Connect with us

Haberler

Prysmian Group, global düzeyde 50’den fazla panel ve atölye çalışmasının gerçekleştirildiği “eNclusion Week”e imza attı

Yayın tarihi

-

Prysmian Group, 17-21 Mayıs tarihleri arasında “Çeşitlilik&Kapsayıcılık” politikasından beslenen ilk dijital global Kapsayıcılık Haftası – eNclusion Week programına imza attı. “Cinsiyet Çeşitliliği”, “Birçok Şekliyle Çeşitlilik ve Kapsayıcılık”, “İşyerinde Kapsayıcı Kültür” ve “Kuşaksal Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” olmak üzere 4 ana temadan oluşan ve 5 gün süren dijital programa, Türk Prysmian Kablo da MEAT Bölgesi kapsamında düzenlediği etkinliklerle katılım sağladı.

“Linking the Future” odağı ile Dünya çapında kablo sektörünün lideri Prysmian Group 17-21 Mayıs 2021 tarihleri arasında dijital ve global “eNclusion Week” etkinliği düzenledi. Online olarak gerçekleştirilen program kapsamında Çeşitlilik&Kapsayıcılık politikası altında çalışma alanları oluşturmanın önemi ve avantajları hakkında yuvarlak masa tartışmaları, sunum,  panel ve atölye çalışmalarına imza atıldı. Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo, etkinliğin dördüncü gününde “Jenerasyon ve Kuşaklar Arası Çeşitliliği ile Bilim, Teknik, Mühendislik rollerinde Kadın” konularının ele alındığı beş farklı oturumla katılımcılarla buluştu. 

Uluslararası ve çok kültürlü bir topluluğun katılımıyla, farklı sektörlerden ve farklı geçmişlere sahip konuşmacıların “Çeşitlilik&Kapsayıcılık” ile ilgili bilgilerini ve en iyi uygulamalarını paylaştığı online programda 5 gün boyunca herkese açık etkinliklere yer verildi. Bu etkinlik ile Prysmian Group, dünya çapında yaklaşık 28.000 çalışandan oluşan insan sermayesini daha da geliştirmek amacıyla “Çeşitlilik&Kapsayıcılık” ile olan bağını daha da güçlendirdi. 

Çalışma ortamlarındaki yaş ve cinsiyet çeşitllilikleri mercek altına alındı

Global etkinliğin dördüncü gününde gerçekleştirilen ve Türkiye’nin de içinde yer aldığı Meat Bölgesi ayağında açılış konuşması Türk Prysmian Kablo CEO’su Cinzia Farisè tarafından gerçekleştirildi. MEAT Bölgesi’nin tanıtım viodesunun yayımlandığı ve Prysmian Group’un Oman operasyonundan (Oman Kablo) yetkililerin de konuşma yaptığı ilk oturumun ardından; nesil çeşitliliğine bağlı olarak farklı bakış açılarına, zorluklara, zihniyetlere ve başarılara ışık tutan “İş yerinde nesil karması” başlıklı ikinci oturum Danışman ve Konuşmacı Evrim Kuran’ın sözcülüğünde gerçekleşti. “STEM ve Liderlikte Kadınlardan Bakış Açıları” başlıklı üçüncü oturumun ardından düzenlenen “Çeşitlilik&Kapsayıcılık ile İlgili Tartışmalar ve Düşünceler” başlıklı 4. oturumda, Prysmian Group Meat Bölgesi çalışanları ile “Çeşitlilik&Kapsayıcılık” üzerine yapılan röportajlar katılımcılarla paylaşıldı ve Türkiye ile Oman’dan yetkililerin ve çalışanların bir araya geldiği bir panel düzenlendi.

