Connect with us

Diğer Gıda & İçecek

Otomat Sektörü İstanbul’da Buluşuyor

Yayın tarihi

-

Günümüzde birçok alanda hizmet veren “vending” olarak da nitelendirilen otomat makinaları, barındırdığı teknoloji ve kullanım kolaylığı ile dikkatleri üzerine çekerken,  önemli bir pazarı da beraberinde getiriyor. Türkiye’de de şu anda 40 binden fazla olan otomat sayısının 10 yıl içerisinde 700 binlere ulaşacağını öngörülüyor. Metrekare başına en çok satış otomatı bulunan ülke konumunda bulunan  Japonya’da ise her 23 Japon vatandaşına bir otomat düşerken,  makineler aracılığıyla yapılan satışın hacmi ise yıllık 7 trilyon yen (Yaklaşık 63 milyon dolar) seviyesinde. Bu denli önemli bir sektörün tüm paydaşları, Türkiye’de ilk defa 13 – 15 Şubat tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek ‘Otomat Teknolojileri ve Self Servis Sistemler Fuarı VENDEX Turkey’ de bir araya gelecek.

Şehirlerin farklı yerleri, oteller, hastaneler, şirketler, fabrika ve ofisler gibi birçok farklı noktada kullanılanılan otomat makineleri, yiyecek-içecek maliyetini en az yüzde 35 oranında düşürürken, kalite, tasarruf ve hijyen gibi birçok avantajı da beraberinde getiriyor. ABD, Japonya ve Avrupa’da yaygın olan otomatlar, ülkemizde de her geçen gün arttıyor., Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından Türkiye’de ilk defa 13 – 15 Şubat tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek ‘‘Otomat Teknolojileri ve Self Servis Sistemler Fuarı VENDEX Turkey’ sektörün gelişimi için önemli bir vitrin olacak.

Metropollerde geniş ürün seçenekleri ile yer alan otomatların sayısı ve çeşitliliği artış göstermeye devem ediyor. Birbirinden farklı özellik ve tasarımlara sahip olan otomatlar kullanım oranının artması ve ürün çeşitliliği ile yatırımcıların gözdesi konumunda. Son teknoloji otomatların yer alacağı ‘Vendex Turkey’ önemli işbirliklerine ve yeni iş fırsatlarına sahne olurken ülke ekonomisine de önemli katkılar da bulunacak.

Haberin Devamı
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Gıda & İçecek

Sütaş, SAP teknolojisiyle hızlandı

Yayın tarihi

-

Yazar:

Süt ve süt ürünleri sektörünün lider markası Sütaş, güncel ve işlevsel verileri bütünleşmiş bir sistem kapsamında çok daha verimli kullanabilmek hedefiyle SAP çözümlerinden yararlanmaya başladı. SAP’nin İş Planlama ve Finansal Konsolidasyon (BPC) adlı finansal planlama ve raporlama sistemini tercih eden Sütaş, bu sayede geleceğe yönelik senaryoları test ederek karar verme süreçlerini hızlandıracak ve tüketicilerin değişen gereksinimlerine çok daha hızlı yanıt üretecek.

sutas3_800x533

“Türkiye’nin Sütçüsü” Sütaş, etkili planlama konusunda yönetim kademelerindeki çalışanlarına destek sağlamak amacıyla SAP’nin İş Planlama ve Finansal Konsolidasyon (BPC) çözümünü tercih etti. Geleceğe yönelik fırsatları görebilmek ve tüketicilerin değişen gereksinimlerine karşı hızla aksiyon alabilmek için çözüm arayışına giren Sütaş, SAP’nin finansal planlama ve raporlama sisteminden yararlanmaya başladı. SAP BPC sayesinde Sütaş’ın dahili iş süreçleri hızlanırken, şirket bünyesindeki karar alma mekanizmalarının güncel ve işlevsel verilerden en verimli şekilde faydalanması sağlandı.

SAP BPC projesi kapsamında kurulan planlama modeli, önümüzdeki yıllarda yeni operasyonlara da kolaylıkla adapte edilecek şekilde tasarlandı. Böylece Sütaş planlama modelini giderek büyüyen ve globalleşen kurumsal yapısına da uyarlayabilecek. Hedeflerini ve gerçekleşen sapmaları yakından takip edebilmesinin yanı sıra bütçesinin operasyonel planlarla ve fiili sonuçlarla uyumunu kontrol edebilecek olan Sütaş, SAP BPC ile stratejik kararlarını en hızlı şekilde alabilecek.

