Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, “ABD ve Batı Ülkeleri’nin İran’a karşı uyguladığı yaptırımlar ve ambargo müzakerelerinde yaşanan olumlu gelişmeler, sektörümüz için çok önemli sonuçları da beraberinde getirecek. Özellikle İran’a uygulanan altın ve değerli maden yaptırımlarındaki rahatlamayı mücevher sektörü olarak yakından izliyoruz.”

ABD’nin İran’a yönelik uyguladığı ambargo konusundaki gelişmelere yönelik açıklama yapan Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner şunları söyledi: Düzenlemeler hayata geçirildiği takdirde; İran’a gerçekleştirdiğimiz külçe altın ihracatımızda önemli oranda bir artış yakalayabiliriz. Uygulamalar Türkiye’den İran’a külçe altın ihracatını artırsa bile burada çok daha önemli bir noktaya da dikkat çekmek istiyoruz.

Ülkemizden İran’a külçe altın hariç; mücevher ihracatı İran tarafından yasaklanmış durumda. Bu sebeple sektörümüz açısından alınan kararların daha verimli ve daha gerçekçi olabilmesi İran ile Türkiye arasındaki ikili görüşmelere bağlı. İran’a Türkiye’den mücevher girişi için serbestlik ortamının yaratılması ile mücevher sektörü için çok daha önemli bir adım atılmış olacaktır.

Altın fiyatlarındaki düşüşü sektörümüzün ihracatı ve üreticilerimiz açısından değerlendirirsek; düşüş ihracat artışında olumlu bir katkı sağlayacak, satış anlamında piyasayı canlandıracaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin ilk Türk başkanı oldu

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin 59.…