Connect with us

Tekstil

KOM ve Durak Tekstil aynı kalite vizyonunu paylaşıyor

Yayın tarihi

-

İç giyim ve deniz giyimi ürünleriyle güçlü bir pazar bilinirliğine sahip olan KOM, ürünlerinin konforlu ve dayanıklı olması için dikiş ipliklerinde Durak Tekstil’le 17 yıldır iş birliğini sürdürüyor. Toplam iplik ihtiyacının %80’den fazlasını Durak Tekstil’den karşılayan KOM, küresel pazarda marka değerini yükseltecek çalışmalar gerçekleştiriyor.

Türkiye’de ve küresel pazarda iç giyim ve deniz giyimi alanında öncü markalardan KOM, kaliteli ürünleri ve birbirinden canlı koleksiyonlarıyla her sezon müşterilerinin ilgisini çekmeyi başarıyor. Köklü bir geçmişe sahip marka, kalite anlayışını malzeme tedariki, üretim ve perakende aşamalarının tümünde temel bir kritere dönüştürdü. Kullanışlı, rahat, özgün tasarımlı ve değerli iç giyim, deniz giyimi ve pijama ürünleri üreten KOM, bu ürünlerin dikilmesinde ise 17 yıldan uzun süredir Durak Tekstil dikiş ipliklerine güveniyor. Durak Tekstil yüksek kaliteli, mukavemetli ve yumuşak tuşeli iplikleriyle KOM ürünlerine değer katıyor.

1950 yılında Hasan Cansız tarafından kurulan Kom Tekstil ve Konfeksiyon Sanayi A.Ş.’nin sektörel yolculuğu Galatasaray’da küçük bir atölyede iç çamaşırı üretimiyle başladı. 1961 yılında Şişli-Bomonti’deki fabrikasına taşınan firma, kendi kumaş ve dantellerini üretmek için makine parkına yatırım yaptı. 1970 yılında Amerikan iç giyim markası Hollywood Vassarette ile bir lisans anlaşması yapan KOM, Türkiye’de bu marka için üretime başladı. Bu sayede marka, modaya uygun mayo konusunda Türkiye’nin ilk ve en büyük şirketi oldu.

1980’li yıllarda büyümesini sürdüren KOM, boyama, apre ve baskı alanında yatırımlar gerçekleştirdi ve PISA Tekstil ve Boya Fabrikaları A.Ş.’yi kurdu. Günümüzde mayo ve iç çamaşırı sektöründe Türkiye’nin tek ve en büyük entegre tesisine sahip KOM, pazarda lider konumunu güçlendirdi. Marka günümüzde kadın, erkek ve çocuk ürün gruplarını her sezon yeni koleksiyonlarla genişletmeye devam ediyor. Kalite konusunda uluslararası sertifikalarına sahip olan firma, kendi perakende zincirine dönük üretiminin yanı sıra, Marks & Spencer ve Tommy Hilfiger gibi küresel moda markaları için de üretim gerçekleştiriyor.

“Hasan Cansız sektör için bir vizyon ve misyon yarattı”

KOM Tekstil İşletme Müdürü Uğur Şikak, üretim ve tasarım güçleri ile Türk iç giyim ve mayo pazarına yön verdiklerini söyledi. Yakın bir zamanda hayatını kaybeden firma kurucusu Hasan Cansız’ın yenilikçi ve kalite odaklı vizyonunun kendilerine rehberlik ettiğini dile getiren Şikak, sürdürülebilir, uzun ömürlü ve kaliteli ürünler üreterek bir dünya markası olma misyonuyla çalıştıklarının altını çizdi. Şikak; “KOM’un global bir marka olması için ve müşterilerin kullanım rahatlığı ve konforuna dönük, kaliteli ürünler üretebilmek için çalışmalar gerçekleştiren Hasan Bey, bize de takip edeceğimiz bir vizyon ve misyon bıraktı. Hasan Bey’in KOM ile hayata geçirdiği standartlar daha sonrasında bütün sektör için geçerli hale geldi. Dolasıyla aslında sadece bir firmaya değil bir sektöre, ülkeye değer katmaya adanmış bir yaşamdan söz ediyoruz” dedi.

