Connect with us

ENERJI

Madencilik sektörünün Ocak ayı ihracatı 402,7 milyon dolar oldu

Yayın tarihi

-

Madencilik sektörü 2014 yılını da miktar bazında yüzde 11,5’luk artışla karşıladı. Yükseliş eğilimini değer bazında da sürdüren sektör, Ocak ayında geçen yıla göre yüzde 2’lik artışla 403 milyon dolarlık ihracata imza attı.  Madencilik sektörü, ikinci en büyük pazarı ABD’ye gerçekleştirdiği ihracatı yüzde 35 arttırarak 33 milyon dolara ulaştırdı. 2014 yılının ilk ayında Avrupa pazarında gözlenen hareketlilik sektöre moral olurken en çok ihracat yapılan 5 ülke ise sırasıyla Çin, ABD, Hollanda, Belçika ve İsveç oldu.  

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği verilerine göre; Ocak ayında Türk madencilik sektörü, miktar bazında geçen yılın ilk ayında gerçekleştirdiği 1 milyon 655 bin ton ihracatı bu yıl yüzde 11,50 oranında artırarak 1 milyon 845 bin tona ulaştırdı. Değer bazında ise yüzde 2’lik artışla 403 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Sektör, ABD ve Avrupa pazarında güç kazandı

Türk madencilik sektörünün en büyük pazarı Çin’e yapılan ihracat Ocak ayında yüzde 29,39 azalışla 156 milyon dolar oldu. 2014 yılının ilk ayında sektör için büyük önem taşıyan ve ikinci büyük pazar konumundaki ABD’ye gerçekleştirilen ihracat ise yüzde 35 arttı. Bu doğrultuda, Ocak ayında ABD’ye miktar bazında 115 bin ton, değer bazında ise 33 milyon dolar maden ihracatı yapıldı.

Avrupa ekonomisindeki görece toparlanmanın etkisi madencilik sektörünün Ocak ayı ihracat rakamlarına da yansıdı. Avrupa Birliği geneline sektör ihracatımız yüzde 66 artış ile 100 milyon dolar oldu. Sektörün en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk beş ülke sıralamasına Avrupa’dan Hollanda, Belçika ve İsveç girdi. Bir önceki yılın ilk ayı ile kıyaslandığında; Hollanda’ya yüzde 1.011 artışla 24 milyon dolar, Belçika’ya yüzde 11,7 artışla 16 milyon ve İsveç’e yüzde 5.132 artışla 12,5 milyon dolarlık maden ihracatı gerçekleştirildi. Hollanda’ya yapılan ihracatta meydana gelen artışın tamamı ferrokrom ihracatına dayanıyor. İsveç ihracatındaki 11,8 milyon dolarlık artışın ise yaklaşık 9 milyon doları krom, 2,8 milyon doları ise ferrokromdan kaynaklandı.

Doğal Taş,  Sektörün İhracatından Önemli Oranda Pay Aldı

Zengin renk ve desen çeşitliliği ile dünya pazarında önemli bir konumda olan Türk doğal taşları 2014 yılının ilk ayında ihracatını bir önceki yılın ilk ayına göre yüzde 17,3 oranında artırdı. Sektör, Ocak ayında 198 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.  Doğal taş sektörünün en çok ihracat yaptığı ilk 5 ülke Çin, ABD, Irak, Suudi Arabistan ve Hindistan olarak sıralanırken, doğal taş ihracatında en iyi artış yakalayan ülkelerin Katar, Ukrayna ve Kazakistan olduğu gözlemlendi.

Madencilik sektörü 2014 yılının ilk ayında ürün grupları bazında en çok doğal taş ihraç ederken, ikinci sırayı yüzde 42 artış ve 94 milyon dolarlık ihracatla metalik cevherler aldı. Endüstriyel mineraller ise yüzde 47 artış ve 69 milyon dolarlık ihracat rakamı ile sektörün en çok ihraç ettiği ürün grupları arasında üçüncü sırada yer aldı.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Hasan Can Çoker

“Ocak ayında elde ettiğimiz ihracat rakamlarına bakarken ekonomik dengelerin çok hassas olduğu bir dönemden geçtiğimizi de unutmayalım. Böyle bir dönemde ihracat artışında yakalanan devamlılık sektörümüzün başarısını bir kez daha kanıtlıyor. Özellikle ABD ve Avrupa ülkelerine gerçekleştirdiğimiz ihracattaki artış önümüzdeki aylar için son derece umut verici. Sektörümüzün en büyük pazarı olan Çin’e ise ihracatımızın yüzde 29,39 oranında düştüğü gözleniyor. Ancak bunun kış şartları ve tatil ile doğrudan ilgili olduğunu, önümüzdeki aylarda Çin’e yapılan ihracatımızın yeniden artacağını ve kaybımızı telafi edeceğimizi düşünüyoruz. Gelecek dönemlerde sektör ihracatımızın artarak devam edeceğini şimdiden rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ENERJI

1 Milyon dolarlık sürdürülebilir enerji yatırımı

Yayın tarihi

-

Yazar:

Garip Sahillioğlu

Avrupa Yakası’nın en büyük GES (Güneş Enerji Santrali Sistemi) projesi, Mars Logisticsin yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırımı ile hayata geçiyor. Proje ile Hadımköy Lojistik Merkezinin 12.098 metrekarelik çatı alanı güneş panelleri ile kaplanacak.