“Jenerasyon ve Cinsiyet Çeşitliliği ve Kapsayıcılığında Çıta Hep Yüksek Olsun” başlıklı 5. ve son oturumda ise, çalışanların kendi imkanlarıyla çektiği ve 4 ana temaya atıfta bulunan tiyatro skeçleri katılımcılarla buluştu. Sonrasında ise sözü Prysmian Group Global Çeşitlilik&Kapsayıcılık Direktörü ve Türk Prysmian Kablo İnsan Kaynakları ve Organizasyon Direktörü Aysun Kalmık aldı ve konuyla ilgili olarak Prysmian Group’un hedefleriyle ilgili bir konuşma yaptı. Kapanış konuşmasını Oman Kablo CEO’su Ramon Pallares ile Prysmian Group MEAT Bölgesi İnsan Kaynakları Direktörü Dario Rugge yaptı ve Prysmian Group’un gelecek yıllara yönelik girişimleri ve hedefleri masaya yatırıldı.

Farklı oturumlar özelinde İngilizce, Türkçe ve Arapça olmak üzere herkese açık olarak gerçekleştirilen programda, dinleyiciler; katılımcıların dünya çapındaki hikayelerini ve görüşlerini dinleme, öğrenme ve paylaşma fırsatına sahip oldu. 

“Çeşitlilik ve Kapsayıcılık kültürü Prysmian’ın DNA’sında var”

Türk Prysmian Kablo’nun Yönetim Kurulu’nun yüzde 50’sini, beyaz yaka çalışanların yüzde 35’ini ve üst düzey yöneticilerin yüzde 25’ini ise kadınların oluşturduğunu vurgulayan Prysmian Group Çeşitlilik&Kapsayıcılık Direktörü Aysun Kalmık, düşüncelerini şöyle ifade etti: “Cinsiyet, yaş ve kültürel çeşitlilikten yararlanmanın daha fazla değer, daha fazla yaratıcılık, daha fazla kar yaratmak anlamına geldiğine inanıyoruz ve tüm çalışanlarımızın anlaşıldığını, saygı duyulduğunu ve dahil edildiğini hissedebilecekleri bir çalışma ortamı inşa ediyoruzBenim liderliğini yürüttüğüm ve Grubumuz bünyesinde kurulmuş olan Çeşitlilik&Kapsayıcılık Yürütme Komitesi ile, yine Grubumuz bünyesinde Çeşitlilik&Kapsayıcılık konularında yapılan tüm çalışmaları denetliyor; kültürel bir değişimi gerçekleştirmeyi ve teşvik etmeyi destekliyoruz. Prysmian Group olarak, 2022 yılına kadar, total işgücü içinde, 2020’de %16,9 olan kadın oranını %17-19’ye; beyaz yaka çalışanlar arasında yeni işe alınan kadınların 2020’de %34 olan oranını %40’a; kadın yöneticilerin oranını %21,9’dan %25-27’e çıkarmayı, dolayısıyla cinsiyet dengesi oranını daha da iyileştirmeyi hedefliyoruz. Bu çalışmaları Grubumuz içerisinde gerçekleştirmekle kalmıyor; Çeşitlilik&Kapsayıcılık ile ilgili birbirinden farklı birçok oturumun gerçekleştirildiği global ve dijital bir etkinlik olan eNclusion Week gibi organizasyonlar ile, Çeşitlilik&Kapsayıcılık kültürünün yaygınlaşması, farkındalık seviyesinin tüm paydaşlarımız arasında yükselmesini sağlamak için çabalıyoruz. Bu etkinliğin hem iç hem dış tüm paydaşlarımıza açık olması da aynı zamanda tüm dünya için yaratmaya çalıştığımız sürdürülebilir fayda hedeflerimizin bir çıktısı.”

“Kablo sektöründe kadın istihdamına verdiğimiz önemle fark yaratıyoruz”

Türk Prysmian Kablo CEO’su Cinzia Farisè ise, düşüncelerini şöyle ifade etti: “Elbette bugün tam bir dönüşüm içinde olan bu dünyada, bugün artık daha başka bir şeye ihtiyaç var. Her dönüşüm insandan geçer ve bugün, her zamankinden daha fazla bir odak değişikliğine; ölçek ekonomisinden insan odaklı öğrenme ekonomisine geçmeye ihtiyaç var. Prysmian Group’ta kadın yönetiminin tüm alanlara yayılması; sonuçlara ama aynı zamanda insanlara değer vermeye, toplum hakkında düşünmeye özen gösteren, daha kapsayıcı ve katılımcı bir liderlik tarzını öne çıkarıyor ve bize, dijitalleşme ve teknolojiler beraberinde esneklik ve uzlaşma biçimleri sunuyor. Yeni nesiller, daha iyi bir dünya yaratmak için iletişim ağı oluşturmamıza yardımcı olacak modelleri paylaşmaktan ilham alıyor.” dedi. 

