görüşemediğimiz arkadaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimi sunarım. Hızla bu süreci atlatıp tekrar eski günlerimize döneceğimizi umuyorum.

Kemal Olgaç kimdir?

Ben Kemal Olgaç. Makina Mühendisiyim. Yıldız Teknik Üniversitesi mezunuyum. Öğrenimimi tamamladıktan sonra redüktör sektöründe çalışmaya başladım. 22 yıldır redüktör sektörünün içerisindeyim. Daha önce redüktör sektöründeki farklı global firmalarda çalıştım. Satış mühendisliği, satış müdürlüğü ve bölge müdürlüğü gibi görevler yaptım. 2020 yılı itibariyle de Rossi Türkiye’nin Genel Müdürü olarak görev yapıyorum.

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Makina & Ekipman

WAT Motor 10.000’den fazla farklı versiyonla OEM’lerin odağında

Yayın tarihi

-

Yazar:

Türkiye’nin lider sanayi kuruluşu Koç Holding bünyesinde faaliyet gösteren WAT Motor, 2020 yılında bir dizi yenilik gerçekleştirdi. Firmaya bu yıl içerisinde katılan Türkiye, Ortadoğu ve Afrika’dan Sorumlu Satış ve Pazarlama Direktörü Onur Taneri’den WAT Motor’un faaliyetleri ve gelecek planları hakkında bilgiler aldık.

WAT Motor hakkında bilgi verebilir misiniz?

WAT Motor, Çerkezköy’de bulunan ileri üretim teknolojisine sahip 40.000 metrekare kapalı alanda elektrik motorları üretmektedir.

WAT elektrik motorları yüksek performansı, dayanıklılığı, güvenilirliği ve enerji verimliliği ile Türkiye’nin ve Avrupa’nın önde gelen OEM’leri tarafından özellikle tercih edilmektedir.

50 yılı aşkın bilgi birikimi ve ürün kalitesi ile 30’un üzerinde ülkeye ürün ihraç eden WAT Motor, benzersiz kurumsal kültürü sayesinde sürdürülebilir iş ilişkileri geliştirmekte ve bu alanda ülkemizin ihracat lokomotifi olmaya devam etmektedir.

WAT’ı ön plana çıkaran özellikler nelerdir?

WAT Motor, elektrik motorları ve sürücüleri konusunda 40’ı tasarım uzmanı olmak üzere toplam 56 Ar-Ge çalışanı ile bu alanda Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın sayılı elektrik motoru üreticileri arasında yer almaktadır.

Benzersiz Ar-Ge gücü sayesinde müşterilerinin çözüm ortağı olan WAT Motor, sahada aktif yer alarak uygulama bazlı çözümler geliştirmektedir. Böylece 10.000’den fazla farklı versiyonla müşterilerinin gereksinimlerini tam anlamıyla karşılayan, kullanım ömrü boyunca düşük maliyetli özelleştirilmiş motorlar sunar.

WAT Motor olarak bahsetmekten gurur duyduğumuz diğer özelliğimiz tamamen müşteri odaklı ve kusursuz müşteri memnuniyeti anlayışıyla verilen satış sonrası teknik destek hizmetimizdir. Sadece Türkiye’de değil geniş bayi ağı sayesinde Avrupa’da da verdiğimiz bu hizmetin fark yaratıyor olmasının altında çözüm ortağı olma kültürü yatmaktadır.

Elektrik motorları ile diğer ürün gruplarında ne tür yenilikler mevcut?

Bugün tüm dünyanın konuştuğu önemli gündem maddelerinden biri enerji verimliliğidir. Kullanım yaygınlığı ve elektrik tüketimi nedeniyle elektrik motorları verimlilik çalışmalarının odağında yer alan bir üründür. WAT Motor olarak enerji verimliliğinin öncüsü olmaktan gurur duyuyoruz. 2000’li yılların başında Eff1 ürün gamı ve deklarasyonunu, CEMEP’e üye olan ilk ve tek yerli firma olarak yapan ve bu konuda öncü olan WAT, 2013 yılında IE3 motorları ile en verimli ürün kategorisinde birinci olmuştur.
Bugün gelinen noktada IE4 ürün gamını müşterilerinin kullanımına sunarak regülasyonlardan çok önce yüksek verimli ürünlerini hazır etme geleneğini sürdürmektedir.

