Connect with us

Haberler

Prysmian Group, global düzeyde 50’den fazla panel ve atölye çalışmasının gerçekleştirildiği “eNclusion Week”e imza attı

Yayın tarihi

-

Prysmian Group, 17-21 Mayıs tarihleri arasında “Çeşitlilik&Kapsayıcılık” politikasından beslenen ilk dijital global Kapsayıcılık Haftası – eNclusion Week programına imza attı. “Cinsiyet Çeşitliliği”, “Birçok Şekliyle Çeşitlilik ve Kapsayıcılık”, “İşyerinde Kapsayıcı Kültür” ve “Kuşaksal Çeşitlilik ve Kapsayıcılık” olmak üzere 4 ana temadan oluşan ve 5 gün süren dijital programa, Türk Prysmian Kablo da MEAT Bölgesi kapsamında düzenlediği etkinliklerle katılım sağladı.

“Linking the Future” odağı ile Dünya çapında kablo sektörünün lideri Prysmian Group 17-21 Mayıs 2021 tarihleri arasında dijital ve global “eNclusion Week” etkinliği düzenledi. Online olarak gerçekleştirilen program kapsamında Çeşitlilik&Kapsayıcılık politikası altında çalışma alanları oluşturmanın önemi ve avantajları hakkında yuvarlak masa tartışmaları, sunum,  panel ve atölye çalışmalarına imza atıldı. Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo, etkinliğin dördüncü gününde “Jenerasyon ve Kuşaklar Arası Çeşitliliği ile Bilim, Teknik, Mühendislik rollerinde Kadın” konularının ele alındığı beş farklı oturumla katılımcılarla buluştu. 

Uluslararası ve çok kültürlü bir topluluğun katılımıyla, farklı sektörlerden ve farklı geçmişlere sahip konuşmacıların “Çeşitlilik&Kapsayıcılık” ile ilgili bilgilerini ve en iyi uygulamalarını paylaştığı online programda 5 gün boyunca herkese açık etkinliklere yer verildi. Bu etkinlik ile Prysmian Group, dünya çapında yaklaşık 28.000 çalışandan oluşan insan sermayesini daha da geliştirmek amacıyla “Çeşitlilik&Kapsayıcılık” ile olan bağını daha da güçlendirdi. 

Çalışma ortamlarındaki yaş ve cinsiyet çeşitllilikleri mercek altına alındı

Global etkinliğin dördüncü gününde gerçekleştirilen ve Türkiye’nin de içinde yer aldığı Meat Bölgesi ayağında açılış konuşması Türk Prysmian Kablo CEO’su Cinzia Farisè tarafından gerçekleştirildi. MEAT Bölgesi’nin tanıtım viodesunun yayımlandığı ve Prysmian Group’un Oman operasyonundan (Oman Kablo) yetkililerin de konuşma yaptığı ilk oturumun ardından; nesil çeşitliliğine bağlı olarak farklı bakış açılarına, zorluklara, zihniyetlere ve başarılara ışık tutan “İş yerinde nesil karması” başlıklı ikinci oturum Danışman ve Konuşmacı Evrim Kuran’ın sözcülüğünde gerçekleşti. “STEM ve Liderlikte Kadınlardan Bakış Açıları” başlıklı üçüncü oturumun ardından düzenlenen “Çeşitlilik&Kapsayıcılık ile İlgili Tartışmalar ve Düşünceler” başlıklı 4. oturumda, Prysmian Group Meat Bölgesi çalışanları ile “Çeşitlilik&Kapsayıcılık” üzerine yapılan röportajlar katılımcılarla paylaşıldı ve Türkiye ile Oman’dan yetkililerin ve çalışanların bir araya geldiği bir panel düzenlendi.

