Türk kozmetik sektörü, ihracatında en büyük paya sahip olan Ortadoğu pazarı ile buluştu. Türkiye, bu yıl da rekor katılımla Beautyworld Middle East 2013 Fuarı’ndaki yerini aldı. 40’ı aşkın ülkeden bin 96 firmanın katıldığı Beautyworld’de Türkiye’yi İstanbul Kimyevi Madde ve Mamülleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) milli katılım organizasyonuyla 80 firma temsil etti. Bireysel katılımlarla birlikte bu rakam 85 firmaya ulaştı. Türkiye’nin en yüksek katılımla temsil edildiği fuar olan Beautyworld Middle East Fuarı’nda Türk kozmetik ve kişisel bakım firmaları sadece ürünleri ile değil stantların şıklığı ile de göz doldurdu.

 Soldan-IKMIB Y.K Baskan Yardimcisi Selcuk Aksoy-Abu Dhabi Buyukelcisi Sefik Vural Altay-Dubai Baskonsolosu Elif Comoglu Ulgen

Dünyanın en büyük kozmetik etkinliklerinden biri olan fuar, Türkiye’nin en güçlü kozmetik, güzellik ve kişisel bakım firmalarını bir araya getirdi. Her geçen yıl renkli atmosferiyle adeta görsel bir şova dönüşen fuarda, en yüksek katılımı gerçekleştiren Türkiye, ziyaretçilerini Türk kültürünün geleneksel öğelerinden hamam konseptiyle ağırladı.

 

İstanbul Kimyevi Madde ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, kozmetik ihracatında Ortadoğu’nun önemine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Son beş yıldır sektörümüz Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde önemli başarılara imza atıyor. Kozmetik ihracatında Ortadoğu yüzde 70 gibi ciddi bir paya sahip. Coğrafi ve kültürel yakınlık kadar son dönemde Türk dizilerinin yarattığı etki, Türkiye imajının bölgedeki yükselişi Türk kozmetik markalarımıza da ilgiyi artırıyor. Beautyworld Fuarı, ülkemizin yurtdışındaki en yüksek katılımlı fuar haline gelmesi bakımından da son derece önemli. Firmalarımız sadece Birleşik Arap Emirlikleri’nden değil, pek çok Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkesinden ziyaretçi ile bir araya gelme fırsatı buldu.”

 

Türk firmalarının kozmetikte dünya devleri arasında yer alma hedefiyle markalaşma yolunda yoğun çaba harcadıklarını vurgulayan Akyüz, “Kozmetik sektörü ihracatımızı 5 yıl içinde 2,5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. 2023 yılı hedefimiz ise, 4 milyar dolar. Sektörümüzün rekabet gücünü daha da üst sıralara taşıması için çalışmalarımıza tüm hızımızla devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin ilk Türk başkanı oldu

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin 59.…