Bunun yanında duman tahliye motorlarımızı devreye aldık. Oldukça başarılı test sonuçları sayesinde Türkiye’nin önde gelen üreticileri ile çalışmaya başladık. Bu ürün grubunda alüminyum gövde ile sertifika alan ilk ve tek üreticiyiz.

Bir fazlı ürün ailemizi günümüz tasarım ve üretim yetkinlikleri doğrultusunda yeniledik. Yeni bir fazlı motor serimizin ilk aşaması olan 63 ve 71 gövde motorlarımızı müşterilerimizin beğenisine sunduk.

Gemi ve tersanelerde kullanılan marine motorlarımızdaki hızlı teslim sürelerimiz sayesinde fark yarattığımızı düşünüyorum. Alüminyum 250 gövde seçeneğini sunan ilk ve tek yerli üreticiyiz. Son olarak 315 gövde motorlarımızı yıl sonu itibari ile pazara sunacağız. WAT’ın bilinen kalite, dayanıklılık ve ürün performansı ile 315 gövde motorlarda da tercih edileceğinden şüphemiz yok.

Sanayi Hamlesi Programında yer almanızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında destek verilen 10 programdan biri de WAT Motor’un geliştireceği yüksek teknolojili, ülkemiz için kritik öneme sahip askeri ve endüstriyel servo sistemler olacaktır. Halihazırda bazı servo projelerinde yer alan ve ürün sağlayan WAT Motor, bu alanda da benzersiz başarılara imza atacaktır. Bu ürünler sayesinde kritik sektörlerde dışa bağımlılığımızı azaltmakla kalmayıp katma değerli ürün ihracatına da katkı sağlayacağız.

Türkiye’de çevik dönüşümü başlatan ilk üretim şirketi oldunuz. Çevik yaklaşımın müşteriye etki eden sonuçları oldu mu?

Çevik yaklaşım son yıllarda birçok firmanın gündeminde yer alan önemli yönetimsel bakış açılarından biri. WAT olarak, Türkiye’de çevik dönüşümü başlatan ilk üretim şirketi olduk. Yolculuğumuzun başındaki odak alanlarımızdan biri olan müşteri memnuniyeti konusunda güçlü gelişmeler gözlemledik. Örneğin yetkilendirilmiş takımlarımızın müşteriyle direkt temasta çalışması müşteri mutluluğunu ve sorumluluk bilincini artırdı. Bu sayede, yeni ürün devreye alma süresinde üç kat hızlanma, müşteri sevkiyat süresinde iki kat iyileşme gibi değerli çıktılarımız var.

Pandemi sürecinde ne tür tedbirler aldınız?

2020 yılı yurtiçinde birçok başarıya imza attığımız bir yıl. Bununla birlikte Covid-19, önceliğimizin sağlık olduğunu tekrar hatırlattı ve sağlığımızı korumak için hep birlikte sağlam bir mücadeleden geçiyoruz. WAT Motor olarak pandeminin ilk döneminde aldığımız ciddi koruma tedbirlerini eksiksiz ve esnetmeden uygulamaya devam ediyoruz. Pandemi ortamında çalışma ortamımızın sağlık ve güvenliği konusunda uygunluğunu gösteren TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesini Haziran ayında aldık ve bu anlamda sektörümüzün öncülerinden biri olduğumuzu düşünüyorum.

Yeni normal diye adlandırılan bu dönemi firmanız ve sektörünüz açısından değerlendirebilir misiniz? Üretim ve satış ayaklarında nelerin değişmesini bekliyorsunuz?