“Jenerasyon ve Cinsiyet Çeşitliliği ve Kapsayıcılığında Çıta Hep Yüksek Olsun” başlıklı 5. ve son oturumda ise, çalışanların kendi imkanlarıyla çektiği ve 4 ana temaya atıfta bulunan tiyatro skeçleri katılımcılarla buluştu. Sonrasında ise sözü Prysmian Group Global Çeşitlilik&Kapsayıcılık Direktörü ve Türk Prysmian Kablo İnsan Kaynakları ve Organizasyon Direktörü Aysun Kalmık aldı ve konuyla ilgili olarak Prysmian Group’un hedefleriyle ilgili bir konuşma yaptı. Kapanış konuşmasını Oman Kablo CEO’su Ramon Pallares ile Prysmian Group MEAT Bölgesi İnsan Kaynakları Direktörü Dario Rugge yaptı ve Prysmian Group’un gelecek yıllara yönelik girişimleri ve hedefleri masaya yatırıldı.

Farklı oturumlar özelinde İngilizce, Türkçe ve Arapça olmak üzere herkese açık olarak gerçekleştirilen programda, dinleyiciler; katılımcıların dünya çapındaki hikayelerini ve görüşlerini dinleme, öğrenme ve paylaşma fırsatına sahip oldu. 

“Çeşitlilik ve Kapsayıcılık kültürü Prysmian’ın DNA’sında var”

Türk Prysmian Kablo’nun Yönetim Kurulu’nun yüzde 50’sini, beyaz yaka çalışanların yüzde 35’ini ve üst düzey yöneticilerin yüzde 25’ini ise kadınların oluşturduğunu vurgulayan Prysmian Group Çeşitlilik&Kapsayıcılık Direktörü Aysun Kalmık, düşüncelerini şöyle ifade etti: “Cinsiyet, yaş ve kültürel çeşitlilikten yararlanmanın daha fazla değer, daha fazla yaratıcılık, daha fazla kar yaratmak anlamına geldiğine inanıyoruz ve tüm çalışanlarımızın anlaşıldığını, saygı duyulduğunu ve dahil edildiğini hissedebilecekleri bir çalışma ortamı inşa ediyoruzBenim liderliğini yürüttüğüm ve Grubumuz bünyesinde kurulmuş olan Çeşitlilik&Kapsayıcılık Yürütme Komitesi ile, yine Grubumuz bünyesinde Çeşitlilik&Kapsayıcılık konularında yapılan tüm çalışmaları denetliyor; kültürel bir değişimi gerçekleştirmeyi ve teşvik etmeyi destekliyoruz. Prysmian Group olarak, 2022 yılına kadar, total işgücü içinde, 2020’de %16,9 olan kadın oranını %17-19’ye; beyaz yaka çalışanlar arasında yeni işe alınan kadınların 2020’de %34 olan oranını %40’a; kadın yöneticilerin oranını %21,9’dan %25-27’e çıkarmayı, dolayısıyla cinsiyet dengesi oranını daha da iyileştirmeyi hedefliyoruz. Bu çalışmaları Grubumuz içerisinde gerçekleştirmekle kalmıyor; Çeşitlilik&Kapsayıcılık ile ilgili birbirinden farklı birçok oturumun gerçekleştirildiği global ve dijital bir etkinlik olan eNclusion Week gibi organizasyonlar ile, Çeşitlilik&Kapsayıcılık kültürünün yaygınlaşması, farkındalık seviyesinin tüm paydaşlarımız arasında yükselmesini sağlamak için çabalıyoruz. Bu etkinliğin hem iç hem dış tüm paydaşlarımıza açık olması da aynı zamanda tüm dünya için yaratmaya çalıştığımız sürdürülebilir fayda hedeflerimizin bir çıktısı.”

