Bu sene televizyonda tasarıma yoğunlaşan Philips markalı TV’lerin üreticisi TP Vision, gençlerin geleceğin televizyonunu tasarlaması için başlattığı “Geleceğin Televizyonu Tasarım Yarışması“nda dereceye giren tüm tasarımları İstanbul Design Week’te düzenlediği basın toplantısında paylaştı. Toplantıda ayrıca katılımcılar Philips TV’lere özel Ambilight özelliğini bir adım daha öteye taşıyan ambilight+Hue Lamp teknolojisini de deneyimleme şansı buldu.

Ogrenciler juriyle

Maçka Küçükçiftlik Park’ta 27 Kasım tarihinde TP Vision Türkiye Genel Müdürü Faruk Kocabaş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte; “Geleceğin Televizyonu Tasarım Yarışması“nda ilk üçe giren tasarımların sahibi gençler, bu tasarımların yaratım hikayelerini anlattılar. Etkinlikte yarışmanın jüri üyelerinden ünlü tasarımcı Derin Sarıyer, DDF Kurucu Başkanı Arhan Kayar ve Kale Grubu Başkan Yardımcısı Sertaç Ersayın  ve dereceye giren diğer yarışmacılar da hazır bulundu.

“Tüm tasarımlar televizyon pazarının geleceği açısından çok önemli“

Bu yarışmayla üniversite-sanayi işbirliğiyle gençlerin yaratıcılıklarının teşvik edilmesinin en güzel örneklerinden birinin sergilendiğini söyleyen TP Vision Türkiye Genel Müdürü Faruk Kocabaş, bu yarışmanın ve sonuçlarının Türkiye televizyon pazarının geleceği için de çok değerli olduğunu ifade etti.

Kocabaş, şunları söyledi: “Philips 2013 yılında tasarım konusuna özellikle büyük bir önem verdi. Bu konudaki en büyük atılımımızı yıl içinde pazara sunduğumuz DesignLine serisiyle yaptık ve televizyon dünyasında tasarımı adeta yeniden tanımladık. Geçtiğimiz ay içinde dünyanın en önemli tasarım haftası etkinliklerinden biri olan Dutch DesignWeek’te DesignLine modeliyle ödül almamız ve Dutch Design Award’ı almaya hak kazanmamızla verdiğimiz önemin meyvelerini toplamaya başladık.

Tasarıma olan odağımızın paralelinde geleceğin tasarımcılarını teşvik etmek için Mayıs ayında başlattığımız yarışmamız da beklediğimiz gibi büyük ilgi gördü. Bugün burada sergilenen ve yarışmada dereceye giren tüm tasarımların tasarımcısı genç arkadaşlarımızı kutluyoruz. TP Vision olarak önümüzdeki dönemlerde de tasarıma olan odağımızı devam ettirirken, gençlerimizin yaratıcılıklarını teşvik etmeye de devam edeceğiz“.

“Bu sihirli kutuya uçuyormuş hissi vermek istedim”

Etkinlikte yarışmada ilk üçe giren tasarımların sahibi gençler de tasarım hikayelerini basınla paylaştı. Yarışmada birincilik ipini “Box” adlı tasarımıyla göğüsleyen Yalçın Çelikdemir, tasarım sürecinin hikayesini şu sözlerle dile getirdi: “Tasarımım olan televizyon, uzaktan kumandayla veya televizyon paneli üzerine sihirli bir dokunuşla, mekan içerisinde ekranı kaybederek gizemli hale geliyor. Bu televizyon farklı renk seçenekleri ve geometrik formu ile mekanlara estetik katacak. Duvara bir askı aparatıyla asıldığı gibi kolay taşınabilirliği sayesinde dış mekanlarda portatif şeffaf ayaklarla sabitleyip bu sihirli kutuya uçuyormuş hissi de verilebilir.Gelişen teknolojiyle birlikte bu kutunun küçülmesi hatta giderek bir çizgi haline dönüşmesini düşünmek genç bir tasarımcı olarak bana büyük heyecan veriyor.

Yarışmada ikinciliği “Extend“ adlı projesiyle kazanan  Mehmet Oğuz ve üçüncülüğü “Hologram“ adlı projesiyle elde eden İdil Kantarcı da tasarım hikayelerini aktardılar.  Etkinlikte ayrıca yarışmanın jüri üyeleri de oylama süreci ve tasarımlar hakkında görüşlerini açıkladılar.

Ambilight+Hue Lamp uygulaması İstanbul Design Week’te büyük ilgi görüyor

Etkinlikte Philips Smart TV’lerde bulunan Ambilight özelliğini tüm odaya yayan ambilight+Hue Lamp uygulaması da deneyimlendi.  Philips TV’lerde fark yaratan ve büyük ilgi gören Ambilight özelliği, Ambilight+Hue uygulaması ile artık sadece televizyonun çevresinde değil, tüm odada adeta bir görsel şov yaratıyor. Uygulama, Ambilight’ın akıllı ışık efektlerini Philips Hue LED ampulleri sayesinde tüm odaya taşıyor. Ambilight deneyimi artık televizyonun olduğu ortamın veya odanın tümüne yayılıyor. Android ve iOS akıllı cihazlar için geliştirilen ambilight+hue Lamp uygulamasıyla, Ambilight’ın akıllı ışık efektleri Philips Hue LED ampulleri ile destekleniyor.

ambilight+Hue Lamp uygulaması İstanbul Design Week boyunca Philips TV’nin Tasarım Alanı’nda  deneyimlemeye açık olacak.

 

 

 

TP Vision Hakkında

TP Vision, görsel dijital eğlence dünyasında TV alanında özel bir yere sahiptir. TP Vision Avrupa, Rusya, Orta Doğu, Brezilya, Arjantin, Uruguay, Paraguay ve Asya Pasifik’teki bazı ülkelerde Philips marka TV setleri geliştirme, üretme ve pazarlamaya odaklanmıştır. Bunu, tasarım uzmanlığımız ve yenilikçi Philips TV mirasımızı operasyonel mükemmeliyet, esneklik ve TPV Teknolojisinin hızını birleştirerek gerçekleştiriyoruz. Bir araya gelen bu özellikler sayesinde pazara yüksek kaliteli TV setleri sunuyoruz: akıllı ve karmaşık stille (yeni malzemeler ve ince tasarım) kullanımı kolaydır. Tüketiciler için üstün bir TV deneyimi sağlayan ürünler oluşturmaya inanıyoruz. Philips TV’ler sayesinde TP Vision, konukseverlik pazarında global bir liderdir. Merkezi Amsterdam, Hollanda’da olan TP Vision, yukarıda listelenen ülkeler için Philips TV’nin özel marka imtiyaz sahibidir. TV Company’nin %70’i merkezi Tayvan’da bulunan TPV Technology’ye ve %30’u merkezi Hollanda’da bulunan Royal Philips Electronics’e aittir. TP Vision dünyanın dört bir yanında birçok konumda 2.600 kişi çalıştırmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

Dünya plastik endüstrisi 30. kez TÜYAP’ta buluşuyor

Plastik endüstrisinin bölgedeki en önemli fuarı olan Plast Eurasia İstanbul, 30’uncu yılında…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…