Connect with us

Haberler

Pegasus’un havacılık sektöründe yükselişi

Yayın tarihi

-

 

 • İç hat tarifeli uçuşlarına 1 Kasım 2005 tarihinde başlayarak, Türkiye’de havacılık sektörünün değişimine neden olan Pegasus, hayata geçirdiği “Low Cost” modeli uygulamalarla Türkiye’de bir ilke imza attı.

 

 • 2005 yılında; 14 uçaklık filosu, 5,39 yaş ortalamasına sahip Boeing 737-800’leri ile 6 destinasyona haftada 112 tarifeli uçuş gerçekleştiren Pegasus, bugün ise yaş ortalaması 2,54 olan 37 Boeing 737-800’den oluşan 43 uçaklık filosu ile 23 ülkede toplam 51 destinasyona haftada 1.544 tarifeli uçuş gerçekleştiriyor.

 

 • 3,2 milyar USD liste fiyatlı 40 adet  yeni nesil Boeing 737-800 siparişi ile  Türk özel havacılık sektörünün en büyük çaplı yatırımını gerçekleştiren Pegasus, siparişini verdiği uçaklardan 30.sunu da geçtiğimiz günlerde teslim aldı. 2012 yılı içinde 4 adet yeni nesil Boeing 737-800 daha teslim alacak olan Pegasus, kalan siparişlerini de  2013 yılı sonuna kadar filosuna katmış olacak.
 • Pegasus Hava Yolları’nda teslim alınan yeni uçaklara Pegasus Aile bireylerinin yeni doğan kız çocuklarının adı verilmektedir.

 

 • 3,2 milyar USD’lik bu yatırımla Pegasus, yeni uçak filosuna büyük çaplı yatırım yapan tek %100 özel hava yolu ünvanını kazandı.

 

 • Uçuş ağını da aynı hızla genişletmeye devam eden Pegasus, yurt dışında 31, yurt içinde 20 olmak üzere, Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Balkanlar’da toplam 23 ülkede 51 noktaya tarifeli seferler düzenliyor.

 

 • Dış hatlarda geniş tarifeli uçuş ağına sahip %100 özel tek hava yolu konumundadır.

 

 • İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nı ana üs olarak seçerek, Türk halkını ekonomik fiyatlar ve uçmanın kolay yolu ile tanıştıran Pegasus’un, 6 yılda misafir sayısı 6 kat arttı.

 

 • 2010 yılında 8,6 milyon misafirini diledikleri noktaya uçuran Pegasus, 2011 yılında
  % 31 artışla 11,3 milyon misafirine akıllı seyahat imkanı tanıdı.

 

 • 2006-2011 yılları arasında yurt içinde seyahat eden misafirleri trafiği yıllık % 41, yurt dışı misafirleri trafiği de yıllık % 26 oranında arttırarak büyümesini sürdürdü.

 

 • 2012 yılının ilk 3 ayının sonunda Pegasus’un iç hatlardaki payı %24’e ulaşırken, aynı dönemde dış hatlardaki pazar payı da %10 oldu.

 

 • Pegasus, Türkiye’de %100 özel havayolları arasında hem misafir sayısı, hem de uçuş ağı bakımından ilk sırada bulunuyor.

 

 • Uçmayan kalmaması için misafirlerine en uygun fiyatlarla hizmet veren Pegasus,
  6 yılda 32.8 milyon tarifeli misafir taşıdı. 2005’ten bu yana 25.230.715 misafirini 100 TL’nin altında, 9.786.608 misafirini ise 50 TL’nin altında fiyatlarla uçurdu.

 

 • Uçuş güvenliği ve teknoloji konularında gerçekleştirdiği “High Cost” yatırımlarla misafirlerine ekonomik, güvenli ve tam zamanında seyahat imkanı sunan Pegasus, Boeing 737-800’lerden oluşan filosunu da gençleştirmeye devam ediyor.

 

 • Misafirlerini güvenle ve zamanında uçurmak önceliğiyle hareket eden Pegasus,
  2011 yılını  % 93,58 zamanında kalkış ortalaması ile tamamladı.

 

 • Pegasus, 22,3 milyon USD değerindeki 2 teknolojik yatırımı ile dünya havacılık tarihinde de bir ilke imza attı. Türkiye’nin en yeni simülatörüne sahip uçuş eğitim merkezini kuran Pegasus, satın aldığı simülatör ile dünyadaki 582 hava yolu arasında simülatör sahibi olan yüzde 10 havayolu şirketi arasında yerini alırken, çift yönlü data aktarımını gerçekleştiren Wireless Groundlink End to End Network Solutions sistemini de filosuna entegre eden dünyadaki ilk hava yolu şirketi oldu.

 

 • Pegasus, artan rekabet ortamında Türkiye’nin en yenilikçi ve hızlı firması olma hedefiyle yolunda hızla ilerliyor. Pegasus Hava Yolları’nın da sahibi olan ESAS Holding, Nisan 2009’da Almanya’nın ikinci, Avrupa’nın beşinci büyük havayolu şirketi olan
  airberlin’in yüzde 16,48 hissesini satın alarak en büyük 2. hissedarı oldu.