“Kablo sektöründe kadın istihdamına verdiğimiz önemle fark yaratıyoruz”

Türk Prysmian Kablo CEO’su Cinzia Farisè ise, düşüncelerini şöyle ifade etti: “Elbette bugün tam bir dönüşüm içinde olan bu dünyada, bugün artık daha başka bir şeye ihtiyaç var. Her dönüşüm insandan geçer ve bugün, her zamankinden daha fazla bir odak değişikliğine; ölçek ekonomisinden insan odaklı öğrenme ekonomisine geçmeye ihtiyaç var. Prysmian Group’ta kadın yönetiminin tüm alanlara yayılması; sonuçlara ama aynı zamanda insanlara değer vermeye, toplum hakkında düşünmeye özen gösteren, daha kapsayıcı ve katılımcı bir liderlik tarzını öne çıkarıyor ve bize, dijitalleşme ve teknolojiler beraberinde esneklik ve uzlaşma biçimleri sunuyor. Yeni nesiller, daha iyi bir dünya yaratmak için iletişim ağı oluşturmamıza yardımcı olacak modelleri paylaşmaktan ilham alıyor.” dedi. 

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Amazon, yeni tesislerinde Türk markası AIRONN’un ürünlerini tercih etti

Yayın tarihi

-

Yazar:

Amazon’un İtalya’daki en büyük tesislerinde AIRONN duman egzoz çözümleri kullanılacak.

Dünyanın en büyük ikinci şirketi olan Amazon’un yüzde yüz yerli ve milli bir Türk markasını tercih etmesi, AIRONN kadar Türk mühendisliği için de bir gurur vesilesi oldu.

Amazon, bu yıl İtalya’da ilk üç yıl boyunca 1.100 kalıcı iş yaratacak iki yeni lojistik sitesini hizmete açıyor. Amazon, İtalya’ya 5,8 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yaparak 2010’da ülkeye gelişinden bu yana 8.500’den fazla tam zamanlı istihdam yarattı.

Amazon’un Novara’da bulunan ikmal merkezi ve Spilamberto’daki (MO) ayıklama merkezi, Sonbahar 2021’de faaliyete geçecek. Bu yatırımlar, geçen yıl Amazon tarafından imzalanan İklim Taahhüdü uyarınca güneş panelleri ve diğer teknolojik enerji yenilikleriyle Amazon’un Avrupa’daki en yeni ve en modern, çevre dostu ve sürdürülebilir tesisleri olacak.

Yeni tesisler Sonbahar 2021’de faaliyete geçecek ve enerji tasarrufu ile düşük CO2 ayak izini entegre edecek. Tesislerin çatısına yerleştirilen güneş panellerinin ürettiği toplam 1.720 kW enerji her iki tesiste de güç sağlayacak, Tesisler, BREEAM sertifikasına sahip olacak. Denge ve biyo-çeşitliliği korumak için yeşil alanlar ve ağaçlık alanları gözetilerek tasarlanacak. Amazon yüksek teknoloji vizyonu ile kurduğu bu merkezde Türk Mühendisliğini de global yüksek teknoloji kapsamında görmüştür.

Amazon’un 230 milyon Euro’luk yeni tesislerini referansları arasına katan Aironn Havalandırma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Akgül şunları söylüyor: “Çevresel hassasiyeti ve teknoloji yatırımlarıyla marka değerini güçlendiren ve 254.19 milyar US Dolar ile 2021 yılının en yüksek ikinci marka değerine sahip kuruluşu, çevrimiçi küresel alışveriş devi Amazon’un İtalya’daki yeni yatırımlarında tercihin AIRONN havalandırma çözümleri olması, bizler kadar, ülkemiz için de bir gurur vesilesidir. Türk mühendisliğinin devler liginde kazandığı bu başarı, şirketimizin ileriye yönelik planladığı adımlarının, yol haritasının ne denli isabetli olduğunu gösteriyor. AIRONN, kuruluş ana fikri ile bir dünya markası olmayı hedefledi. Türk mühendisliğinin gücünü ve yeteneğini uluslararası arenalarda kanıtlamaya odaklandı. Bugün vardığımız noktada, özellikle pandemi gibi tüm dünyayı sarsan ve seçimlerin olabildiğince güçlendiği bir dönemde küresel rakiplerimizin arasından sıyrılmak ve “Yeşil Bina” kategorisinin güçlü örnekleri arasında yer alacak Amazon tesisleri gibi zor ve yüksek teknoloji projelere mühendislik çözümleri üretebilmek, şüphesiz ki ekibimiz için büyük bir milli gurur ve motivasyon kaynağıdır.

