Yeni Teknolojiler

Küçük İşletmeler İnternet Ortamında Gelirlerini Nasıl Artırabilir? 

Yayın tarihi

-

*Advertorial içeriktir. 

Bu yazıda, işletmenizin çevrimiçi varlığınızı güçlendirerek nasıl daha fazla satış ve gelir elde edebileceğinizi öğreneceksiniz. 2022’de çevrimiçi varlığınızı nasıl artıracağınıza dair kanıtlanmış 12 taktiği keşfetmek için okumaya devam edin.

 1. Web Sitesi

Birine çevrimiçi varlığınızı nasıl geliştireceğinizi ve internet ortamında gelirinizi nasıl artıracağınızı sorarsanız, hemen hemen herkesten alacağınız ilk yanıt, bir web sitesine sahip olmak olacaktır. Bunun nedeni, web sitenizin fiziksel mağazanızın çevrimiçi versiyonu olmasıdır. Yani web siteniz sizin dijital konumunuzdur. İster çevrimdışı ister çevrimiçi satış yapın, insanların işletmenizi çevrimiçi olarak bulabileceği yerdir. Bu yüzden web siteniz, ürün ve hizmetlerin net bir görünümüne sahip olmalıdır. Alışveriş yapanlar ve ticari alıcılar, web sitenizde aşağıdakiler gibi temel bilgileri bulmalıdır:

 • Konum
 • Fiyat
 • Ürün veya hizmetler
 • Avantajlar
 • Hakkınızda

Bir web siteniz yoksa, insanların şirketinizle iş yapmasını son derece zorlaştırırsınız. İnsanların %70’inden fazlası, o şirketi ziyaret etmeden (veya onlardan satın almadan) önce şirketleri çevrimiçi olarak araştırdığından, işletmenizin çevrimiçi ortamda kolayca bulunabilir olması gerekir. 

Çevrimiçi varlığınızı geliştirmek için bir web sitesine sahip olmak söz konusu olduğunda, birkaç seçeneğiniz vardır:

 • WordPress gibi bir CMS kullanarak web sitesi kurma
 • Hazır site tasarım araçlarını kullanma
 • Sitenizi oluşturmak için bir web tasarım ajansı veya yazılımcı ile anlaşma

Bu üç seçenek arasından seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör olacaktır. Fakat web sitenizi WordPress gibi bir CMS ile kurmak isterseniz aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir:

 • Web siteniz için bir alan adı ve hosting hizmeti seçin: Hosting ve domain sektörünün önemli şirketlerinden biri olan Hosting.com.tr’ye gelerek markanıza uygun alan adını kaydedebilir ve ihtiyacınıza uygun hosting planını seçerek uygun fiyatlardan ve profesyonel yönetim desteğinden yararlanabilirsiniz. 
 • WordPress’i yükleme: Hosting.com.tr’den alacağınız WordPress Hosting planlarından biriyle teknik bilginiz olmasa bile WordPress sitenizi tek tıkla kurabilirsiniz. Satın alma işleminden sonra hosting paketiniz otomatik olarak aktif edilir ve WordPress otomatik olarak kurulur. 
 • Web siteniz için bir içerik taslağı oluşturma: İyi işletme web siteleri basittir ve standart bir web sitesi düzenini takip eder. Web sitenizde başlangıç için bulunması gereken sayfalar: Anasayfa, hakkımızda, iletişim, ürün ve hizmetler sayfalarıdır.
 • Sitenizin tasarımını değiştirmek için bir şablon seçme: WordPress kullanabileceğiniz temel bir şablonla birlikte gelir. Varsayılan temayı beğenmiyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce ücretsiz ve ücretli WordPress teması vardır.
 • Eklentileri ve uzantıları kullanarak daha fazla özellik ekleme: WordPress eklentileri, WordPress siteniz için uygulamalar gibidir. İletişim formları, Google Analytics, referanslar, sosyal medya beslemeleri ve daha fazlası gibi WordPress web sitenize yeni özellikler ve işlevler eklemek için bu eklentileri yükleyebilirsiniz.
 1. Web sitenizi SEO için optimize edin

SEO, çevrimiçi varlığınızı iyileştirmenin etkili başka bir yoludur. Bu dijital pazarlama stratejisi, Google veya Bing gibi arama sonuçlarında görünürlüğünüzü artırmayı amaçlar. Örneğin şirketiniz akıllı saat satıyorsa, birisi Google’da veya başka bir arama motorunda “akıllı saat” araması yaptığında web sitenizin görünmesini istersiniz. SEO ile sitenizi bu arama sonuçlarında ve en üstünde görünecek şekilde optimize edebilirsiniz. 