Pandemi ile birlikte yakın coğrafyada alternatif tedarikçi oluşturmanın ne kadar kritik olduğu anlaşıldı. Makine imalat sektör büyüklüğünde 3.sırada Almanya’yı, ilk 10 ülke içerisinde de 5 Avrupa ülkesini görüyoruz. Bu anlamda ülke olarak elektrik motoru konusundaki tasarım ve üretim yetkinliğimiz ile bulunduğumuz coğrafi konumu avantaja çevireceğimize inanıyorum.

Piyasadaki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye elektrik motoru sektörü son sekiz yılda iki yeni firmanın sıfırdan yatırım yapıp sektöre girmesi, 2 firmanın da el değiştirip yatırım yapması ile birlikte rekabet yoğun bir sektör halini aldı. 2020 yılında Wat olarak Türkiye’de pazar payımızı %50 oranında arttırmış bulunmaktayız.

Ayrıca ihracat alanında Türkiye’de açık ara sektör lideriyiz. Sektörümüzde ihracatın artması arz talep dengesinin tekrar kurulmasını sağlayacaktır. Bunun yerli üreticilerin Avrupa’nın üretim üssü olabilmesi ile gerçekleşebileceğini düşünmekteyim. Ama WAT dışında sektörün ihracat oranı halen çok düşük seyretmektedir.

Onur Taneri kimdir?
Evli ve iki çocuk babasıyım. 1995 yılında Galatasaray Lisesi, 2000 yılında Bilkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Lisans, 2002 yılında Paris School of Business M.B.A. Yüksek Lisans mezunuyum. 20 yıla yakın B2B alanında Satış ve Pazarlama deneyimim var. İngilizce, Fransızca ve İtalyanca konuşmaktayım. 2015 yılından bu sene Şubat ayına kadar Gamak firmasının Satış ve Pazarlama müdürü olarak görev aldım. Şubat ayından beri Türkiye’nin lider yatırım holdingi olan Koç Holding bünyesinde faaliyet gösteren WAT firmasının Türkiye, Ortadoğu ve Afrika’dan Sorumlu Satış ve Pazarlama Direktörü olarak çalışmaktayım.

Haberin Devamı

Makina & Ekipman

GAMAK, dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor

Yayın tarihi

-

Yazar:

Türk sanayisinin devlerinden GAMAK, 2020 yılında organizasyonel anlamda pek çok yeniliğe imza attı. Sektörde edindiği başarılı tecrübelerin ardından Ercan Şenyurt, geçtiğimiz Haziran ayı itibariyle GAMAK’ın Satış Müdürlüğü görevini üstlendi. Firmanın modern tesislerine bir ziyaret gerçekleştirdik ve Ercan Bey’den hem yeni görevi hem de GAMAK’taki yeni dönem hakkında bilgiler aldık.

GAMAK, Türkiye’nin en köklü ve tanınan markalarından biri. Kısaca GAMAK’ı anlatır mısınız bize?

GAMAK, 1961 yılında Türk sanayisinin üretim yapması için ihtiyaç duyduğu en önemli ürünlerin başında gelen “elektrik motoru” konusundaki yerli ürün eksikliğini gidermek amacıyla kuruldu. Kısa sürede Türkiye menşeli ilk elektrik motorunun üretimine başladık ve ithal motor kullanımının
yarattığı maliyet, yedek parça temini ve fiyatlarıyla ilgili sıkıntıları giderecek bir alternatif yarattık. Kalitemizle takdir topladık ve her geçen gün büyümeyi ve gelişmeyi sürdürdük.

Geçen 60 yıllık süre içerisinde sadece Türkiye’nin değil, dünyanın önemli elektrik motoru üreticilerinden birisi haline geldik ve bugün 0,06 kW’dan 3000 kW güce kadar ürettiğimiz elektrik motorlarımızla, sanayi alanındaki neredeyse tüm motor ihtiyacını karşılıyoruz. Elektrik motoru üretimi için gerekli olan hemen hemen her parçayı kendi tesisimizde üreterek, tüm üretimi tek çatı altında toplamış durumdayız.

