Connect with us

Haberler

Perakende sektörünün lider markaları LC Waikiki ve Atasay GOBİ etkinliğinde bir araya geldiler

Yayın tarihi

-

 

Türkiye’nin köklü eğitim kurumlarıncihankamer_vahapkucukdan İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan ve yaklaşık 1500 öğrencinin üye olduğu İTÜ Yatırım Kulubü tarafından düzenlenen ‘Global Opportunities in Business and Investment – İş ve Yatırım Alanında Küresel Fırsatlar (GOBİ)” adlı uluslararası etkinliğin ikinci gününe LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük ile Atasay Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer katıldı.

 

Prof. Dr. Kerem Alkin’in moderatörlüğünü yaptığı “Dünyada Öne Çıkan Türk Markaları” panelinde konuşan Küçük ve Kamer, öğrencilerle deneyimlerini paylaşıp, tavsiyelerde bulundular.

 

Perakende sektörünün Türkiye’deki büyüklüğünün 343 milyar TL olduğunu anlatan LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, 1 milyon kişiye istihdam sağlayan bu sektörün 145 Milyar TL’sinin organize perakende de olduğunu ancak organize perakendenin payının her geçen gün daha da arttığını söyledi.

 

Konuşmasında LC Waikiki’nin marka hikayesine ve gelişim sürecine de değinen Küçük, 1985 yılında Fransız hazır giyim sektöründe temelleri atılan LC Waikiki markasının bugün, yüzde yüz Türk markası olarak hizmet verdiğini söyledi. Dizdar, Küçük ve Kısacık Aileleri’nin 1988 yılında kurdukları tekstil şirketi ile Fransız LC Waikiki Şirketinin yollarının 1991 yılında kesiştiğini söyleyen Küçük “Süreç içinde üretim ihtiyacını karşılamak üzere Türkiye’de Taha Tekstil ile çalışmaya başlayan LC Waikiki için Türkiye macerası da böylece başlamış oldu. Başarılı projelerimiz ile kısa zamanda LC Waikiki’nin üretim alanındaki ana iş ortağı konumuna ulaştık.1997 yılında ise, LC Waikiki’nin Türkiye pazarında yakaladığı başarıyı dikkate alarak LC Waikiki’yi Fransız Grubundan satın aldık” dedi.

 

“Ya değişecek ya da ölmeye mahkumsunuz”

LC Waikiki’nin bugünkü konumuna ulaşmasında en önemli itici gücün “değişim” olduğunun altını çizen LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, “Profesyoneller veya işletmeler olarak mutlaka değişmelisiniz. Ya değişeceksiniz ya da ölmeye mahkumsunuz. Biz de Grup olarak her aşamada değiştik. Bunlar o kadar kolay olmadı. Arka planda oldukça sancılı süreçlerdi. Size bu vesileyle Gelişim Kitaplarındaki Kartal Örneğini okumanızı tavsiye ediyorum: ‘Gelişim Kitaplarında sözü edilen kartal cinslerinden biri, kendi türünde yaşayan en uzun canlıdır. 30 yaşına geldiğinde pençeleri sertleşerek avını yakalamayacak hale gelen kartal, ölmemek için bir karar vermek zorundadır. Ya değişecek ya da ölecektir. Değişime karar veren kartal yüksek bir kayalığa çıkarak, ilk önce gagasını kırar, gagası düzeldikten sonra tırnaklarını söker, tırnakları iyileştikten sonra tüylerini yolar… Ve yeni tüyleri ortaya çıkar…  Kartal yeniden doğmuş gibi 30-40 yıl daha ömrüne ömür katar. Biz de gerek iş hayatında gerek kişisel hayatımızda zamanı geldiğinde değişime karar vermiyorsak zaman zaman bu acı şurubu gerektiğinde içmiyorsak işletmemizin ömrü kısa olacaktır.’