Mars Logistics, yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırım yaparak Avrupa Yakası’nın en büyük GES (Güneş Enerji Santrali Sistemi) projesini hayata geçiriyor. Hadımköy Lojistik Merkezi’nin 12.098 metrekarelik çatı alanının güneş panelleri ile kaplanacağı projede 4914 adet fotovoltaik güneş paneli kullanılacak. Çatı Üstü Güneş Enerji Santralinin kurulu gücü ise 2 MW olacak ve yıl boyunca 2,5 MWh/yıl elektrik üretebilecek. Avrupa Yakası’nın en büyük GES projesi ile üretilecek elektrik enerjisinin tesis genelinde kullanılması planlanıyor. Doğaya saygılı iş yapma anlayışı ile sürdürülebilir projeler üretmek hedefleri ile yapılan araştırmalar neticesinde başlanan projenin 1 Ekim 2020 tarihinde bitmesi ve kullanıma hazır hale gelmesi bekleniyor.

Mars Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Garip Sahillioğlu, projenin birden çok amaca hizmet edeceğini belirterek, “Hadımköy Lojistik Merkezi Çatı Üstü Güneş Enerji Santrali, Hadımköy Lojistik Merkezi’nin inşaatından itibaren gündemde olan ve 2019 yılı itibariyle stratejik eylemlerimize dahil ederek hayata geçirdiğimiz, aynı zamanda küresel sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden de birden çok amaca hizmete edecek tesis, küresel kalkınma hedefleri, sürdürülebilirlik projelerimiz ve yaşam döngüsü bakış açımızla şekillendi.” dedi.

Yılda 94.469 adet ağaç kurtarılacak

Projenin, doğadaki olumlu etkilerini kısa vadede göstereceğine dikkat çeken Garip Sahillioğlu, “Projeyi, yenilenebilir enerjinin genel avantajlarının yanı sıra, çevreyi fosil enerji teknolojilerine göre çok daha az etkileyen temiz enerji kaynağı olması, sonsuz enerji kaynağı üretmesi, sera etkisi ve küresel ısınmaya pozitif etkileri nedeniyle tercih ettik. Proje kapsamında üretilecek elektriğin karşılığı olarak yıllık 1.133,63 ton karbondioksit kurtarılacak ve yıllık 94.469 adet, 25 yıl sonunda ise 2.361.725 adet ağaca karşılık emisyon azaltımı olacak.” ifadelerini kullandı.

Proje Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına Hizmet Edecek

Hayata geçirecekleri proje ile Birleşmiş Milletler’in belirlemiş olduğu 17 hedeften oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan toplam 7 amaca hizmet etmiş olacaklarını belirten Sahillioğlu, “Bu proje ile Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından direkt olarak “Erişilebilir ve Temiz Enerji” ile “İklim Eylemleri” amaçları ve dolaylı olarak ise “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme”,  “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı”, “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları”, “Sorumlu Üretim ve Tüketim” ve “İşbirliklerini Geliştirme” amaçları ile birlikte toplam 7 amaca hizmet etmiş olacağız.” dedi.

Sürdürülebilirlik Yatırımları Devam Edecek

“Kaynakları sürdürülebilir kullanarak ekolojik dengeyi korumak ve karbon emisyonlarının azaltılması için faaliyetlerinde en uygun teknoloji ve süreçleri kullanmak Mars Logistics’in uyguladığı çevre politikalarındandır” diyen Sahillioğlu, bu anlayışı Mars Logistics’in tüm faaliyetlerine dahil ettiklerini belirterek, “2019 yılında gerçekleştirilen tüm taşımalarda çevre dostu taşımacılık yöntemi olan Intermodal kullanımı neticesinde, 18.7 milyar kilogram karbondioksit salınımı önledik ve 1 milyon 560 bin adet ağacın kurtarılmasını sağladık. Kağıt atıklarımızın geri kazanımıyla sadece 2016-2020 yılları arasında 9.168 adet ağacın kesilmesini önledik.  2006 yılından beri ÇEKÜL, TEMA ve Ege Orman Vakfı iş birliği ile Çatalca, Manisa ve Çanakkale’de 5.200 fidan dikerek Mars Ormanları oluşturduk. Yaptığımız sosyal sorumluluk projemizle atık yağların geri kazanılmasıyla milyonlarca litre temiz suyun kirlenmesini önledik.  Hadımköy Lojistik Merkezi’nde yağmur suyu toplama projemiz sayesinde yağmur sularının ayrı toplanmasını sağlayarak çevresel peyzaj başta olmak üzere kampüsün çeşitli su ihtiyacı (yangın suyu vb.) buradan karşılamaktayız. Lojistik depolarımızda ise klasik tahta palet yerine geri kazanılmış kağıttan üretilmiş kağıt paletler kullanmaktayız.” dedi ve sürdürülebilirlik anlayışı ile faaliyetler ve yatırımlara devam edeceklerini ifade ederek yeni projeler için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Haberin Devamı