 

 • Pegasus, Eylül 2011 tarihinden itibaren Airberlin ile ortak uçuşlar gerçekleştirmeye başladı. Ortak uçuşlar ilk aşamada Almanya’nın Berlin, Düsseldorf, Köln ve Münih şehirlerinden İstanbul’a ve bağlantılı olarak Ankara ve İzmir’e gerçekleşmeye başladı. Pegasus, bu ortaklığın ikinci aşamasında İzair’e ait  2 adet Boeing 737-800 tipi uçak ile Almanya’nın 14 şehrinden Antalya’ya karşılıklı tarifeli seferler düzenlemeye başladı. “airberlin Turkey” logosu ile hizmet veren uçaklar, Bremen, Düsseldorf, Frankfurt, Leipzig/Halle, Nuremberg, Paderborn ve Stuttgart’a sefer gerçekleştiriyor. Yaz sezonu ile birlikte destinasyonların artış göstermesi hedefleniyor.
Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Kablo sektörünün lideri en güçlü 50 kadın CEO arasında

Yayın tarihi

-

Ekonomist ve Capital dergilerinin “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırması sonuçlandı. Kadın üst düzey yöneticilerin temsil ettikleri şirketlerin cirosuna göre sıralandığı listede, Türk kablo sektörünün öncü firması Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su Cinzia Farisè de yer alarak, Türkiye’nin en güçlü kadın CEO’larından biri oldu.

 Türk Prysmian Kablo, sektöründe ilklere imza atmaya devam ediyor. Şirketin geçtiğimiz yıl görevi devralan CEO’su Cinzia Farisè, Türkiye’nin en güçlü 50 kadın CEO’su arasına girerek büyük bir başarıya imza attı. Ulusal ve çok uluslu şirketlerde uzun bir kariyere sahip olan, hem hizmet hem endüstriyel üretim alanlarında, özel sektörde ve kamuda yönetici ve icracı olmayan yönetici olarak çalışan, birçok firmanın yönetim kurulunda görev yapan Cinzia Farisè, kablo sektöründe ve Prysmian Group bünyesinde 10 yıl boyunca deneyim kazandıktan ve giderek artan sorumluluklar üstlendikten sonra, geçtiğimiz yıl Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su olarak Türkiye’de göreve başladı.

Mudanya’da 500’ü aşan çalışanıyla yenilikçi kablo çözümleri ve sistemleri geliştiren Türk Prysmian Kablo, Cinzia Farisè’nin liderliğinde 2019 yılını yaklaşık 1,5 milyar TL ciroyla kapadı.

İnovasyon ve sürdürülebilirlikle büyüyor

Türk Prysmian Kablo’yu kablo sektörüne liderlik eden büyük bir aile olarak tanımlayan ve  ilk hedeflerinin, her gün kriz, kur dalgalanması veya Covid-19, sorun ne olursa olsun en iyisini bekleyen yüzlerce müşteriyi memnun etmek olduğunun bilincinde çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizen Cinzia Farisè, sözlerine şöyle devam etti: “Bu ödülün arkasında, daima ileriye bakan, kendine hedefler koyan, inovasyonla sürdürülebilir uzun vadeli büyümeyi bir araya getiren Türk Prysmian Kablo ailesinin işine olan bağlılığı ve tutkusu var. ‘Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz’ misyonumuzdan aldığımız güçle, Türkiye’nin en prestijli projelerinin çözüm ortağı olarak, Türkiye’nin sanayileşmesine ve ekonomisine katkılarımızı sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Ve bugün, ekonomik, sosyal ve çevresel sorumluluğu faaliyetimizin tüm yönlerine entegre etmek amacıyla, iş modelimizi güçlendiriyor ve toplum için fayda sağlamak üzere, Şirketimiz için kar sağlıyoruz.”

Mudanya’dan dünyaya

Teknoloji ve üretim kapasitesini artırmak için, 1964 yılından bugüne dek birçok yatırım yapan Türk Prysmian Kablo, Mudanya’daki fabrikasında 22 bin farklı kablo üretebiliyor. 220 kV’a kadar tüm enerji kabloları, 3 bin 600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları, fiber optik kablolar, endüstriyel uygulamalarda kullanılan özel kablolar da Türk Prysmian Kablo’nun imzasını taşıyor. Şirket, her sektörde büyük proje ve yatırımların güvenilir çözüm ortağı olarak katkı sağlamaya devam ediyor.

Haberin Devamı

Haberler

Akıllı sel bariyerleri, sel baskınlarının önüne geçecek

Yayın tarihi

-

Yazar:

Küresel ısınma ve buna bağlı olarak değişen iklim koşullarıyla ülkemizde son yıllarda sıkça sel felaketi yaşanıyor. Kırsal alanların yanı sıra şehir merkezlerini de etkileyen sel felaketlerine yine teknoloji çözüm sunuyor. Türkiye’nin bariyer markası Arma Kontrol’ün geliştirdiği, yağmur ve su sensörleriyle desteklediği Sel Bariyerleri, yağmur anında otomatik olarak devreye girerek, can kayıplarının ve maddi kayıpların önüne geçilmesini sağlayacak.