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

EİB’ten 9 ayda 202 ülke ve bölgeye ihracat

Yayın tarihi

-

Yazar:

EİB Asya ve Okyanusya ülkelerine ihracatını yüzde 39 yükseltti

Avrupa kıtasının EİB’nin ihracatındaki payı yüzde 54’e ulaştı

Dijitalleşme, Ar-Ge, sürdürülebilirlik, tasarım, inovasyon eksenli ihracat stratejisiyle yıl sonu 15 milyar dolar ihracat hedefine 5 ay önceden ulaşan Ege İhracatçı Birlikleri, Ocak-Eylül döneminde 202 farklı pazara ihracat gerçekleştirdi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Son 12 aylık dönemde yüzde 21 artışla 15 milyar 525 milyon dolar ihracatımız var. Yeni hedefimiz 2021 yılında 16 milyar doları, 2022 yılında ise 18 milyar doları ülkemize kazandırmak. Ocak-Eylül döneminde yüzde 27 artışla 11 milyar 821 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Tarım ihracatımız yüzde 10 yükselişle 4 milyar 6 milyon dolara, sanayi ihracatımız yüzde 41 artışla 7 milyar 14 milyon dolara, madencilik sektörümüzün ihracatı da yüzde 18 yükselişle 799 milyon dolara ulaştı. Ocak-Eylül döneminde 202 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdik. 155 ülke ve bölgeye ihracatımızı artırdık.” dedi.

Avrupa Birliği’ne yüzde 30 artışla 5 milyar 475 milyon dolarlık ihracat

EİB’nin geleneksel ticaret ortağı ve iklim adaleti gündemini belirleyen Avrupa Birliği’ne yüzde 30 artışla 5 milyar 475 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını söyleyen Eskinazi, sözlerine şöyle devam etti:

“Diğer Avrupa ülkelerine yüzde 33 yükselişle 912 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Böylelikle Avrupa kıtasının ihracatımızdaki payı yüzde 54’e yükseldi. 9 aylık dönemde yüzde 42 ile en fazla artış yaşadığımız Amerika ülkelerine 1 milyar 361 milyon dolar, Orta Doğu ülkelerine ise 1 milyar 227 milyon dolarlık ihracat yaptık. Hedef pazarlarımız Asya ve Okyanusya ülkelerine 2021 yılında da ihracat payımızı yüzde 39 ilerlemeyle 903 milyon dolara taşıdık.”

Trans-Pasifik’te yeni ticari ittifaklar

Jak Eskinazi, 15 Asya Pasifik ülkesinin imza attığı RCEP ile ilk kez bir ticaret bloğunun içinde yer alan ve kısa süre önce AB tarafıyla uzlaştığı yatırım anlaşmasıyla elini iyice güçlendiren Çin’in yeni hamlesine dikkat çekiyor.

“Çin, geçtiğimiz günlerde 11 Asya Pasifik ülkesinin yer aldığı Trans Pasifik Ortaklığı için Kapsamlı ve Aşamalı Anlaşması’na (CPTPP) katılmak için başvurarak ekonomisini destekleyici büyük bir adım attı. Dünya ekonomisinin altyapısını değiştiren, çok taraflılığı ve serbest ticareti önceleyen bu gelişmeler paralelinde yeni stratejiler belirmemiz gerekiyor. EİB olarak Uzak Doğu ülkeleriyle ihracatımız incelendiğinde; Çin’e Ocak-Eylül döneminde yüzde 2,5, Güney Kore’ye yüzde 107, Hong Kong’a yüzde 140, Tayvan’a yüzde 90 artışlar yaşadık.”

