Connect with us

Haberler

Profesyonel yönetime ihtiyacı arttı

Yayın tarihi

-

Yapı Kredi Yatırım’ın 23 Mayıs Perşembe günü “yurtdışı piyasalar ve yeni yatırım fırsatları” konulu konferansında,  Türk yatırımcısına dünyadaki farklı borsalarda aynı anda işlem yapma fırsatını sunan Tradebox platformu ve geniş ürün yelpazesi tanıtıldı. Etkinlikte ayrıca Moody’s ve JCR’den arka arkaya gelen kredi notu artışları ve olası etkileri ile Merkez Bankası para politikaları değerlendirildi.

 

Yapı Kredi Plaza’da gerçekleşen etkinlikte Yapı Kredi Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Volkan Kızıltan,  Yapı Kredi Başekonomisti Doç. Dr. Cevdet Akçay, Commerzbank Emtia Araştırma Bölüm Başkanı Eugen Weinberg, Saha Rating Başkan Yardımcısı Ali Perşembe ve Yapı Kredi Yatırım Baş Yatırım Stratejisti Murat Berk konuşmacı olarak yer aldı.

 

VOLKAN KIZILTANYaklaşık 250 yatırımcının katıldığı etkinlikte açılış konuşmasını yapan Yapı Kredi Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Volkan Kızıltan, son yıllarda Türk varlık değerlerinde yaşanan yükselişin profesyonel yönetime olan ihtiyacı da artırdığını söyledi. Kızıltan, “Tradebox platformu ile Yapı Kredi Yatırım müşterileri uluslararası birçok borsada, hisse senedi ve vadeli işlemleri kolaylıkla, hızlı bir şekilde, gerçek zamanlı piyasa verileriyle yapabiliyor.  Yapı Kredi Yatırım olarak, bireysel ve kurumsal yatırımcıların kullanımına sunduğumuz Tradebox’ın özellikle mevcut düşük faiz ortamında uluslararası ve alternatif piyasalara ilgi gösterenlere faydalı olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu. Tradebox ile ilgili yatırımların arttığını ve bu kapsamda öncelikle Araştırma Bölümü’nün genişletildiğini vurgulayan Kızıltan, “Amerika’da işlem gören bir enstrüman için de tıpkı Türk varlıklarında olduğu gibi değerlendirmeler ve raporlar sunuyoruz. Bu platformu kullanan tüm müşterilerimize bir anlamda danışmanlık hizmeti de veriyoruz” dedi.

 CEVDET AKCAY

Standart & Poors’un eli kulağında

 

Yapı Kredi Başekonomisti Doç. Dr. Cevdet Akçay ise Türkiye’nin kamu borcu dengesindeki “faiz ortamı normalleşmesi” destekli devrimsel dönüşümün, önümüzdeki dönemin dengelerini yapısal şekilde etkilemeye aday olduğunu belirtti. Akçay, “Kriz Türkiye’ye iyi geldi ve bu noktada Merkez Bankası’na müteşekkiriz. Merkez Bankası 2010 sonunda hem TL’nin aşırı değerlenmesinin önüne geçmek, hem de ekonomiyi kontrol altında tutmak için bir formül buldu ve uygulamaya koydu. Bu politika şimdi anlaşılmaya ve takdir edilmeye başlandı” dedi. Likidite bolluğunun kısa vadede olmasa da bir noktada, başta ABD Merkez Bankası (FED) olmak üzere para otoritelerinin kontrolünde son bulmaya başlayacağına dikkat çeken Akçay, “O gün geldiğinde bugünkü Türkiye standartlarında oluşan faiz ortamının devamı için ülke riskini düşürmek gerekiyor. Dünyada faizler yukarı giderken bundan etkilenmemenin tek yolu bu. Bu da büyümenin para giriş-çıkışından bağımsız olmasına bağlı” şeklinde konuştu.