 

“Hayal etmekten vazgeçmeyin”

Gençlere başarılı olmaları için tavsiyelerde de bulunan Küçük, en önemli unsurun hayal etmek olduğunu söyledi. “Kendinizi marka olarak, kişi olarak nerede görmek istiyorsunuz bunu hayal etmelisiniz. Biz de şirket olarak, ortaklarımız olarak para kazandık. Ancak para kazanmak bizi tatmin etmedi. Yaptığımız işin hakkını vermeliyiz dedik ve kendimize bir vizyon belirledik. Bu vizyonu belirlerken de dünyada alanımızdaki en iyi örnekleri inceledik. Kendimizi sadece Türkiye ile sınırlandırmadık. Öte yandan bir ‘Ortaklık Kültürü’ oluşturduk. Bu kültüre göre, ortaklar olarak her birimiz farklı alanlardan sorumlu olduk. Eğitime ve teknolojiye yatırıma çok önem verdik. Kriz dönemlerinde bile en fazla bütçeyi eğitime ayırmaya özen gösterdik. Yaptığımız işi yerel değil global rekabet standartlarına göre dizayn ettik. Doğru zamanda doğru yerde bulunduk. 2001 yılında perakende sektörüne odaklanma kararı almasaydık bugün bu konuma ulaşamazdık.”

 

Gençlerle sohbet sırasında sorulan bir soru üzerine LC Waikiki’nin sosyal sorumluluk yaklaşımına da değinen Küçük “Biz Grup olarak; her yıl karımızın yüzde 10’unu sosyal sorumluluk projelerine ayırıyoruz. Bunu; ayni ve nakdi olmak üzere 2 ayrı yöntemle yapıyoruz. Türkiye’nin 81 ilinde hemen hemen ulaşmadığımız yer yoktur” dedi.

 

Kamer: “Hayatınızın her alanında inovatif olun”

Türkiye’yi 2023 vizyonuna gençlerin taşıyacağını ifade eden Atasay Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer, “ Ben hayatım boyunca parayı hep inovatif işlerden kazandım. Bu nedenle hayatınızın tüm alanlarında her zaman inovatif olun” dedi. Gençlerle Atasay’ın kuruluş hikayesini paylaşan Kamer, “Temelleri Denizli’nin Çivril kasabasından atılan Atasay’ın geçtiğimiz yıl 75. Yılını kutladık. Atasay Türkiye’de mücevher alanında ne kadar ilk varsa altına imza atmış bir kuruluştur. Ama biz bile markalaşmanın önemini çok geç fark ettik. Yıllarca dünyanın fasonculuğunu yaptık. Ama 2000 yılından itibaren markalaşmaya hız verdik. O dönemde Türkiye genelinde 2500 satış noktamız vardı. Hepsiyle ilişkimizi koparıp kendi franchising mağazalarımızı kurmaya başladık. Bugün Türkiye genelinde 130, yurtdışında ise 4 mağazamız var. Bundan sonraki hedefimiz önce Ortadoğu’da ardından da Çin üzerinden Asya’da büyümek” diye konuştu.

 

“Asya dillerini öğrenmeyi ihmal etmeyin”

Bir markanın dünya markası olması için ülkesinin marka olmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Kamer şunları söyledi: “ Türkiye son yıllarda özellikle Ortadoğu Ülkeleri’nde ciddi anlamda bir marka olmuş durumda. Bu durum Türk markalarının Ortadoğu’daki işini çok kolaylaştırıyor. Bu kapsamda biz de dahil olmak üzere birçok Türk şirketi yönünü Ortadoğu’ya çevirmiş durumda. Bu nedenle siz gençlere tavsiyem İngilizce’yi mutlaka öğrenin ama Ortadoğu ve Asya dillerini de ihmal etmeyin.”

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Kablo sektörünün lideri en güçlü 50 kadın CEO arasında

Yayın tarihi

-

Ekonomist ve Capital dergilerinin “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırması sonuçlandı. Kadın üst düzey yöneticilerin temsil ettikleri şirketlerin cirosuna göre sıralandığı listede, Türk kablo sektörünün öncü firması Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su Cinzia Farisè de yer alarak, Türkiye’nin en güçlü kadın CEO’larından biri oldu.