EİB, Asya Pasifik’te ağırlığını artırıyor

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Güney Asya’da ihracatını Hindistan’a yüzde 21, Pakistan’a yüzde 233, Bangladeş’e yüzde 62, Sri Lanka’ya yüzde 47, Afganistan’a yüzde 14 büyüttüğüne değinen Eskinazi, “Asya Pasifik bölgesinde ise ihracatımız Malezya’ya yüzde 81, Singapur’a yüzde 70, Tayland’a yüzde 45, Vietnam’a yüzde 192 arttı. Afrika ülkelerine ise yüzde 20 yükselişle 894 milyon dolar, Eski Doğu Bloku ülkelerine yüzde 32 yükselişle 646 milyon dolar, Türk Cumhuriyetleri’ne yüzde 23 artışla 167 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik.” diye konuştu.

EİB verilerine göre; Ocak-Eylül döneminde Almanya’ya yüzde 24 artışla 1 milyar 291 milyon dolar, ABD’ye yüzde 37 artışla 944 milyon dolar, Birleşik Krallık’a yüzde 36 yükselişle 777 milyon dolar, İtalya’ya yüzde 45 artışla 736 milyon dolar, İspanya’ya yüzde 33 artışla 644 milyon dolar, Fransa’ya yüzde 27 artışla 494 milyon dolar, Hollanda’ya yüzde 4 artışla 481 milyon dolar, Rusya’ya yüzde 32 artışla 331 milyon dolar, Belçika’ya yüzde 48 artışla 305 milyon dolar, İsrail’e yüzde 25 artışla 300 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi.

Haberin Devamı

Haberler

Allianz Türkiye’nin inovasyon çalışmalarına uluslararası ödül

Yayın tarihi

-

Yazar:

Allianz Türkiye, Kurum İçi Girişimcilik Programı ve sektörde bir ilke imza atarak API’larını startup’lara açtığı programı  HackZone ile “Business Culture Awards’”dan ödülle döndü. İş Kültüründe En İyi Uluslararası Organizasyon kategorisinde birinci oldu.

Allianz Türkiye, İnovasyon Ofisi liderliğinde girişimcilik ve inovasyon kültürünü geliştirmek amacıyla yürüttüğü çalışmalarla uluslararası düzeyde başarılara imza atıyor. Allianz Türkiye’nin Kurumiçi Girişimcilik programı ve Bilgi Teknolojileri ekipleriyle birlikte hayata geçirilen açık inovasyon programı HackZone, Business Culture Awards’da ödüle layık görüldü. Allianz, işyeri kültürünü geliştiren veya dönüştüren projelerin değerlendirildiği organizasyonda “İş Kültüründe En İyi Uluslararası Organizasyon (Best International Organisation for Business Culture)” kategorisinde birinci oldu.

Allianz Türkiye Pazarlama ve Dijital Sigortalar Genel Müdür Yardımcısı Onur Kırcı, Kurumiçi Girişimcilik programının, çalışanların fikirlerini ileteceği, bu fikirlerin hayata geçirileceği, bir iş modeline dönüştürüleceği sağlam bir süreç olarak tasarlandığını söyledi. Kırcı: “Programın dördüncüsünü 2020 yılında tamamladık. Dördüncü dönemin duyurusunun yapılmasından sonra, çalışanlarımızdan yaklaşık 116 girişimci fikir başvurusu aldık. Bu projeler arasından ikisi seçilerek startup iş birlikleri ile proje üretim sürecine girildi ve program sonunda 2 projemizi de uygulamaya aldık. Bu sene de Kurumiçi Girişimcilik programımız tüm hızıyla devam ediyor. Açık inovasyon programlarımız kapsamında ise dış paydaşlarla yapılan iş birliği çerçevesinde, API’larımızı (Uygulama Ara Yüz Programları) kullanıma sunarak açık sigortacılığın öncülüğünü yaptık. HackZone Allianz Open Insurance, sektörümüzde değer yaratmak ve startup iş birliklerini artırmak amacıyla hayata geçirdiğimiz programlardan biri. 2021 yılında da bu programı 6 aylık hızlandırma programı olan HackZone Scale Up Accelerator ile ileriye taşıyoruz. Hedefimiz, kurum dışındaki girişimcilere destek olmak, dış girişimcilik ekosisteminin inovasyon gücünü şirkete aktarmak ve topluma faydalı projeleri bünyemize katmak. Ayrıca, girişimcilik ekosisteminde sigortacılığa olan ilgiyi artırmayı, gerçek anlamda sigorta teknolojileri tanımını zihinlerde oturtmayı ve bu alana yeni fikirler ile girişimcileri çekebilmeyi amaçlıyoruz. Bu çalışmalarımızın uluslararası platformlarda takdir görmesi, doğru bir yolda olduğumuzun göstergesi.” diye konuştu.

