Parasal genişlemenin kısa vadede EUR/USD üzerindeki etkisi sınırlı oldu   

Geçtiğimiz haftalarda  üçüncü parasal genişleme açıklamaları sonrası yükseliş yönünde sert ivme kazanan EUR/USD paritesinde 1,3165 dolaylarından kâr satışları yaşandığını gözlemlemiştik.

Ardından Çin ve Japon ekonomilerinin yavaşlama sinyalleri vermesi ve Euro Bölgesi’nin borç krizine çare bulmak için etkileyici adım atamamasıyla birlikte, parite geçtiğimiz haftayı düşüş ile sonlandırmıştı. Geçtiğimiz gün Draghi’nin Euro Bölgesi’nde güçlenme sürecinin başlamasına rağmen büyüme sürecinin son durumda istikrarsız bir pozisyonda olduğunu ve ekonominin resesyon sürecinde bulunduğunu belirtmesi sonrası EUR/USD paritesinde kısa vadede 1,2960 direnç seviyesinden satışların ön plana çıktığını söyleyebiliriz. 10 yıllık İspanyol tahvil faizlerinin %6’nın üzerine çıkması da satışların etkisini arttırıyor. Parite yaklaşık iki haftadır etkisini sürdüren ‘Düşen Kanal’ içerisinde halen hareket ediyor.

Kısa vadede paritede önemli destek seviyesi 1,2750

EUR/USD paritesinde parasal genişleme sonrası sert yükseliş hareketinin bir miktar kâr satışları ile karşılandığını fakat tekniksel açıdan ele aldığımızda potansiyel bir ‘Bayrak Formasyonu’ yani sert yükseliş sergileyen trendde bir dinlenme aşaması olabileceğini söyleyebiliriz. Olası yükselişlerde 1,2940 – 1,2975 dolaylarının yukarı yönlü aşılması durumunda, kısa vadede 1,3080 ve 1,3170 seviyeleri ilk etap hedef noktaları olabilir.

Orta vadede yükselen trend halen etkisini sürdürüyor

Önümüzdeki günlerde Avrupa Merkez Bankası’ndan olası gerçekleşebilecek somut adımların beklendiği günlerdeyiz. İspanya Başbakanı Rajoy’un, ‘borçlanma maliyetlerinin uzun süre çok yüksekte kalması halinde kurtarma paketine başvuracağını’ belirtmesi de orta vadede yükseliş ihtimalini arttırabilir. 1,2750 / 1,2690 ve 1.2625 seviyeleri orta vadede önemli destekler olarak ön plana çıkıyor.

Yasal Uyarı:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Menkul bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır.

Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Menkul herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dahil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

Enflasyon marka algılarını da etkilemiş

Türkiye İtibar Akademisi tarafından bu yıl 11’incisi gerçekleştirilen Türkiye İtibar Endeksi Araştırması’nın…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…