 Türk Prysmian Kablo, sektöründe ilklere imza atmaya devam ediyor. Şirketin geçtiğimiz yıl görevi devralan CEO’su Cinzia Farisè, Türkiye’nin en güçlü 50 kadın CEO’su arasına girerek büyük bir başarıya imza attı. Ulusal ve çok uluslu şirketlerde uzun bir kariyere sahip olan, hem hizmet hem endüstriyel üretim alanlarında, özel sektörde ve kamuda yönetici ve icracı olmayan yönetici olarak çalışan, birçok firmanın yönetim kurulunda görev yapan Cinzia Farisè, kablo sektöründe ve Prysmian Group bünyesinde 10 yıl boyunca deneyim kazandıktan ve giderek artan sorumluluklar üstlendikten sonra, geçtiğimiz yıl Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su olarak Türkiye’de göreve başladı.

Mudanya’da 500’ü aşan çalışanıyla yenilikçi kablo çözümleri ve sistemleri geliştiren Türk Prysmian Kablo, Cinzia Farisè’nin liderliğinde 2019 yılını yaklaşık 1,5 milyar TL ciroyla kapadı.

İnovasyon ve sürdürülebilirlikle büyüyor

Türk Prysmian Kablo’yu kablo sektörüne liderlik eden büyük bir aile olarak tanımlayan ve  ilk hedeflerinin, her gün kriz, kur dalgalanması veya Covid-19, sorun ne olursa olsun en iyisini bekleyen yüzlerce müşteriyi memnun etmek olduğunun bilincinde çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizen Cinzia Farisè, sözlerine şöyle devam etti: “Bu ödülün arkasında, daima ileriye bakan, kendine hedefler koyan, inovasyonla sürdürülebilir uzun vadeli büyümeyi bir araya getiren Türk Prysmian Kablo ailesinin işine olan bağlılığı ve tutkusu var. ‘Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz’ misyonumuzdan aldığımız güçle, Türkiye’nin en prestijli projelerinin çözüm ortağı olarak, Türkiye’nin sanayileşmesine ve ekonomisine katkılarımızı sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Ve bugün, ekonomik, sosyal ve çevresel sorumluluğu faaliyetimizin tüm yönlerine entegre etmek amacıyla, iş modelimizi güçlendiriyor ve toplum için fayda sağlamak üzere, Şirketimiz için kar sağlıyoruz.”

Mudanya’dan dünyaya

Teknoloji ve üretim kapasitesini artırmak için, 1964 yılından bugüne dek birçok yatırım yapan Türk Prysmian Kablo, Mudanya’daki fabrikasında 22 bin farklı kablo üretebiliyor. 220 kV’a kadar tüm enerji kabloları, 3 bin 600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları, fiber optik kablolar, endüstriyel uygulamalarda kullanılan özel kablolar da Türk Prysmian Kablo’nun imzasını taşıyor. Şirket, her sektörde büyük proje ve yatırımların güvenilir çözüm ortağı olarak katkı sağlamaya devam ediyor.

Haberin Devamı

Haberler

Akıllı sel bariyerleri, sel baskınlarının önüne geçecek

Yayın tarihi

-

Yazar:

Küresel ısınma ve buna bağlı olarak değişen iklim koşullarıyla ülkemizde son yıllarda sıkça sel felaketi yaşanıyor. Kırsal alanların yanı sıra şehir merkezlerini de etkileyen sel felaketlerine yine teknoloji çözüm sunuyor. Türkiye’nin bariyer markası Arma Kontrol’ün geliştirdiği, yağmur ve su sensörleriyle desteklediği Sel Bariyerleri, yağmur anında otomatik olarak devreye girerek, can kayıplarının ve maddi kayıpların önüne geçilmesini sağlayacak.

Tamamı Türk mühendislerden oluşan Ar-Ge ekibiyle yüksek güvenlik ürünleri sunan Arma Kontrol, son yıllarda değişen iklim koşullarına bağlı olarak ülkemizde de sıkça yaşanan sel baskınlarını, akıllı sel bariyeri çözümleriyle bir felakete dönüşmeden engelleyecek.

Yağmur sensörü, su seziciler, loop dedektörü gibi teknolojilerle güvenlik seviyesi artırılan ve yağmur anında otomatik olarak çalışan sel bariyerleri, farklı yükseklik ve uzunluk alternatifleriyle fabrikalardan üretim tesislerine, apartmanlardan sitelere kadar istenilen her alana uygulanabiliyor. Sağladığı yüksek mukavemetle, toprak kayması ve erozyon gibi doğal felaketlere karşı kalkan görevi de gören sel bariyeri, riskli kamu alanlarında emniyet ve savunma duvarı olarak da görev alabiliyor.

