Orta Doğu’nun en önemli ve büyük gıda fuarı Irak Agroo-Food 2013’ün en etkin grubu olan Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu (KTG), Türk tavuk ve yumurtasıyla Sial’deki Abu Dabi Gıda Fuarı’nda da büyük talep gördü.

 SONY DSC

Beyaz et ve yumurta ihracatında dünya devleriyle yarışan Türk kanatlı sektörü, 18-21 Kasım tarihlerinde Irak Erbil’de gerçekleşen Irak Agroo-Food Fuarı’nın bu yıl da en iddialı katılımcılarından biri oldu. Ürünlerini fuardaki 100 metrekarelik bir alanda tanıtan KTG, fuarda Irak’taki önemli sektör temsilcilerini de ağırladı. Fuarda Türkiye’den gelen Lezzet Profesyonelleri Derneği aşçıları tarafından Türk tavuk ve yumurtası ile hazırlanan özel lezzetler de büyük ilgi gördü, ‘Turkish Poultry’ standındaki mutfağın önünde uzun kuyruklar oluştu. KTG yetkilileri, Irak’ta en büyük pazar payına sahip olan Türkiye adına, esnaf ziyaretleri de gerçekleştirerek onların taleplerini dinledi.

Irak Agroo-Food’un ardından, 24-26 Kasım’da Sial Abu Dabi’de düzenlenen fuara da katılan KTG, bölgenin 50 büyük alıcısıyla görüşme gerçekleştirdi. Körfez ülkeleri olarak bilinen; Katar, Bahreyn, Umman, Suudi Arabistan ve Kuveyt’teki büyük marketlerde artık Türk ürünlerine de rastlandığına dikkat çeken KTG Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Aydemir, “Yıllardır Körfez ülkelerini ziyaret ediyoruz; ama bu gelişimizde Türk tavuk ve yumurtasına ciddi anlamda bir talep olduğunu gördük. Ürünlerimiz yavaş yavaş marketlerde yerini almaya başladı. Önümüzdeki günlerde önemli anlaşmalara imza atacağımızı umuyoruz. Bu her iki fuar da sektörümüz açısından çok olumlu geçti.” dedi.

 

2014 için Suudi Arabistan’la 300 milyon dolarlık bir anlaşma yapan Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu, Türk kanatlı ürünlerine artan taleple birlikte Birleşik Arap Emirlikleri ve Körfez ülkelerine de dünyanın en lezzetli ürünleri olan Türk tavuk ve yumurtası yedirmeyi hedefliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

Dünya plastik endüstrisi 30. kez TÜYAP’ta buluşuyor

Plastik endüstrisinin bölgedeki en önemli fuarı olan Plast Eurasia İstanbul, 30’uncu yılında…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…