Türkiye ihracatını sırtlayan kimya sektörü, Ocak – Eylül döneminde 12 milyar 972 milyon dolarlık ihracata ulaştı. Bu dönemde kimya sektörü en fazla ihracatı Mısır, Irak ve Almanya’ya yaptı. İran, Malta, Hollanda, Rusya, Azerbaycan-Nahcivan, İtalya ve İspanya üst sıralarda yer alan diğer ülkeler oldu. Bu dönemde Güney Afrika ülkelerine rekor ihracat artışı yaşandığı gözlemlendi.

 

Kimya, geride bıraktığımız ay 1 milyar 423 milyon dolarlık ihracatla otomotiv ve hazır giyimden sonra en fazla ihracat yapan sektör oldu. Ağustos’taki liderliğin ardından sektörün üçüncülüğe gerilemesinde Mısır’da yaşanan iç karışıklığın büyük etkisi var. Uzun süredir kimyanın en önemli pazarı olan Mısır, Eylül ayında yüzde 55 düşüşle altıncı sıraya geriledi. Kimya sektörünün Eylül’de en fazla ihracat yaptığı ülke ise Irak oldu. Irak’ı; Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, İspanya, Rusya, Mısır, Azerbaycan-Nahcivan, İran, İtalya ve Ürdün takip etti. Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri ve İspanya ihracatındaki artış dikkat çekti.

 

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, Mısır’da yaşanan iç karışıklığın ve kaosun ihracat performanslarını etkilediğini belirterek şunları söyledi: “2013 yılının sekiz aylık döneminde en çok ihracat yaptığımız ülkelerin başında Mısır geliyordu. Ağustos’ta bir parça düşüş olsa da Mısır yine ilk sıradaydı. Ancak geride bıraktığımız ay Mısır’daki gelişmelerin olumsuz etkisi ihracatımızda hissedilir dereceye ulaştı. Dileğimiz komşu ülkelerdeki sıkıntıların bir an önce sona ermesi.”

 

Tüm gelişmelere rağmen moral bozmadan çalışmalara hızla devam ettiklerini belirten Akyüz,  “UR-GE takımlarımız özellikle Güney Amerika,  Afrika ve Uzakdoğu araştırmalarını sürdürüyor ve önemli iş bağlantılarına zemin hazırlıyorlar. Yılın son çeyreğinde performansımızı artıracak gelişmeleri yakından takip edeceğiz.” dedi.

 

Döviz kurundaki ani değişimler konusunda da uyarıda bulunan Akyüz, SWAP yöntemiyle ihracatçıların kendilerini riskten koruyabileceklerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin ilk Türk başkanı oldu

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin 59.…