Türkiye’de hep ilklere imza atan ve sektöründe lider firma olmanın bilinci ile motor üretimindeki tecrübemizi rüzgâr türbinlerine de aktardık ve bugün Türkiye’de kullanılmakta olan rüzgâr türbinlerinin 4MW güç seviyesindeki jeneratörlerini de üretmeye başladık.

GAMAK’ın Ar-Ge’ye verdiği öneme bağlı olarak sürekli yeni ürünleri piyasaya sunduğunu biliyoruz. Bu anlamda ürün gruplarında ne tür yenilikler mevcut?

Türkiye’nin en geniş elektrik motoru ürün gamına sahibiz. 2020 yılında 3 MW kapasiteli orta gerilim motorlar, ex proof motorlar ve yeni seri tek fazlı motorlarının üretimine başladık.

2021 yılında üretimimizi daha da genişleteceğiz, HES ve RES’ler için rüzgâr ve su türbin jeneratörlerinin 5 MW’a kadar üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Yılda 1 milyon motor üretim kapasitesine sahip olan firmamız, gelecek 3 yıl içinde yapılması planlanan 50 milyon dolarlık yatırımla da motor ve jeneratör üretim kapasitesinin de bir buçuk kat artırılmasını planlıyor.

Elektrik motoru seçiminde nelere dikkat edilmelidir size göre?

İhtiyaca uygun doğru elektriksel ve mekanik özelliklere sahip bir AC motoru seçebilmek için izlenmesi gereken belli adımlar vardır. Müşterinin ihtiyacının en başından doğru tespit edilmesi ve buna uygun elektrik motorunun seçilip imal edilmesi ve hizmete sunulması ile mümkün olmaktadır. Endüstride elektrik motorlarının kullanılmadığı sektör yok. Başlıca sektörlere örnek vermek gerekirse; kompresör uygulamaları, fan ve pompa uygulamaları, kâğıt sektörü, çimento sektörü, marin sektörü, redüktör uygulamaları, yenilenebilir enerji kaynağı uygulamaları, arıtma teknolojileri, paketleme ve ambalaj sektörü, sayılabilir. İşte tüm bu sektörlerdeki uygulamaların ana tahrik ürünü olan elektrik motorlarını doğru biçimde seçip dizayn edebilmek; sistemin genel işleyiş performansı açısından çok önemli. Göz önünde tutmamız gereken teknik noktaları şöyle özetleyebiliriz:

 • Motorun çalışacağı şebeke değerleri: Besleme gerilimi, faz sayısı ve şebeke frekansı
 • Motorun çalışacağı düzen: Motor enerjilendiği vakit sürekli mi yoksa kesikli mi çalışacaktır. (Farklı çalışma rejimleri, S1…S9)
 • Motorun sahip olması istenilen koruma sınıfı: Dış etkilere karşı IP koruma sınıfı
 • Motor kutup sayısı: Motor kaç kutuplu/ devir (rpm.) değerinde olacaktır sorusunun saptanması
 • Motor anma gücü: Motorun mil çıkışında kaç kW gücü vereceği. (Bu durum mekanik olarak iş makinesinin ne kadar kW’lık güce ihtiyaç duyduğu ana fikrinden yola çıkılarak bulunur.)
 • Motor anma momenti: Motorun iş makinesine ileteceği mil döndürme momenti (Nm)
 • Motor yapı şekli: Motorun ortama kurulacağı yapı inşa şekli
 • Ortam fiziki şartları: Motorun çalışacağı ortam sıcaklık değeri (Derece C.), ortam yüksekliği (m.), olası mil çıkış gücü düşüş hesaplaması
 • Motorun en uygun soğutma sınıfının seçilmesi, varsa istenilen özel motor boya isteğine göre dizayn edilmesi
 • Motorun şebeke üzerinden veya inverter üzerinden çalışacağı bilgisi

Peki, elektrik motorlarında uzun ve sağlıklı bir çalışma ömrü için hangi kriterler göz önünde tutulmalıdır?