Direkt insan tenine temas eden hassas ürünler ürettiklerini ifade eden Şikak, bu nedenle üretim sürecinin başından sonuna kadar birçok hususa dikkat ettiklerini kaydetti; “Ürünlerimizin öncelikle teni çizmemesine, tahriş etmemesine, kaşıntı yapmamasına, kanserojen özellikler taşımamasına dikkat ediyoruz. Çok düşük bir ağırlıkta olup, sanki yokmuş hissi verip, tasarımı ve yapısıyla akustik bir görünüme sahip olması için çalışıyoruz. Sürdürülebilirlik konsepti ile doğa dostu ürünler üretmeye önem veriyoruz. Ürünün tuşesinden boyasına, ipliğinden aksesuarına kadar bütün detayları KOM markasının kalitesine sahiptir. Bu nedenle dikiş iplikleri konusunda da bizimle aynı kalite çizgisine sahip Durak Tekstil dikiş ipliklerini kullanıyoruz.”

Durak Tekstil ile iş birliği 17 yıldır devam ediyor

2005 yılından bu yana Durak Tekstil dikiş ipliklerini kullandıklarını dile getiren Uğur Şikak; “Mayo ve iç giyim gibi niş bir alanın özel üretim ihtiyaçları ve standartları vardır. Yapılan genel piyasa araştırmaları sonucunda, dikiş iplik tedarikçileri arasında kalitesiyle ön plana çıkan Durak Tekstil ile 2005 yılında çalışma kararı alındı. Her iki firmanın AR-GE departmanlarının ortak çalışmaları sonucunda istenilen dikiş kalitesi seviyesine erişildi. Bu sebeple, KOM olarak aynı kalite standartlarını koruyarak Durak Tekstil ile iş birliğimiz 17 yıldır devam etmektedir. Çok uzun süredir devam eden bir iş birliğinden bahsediyoruz, onlar bizim ne istediğimizi biliyor, biz de onlardan ne geleceğini biliyoruz. Bu üretim açısından bize güven veren bir unsur” şeklinde konuştu.

Yıllar itibariyle Durak Tekstil ile iş birliklerinin daha da güçlendiğini belirten Şikak, şu bilgileri paylaştı; “2005 yılında düşük hacimle başlayan iplik alımımız, ilerleyen yıllarla bütün dikiş ipliğimizi büyük oranda Durak Tekstil’den karşılar boyuta ulaşmıştır. 2008 sonrasında bu iş birliği daha da güçlenmiş ve Durak Tekstil bizim için bir partnere dönüşmüştür. Başladığımız ilk dönem ile karşılaştırıldığında tedarik hacmimizin %1000 oranında büyüdüğünü söyleyebilirim. Farklı numara ve renklerde yıllık yaklaşık 35 bin bobin dikiş ipliği kullanıyoruz ve bunun yaklaşık %82’sini Durak Tekstil’den tedarik ediyoruz.”

İç giyim (çamaşır) ve deniz giyimi (mayo, bikini) ürünleri için birçok farklı dikiş ihtiyacının olduğunu anlatan Şikak, Durak Tekstil’den ana renk, ara renk ve özel renklerde genel olarak Polystrong 120, Duratex 90, Polystrong 100 numaralı iplikleri tedarik ettiklerini açıkladı. Şikak; “Bu ürünler içinde çoğunlukla Polystrong 120 numara ve Duratex 180 numara dikiş ipliklerini alıyoruz. Polystrong 120 numaralı ipliği kumaşın görünen yüzünde iğne ipliği olarak kullanıyoruz. Duratex 180 numara ipliğini de kumaşın iç tarafında kalacak şekilde lüperde kullanıyoruz” diye konuştu. Dikiş ipliklerine ilişkin gerekli bütün sertifika ve standart belgelerinin Durak Tekstil tarafından kendilerine temin edildiğini açıklayan Şikak, böylece dikiş ipliklerinin sadece kendi markaları altındaki ürünlerde değil, küresel markalar için yaptıkları üretimlerde de gönül rahatlığıyla kullanıldığının altını çizdi.