Tamamı Türk mühendislerden oluşan Ar-Ge ekibiyle yüksek güvenlik ürünleri sunan Arma Kontrol, son yıllarda değişen iklim koşullarına bağlı olarak ülkemizde de sıkça yaşanan sel baskınlarını, akıllı sel bariyeri çözümleriyle bir felakete dönüşmeden engelleyecek.

Yağmur sensörü, su seziciler, loop dedektörü gibi teknolojilerle güvenlik seviyesi artırılan ve yağmur anında otomatik olarak çalışan sel bariyerleri, farklı yükseklik ve uzunluk alternatifleriyle fabrikalardan üretim tesislerine, apartmanlardan sitelere kadar istenilen her alana uygulanabiliyor. Sağladığı yüksek mukavemetle, toprak kayması ve erozyon gibi doğal felaketlere karşı kalkan görevi de gören sel bariyeri, riskli kamu alanlarında emniyet ve savunma duvarı olarak da görev alabiliyor.

“Kayıpları en aza indirmeyi amaçlıyoruz”

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal, “Arma Kontrol olarak her zaman insanlar ve ülkemiz için çalışıyor, onlar için üretiyoruz. Son yıllarda ülkemizde sıkça sel felaketi yaşıyoruz ve birçok canımızı bu felaketlerde yitiriyoruz. Can kayıplarının yanı sıra milyarlarca liralık milli servetimizin de yok oluşunu izliyoruz. Arma Kontrol olarak bu felaketlerin ve kayıpların önüne geçebilmek için sel bariyerleri çözümleri geliştirdik. Bariyerlerimiz ile yaşanan sel felaketlerindeki kayıpları en aza indirmeyi amaçlıyoruz. Bu zamana kadar fabrika, depolar ve özel mülkler gibi birçok yerde sel bariyerlerimizin etkinliğini kanıtladık” dedi.

2 metreden 6 metreye kadar seçenek sunuyor

50 cm’den 130 cm’ye kadar değişen yükseklikte, 2 metreden 6 metreye kadar değişen uzunlukta üretilebilen sel bariyerleri, hidrolik ve pnömatik sistemde çalışıyor. Akü desteğiyle olası elektrik kesintilerinde de çalışabilen bariyerin güneş enerjisi desteği de bulunuyor. 4 ila 6 saniye gibi kısa sürede otomatik olarak açılıp kapanabilen bariyer, -25 ila 50 derece arasında sorunsuzca görevini yerine getiriyor. Bariyer GSM, Plaka Tanıma Sistemi, OGS-HGS, Kart Okuyucular gibi her türlü Access Kontrol Sistemi ile entegre olabiliyor.

Haberin Devamı

Haberler

Türk şirketi üç kıtaya madeni yağ ihraç ediyor

Yayın tarihi

-

Yazar:

Özerşah Enerji
Madeni yağ üreticisi Özerşah Enerji ve Petrol Ürünleri, e-ihracat platformu ile Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarından 15’i aşkın ülkeye ihracat yaptığını duyurdu.
Madeni yağ üretimi limitlerini artıran Özerşah Enerji, uluslararası hedeflerini gerçekleştirme hedefiyle ihracata yöneldi. Yerli üretici, e-ihracat platformu TurkishExporter ile adım attığı iş birliği sayesinde madeni yağ ihracatını Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarından 15’den fazla ülkeye taşıdığına dikkat çekti.
“Dünya standartlarında üretim gerçekleştiriyoruz”
20 yıldır iç piyasanın madeni yağ talebini karşıladıklarını kaydeden Özerşah Enerji ve Petrol Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Fetullah Arvas, “2001 yılında kurduğumuz ilk fabrikamızın ardından 2007 yılında Adana’da ikinci fabrikamızla çalışmalarımıza hız verdik. 2015 yılında Kocaeli Dilovası’nda kurduğumuz üçüncü fabrika ile dünya standartlarında üretim gerçekleştirmeye başladık. Otomotiv, sanayi ve endüstriyel yağları, marin yağları, proses yağları, gres yağları, oto bakım ürünleri, organik ve konsantre antifriz gibi ürün sınıflarında üretim ve satış faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.” dedi.
“Dünya devi olma hedefimize her sene daha fazla yaklaşıyoruz”
İhracatta ağırlık vererek kendilerine yeni bir ticari yol seçtiklerini dile getiren Fetullah Arvas, “Hem yurt içi hem de yurtdışı pazarda Monex, Woil ve Hexon markalarımızın kalitesi ve güvenirliliğini daha fazla sayıda tüketiciyle buluşturmak ve markalarımızın bilinirliğini üst seviyelere çıkarmak adına araştırma ve inceleme yaparken TurkishExporter ile tanıştık. Birlikte çıktığımız yol sayesinde bugün Asya, Avrupa ve Afrika’da 15 ülkeye ihracat yapar hale geldik. İhracat hedefimizi daha da büyüterek yolumuza devem edeceğiz. Dünya devi olma hedefimize her sene daha fazla yaklaşıyoruz. Aynı zamanda seçkin markaların fason üretimini de başarı ile sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.
Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com