Bilgi birikimimizi sürekli üzerine ekleyerek geliştirdiğimiz yenilikçi ürünlerimizle, Türk bayrağını ve Türk Malı kalitesini tüm dünyada temsil etme onurunu tüm Türk Havalandırma ve İklimlendirme sektörümüzle beraber yaşıyoruz. ”

Haberin Devamı

Haberler

Türkiye’nin sorumlu tüketim ve üretim projeleri aranıyor

Yayın tarihi

-

Yazar:

‘Geleceğimiz için sorumluluklarımız ortak, Hayalimiz Benzer’ mesajıyla yola çıkan Koç Topluluğu’nun satın alma ve tedarik zinciri yönetimi alanında faaliyet gösteren şirketi Zer’in başlattığı Hayalimiz Benzer İş Birliği Programı’nda üçüncü dönem proje başvuruları başladı. Birçok farklı sektörden 700’ü aşkın müşterisi ve 20 binin üzerinde tedarikçisi ile oluşturduğu ekosistemden doğan etki gücünü daha iyi bir dünya ideali için değerlendirmeyi hedefleyen program, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın 12. maddesi ‘sorumlu tüketim ve üretim’ yaklaşımını merkeze alıyor. Programa ‘çevre ve doğal kaynakların korunması’ ve ‘yaşam biçiminin bu doğrultuda değiştirilmesi’ başlıklarında, Zer’in müşteri ve tedarikçileri tarafından geliştirilen projeler başvurabiliyor. Proje başvuruları 30 Temmuz 2021 tarihine kadar Hayalimiz Benzer web sitesi üzerinden yapılabilecek.

Başvuru şartı Y kuşağı proje elçisi

Hayalimiz Benzer İş Birliği Programı’na başvuru kriterleri arasında Y kuşağı bir proje elçisinin olması yer alıyor. Bu kriter ile daha iyi bir geleceği inşa etmek için gerekli vizyon ve kararlılığa sahip gençler; fikir üretmek ve aksiyona geçmek için teşvik edilerek, programın Y kuşağı çalışanların enerjisi ile büyümesi hedefleniyor.

Başvuruda bulunan projeler etki potansiyeli, uygulanabilirlik, sürdürülebilirlik ve verimlilik olmak üzere dört kriter ile bağımsız üyelerden oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendiriliyor. Seçilen projelerin gelişimleri bir yıl boyunca Zer elçileri tarafından izlenmeye alınıyor ve Y kuşağı proje elçilerinin etkisiyle projelerin gelişim ivmesinin artırılması amaçlanıyor.

Daha iyi bir dünya ideali için sorumluluklarımızı yerine getirmeyi amaçlıyoruz”

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Zer A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Apak, değişim ve dönüşüm yaratmada iş birliğinin önemini ve Hayalimiz Benzer İş Birliği Programı’nın çağrısını şu sözlerle aktardı: “Zer olarak ‘ben değil biz diyen ekosistem’ anlayışının önemini sıklıkla vurguluyoruz. Dünya ve çevre farkındalığı yüksek, her alanda daha iyiyi yaratmaya istekli çalışma ekosistemimizi her gün daha da kuvvetlendirmeyi amaçlıyoruz. Hayalimiz Benzer İş Birliği Programı ile müşteri ve tedarikçilerimizle birlikte daha iyi bir dünya ideali için sorumluluklarımızı yerine getirmeyi amaçlıyoruz. Yalnızca bireysel değil, kurumsal olarak atılabilecek adımları keşfederek ortaya çıkacak fikir ve uygulamalar ile her bir paydaşımızın kendi ekosisteminde değişim dalgası yaratmasına katkıda bulunacağımıza inanıyoruz.”