Asenkron motorlar, özellikle ağır çalışma koşullarında sorunsuz çalışabilmeleri ve değişken motor yüklerine çabucak adapte olabilmeleri açısından endüstri için çok önemlidir. Son yıllarda çeşitli motor
tipleri geliştirilmesine rağmen maliyet ve üretimdeki kolaylıklar asenkron motorları vazgeçilmez kılıyor. Asenkron motorlarda arızaların erken tespiti ve analizi iş gücü, üretim kayıpları, enerji maliyetleri ve verimlik açısından da önem arz etmektedir.

Dolayısıyla arızaların önceden tahmini ve tespiti özellikle büyük güçlü ve kritik motorlarda ani arızaların önlenmesi, bakım maliyetlerinin düşürülmesi ve ürün kalitesinin yükseltilmesi için önemli ve motorların
uzun ve sağlıklı bir çalışma ömrüne sahip olmasını bu sağlıyor. Arızaların önceden tahmini ve tespiti için de motor bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. En çok karşılaşılan arızalar stator, rotor, rulman arızaları ve mekaniksel problemlerdir.

Pandemi sonrası “yeni normal” döneminde üretim ve satış anlamında nasıl değişimlerin yaşanmasını öngörüyorsunuz?

Çalışan uzmanlığı gerektiren elektrik motoru sektöründe, yetişmiş kalifiye çalışan özellikle üretimde daha ağır basıyor. Bu nedenle Covid-19 sebebiyle istihdamda daralmak, süreç normale döndüğünde maliyet açısından daha büyük sorunlara yol açabilir. Üreticiye, taleplere ilişkin doğru bilgiyi ve öngörüyü zamanında aktaran pazarlar, talepleri karşılamada sıkıntı yaşamadı. Elektrik motoru sektörü de hem müşteriler hem üreticiler nezdinde, pandemiyi iyi yönetmiş bir sektör. GAMAK da bu dönemde hız kesmedi ve üretim kapasitesini daha da arttırdı.

Firma, süreç içinde ne yapılacağı ve süreç sonrasında da neler yapılması gerektiği konularında programlar oluşturdu ve müşteri süreçlerinin online’a taşınması için gerekli çalışmalar başlatıldı ve bunlar da 2021 yılında devreye alınacaktır. Müşterilerimize dijital ortamlardan da ulaşılmaya başlandı. Sağlıklı yaşam ve çalışma koşullarına uyum sağlandı. Tüm tesislerimiz ve operasyonlarımız hijyen kurallarına göre düzenlendi. Ofislerde çalışma koşulları Covid-19 özelinde iyileştirilerek çalışanların motivasyonu ve sağlığı korundu.

GAMAK olarak Türkiye’nin pandemi sürecinde ve sonrasındaki iş potansiyeline güveniyoruz ve hem iş ortaklarımıza hem de pazara, üretime kesintisiz devam ederek güven veriyoruz.

Türkiye piyasasındaki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Motor piyasasında yoğun bir rekabet ortamı mevcut. Türkiye pazar ihtiyacının / talebinin üzerinde bir kapasite ya da arz mevcut. Bundan dolayı üreticiler arasında bir rekabet yaşanmakta. Olumlu ve sektörü geliştiren rekabetin yaşanması tüm üretici ve kullanıcıların lehine bir durum yaratmakta ancak zaman zaman bu rekabet terse yani negatife işleyebiliyor.

Bu durumda da maalesef kaybeden sadece biz üreticiler değil Türkiye sanayisi oluyor. Piyasaya sunulan düşük verime sahip ya da verimsiz ürünler ya da kısa ömürlü ürünler ile sanayimizin verimi, rekabet gücü uzun vadede düşmekte. Bu konudaki izlenecek stratejiler, zararı hepimizin yaşayacağını bir noktaya gidilmemesi için önemli.