 

Kredi notu artışlarının Türkiye ekonomisi açısından önemli bir gösterge olduğunu ve uzun vadeli yatırımın önünü açacağını kaydeden Akçay, beklentilerin ise gerçekçi olması gerektiğini vurguladı. Bir anda olağanüstü bir para girişi beklentisini gerçekçi bulmadığını ifade eden Akçay, yeni bir kredi notu artışı ile ilgili olarak ise “Standart&Poors’un eli kulağında” tahmininde bulundu.

 

Merkez Bankası politikalarının etkisiyle bugün dünyada Türkiye’nin daha iyi algılandığına, kur odaklı kaygıların azaldığına ve yabancı fonlar için cazibenin arttığına dikkat çeken Akçay, “Ancak yeni enstrümanlara ihtiyaç var. Çünkü faizler düşük kalmaya devam edecek” dedi. Yılsonu büyüme hedefinin yüzde 4,8, enflasyon tahmininin ise yüzde 6,4 olduğunu belirten Akçay, “Faizde ise keskin bir hareket beklenmiyor” dedi.

 

Commerzbank Emtia Araştırma Bölüm Başkanı Eugen Weinberg, “2013 yılında Çin’de yaşanan soğuma belirtileri ile sanayi hammaddesi olan bakır gibi baz metaller ve ABD makro dengelerinde yaşanan olumlu gelişmeler neticesinde altın gibi güvenli liman olarak görülen değerli metaller, hisse senedi piyasalarından negatif şekilde ayrıştı“ şeklinde konuştu.

 

Yapı Kredi Yatırım Baş Yatırım Stratejisti Murat Berk ise sunumunda, Amerika’da emlak ve işsizlik gibi ekonomik verilerin hız kaybetse de güçlü seyretmeye devam ettiğini belirtti. Berk, “Bono, emtia ve bazı gelişmekte olan ülke hisselerinin değerleme açısından cazibelerini kaybetmeye başlamasıyla fonların tekrar Amerikan hisse senetlerinde ağırlıklarını artırdıklarını gözlemliyoruz” dedi.

 

Tradebox, yurtdışı sermaye piyasalarına tek bir platformdan ulaşarak, herhangi bir aracıya ihtiyaç duymaksızın güvenli, hızlı ve kolay işlem yapabilme imkânı sağlıyor. Tradebox ile yatırımcılar haftanın 5 günü 24 saat işlem yapabiliyor. Piyasa verilerine ilişkin derinlikli ve anlık bilgileri farklı grafik çizimleri ile sunan Tradebox’da işlem yapmak için Yapı Kredi Yatırım’da hesap açılması yeterli oluyor. Arzu eden yatırımcılar 30 günlük ücretsiz deneme hesabından yararlanabiliyor.

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Kablo sektörünün lideri en güçlü 50 kadın CEO arasında

Yayın tarihi

-

Ekonomist ve Capital dergilerinin “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırması sonuçlandı. Kadın üst düzey yöneticilerin temsil ettikleri şirketlerin cirosuna göre sıralandığı listede, Türk kablo sektörünün öncü firması Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su Cinzia Farisè de yer alarak, Türkiye’nin en güçlü kadın CEO’larından biri oldu.

 Türk Prysmian Kablo, sektöründe ilklere imza atmaya devam ediyor. Şirketin geçtiğimiz yıl görevi devralan CEO’su Cinzia Farisè, Türkiye’nin en güçlü 50 kadın CEO’su arasına girerek büyük bir başarıya imza attı. Ulusal ve çok uluslu şirketlerde uzun bir kariyere sahip olan, hem hizmet hem endüstriyel üretim alanlarında, özel sektörde ve kamuda yönetici ve icracı olmayan yönetici olarak çalışan, birçok firmanın yönetim kurulunda görev yapan Cinzia Farisè, kablo sektöründe ve Prysmian Group bünyesinde 10 yıl boyunca deneyim kazandıktan ve giderek artan sorumluluklar üstlendikten sonra, geçtiğimiz yıl Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su olarak Türkiye’de göreve başladı.