Arama sonuçlarında en üst sırada yer almak çok önemlidir, çünkü çoğu insan (yaklaşık %75) arama sonuçlarının ilk sayfasına bakar ve ilk üç sonuç trafiğin %75’ini kazanır. Şirketiniz ilk üçte değilse, önemli ölçüde daha az trafik ve olası satış elde edersiniz.

 1. Rakiplerinizi ve stratejilerini araştırın

Çevrimiçi varlığınızı nasıl geliştireceğinize dair her fikrin orijinal olması gerekmez. Rakipler ve hatta sektörünüzün dışındaki şirketler size ilham verebilir. Rekabetten ilham almasanız bile, rakiplerinizin çevrimiçi varlıklarını artırmak için neler yaptığını bilmek size yardımcı olacaktır.

Bir rakip analizi söz konusu olduğunda, aşağıdaki konuları araştırabilirsiniz:

 • Arama sonucu sıralaması
 • Sosyal medya
 • Ücretli reklamlar
 • Yerel dizin profilleri
 • E-posta pazarlama kampanyaları
 1. Ürün ve hizmetlerinizi çevrimiçi reklamlarla tanıtın

Google, Facebook ve YouTube gibi platformlardaki çevrimiçi reklamlarla işletmeniz marka bilinirliğini, web sitesi trafiğini ve geliri hızlı bir şekilde artırabilirsiniz. Bu sonuçları alabilmek için ödeme yapmanız gerekse de, dijital reklamcılık her büyüklükteki işletme için faydalı bir ödeme modeliyle çalışır

Çevrimiçi reklamcılıkla, reklam bütçenizin tam kontrolü sizdedir. Başka biri tarafından belirlenen bir ücreti ödemek yerine, birisinin reklamınızı görüntüleyerek veya tıklayarak reklamınızla etkileşim kurması için ne ödemek istediğinize siz karar verirsiniz.

Örneğin, Google’da reklam veriyorsanız, birinin reklamınızı tıklaması için 0,50 dolar tutarında maksimum bir teklif tutarı belirleyebilirsiniz. Bu, birisinin reklamınızı tıklaması durumunda en fazla 0,50 dolar ödeyeceğiniz anlamına gelir ve bu da sizin belirlediğiniz aylık reklam bütçesinden düşer.

Ücretli reklamları aşağıdakiler gibi çeşitli hedefler için de kullanabilirsiniz:

 • Marka bilinirliğini artırmak
 • Web sitesi veya sosyal medya trafiği oluşturma
 • Potansiyel müşteriler veya sosyal medya takipçileri edinme
 • Satış yapmak

Bu reklamları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birden çok biçimde verebilirsiniz:

 • Metin
 • Video
 • Görsel

Çevrimiçi reklamcılık ayrıca, kullanıcıları aşağıdaki şekilde hedeflemenize olanak tanıyan gelişmiş hedefleme seçenekleri sunar:

 • Yaş
 • Konum
 • İlgi alanları
 • Davranış
 1. En iyi sosyal medya ağlarında profiller oluşturun

İnsanların %50’den fazlası, bir sonraki satın almalarını araştırmak için sosyal medyayı kullanır. Bu da demek oluyor ki, işletmenizin bir sosyal medya varlığına ihtiyacı vardır. Her platformda bir profil oluşturmanız gerekmese de, hedef kitlenizin en çok kullandığı ağlarda bir profilinizin olması gerekir.

Çoğu durumda, işletmenizin aşağıdaki sosyal medya platformlarında olması gerekir:

 • Facebook
 • LinkedIn
 • Instagram
 • Twitter

Elbette, sosyal medya pazarlaması ve reklamcılığına başlamadan önce hedef kitlenizi ve bu kitlenin sosyal medya tercihlerini araştırmanız gerekir. Örneğin, hedef pazarınızın Instagram’ı Facebook’tan daha fazla kullandığını keşfederseniz, bu bilgi muhtemelen reklam verdiğiniz yeri etkileyecektir.

 1. İnsanlarla çevrimiçi etkileşim kurun ve yanıt verin

Web’deki varlığınızı iyileştirmeye yönelik bir plan, mutlaka kitlenizle etkileşim kurmayı ve onlara yanıt vermeyi içermelidir.

Bir blog yazısı yazmak, sosyal medyada paylaşmak ve bunu takipçilerinizin okumasını istemek yeterli değildir. Gönderiyle ilgili görüşlerini veya blog gönderisinin konusuyla ilgili deneyimlerini sorarak hedef kitlenizin ilgisini çekmeniz şarttır.