Türkiye’yle birlikte dünyanın pek çok ülkesinde de GAMAK markalı ürünler kullanılıyor. İhracat hedefleriniz nelerdir?

Elektrik motoru üretiminde yerli marka GAMAK, ihracat hedeflerini 2020’de de büyüttü. Yüzde yüz yerli sermayeyle kurulan GAMAK, pandemi döneminde ihracat gerçekleştirdiği ülke sayısını artırarak yüzde 50’nin üzerinde büyüme gerçekleştirdi. Firma, özellikle son yıllarda yaptığı atılımlarla gelirinin bir bölümünü ihracattan elde eden bir yapıya gelmiş bulunmakta ancak bunu yeterli görmüyor, ihracatın payının ilerleyen yıllarda Türkiye ciromuza ulaşmasını hatta geçmesini hedeflemekte.

Ben de bu noktada sektördeki bilgi birikimim, tecrübelerim ve iş bağlantılarım ile destek vermekten memnuniyet duyacağım. Şu anda, Avrupa’nın önde gelen ülkeleri başta olmak üzere 40’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Dünyanın birçok ülkesinde güçlü partnerlere sahibiz ve ihracat ağımızı daha da genişleteceğiz.

Özel motorlar alanında da pazarda önemli bir oyuncusunuz. Bu noktada üretebildiğiniz özel motor tipleri nelerdir?

Genel maksat motor olarak bilinen standart 3 fazlı ve 1 fazlı asenkron motorların, özel uygulamalar için geliştirilmiş versiyonları ile uygulamalarda maliyet, performans, kalite ve enerji verimliliği avantajı sağlamaktayız. Özel motor uygulamalarımız arasında duman tahliye, ex proof, taş kırma, süt sağma ve orta gerilim motorlar sayılabilir.

OG motorlarımız, 3MW’a kadar imal edilmektedir. Türkiye’nin ilk sertifikalı duman tahliye motoru imalatını GAMAK yapmıştır, çeşitli tesislerde ürünlerimiz güvenle kullanılmaktadır. Ex proof motorlarımız, yanıcı ve patlayıcı gaz, toz ortamlarına göre tasarlanmış, d sınıfı koruma yapısına sahiptir. ATEX ve IECEX sertifika gerekliliklerini karşılamakta ve can ve mal güvenliğinizi yine özenle korumaktadır.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Yayın grubunuza, bana bu imkânı verdiği için teşekkür ediyorum. Türkiye sanayinin çok önemli bir ürün grubu olan elektrik motorlarının, en önemli üreticisi GAMAK firmasında göreve başlamam konusunu gündeminize taşımış olmanızdan dolayı memnuniyetimi de tekrar sizlere iletmek istiyorum. 2020 yılının bu zorlu günlerini atlatarak, ileriye daha umut ve sağlıkla bakacağımız günlere bir an evvel kavuşmak dileğiyle.

