Connect with us

GIDA & İÇECEK

Mavi yakada gıda sektörü inşaatın tekelini kırdı

Yayın tarihi

-


Türkiye’de işsizlik yüzde 9,7’den yüzde 9’a gerilerken, mavi yaka ve ara kademe istihdamında gıda sektörü galip çıktı. Türkiye’nin mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi Eleman.net’in verilerine göre;  bu yılın ilk 6 ayında sektörler açısından dönemsel değişim başrolde oldu.  Yılın ilk 6 ayında gıda sektörü yayınlanan ilan sıralamasında inşaat sektörünün tekelini kırarak 1’inci sıraya oturdu. Yayınlanan ilan sıralamasında gıdanın ardından  inşaat, bilişim, tekstil, eğitim, imalat, elektrik ve elektronik ile savunma ve güvenlik sektörleri 2014’ün ilk yarısında lokomotif sektörler olarak yer aldı.

TÜİK’in açıkladığı son istihdam verilerine göre, Türkiye’de bu yılın başında yüzde 10 seviyesini aşan işsizlik oranı, Nisan ayında yüzde 9 seviyesini yakaladı. Mavi yaka ve ara kademe istihdamında galip gelen gıda sektörü,  bu gerilemede etkin sektör olarak yer aldı…

Türkiye’nin mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi Eleman.net,  veri tabanında yer alan ilanlar ve sağlanan istihdam verileri üzerinden 2014 yılının ilk 6 ayını değerlendirdi. Buna göre, sektörler açısından yaşanan dönemsel değişim nedeniyle, ilanı yayınlanan sektörler arasında gıda sektörü ilk sırada yer aldı. Yayınlanan ilan sıralamasında tekel olarak 1’inci sırada yer alan inşaat sektörü ise, 2’nci sıraya geriledi. Yılın ilk yarısında yayınlanan ilan sıralamasında gıdanın ardından  inşaat, bilişim, tekstil, eğitim, imalat, elektrik ve elektronik ile savunma ve güvenlik sektörleri öne çıktı.

Bu sektörel dağılım açısından bakıldığında en çok ilan yayınlanan bölümlerde de, inşaatın ana kolu olan şantiyenin de tekelinin kırıldığı gözlendi. Yılın ilk 6 ayında sırasıyla satış- pazarlama, muhasebe, güvenlik, üretim, ofis yönetimi ve sekreterlik, eğitim bölümleri en çok ilan yayınlanan bölümler oldu.Yılın ilk  6 ayında Eleman.net’te 110 bin 80 ilan yayınlanırken, ilanlara yapılan başvuru sayısı 5 milyon 505 bini buldu. Bu başvurulardan 47 bin 29 kişi Eleman.net aracılığıyla işe yerleştirildi.

En Çok İlan Yayınlayan Sektörler

İlan Oranı

Gıda

6.8 %

İnşaat

6.2 %

Bilgisayar / BT / Internet

5.4 %

Tekstil

5.3 %

Eğitim

4.9 %

İmalat

4.6 %

Elektrik ve Elektronik

4.5 %

Savunma/Güvenlik

4.3 %

Reklamcılık

3.8 %

Restorancılık

3.5 %

En Çok İlan Yayınlanan Bölümler

İlan Oranı

Satış-Pazarlama

11.8 %

Muhasebe

8.5 %

Güvenlik

5.5 %

Üretim

4.6 %

Ofis Yönetimi / Sekreterlik

4.3 %

Eğitim

3.1 %

Şantiye

2.8 %

Gıda

2.7 %

Temizlik

2.3 %

Çağrı Merkezi

2.0 %

Gıda ve turizmde hareketlilik

Yayınlanan ilanlar ve başvurulan ilanlar açısından bakıldığında yılın ilk 6 ayında dönemsel olarak bazı sektörlerin ön plana çıktığını belirten Eleman.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olarak her geçen gün büyümesini sürdüren inşaat sektörü, insan kaynakları sektörü açısından da ciddi bir potansiyel barındırıyor. Bunu yayınlanan ve başvurulan ilanlar sıralamasında ilk sırada yer alan konumuyla uzun bir süredir hissediyoruz. Ancak bu senenin ilk 6 aylık verilerinde, inşaat sektörünün 2’inci sıraya gerilediğini gıda sektörünün ilk sıraya yükseldiğini gözlemledik. Yine turizm sektörünün sezon hazırlıkları nedeniyle de ilkbahar aylarında hareketlendiğini ve ilk sıralara yerleşmese bile sıralamada birkaç basamak yukarı çıktığını söyleyebiliriz.  Yılın 2’nci yarısında da bu sektörlerin ilan yayınlama ve istihdam sağlama açısından ilk sıralarda yer alacağını öngörüyoruz.”