Sütaş’ın 5 departmanı proje için bir araya geldi

5 ay gibi kısa bir sürede hayata geçirilen SAP BPC projesi, Sütaş bünyesindeki Bütçe Planlama, Raporlama, Satış, Üretim Birimleri ve Yönetim Sistemleri departmanlarının liderliğinde, farklı fonksiyonları bir araya getiren özel bir ekip tarafından yürütüldü. Proje sırasında esnek ve simüle edilebilir bütçelerle, farklı senaryolar kurgulandı. Kurumsal performans yönetimine ve karar alma süreçlerine katkı sağlaması hedefiyle, Sütaş’ın operasyonel sistemlerinden alınan veriler ve ekonomik varsayımlar göz önüne alınarak satış, üretim, satın alma, stok, genel gider, yatırım, personel, finansman, diğer gelir giderler, mali tablolar ve ürün bazına kadar inen kârlılık planlaması mevcut ERP yapısına uygun olarak Sütaş için özel olarak kurgulandı. Ayrıca uygulamaya alınan SAP BPC modülü ile halihazırda kullanılmakta olan SAP ERP, BW sistemleri ile entegrasyon sağlanarak modern bir yapı oluşturuldu.

Sütaş Bütçe ve Planlama Koordinatörü Banu Ural, kullanım kolaylığı, tanıdık arayüzleri ile güvenli ve itibarı yüksek bir ürün olması nedeniyle SAP BPC sistemini tercih ettiklerini belirtti: “SAP Türkiye’nin finansal planlama, raporlama ve konsolidasyon konularındaki tecrübesi bizim için çok önemli bir kriterdi. Kullanacağımız sistem ile raporlama, planlama ve tahminlerimizi tek bir gerçek zamanlı ortam üzerinden konsolide edebilmeyi istiyorduk. Planlama ve konsolidasyon süreçlerini tek bir ürün üzerinden gerçekleştirilebilme anlamında da bir arayışımız söz konusuydu. SAP BPC, bütün bu ihtiyaçlarımıza birebir yanıt üretirken, aynı zamanda tüm fonksiyonlarını kullanmaya olanak veren tasarımı, net ve kapsamlı iş teklifi ve iyi proje yönetimi ile tercihimiz oldu. Sütaş olarak, SAP BPC projesi ile bütünleşmiş bir sistem kullanmanın avantajlarından yararlanarak operasyonel verimliğimizi artırmayı ve karar süreçlerinin hızlanması ile daha çevik bir organizasyon yapısına dönüşmeyi hedefliyoruz. SAP Türkiye ile birlikte çalışarak 5 ay gibi kısa bir sürede böylesine önemli bir projeyi tamamlamış olduğumuz için mutluluk duyuyoruz.”

Proje ile Sütaş, SAP’nin önemli global referansları arasında yer aldı

SAP Türkiye Profesyonel Hizmetler Direktörü İsmail Hakkı Bosnalı, BPC projesi ile Sütaş’ın SAP’nin önemli global referansları arasında yer aldığına dikkat çekti: “SAP BPC, bütünleşmiş bir sistem kullanımının avantajlarıyla kurumların operasyonel verimliliğini artıran, karar süreçlerini hızlandırarak daha çevik bir organizasyon yapısı sağlayan bir çözümdür. Çözümümüz, farklı senaryoların kârlılık üzerindeki etkisinin simülasyonlarını yapabilme özelliğiyle kurumlara önemli avantajlar sağlıyor. Dünyada 25’ten fazla sektörde, 190 binden fazla şirket tarafından tercih edilen SAP’nin yenilikçi ve benzersiz çözümleriyle Sütaş’ın başarısını daha da artıracağına inanıyoruz. Bu projede birlikte çalıştığımız Sütaş ekibine ve SAP’yi tercih ettiği için Sütaş’a teşekkür ediyoruz.”