Ercan Şenyurt kimdir?
1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümündeki lisans eğitimini bitirmemin akabinde, Koç Grubu’nda çalışma hayatıma başlayarak 28 yıl boyunca bu grupta emek verme fırsatını buldum. Yatırım Mühendisi olarak Türk Elektrik Endüstrisi’nde başladığım iş hayatına, sonraki yıllarda ihracat bölümüne geçiş yaparak devam ettim. Şirketin ihracata, özellikle de Almanya bölgesine verdiği önem sebebiyle 4 yıl süre ile de Almanya’nın Frankfurt şehrinde tecrübe ve yetkinlik kazanmam için görevlendirildim. Elektrik motoru satışında bu dönem, benim açımdan çok önemli bir kilometre taşı oldu. Yabancı bir ülkede çalışmanın yanında, oradaki pazarı, dinamiklerini, Avrupalı müşteri beklenti ve ihtiyaçlarını, iş yapış tarzlarını yakından tanıyarak, sonraki yıllarda bunları kullanarak şirketin ihracat başarısında pay sahibi oldum. Bu dönemde uzun vadeli iş birlikleri geliştirme fırsatlarını yakalayarak, yüksek cirolu sözleşmelere imza attık. Türkiye’ye dönüşüm sonrası şirket birleşmeleri sebebi ile Arçelik bünyesinde görev aldım. Önce ihracat, sonrasında da yurtiçi satış da eklenerek elektrik motoru satışında yönetici pozisyonunu 10 yıla yakın bir süre yürüttüm.
İki sene öncesinde de yine Arçelik bünyesindeki İklimlendirme ve Enerji Çözümleri bölümünde önce LED Aydınlatma sonrasında da İklimlendirme alanlarında Satış Yöneticiliği pozisyonlarında görev aldım.
Bu yıl, 1 Haziran tarihinden itibaren de yıllardır içinde iş yapma fırsatı bulduğum elektrik motoru sektörünün Türkiye’deki 1 numaralı firması GAMAK’ta Satış bölümünün başında bulunmaktayım.

Haberin Devamı

Makina & Ekipman

ELK, yeni gövde büyüklükleriyle yurt dışı pazarlarda da iddiasını artırıyor

Yayın tarihi

-

Yazar:

ELK Motor, yeni gövde büyüklükleriyle iş ortaklarına komple çözümler sunmaya hazırlanıyor. 2020 yılı başında yeni üretim tesisinin faaliyete geçmesiyle daha da güçlenen ELK’daki gelişmeleri Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü Özlem Yılmaz Demirci’den dinledik.

ELK Motor’u kısaca anlatabilir misiniz? Ürün gruplarınız nelerdir?

ELK Motor, Yılmaz Redüktör ailesinin bir parçası olarak üretime başlamış olup, şu anda bütün Türkiye’ye ve yurt dışına ihracat yapmaktadır. Ana üretimimiz 63 – 280 gövde aralığında yüzde yüz yerli tasarım ve üretim elektrik motorlarıdır.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere çözüm sunuyorsunuz?

Elektrik motoru dediğiniz zaman çok geniş bir yelpazeye hitap ediyorsunuz aslında.  Ama pompa, kompresör, fan ve redüktör gibi sektörler bizim ağırlıklı olarak çalıştığımız sektörler diyebiliriz.

Geçtiğimiz günlerde 315 gövde elektrik motorlarının da ürün gamına katılacağı açıklanmıştı ELK Motor tarafından. Okurlarımıza yeniliklerden bahseder misiniz?

Evet, 315 gövde motorlarımızın tasarımı, testleri bitti. Çok kısa bir süre içinde, hatta bu yıl bitmeden piyasaya sürmeyi planlıyoruz. 315 gövde motorlarımızın da portföyümüze katılmasıyla birlikte artık müşterilerimize komple çözüm sunabilecek duruma geliyoruz. Onun dışında 0,55 – 0,75 kW aralıklarında 1500 d/d olarak monofaze motorlarımızı piyasaya sunduk. Yurtdışı bazlı hâlâ devam etmekte olan ve anlaşma aşamasında olduğumuz projelerimiz var. Ayrıca yeni fabrikamıza pandemi sürecinin hemen öncesinde taşınmıştık. Bütün üretimimiz artık yeni fabrikamızda devam ediyor. 

Son olarak yepyeni bir haber ise bu ay Çerkezköy’de Yılmaz Redüktör’ün yeni fabrika binası temellerinin atılmış olmasıdır. Oradaki inşaatımızı da kısa bir sürede tamamlamayı planlıyoruz. 

Yurt dışı pazarlara açılma anlamında da çok önemli adımlar atıyor ELK Motor. Bu konu hakkında neler söylersiniz?