Programın yeni döneminde su ile ilgili projelere özel önem

Dünya nüfusu hızla artarken, su kaynaklarının azalması ve artan kirlilik sebebiyle su ihtiyacı her geçen gün artmaya devam ediyor. Doğal su kaynaklarının korunması ve ekolojik döngünün önemli parçası denizlerdeki kirliliğin önüne geçilmesi için hem bireysel hem de toplumsal anlamda mücadele edilmesi gerektiğine inanan Zer, bu konuya dikkat çekmek amacıyla 2021 yılını ‘temiz su, temiz deniz yılı’ ilan etti. Programa gelen başvurular arasından su tasarrufu ve kirliliğin engellenmesi için atık yönetimi ile ilgili projeler özel olarak takdir edilecek.

Haberin Devamı

Haberler

Üntel Kablo İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi’nde yer aldı

Yayın tarihi

-

Yazar:

Kablo sektörünün önde gelen şirketlerinden Üntel Kablo, 2020 yılı İSO Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesi’nde yer aldı. %100 yerli sermaye ile 1972 yılında kurulan Üntel Kablo, yaptığı yatırımlar ve artan üretim hacmi ile tarihinde ilk kez listeye giriş yapmanın gururunu yaşıyor. 

Kocaeli Dilovası’ndaki 43.000 alana kurulu tesislerinde üretimlerini sürdüren Üntel, gemi inşa sanayi, madenler, hava alanı pist aydınlatmaları, demiryolları, offshore petrol platformları, endüstriyel tesisler, rafineriler, fabrikalar, vinçler ve savunma sanayi gibi birçok endüstri için kablo çözümleri sunuyor. Standart ürünlerin yanı sıra kauçuk ve özel kablolar imalatı üzerine uzmanlaşan şirket, üretiminin %60’ından fazlasını ihraç ediyor. 70’in üzerinde ülkede ürünlerini müşterileriyle buluşturan Üntel, geniş ürün portföyü ve stok yelpazesi ile yerli ve yabancı birçok kamu ve sanayi kuruluşunun onaylı tedarikçi listesinde yer alırken aynı zamanda distribütör ve toptancılara da hizmet veriyor. 

Ülkemizde ve dünyada, ASFAT (Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş.) tarafından Pakistan Deniz Kuvvetleri için üretilecek  MİLGEM Korvetleri, Dublin Havalimanı pist aydınlatmaları, Amerika Donanması için üretilecek Navajo sınıfı T-ATS 6 arama kurtarma gemileri ve İstanbul Yeni Havalimanı gibi prestijli projelerin kablo tedariğini yapan Üntel Kablo, 2019 yılında İSO İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 50. sırada yer almıştı.

Ar-Ge Merkezi Kurulumunu tamamladı

Üntel Kablo üst yönetim hedefleri ve firmanın yatırım planları kapsamında, geçtiğimiz aylarda Ar-Ge merkezi olma şartlarına uygunluk konusunda denetimleri başarıyla tamamlayarak resmi olarak Ar-Ge merkezinin kurulumunu da tamamladı. Üntel, bu sayede firma bünyesinde yapılmakta olan Ar-Ge, tasarım ve inovasyon çalışmalarını bir basamak daha yükselterek Arge Merkezi” çatısı altında topladı. Şirket, yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda dünyada az sayıda kablo üreticisinin sahip olduğu VG95218 / 60-61-62-63-64-65 ve 66 donanma tipi güç, telekomünikasyon ve sinyal kablolarını sertifikalandıran ilk ve tek Türk kablo üreticisi olma özelliğini ise halen koruyor.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com