Mudanya’da 500’ü aşan çalışanıyla yenilikçi kablo çözümleri ve sistemleri geliştiren Türk Prysmian Kablo, Cinzia Farisè’nin liderliğinde 2019 yılını yaklaşık 1,5 milyar TL ciroyla kapadı.

İnovasyon ve sürdürülebilirlikle büyüyor

Türk Prysmian Kablo’yu kablo sektörüne liderlik eden büyük bir aile olarak tanımlayan ve  ilk hedeflerinin, her gün kriz, kur dalgalanması veya Covid-19, sorun ne olursa olsun en iyisini bekleyen yüzlerce müşteriyi memnun etmek olduğunun bilincinde çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizen Cinzia Farisè, sözlerine şöyle devam etti: “Bu ödülün arkasında, daima ileriye bakan, kendine hedefler koyan, inovasyonla sürdürülebilir uzun vadeli büyümeyi bir araya getiren Türk Prysmian Kablo ailesinin işine olan bağlılığı ve tutkusu var. ‘Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz’ misyonumuzdan aldığımız güçle, Türkiye’nin en prestijli projelerinin çözüm ortağı olarak, Türkiye’nin sanayileşmesine ve ekonomisine katkılarımızı sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Ve bugün, ekonomik, sosyal ve çevresel sorumluluğu faaliyetimizin tüm yönlerine entegre etmek amacıyla, iş modelimizi güçlendiriyor ve toplum için fayda sağlamak üzere, Şirketimiz için kar sağlıyoruz.”

Mudanya’dan dünyaya

Teknoloji ve üretim kapasitesini artırmak için, 1964 yılından bugüne dek birçok yatırım yapan Türk Prysmian Kablo, Mudanya’daki fabrikasında 22 bin farklı kablo üretebiliyor. 220 kV’a kadar tüm enerji kabloları, 3 bin 600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları, fiber optik kablolar, endüstriyel uygulamalarda kullanılan özel kablolar da Türk Prysmian Kablo’nun imzasını taşıyor. Şirket, her sektörde büyük proje ve yatırımların güvenilir çözüm ortağı olarak katkı sağlamaya devam ediyor.

Haberin Devamı

Haberler

Akıllı sel bariyerleri, sel baskınlarının önüne geçecek

Yayın tarihi

-

Yazar:

Küresel ısınma ve buna bağlı olarak değişen iklim koşullarıyla ülkemizde son yıllarda sıkça sel felaketi yaşanıyor. Kırsal alanların yanı sıra şehir merkezlerini de etkileyen sel felaketlerine yine teknoloji çözüm sunuyor. Türkiye’nin bariyer markası Arma Kontrol’ün geliştirdiği, yağmur ve su sensörleriyle desteklediği Sel Bariyerleri, yağmur anında otomatik olarak devreye girerek, can kayıplarının ve maddi kayıpların önüne geçilmesini sağlayacak.

Tamamı Türk mühendislerden oluşan Ar-Ge ekibiyle yüksek güvenlik ürünleri sunan Arma Kontrol, son yıllarda değişen iklim koşullarına bağlı olarak ülkemizde de sıkça yaşanan sel baskınlarını, akıllı sel bariyeri çözümleriyle bir felakete dönüşmeden engelleyecek.

Yağmur sensörü, su seziciler, loop dedektörü gibi teknolojilerle güvenlik seviyesi artırılan ve yağmur anında otomatik olarak çalışan sel bariyerleri, farklı yükseklik ve uzunluk alternatifleriyle fabrikalardan üretim tesislerine, apartmanlardan sitelere kadar istenilen her alana uygulanabiliyor. Sağladığı yüksek mukavemetle, toprak kayması ve erozyon gibi doğal felaketlere karşı kalkan görevi de gören sel bariyeri, riskli kamu alanlarında emniyet ve savunma duvarı olarak da görev alabiliyor.