Daha önce de söylediğim gibi yurt dışında çok önemli projelere imza atıyoruz. Bunları şu an için söylemem doğru olmaz. Zaten gerçekleştiğinde açıklamasını yapacağız. Ama şöyle söyleyebilirim ki yurtdışında dev firmalar ile anlaşmalar yapmış bulunmaktayız. Çok kısa süre içinde ELK Motor adını tüm dünyada çok daha yoğun bir şekilde duymaya başlayacaksınız.

Ar-Ge çalışmalarınız ve kalite süreçleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

ELK Motor’un kendisine ait bağımsız bir Ar-Ge merkezi var zaten. Ar-Ge birimimiz sürekli olarak kendini geliştirme, ürün geliştirme ve iyileştirme çalışmalarını sürdürüyor. 

Amerika pazarında çok önemli ve gerekli olan UL belgemizi de aldık. Ürünlerimizi artık UL belgesi ile de gönderebiliyoruz. 

Pandemi sürecinde ne tür tedbirler aldınız. Yeni normal dönemini firmanız ve sektörünüz açısından değerlendirebilir misiniz?

Maalesef içinden geçtiğimiz süreç çok sıkıntılı. Biz de bu süreçte tedbirlerimizi alarak üretimlerimize devam ettik. Pandemi sürecinin başından itibaren şirket doktorlarımız, İSG uzmanımız ve İK sorumlularımızdan oluşan bir kurul kurup, süreci o şekilde yönettik. Ortak alanların hepsine dezenfektanlar yerleştirdik. En önemlisi yemekhanemizde düzenlemelere gittik. Yemeklere bölümler halinde çıkılmasını sağladık ve her bir masa arasına paravanlar koyarak oturma düzenini buna göre organize ettik. En önemlisi, bu süreçte üretimimiz hiç durmadı hatta satışlarımız arttığı için ürün yetiştirmek için son sürat çalışmaya devam ettik. 

Size göre elektrik motoru seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar nelerdir?

Elektrik motoru seçimi basit gibi gözükse de, aslında seçim yapılırken ve kullanırken dikkatli olunmazsa çok kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden bizim tavsiyemiz, seçim yapılırken her zaman profesyonel birinden destek alınması yönünde. Ar-Ge ve Satış &Pazarlama bölümlerimiz her zaman müşterilerimize gerekli desteği sunmaktadırlar. Ayrıca whatsapp hattımızdan da acil sorular ve müdahaleler için destek alma imkânı sunuyoruz. Bunun için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz.

Peki, verimli ve uzun ömürlü bir çalışma için nelere dikkat edilmelidir?

En başta doğru motor, kalitesine ve markasına güvendiğimiz motorlar seçilmelidir. Maalesef birçok alanda ucuz olsun ama en kalitelisi olsun mantığı çok yaygın. Biz motorlarımızı üretirken ve verilerimizi kataloglarımıza ya da broşürlerimize yazarken, yapamayacağımız ya da olmayan hiçbir şeyi yazmıyoruz. Eğer bir değeri taahhüt ettiysek ve yazdıysak bilin ki ELK Motor gerçekten o şartları sağlıyordur.

Piyasadaki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Rekabetin olmadığı yerde gelişim de yoktur, ilerleme de yoktur. Rekabetin her türlüsü güzeldir. Biz Türkiye’deki motor üreticileri olarak her ne kadar aynı sektörün içinde rakip olarak gözüksek de aslında birçok konuda birbirimizle iletişim halinde ve fikir alışverişindeyiz. 

Hep beraber üyesi olduğumuz Elektrik Motorları Sanayicileri Derneği de (EMOSAD) bunun en güzel örneğidir.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

İçinden geçtiğimiz bu zorlu süreçte herkese bol kazançlar ve en başta sağlık diliyorum. Hepimiz bir kez daha gördük ki en büyük servetimiz kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı. Onun için en başta kendimize, sonra da sevdiklerimize dikkat edelim.

Özlem Yılmaz Demirci kimdir?
İstanbul doğumluyum. Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun olup, yine aynı üniversitede master eğitimimi tamamladım. Evliyim ve 2 erkek çocuk annesiyim.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com