MMA (Mobil Pazarlama Birliği) Türkiye,  27 Kasım 2013 Çarşamba akşamı Avea ev sahipliğinde üyeleriyle buluşarak dönem faaliyetlerini ve mobil reklam sektörünün 2013 yılını düzenlenen panelle değerlendirdi. 

Foto 1

Önemli markalar,ajanslar ve  Avea, Turkcell ve Vodafone’dan temsilcilerin katıldığı etkinlik Avea’nın Genel Müdürlük Binası’nda gerçekleşti. Gece MMA Türkiye Ülke Müdürü Kerem Kapancı’nın ve ev sahibi Avea’dan Mobil Promosyonlar & Kanal İşbirlikleri Müdürü Çiğdem Yılmaz’ın hoşgeldiniz konuşmasıyla başladı.  Yılmaz’ın sahneye davet ettiği MMA Türkiye Başkan’ı Zehra Öney mobil pazar hakkında önemli bilgiler paylaştı.  Zehra Öney;  MMA Türkiye olarak bu yıl mobil eğitimler ve ölçümlemeler üzerine yoğunlaştıklarını söyledi.  68 milyon 911 bin mobil abonenin olduğunu, Dünya’da operatörlerin kazançlarının 1.16 trilyon dolara ulaştığını ve bu gelirin daha da artacağını öngördüklerini belirtti.  MMA Türkiye olarak Display, SMS, video, gibi mobil elementlerin rolünü ve göreceli değerini değerlendirmek ve sektörü büyütmek için reklamverenler, sponsorlar ve mobil pazarlama şirketleri ile birlikte SMoX.me (Smart Mobile Cross Media Effectiveness) raporu üzerinde çalıştıklarını iletti.

Başkan Zehra Öney’in ardından konuk konuşmacı olarak Yıldız Teknik Üniversitesi  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden  Prof. Dr. İbrahim Kırcova mobilde pazarlama ile ilgili bilgilerini katılımcılara aktardı.  Sadık müşteri yaratmanın bu mobil çağda çok zor olduğunu belirten Kırcova, artık iş modeli kurgularken tüketici ihtiyaçlarını dikkate almanın rekabetsel üstünlük sağlayacağını belirtti.  Bilginin miktarının bu dönemde çok önemli olmadığını önemli olan şeyin elde edilen data ile neler yapılabileceği olduğunu söyledi.

Mobil reklam sektörünün 2013 yılı özel panelle değerlendirildi.

 

MMA Türkiye, mobil reklam sektörünün 2013 yılını önemli konuklarıyla birlikte değerlendirdi.  Moderatörlüğünü MMA Türkiye Başkanı Zehra Öney’in yaptığı, Bilgen Aldan (Akbank), Okay Yalçınkaya (Ford), Tuna Tiryakioğlu (C- Section), Tuncay Yavuz (OMD) ve Volkan Biçer’in (Mobilike) konuşmacı olarak yer aldığı panelde mobil sektörle ilgili önemli bilgiler paylaşıldı.

MMA Türkiye Başkanı Zehra Öney;  mobilin büyük potansiyelinden faydalanmak için markaların mobil kullanıcıların ihtiyaçlarını anlaması ve daha fazla şeffaf, eğlenceli, kişiselleştirilmiş ve anlamlandırılmış tekliflerle mobil kullanıcıyı yakalaması gerektiğini belirtti. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinin en altında temel ihtiyaçların nefes alma, yeme, içme, uyuma gibi bulunduğunu, artık kablosuz internet erişiminin de bu listeye eklenme zamanının yavaş yavaş geldiğini söyledi.

Akbank Pazarlama ve Kanal Yönetimi Müdürü Bilgen Aldan, mobili çok yakından takip ettiklerini, mobilin bütün sektörlerden daha hızlı koştuğunu ve bu hızı yakalamaya çalıştıklarını belirtti.  Mobil için yaratılan aplikasyonları bakımsız ve ilgisiz bırakmanın mümkün olmadığını Akbank olarak var olan her birim için mobil bütçenin ayrıldığını söyledi.

Mobilike Genel Müdürü Volkan Biçer, 2013 yılında tabletler üzerindeki dergi işlerinin çok yer tutmaya başladığını interaktif yapının kullanılıyor olmasının markalar için daha dikkat çekici bir özellik olduğunu belirtti.  Biçer; ayrıca bu yıl mobil video reklamlarının da ciddi talep aldığını söyledi.

C- Section Genel Müdürü Tuna Tiryakoğlu, dijital pazarlama sektörleriyle birlikte mobilinde aynı hızda büyüdüğünü ve her pazarlama bütçesinde mobilin de yeri olması gerektiğini belirtti.  Mobil pazarlamanın daha artması için mobil telefonlarında aynı oranda gelişme göstermesi gerektiğini söyledi.

OMD Dijital Bölüm Direktörü Tuncay Yavuz,  hayatımız için vazgeçilmez hale gelen mobilin artık davranış şeklimiz olduğunu belirten Tuncay, doğru hedef kitlelerin  mobilde erişimi olduğundan artık mobilin kullanılmamasının imkansız olduğunu söyledi.  Bu yüzden medya planlamalarını da buna göre yapıldığını ve mobilin doğru kullanılması içinde doğru noktalara dokunmak gerektiğini belirtti.

Ford Dijital Pazarlama Yöneticisi Okay Yalçınkaya, Ford olarak son 3 senedir mobille ilgili çok önemli çalışmalarımız var.  Artık araçlarınızdan da internete bağlanabiliyorsunuz. Mesela bu özellikler sayesinde eve gelmeden aracınızda sesli komut vererek yemek siparişinizi vermiş olabileceksiniz dedi.  Araç içerisindeyken sesli komutlarla tweet atmanında mümkün olduğunu belirtti.

MMA Türkiye Başkanı Zehra Öney,  Çoklu ekran deneyimlerinin artığını sabah saatlerinde telefonlarımızı, akşam saatlerinde tabletlerimizi kullandığımızı belirtti. .  Aynı zamanda deneyimlerimizle birlikte tüketim alışkanlıklarımız da değiştiğini ve insanların mobil telefonlarına gelen reklamlardan nefret ettiğini ama  kendilerine önerilen teklifleri çok sevdiklerini söyledi.

Konuşma ve panelin ardından artık gelenekselleşen Avea, Turkcell ve Vodafone’un hediye sponsorluğu ile üyeler arasında küçük bir yarışma düzenlendi.   Mobille ile ilgili sorulan sorulara ilk doğru cevabı veren üç kişiye Avea in Touch 2, Turkcell T40 ve Vodafone Smart Tab hediye edildi.

 

Toplantı sonrasında üyeler sektörel sohbetlerine DJ ve sıcak şarap eşliğinde düzenlenen bir kokteyl ile devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

Dünya plastik endüstrisi 30. kez TÜYAP’ta buluşuyor

Plastik endüstrisinin bölgedeki en önemli fuarı olan Plast Eurasia İstanbul, 30’uncu yılında…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…