SAP BPC projesi çerçevesinde yürütülen çalışmalarla, yönetim raporlaması için finansal analiz platformu yaratılarak SAP sisteminin verimliliği maksimize edildi. İş akış süreçlerinin sistem üzerinde tanımlanması sayesinde Sütaş bünyesindeki farklı birimlerin kendi planlamalarını yapabilmelerine olanak tanıyan bir yapı oluşturuldu. Proje kapsamında parametre planlaması, satış planlama, üretim planlama, satın alma planlama, genel gider planlama ve dağıtım, duran varlık/yatırım ve amortisman planlama, kredi planlama, üretim maliyeti planlama, mali tablo planlaması, ürün bazında kârlılık planlaması gibi modüller de hayata geçirildi.

Haberin Devamı

Alkolsüz İçecek

Eker, dijital yüzünü yeniledi

Yayın tarihi

-

Yazar:

Eker Gıda, kurumsal web sitesini yenilerek yeni logosundaki kırmızı ve yaldız renklerini tüm dijital tasarımına taşıdı.

Süt ve süt ürünleri sektöründe 35 yıldır hizmet veren Eker Süt Ürünleri AŞ, dijital yüzünü yeniledi. Eker, dijital platformda, tüketicilerin ürün bilgilerine, sağlık ile ilgili pratik bilgilere, yemek tariflerine, etkinliklere ve firma bilgilerine daha kolay ulaşmasını ve hızlı işlem yapmasını sağlayan yeni web arayüzü sayesinde işlevselliğini artırdı.

Eker ürünleri ile ilgili geniş bilgi ve görsellerle desteklenen sitede, tüketicilerin yemek tariflerini gönderebileceği bir bölüm de bulunuyor. Sağlık köşesinde ise sağlık ile ilgili her türlü bilgi yer alırken, sitedeki “Diyetisyeninize Sorun” bölümünde de uzman diyetisyen, tüketicinin dengeli beslenme ile ilgili her türlü merakını gideriyor.

Facebook ve twitter

Eker Gıda, artık şirketler ve markaları için vazgeçilmez bir mecra haline gelen sosyal medyayı da etkin kullanma çalışmalarına hız verdi. Markanın internet iletişiminin kurumsal çerçevede ve belirli bir standartta gerçekleşmesini sağlamak için sosyal medyaya da yoğunlaşan Eker, sitedeki  facebook ve twitter ikonlarıyla kendi sayfalarına yönlendirmeler yapıyor.

Eker, sayfalarında periyodik güncellemelerle ve yapmayı planladığı yarışmalarla dijital ortamda dinamik bir görünüm sergilemeyi amaçlıyor.

Haberin Devamı

Diğer Gıda & İçecek

KFC’nin yeni global sloganı “So Good”

Yayın tarihi

-

Yazar:

KFC, 70 yıllık marka tarihinde ilk kez global bir sloganla karşınızda:“So Good”

KFC’nin yeni global sloganı “So Good”yalnızca KFC lezzetlerine ithafen bulunmuş bir slogan değil, aynı zamanda KFC ile paylaşılan mutlu anlara da bir gönderme yapıyor.

Tavukta lezzetin bir numaralı adresi KFC, 70 yıllık marka geçmişinde ilk kez global bir sloganla karşımıza çıkıyor. ABD, Kanada ve Fransa’da 2010 yılı ortalarında hayata geçirilen kampanya, tüm dünyaya yayılıyor. KFC Türkiye de kısa bir süre önce bu çerçevede global “So Good” sloganını kullanmaya başladı.

“So Good” sloganı, yalnızca KFC lezzetlerine ithafen bulunmuş bir slogan değil, aynı zamanda KFC ile paylaşılan mutlu anlara da bir gönderme yapıyor. “So Good”, KFC deneyimini, çalışanlarını ve KFC’nin bulunduğu bölgelere yerel katkısını tarif ediyor. Marka, ürünlerini hazırlama şekli, çalışanlarına verdiği özel eğitim ve restoranlarını modernize etmesiyle “So Good” sloganını destekler nitelikte faaliyette bulunuyor.

11 baharatlı gizli tarif
KFC, 1930’ların ortalarında Albay Harland D. Sanders tarafından ABD Kentucky’de kuruldu. Hiçbir işlemden geçirilmemiş %100 tavuk etini, Albay Sanders’ın 11 baharatlı gizli tarifli karışımına batırılmasından sonra kızartarak müşterilerinin beğenisine sunan ünlü zincir, günde yaklaşık 7 milyon müşteriye yılda 4,5 milyardan fazla parça tavuk satan tartışmasız bir fast-food devi haline geldi.

Haberin Devamı

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com