ENERJI

Nexans teknolojisini Yeşilköy’de

Yayın tarihi

-

Yazar:

“Hayata enerji verir” sloganıyla müşterilerine yüksek performanslı kablo ve kablo çözümleri sunan Nexans, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda kurulan hastanenin inşaatında kullanılmak üzere, yangına karşı güvenli enerji kablolarının tedariği için harekete geçti.

Sektörün lider global oyuncularından Nexans, 45 günde tamamlanması planlanan bin oda kapasiteli hastaneyi, yangına karşı güvenli son teknoloji ürünü Alsecure kablolarıyla buluşturabilmek üzere, tüm birimleriyle koordineli bir şekilde organize olarak ivedilikle tedariğe başladı.

Nexans Türkiye Genel Müdürü Atilla Kurtiş, konuyla ilgili “Nexans olarak, bugüne kadar gerek Türkiye’de gerekse dünyada, hastane de dahil olmak üzere, sayısız dev projeye imza attık. Bununla birlikte içinde bulunduğumuz dönemi de gözeterek, bu projenin bizim için ayrı bir önemi olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’deki 2 fabrikamız ve 500 çalışanımızla üretime devam ettiğimiz bu olağanüstü dönemde tabi ki bu proje için de ihtiyaçlar  doğrultusunda hızla harekete geçerek, en kısa sürede kablo tedariğini gerçekleştirebilmek için çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. En üst seviye güvenlik için dizayn edilmiş Nexans teknolojisini Yeşilköy’deki hastanemiz ile buluşturacak olmaktan dolayı da ayrıca gurur duyuyoruz” dedi..

Haberin Devamı

ENERJI

Günsan İngiliz serisiyle Afrika’yı aydınlatıyor

Yayın tarihi

-

Yazar:

50’den fazla ülkeye kişiselleştirilmiş elektrik ekipmanları, anahtar ve priz ürünlerini ihraç eden Günsan yeni pazarlara açılıyor. Değişen ihtiyaçlara yönelik geliştirdiği İngiliz serisiyle rotayı Afrika ve Ortadoğu’ya çeviren Günsan Elektrik, bu yıl ihracat yaptığı ülke sayısını 70’e çıkarmayı hedefliyor.

Yenilikçi anahtar, priz ve elektrik aksesuarları ile dünyanın pek çok ülkesinde inşaat ve renovasyon projelerinde yer alan Günsan, Afrika pazarında iki kat daha büyümeyi hedefliyor. İnşaat sektörünün büyümesi ve yeni nesil çözümlere talebin artmasıyla hedef pazar haline gelen Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde konumunu güçlendirmeyi hedefleyen Günsan, ihtiyaç ve talebe yönelik geliştirdiği İngiliz serisiyle şık ve ekonomik çözümler sunuyor.

Türkiye’den Afrika’ya İngiliz Serisi!

Yeni İngiliz tipi anahtar priz serileriyle bu yıl çok büyük hedefleri olduğunu söyleyen Günsan Elektrik CEO’su Francisco Gil Garcia özellikle Afrika pazarında çok büyük potansiyel yakaladıkları belirterek, “Nijerya, Kenya ve Gana’da yenilikçi ürünlerimiz çok talep görüyor. Bu talebe yanıt vererek mevcut Afrika pazarında bu yıl iki kat daha büyümek istiyoruz. Ayrıca İngiliz serisi ürünlerimizi ilk kez bölge alıcılarıyla buluşturacağımız Middle East Energy 2020 Fuarı ile de Ortadoğu pazarına yatırımlarımızı yapıyoruz.

Tüm bunların yanı sıra, Rusya’da da atılımlarımıza hız verdik, yeni yapılanmamızla güç kazanmaya başladık. Estonya, Litvanya ve Letonya gibi Baltık ülkelerine de yeni giriş yaptık. İhracat yaptığımız ülke sayısını 70’e çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

“Ar-Ge’ye sektörün üzerinde pay ayırıyoruz”

Günümüzün değişen ihtiyaç ve beklentilerine göre ürünlerini tasarladıklarını söyleyen Gil Garcia, “Son iki yıldır pazarın geleneksel yapısını değiştiren, kişiselleştirilebilir, farklı yaşam alanlarında herkes için kullanımı kolay, güvenli, estetik ve yenilikçi elektrik ürünleri geliştirmeye ve üretmeye odaklandık. Ar-Ge çalışmalarına sektörün üzerinde pay ayırarak, yeni teknoloji ve trendler içeren yenilikçi ürünler geliştirmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com