Örneğin, biri Google My Business’ta işletmenizle ilgili bir inceleme bırakırsa, yorum yapanlara yanıt vermeniz gerekir. Birisi şirketinizden memnun değilse, cevap vermek için zaman ayırmanız gerekir. Hatta deneyim için özür dilemeniz ve mümkünse bir açıklama yapmanız şarttır.

 1. Düzenli olarak yararlı ve bilgilendirici içerik üretin

Çevrimiçi varlıklarını geliştirmek ve daha fazla gelir elde etmek isteyen şirketler, dönüşüm hunisinin en üstündeki ve ortadaki kullanıcıları çeken stratejilere (içerik pazarlaması gibi) yatırım yapmalıdır. Bu kullanıcılar, satın almaya hazır olmasa da müşteri olma potansiyeline sahiptir.

Unutmayın, içerik pazarlama, geleneksel pazarlama stratejilerinden üç kat daha fazla potansiyel müşteri üretir. Daha da iyisi, geleneksel pazarlamaya göre %62 daha az maliyetlidir ve onu kullanmayan şirketlere kıyasla altı kat daha fazla dönüşüm sağlar.

 1. Eski müşterilerinizi teşvik edin

Birçok işletme, mevcut müşterileri elde tutmayı ihmal ederken tüm enerjisini yeni müşteriler kazanmaya harcar. Fakat iş ilişkileri tamamen güvene dayalıdır ve kim size daha önce sizinle iş yapmış olanlardan daha fazla güvenir ki?

Bu yüzden e-posta pazarlama ile müşterilerinizle sürekli iletişim kurun, onları en son ürün ve hizmetleriniz hakkında güncel tutarak sizinle tekrar iş yapmaya ikna edin.

 1. Kupon ve indirimlerle değer sağlayın

“Para kazanmak için para harcamak” tabiri, kesinlikle doğru bir tabirdir. Bu yüzden gelecekteki işleri teşvik etmek için müşterilerinize kupon ve indirimler aracılığıyla reddedemeyecekleri bir teklif yapın.

Kupon ve indirimler, özellikle sizden satın alma konusunda kararsız olan yeni müşteriler için etkilidir. Sınırlı bir zaman teşviki sağlayarak bu müşterileri biraz zorlayın.

 1. Sektör uzmanlığınızı gösterin

Sektörünüzde uzmansınız, ancak insanlar bunu bilmiyor mu? Sektörünüzle ilgili tavsiyeler içeren haber bültenleri göndererek uzmanlığınızı güçlendirebilirsiniz. Bu e-posta’ları tutarlı bir şekilde göndermeye başlarsanız, hedef kitleniz size güvenmeye başlayacaktır. Böylece müşterileriniz sağladığınız bir ürün veya hizmete ihtiyaç duyduğunda, ilk düşündükleri şey işletmeniz olacaktır.

 1. Çevrimiçi kanallarınızı takip edin

Çevrimiçi gelirinizi artırmak için çeşitli taktikler kullanabilirsiniz, ancak bu stratejilerin performansını ölçmezseniz, hangilerinin işe yarayıp hangilerinin yaramadığını anlamakta zorlanırsınız.

Neyse ki, performansınızı izlemenize yardımcı olacak bir dizi araç vardır:

 • Google Analytics
 • Google Ads
 • Google Search Console
 • MarketingCloudFX
 • Ahrefs
 • SEMrush

Web’deki varlığınızı geliştirmek için işletmenizi çevrimiçi pazarlamaya başlamadan önce, hangi araçları kullanacağınızı belirleyin ve bunları kurun. Örneğin, Google Analytics kullanıyorsanız; trafik, oturum süreleri, dönüşümler ve daha fazlasıyla ilgili değerli verileri alabilmeniz için sitenize bir izleme kodu eklemeniz gerekir.

 1. Amazon gibi çevrimiçi pazar yerlerine katılın

E-ticaret sektöründeki işletmeler, aşağıdakiler gibi en iyi pazar yerleriyle çevrimiçi varlıklarını da geliştirebilir:

 • Amazon
 • Etsy
 • Trendyol
 • N11

Bu çevrimiçi pazar yerleri, şirketinizin çevrimiçi erişimini genişletmeye ve geniş bir müşteri kitlesiyle bağlantı kurmasına yardımcı olurken alışveriş yapanların Amazon ve Trendyol gibi markalarla ilişkilendirdiği güvenden de yararlanır.

*Advertorial içeriktir. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Exit mobile version