HackZone Open Insurance ile startup’lara 100 saati aşan mentorluk imkânı sağlandı  

Allianz İnovasyon Ofisi liderliğinde hayata geçirilen Kurumiçi Girişimcilik Programı ile çalışanların inovatif fikir ve önerilerini sisteme katmak hedefleniyor. İnovasyon Ofisi ve Bilgi Teknolojileri ekipleri tarafından hayata geçirilen ve 20 Ekim – 15 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen açık inovasyon programımız “HackZone Open Insurance” ile ise Türk sigorta sektöründe ‘ilk’ PoC (Projelerin uygulanabilirliğini kanıtlayan ön çalışma)  odaklı inovasyon programı. Startup’larla inovatif iş modelleri geliştirmeyi amaçlayan programa 25 ülkeden 80 başvuru alındı. Programda startup’lara 10 günlük bir maraton boyunca uygulama arayüz programlarına sağlanan erişimle tasarım ve kodlama odaklı uygulamaları deneyimlemeleri; 32 mentorla birlikte 100 saati aşan mentorluk imkânı sağlandı.

Haberin Devamı

Haberler

Türkiye partner ülke ünvanı ile İtalya’da kapılarını açacak

Yayın tarihi

-

Yazar:

İklimlendirme ve yenilenebilir enerji alanlarında dünya çapında bir etkinlik olan MCE – Mostra Convegno Expocomfort Fuarı’nın 2022 yılındaki Partner ülkesi Türkiye oldu.

Fuarın lansman toplantısı, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği ve Reed Exhibitions Italia yönetici ve yetkililerin katılımı ile İtalya Başkonsolosluğu’nda yer alan Venedik Sarayı’nda yapıldı.

İtalya Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ofisi Müdürü Gianluca Guerriero’nun açılış konuşması ile başlayan toplantı, İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini ve İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal’ın konuşmaları ile devam etti. Reed Exhibitions Italya Genel Müdürü Massimiliano Pierini’nin Mostra Convegno Expocomfort Fuarı sunumu ile tamamlandı.

Lansman toplantısında konuşma yapan İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, fuarın Türk İklimlendirme Sektörü için çok önemli bir yapı taşı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Mostra Convegno Expocomfort fuarı, İklimlendirme sektöründe dünyanın en önemli fuarından biri. 2022 yılında yapılacak fuarda Türkiye partner ülke ünvanı ile yer alacak. Pandemi öncesi yapılan son fuarda toplam 325 bin metre kare alanda 2.388 katılımcı firma ürünlerini sergiledi. 1.234 yabancı firma katılım sağladı. 120 bini İtalyan, 42 bini yabancı olmak üzere toplam 164 bin kişi ziyaret etti. Türkiye ise 114 firma ile en çok yabancı katılım sağlayan ülke oldu. 2022 yılında yapılacak fiziki fuarda partner ülke olmamızın Türkiye’den fuar katılımına olumlu bir etki yapmasını bekliyoruz. Gerek İtalyan muhataplarımız gerekse İtalyan Ticaret Odası Derneği ile şu anda uyumlu ve güçlü iş birliği içerisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Partner ülke konsepti ile bu fuarda Türk firmalarına katılım taleplerinde öncelik tanınacağının altını çizen Şanal, daha iyi yerlerde ve daha çok noktada Türk firmaları olarak fuarda yer alacaklarını vurguladı. Fuar süresince Türkiye’ye yönelik özel tanıtımlar gerçekleştirileceğini, partner ülke Türkiye vurgusunun fuar boyunca güçlü bir şekilde işleneceğini belirtti.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com