“Kayıpları en aza indirmeyi amaçlıyoruz”

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal, “Arma Kontrol olarak her zaman insanlar ve ülkemiz için çalışıyor, onlar için üretiyoruz. Son yıllarda ülkemizde sıkça sel felaketi yaşıyoruz ve birçok canımızı bu felaketlerde yitiriyoruz. Can kayıplarının yanı sıra milyarlarca liralık milli servetimizin de yok oluşunu izliyoruz. Arma Kontrol olarak bu felaketlerin ve kayıpların önüne geçebilmek için sel bariyerleri çözümleri geliştirdik. Bariyerlerimiz ile yaşanan sel felaketlerindeki kayıpları en aza indirmeyi amaçlıyoruz. Bu zamana kadar fabrika, depolar ve özel mülkler gibi birçok yerde sel bariyerlerimizin etkinliğini kanıtladık” dedi.

2 metreden 6 metreye kadar seçenek sunuyor

50 cm’den 130 cm’ye kadar değişen yükseklikte, 2 metreden 6 metreye kadar değişen uzunlukta üretilebilen sel bariyerleri, hidrolik ve pnömatik sistemde çalışıyor. Akü desteğiyle olası elektrik kesintilerinde de çalışabilen bariyerin güneş enerjisi desteği de bulunuyor. 4 ila 6 saniye gibi kısa sürede otomatik olarak açılıp kapanabilen bariyer, -25 ila 50 derece arasında sorunsuzca görevini yerine getiriyor. Bariyer GSM, Plaka Tanıma Sistemi, OGS-HGS, Kart Okuyucular gibi her türlü Access Kontrol Sistemi ile entegre olabiliyor.

Haberin Devamı

Haberler

Üç kıtanın yağı Türkiye’den ihraç ediliyor

Yayın tarihi

-

Yazar:

Özerşah Enerji

Geçtiğimiz yıl yaptığı 1 milyon liralık yatırımla atık yağdan madeni yağ üretimi limitlerini arttırarak sınıf atlayan Özerşah Enerji, uluslararası hedeflerini gerçekleştirme hedefiyle ihracata yöneldi. Yerli üretici, e-ihracat platformu TurkishExporter ile adım attığı işbirliği sayesinde madeni yağ ihracatını Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarından 15’den fazla ülkeye taşıdı.

Dünya standartlarında üretim gerçekleştiriyoruz”

20 yıldır iç piyasanın madeni yağ talebini karşıladıklarını kaydeden Özerşah Enerji ve Petrol Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Fetullah Arvas, “2001 yılında kurduğumuz ilk fabrikamızın ardından 2007 yılında Adana’da ikinci fabrikamızla çalışmalarımıza hız verdik. 2015 yılında Kocaeli Dilovası’nda kurduğumuz üçüncü fabrika ile dünya standartlarında üretim gerçekleştirmeye başladık. Otomotiv, sanayi ve endüstriyel yağları, marin yağları, proses yağları, gres yağları, oto bakım ürünleri, organik ve konsantre antifriz gibi ürün sınıflarında üretim ve satış faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.” dedi.

Dünya devi olma hedefimize her sene daha fazla yaklaşıyoruz”

İhracatta ağırlık vererek kendilerine yeni bir ticari yol seçtiklerini dile getiren Fetullah Arvas, “Hem yurt içi hem de yurtdışı pazarda Monex, Woil ve Hexon markalarımızın kalitesi ve güvenirliliğini daha fazla sayıda tüketiciyle buluşturmak ve markalarımızın bilinirliğini üst seviyelere çıkarmak adına araştırma ve inceleme yaparken TurkishExporter ile tanıştık. Birlikte çıktığımız yol sayesinde bu gün Asya, Avrupa ve Afrika’da 15 ülkeye ihracat yapar hale geldik. İhracat hedefimizi daha da büyüterek yolumuza devem edeceğiz. Dünya devi olma hedefimize her sene daha fazla yaklaşıyoruz. Aynı zamanda seçkin markaların fason üretimini de başarı ile sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com