“Kayıpları en aza indirmeyi amaçlıyoruz”

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal, “Arma Kontrol olarak her zaman insanlar ve ülkemiz için çalışıyor, onlar için üretiyoruz. Son yıllarda ülkemizde sıkça sel felaketi yaşıyoruz ve birçok canımızı bu felaketlerde yitiriyoruz. Can kayıplarının yanı sıra milyarlarca liralık milli servetimizin de yok oluşunu izliyoruz. Arma Kontrol olarak bu felaketlerin ve kayıpların önüne geçebilmek için sel bariyerleri çözümleri geliştirdik. Bariyerlerimiz ile yaşanan sel felaketlerindeki kayıpları en aza indirmeyi amaçlıyoruz. Bu zamana kadar fabrika, depolar ve özel mülkler gibi birçok yerde sel bariyerlerimizin etkinliğini kanıtladık” dedi.

2 metreden 6 metreye kadar seçenek sunuyor

50 cm’den 130 cm’ye kadar değişen yükseklikte, 2 metreden 6 metreye kadar değişen uzunlukta üretilebilen sel bariyerleri, hidrolik ve pnömatik sistemde çalışıyor. Akü desteğiyle olası elektrik kesintilerinde de çalışabilen bariyerin güneş enerjisi desteği de bulunuyor. 4 ila 6 saniye gibi kısa sürede otomatik olarak açılıp kapanabilen bariyer, -25 ila 50 derece arasında sorunsuzca görevini yerine getiriyor. Bariyer GSM, Plaka Tanıma Sistemi, OGS-HGS, Kart Okuyucular gibi her türlü Access Kontrol Sistemi ile entegre olabiliyor.

Haberin Devamı

Haberler

Türk şirketi üç kıtaya madeni yağ ihraç ediyor

Yayın tarihi

-

Yazar:

Özerşah Enerji
Madeni yağ üreticisi Özerşah Enerji ve Petrol Ürünleri, e-ihracat platformu ile Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarından 15’i aşkın ülkeye ihracat yaptığını duyurdu.
Madeni yağ üretimi limitlerini artıran Özerşah Enerji, uluslararası hedeflerini gerçekleştirme hedefiyle ihracata yöneldi. Yerli üretici, e-ihracat platformu TurkishExporter ile adım attığı iş birliği sayesinde madeni yağ ihracatını Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarından 15’den fazla ülkeye taşıdığına dikkat çekti.
“Dünya standartlarında üretim gerçekleştiriyoruz”
20 yıldır iç piyasanın madeni yağ talebini karşıladıklarını kaydeden Özerşah Enerji ve Petrol Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Fetullah Arvas, “2001 yılında kurduğumuz ilk fabrikamızın ardından 2007 yılında Adana’da ikinci fabrikamızla çalışmalarımıza hız verdik. 2015 yılında Kocaeli Dilovası’nda kurduğumuz üçüncü fabrika ile dünya standartlarında üretim gerçekleştirmeye başladık. Otomotiv, sanayi ve endüstriyel yağları, marin yağları, proses yağları, gres yağları, oto bakım ürünleri, organik ve konsantre antifriz gibi ürün sınıflarında üretim ve satış faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.” dedi.
“Dünya devi olma hedefimize her sene daha fazla yaklaşıyoruz”
İhracatta ağırlık vererek kendilerine yeni bir ticari yol seçtiklerini dile getiren Fetullah Arvas, “Hem yurt içi hem de yurtdışı pazarda Monex, Woil ve Hexon markalarımızın kalitesi ve güvenirliliğini daha fazla sayıda tüketiciyle buluşturmak ve markalarımızın bilinirliğini üst seviyelere çıkarmak adına araştırma ve inceleme yaparken TurkishExporter ile tanıştık. Birlikte çıktığımız yol sayesinde bugün Asya, Avrupa ve Afrika’da 15 ülkeye ihracat yapar hale geldik. İhracat hedefimizi daha da büyüterek yolumuza devem edeceğiz. Dünya devi olma hedefimize her sene daha fazla yaklaşıyoruz. Aynı zamanda seçkin markaların fason üretimini de başarı ile sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.
Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com