“Sektörlerin değişen beklentileri İK’da değişimi yönetiyor”

Sektörler açısından bakıldığında değişen beklentilerin insan kaynakları sektöründeki değişimi yönettiğini vurgulayan Duyarlar, konuya ilişkin Mayıs ayında güvenlik sektöründeki istihdam arayışıyla bu alanda yukarı yönlü yaşanan hareketliliği örnek gösterdi. Duyarlar: “Mayıs ayında güvenlik sektörü ciddi bir arayış içine girerek çok istihdam sağlayan alan oldu.  Sektörün istihdam oranı Nisan ayında yüzde 4.4 iken, mayıs ayında yüzde 16.4’ü gördü. Yine ilan oranı Nisanda yüzde 3.6 iken, Mayıs ayında yüzde 5’e yükseldi” diye konuştu.

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIDA & İÇECEK

Eriş Un 40’ıncı yılında perakende pazarına giriyor

Yayın tarihi

-

Türkiye’nin en büyük un üreticilerinden Erişler Gıda, 40’ıncı yılında profesyonel pazardaki deneyimini Eriş Un ile perakende alanına taşıyor. Eriş Un, perakende de 2015 yılında ilk 3 marka arasında olmayı hedefliyor

Dünyanın yaklaşık 50 ülkesine 2013 yılında 240 bin ton un ihracatı yaparak ülke ekonomisi için katma değer oluşturan Erişler Gıda, Eriş Un markası ile perakende pazarına giriyor. Un imalatına 1974 yılında başlayan Erişler Gıda, 40’ıncı yılında çok amaçlı buğday unu ve baklavalık – böreklik buğday ununu nihai tüketiciyle buluşturuyor.

 ErisUn_BaklavalikBoreklikUn

Perakende un pazarının en büyük markalarından biri olmayı hedefleyen Eriş Un, 1 kg, 2 kg, 5 kg, 10 kg ve 25 kg’lık ambalajlar ile tüketicilerin her ihtiyacına uygun ürün alternatifleriyle pazardaki yerini alıyor. Türkiye genelindeki ulusal ve yerel zincirlerde satışa sunulan Eriş Un, yenilikçi ambalajlarıyla da dikkat çekiyor.

Erişler Gıda Perakende Grubu Genel Müdürü Abdullah Eriş, Eriş Un’un perakende açılımıyla ilgili şunları söyledi: “Erişler Gıda olarak un alanında güçlü bir birikimimiz var. Türkiye’nin en zengin buğday karışımına sahip markasıyız. 1974 yılından bu güne kazandığımız bilgi birikimini ve 5 üretim tesisimiz ile profesyonel pazarda yakaladığımız başarıyı şimdi perakende alanına taşımaya hazırlanıyoruz. 2015 yılında  ulusal ölçekte dağıtım yapan ilk 3 marka içinde olmayı hedefliyoruz. İlk olarak iki ürünümüzle perakende alanında olacağız; ancak çok yakında tam buğday unu başta olmak üzere farklı un çeşitlerimizi de piyasaya sunmayı planlıyoruz. ”

Eriş Un’un toptan alanındaki başarılarından da bahseden Abdullah Eriş, 2013 yılında yaklaşık 50 ülkeye 240 bin ton un ihracatı yaptıklarını belirtti. Türkiye’nin un ihracatının yüzde 12’sini Erişler Gıda olarak gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Abdullah Eriş, sözlerine şöyle devam etti; “100 milyon doları aşan ihracat rakamlarımızla ülke ekonomisi için her yıl artan oranda katma değer oluşturan bir grubuz. Türkiye’nin en çok ihracat yapan ilk 100 firması arasındaki yerimizi de her yıl üst basamaklara taşıyoruz. 2023 yılındaki hedefimiz ise; 250 milyon dolarlık ihracat girdisi oluşturmak.”

Erişler Gıda Hakkında:

Erişler Gıda’nın kökleri, 1920 yılında Ordu/Fatsa’da başlanan zahire ticaretine dayanır. II.Dünya Savaşı’ndan hemen sonra 1946 yılında Ali Eriş, babasından edindiği ticaret tecrübesiyle 1950 yılında öncelikle fındık ihracatına başlamıştır. 1974 yılına gelindiğinde ilk un değirmeni yatırımı gerçekleştirilerek un imalatı yapılmıştır. Anadolu’da küçük bir ticarethane olarak yola çıkan Erişler Gıda, bugün dünyanın yaklaşık 50 ülkesine 2013 yılında 240 bin ton un ihracatı yapan, 100 milyon doları aşan ihracat rakamlarıyla ülke ekonomisi için katma değer oluşturan bir gruba dönüştü. Erişler Gıda bünyesindeki şirketlerde 400’ü aşkın çalışan istihdam ediliyor.

Erişler Gıda’nın altında toptan ve perakende grupları bulunmaktadır. Toptan üretimin altında Eriş Un alt markalarıyla birlikte yer almaktadır. Perakende grubunun altında ise Eriş Un ve Özde markaları bulunmaktadır. Özde markası altında piyasaya ilk olarak NUDO kıvırcık erişte sunulmuştur.

Haberin Devamı

Alkolsüz İçecek

Coca-Cola Türkiye’den önemli açıklama

Yayın tarihi

-

Kamuoyu Bilgilendirme

Son günlerde çeşitli platformlarda Coca-Cola’ya yönelik asılsız iddiaların gündeme getirildiğini üzülerek izliyoruz.

Coca-Cola şirketi, 128 yıl önce ABD’de kurulmuş olan, % 100’ü halka açık uluslararası bir şirket konumundadır ve dünya coğrafyasında çok çeşitli ekonomik, siyasi ve dini rejimlerden oluşan birbirinden farklı 206 ülkede faaliyetlerini yürütmektedir. Şirketimizin herhangi bir ülkeyi, hükümeti, herhangi bir ülkenin politikalarını, siyasi ya da dini inancı desteklemesi söz konusu değildir. Bu çerçevede Coca-Cola’nın gelirinin İsrail’e aktarıldığı iddiası da tamamen gerçek dışıdır.

Coca-Cola Filistin’deki 3. en büyük işveren, 5. en büyük yatırımcıdır.

  • · Coca-Cola şirketi 1998 yılından bu yana Filistin’de faaliyet göstermektedir.
  • · Coca-Cola’nın Filistin’de 3 fabrikası, biri Gazze’de olmak üzere 7 satış ve dağıtım merkezi bulunmaktadır.
  • · Coca-Cola, 350 Filistinliye iş olanağı sağlamakta, Coca-Cola faaliyetleriyle ilişkili yan sektörlerden ise 3,500 aile geçimini sağlamaktadır.

Türkiye’de de doğrudan 3 bin dolaylı olarak 30 bin kişiye istihdam sağlayan Coca-Cola olarak, 50 yıldır Türkiye’de ekonomiye güç vermek üzere faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Coca-Cola’ya yönelik son günlerdeki iddiaların tamamen gerçek dışı olduğu kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla,

Coca-Cola Türkiye

 

Haberin Devamı

Etkinlikler & Fuarlar

“Hayatın Dengesi”ni bir fotoğrafla siz anlatın

Yayın tarihi

-

 

‘Hayatın Dengesi’ yaklaşımı ile toplumu tuz kullanımı konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan Estuz, hayatın dengesini fotoğraf kareleriyle anlatmak isteyen herkesin katılacağı bir fotoğraf yarışması başlattı.

Sektörün güçlü firmalarından biri olarak tüketicisini düşünen ve onları bilinçlendirmeyi kendine görev edinen Estuz, ‘Hayatın Dengesi’ olan tuzu, insanlara en sağlıklı şekilde ulaştırırken, tuz kullanımı konusunda da toplumu bilinçlendirmek için yoğun çalışmalar yapıyor. Türkiye’nin en büyük mamul tuz üreticileri arasında, kalitesi ve güvenilirliği ile özellikle gıda sektörünün en çok talep ettiği markaların başında gelen Estuz’un sosyal sorumluluk bilinciyle hayata geçirdiği ‘Estuz Hayatın Dengesi Fotoğraf Yarışması’, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) danışmanlığında yürütülüyor.

Birinci 5 Bin TL kazanacak

Yarışmaya, seçici kurul üyeleri, TFSF temsilcisi ve onların birinci derece yakınları dışında, Türkiye’de ikamet eden herkes katılabilecek. Bir kişinin en çok üç eserle katılabileceği yarışmada, birinciye 5.000 TL, ikinciye 3.000 TL ve üçüncüye 2.000 TL’lik para ödülü dağıtılacak. Ayrıca bir kişiye de 1.000 TL’lik mansiyon verilecek. Başvurular 30 Ekim’e kadar www.estuz.com/hayatindengesi/ adresinden yapılacak. Fotoğraflar elektronik ortamda web sitesine yüklenecek.

Estuz Hayatın Dengesi Fotoğraf Yarışması  sonuçları, alanlarında uzman jüri üyeleri tarafından 5 Kasım 2014 tarihinde açıklanacak. Ödül töreni ise 3 Aralık’ta yapılacak.

Başvuru ve yarışmayla ilgili detaylara www.estuz.com/hayatindengesi/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com