Durak Tekstil üstün kalite, yüksek boyama kapasitesi ve hızlı teslimat sağlıyor

Uğur Şikak, Durak Tekstil’in kalite standartlarının uygunluğunun yanı sıra, yüksek boyama kapasitesi sebebiyle de kendileri için tercih sebebi olduğunu söyledi. Şikak, Durak Tekstil’in istedikleri özel renkte iplikleri çok hızlı bir şekilde boyayarak kendilerine tedarik ettiğini, bu sayede üretimlerinde hiçbir aksama yaşanmadığını anlattı. Şikak şunları dile getirdi; “Boya kazanları oldukça geniş bir hacme sahip, bu hem istediğimiz miktarda hem de istediğimiz renklerde iplik almamız anlamına geliyor. Taleplerimize çok hızlı dönüş alıyoruz, böylece uzun süre iplik bekleme ya da stokta aşırı miktarda iplik tutma zorunluluklarımız olmuyor. KOM olarak renk envanterimiz klasik bir tekstilci ile karşılaştırıldığında oldukça fazladır. Hem kalite hem mukavemet olarak beklediğimiz ve istediğimiz renklerde iplikleri bize sunuyorlar. Kalite konusunda bizimle aynı dili konuşan bir partner olarak Durak Tekstil’le çalışmak avantaj sağlıyor.”

“Doğru ürün, doğru iplikle dikildiğinde herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır” diyen Şikak, bu bağlamda Durak Tekstil ürünlerinin kendileri için ‘doğru iplik’ olduğunu söyledi. Uygulamaya bağlı olarak esnek veya mukavemet özellikleri yüksek dikiş ipliklerinin kullanıldığını anlatan Şikak, iplik performansı konusunda şu detayları paylaştı; “KOM olarak farklı ürünlerde farklı kumaşlar kullanıyoruz. Deniz giyimi ve mayolarda polyester ve poliamid içerikli kumaşlar, iç giyim ürünlerinde ise pamuklu, poliamid, polyester içerikli esnekliği yüksek kumaşlar tercih ediliyor. Kumaş türünden bağımsız olarak Durak Tekstil dikiş iplikleri aynı üstün performansı sunmayı başarıyor. Dikiş makinesinin üzerindeki iplik kanallarından rahat ve pürüzsüz geçmesi için, iplik üzerindeki yağlamanın eşit şekilde dağılması, iplik turunun aynı standartta olması, dikim esnasında ipliğin kopmaması, iplik ayarının değişmemesi performansımızı olumlu yönde etkiliyor. Durak Tekstil ilk partiden son parti ipliklere kadar bütün tedarikimizde aynı kalite ve özellikleri sağlıyor. İplik kaynaklı hatalar sadece ürün kalitesini kötü etkilemekle kalmaz, dikiş makinesinde çağanoz sorunlarına da yol açabilir. Bu tür kaygılarımız olmadan, performansımıza ve hızımıza katkı sağlayan Durak Tekstil dikiş iplikleriyle çalışmaktan çok memnunuz.”

Önümüzdeki dönemde KOM’un küresel pazardaki marka bilinirliğini artırmaya odaklandıklarını ifade eden Uğur Şikak, mağazalaşma süreçlerini hızlandırma, doğa dostu ve sürdürülebilir üretim teknikleriyle üretilmiş, ürünleri müşterilerle buluşturmaya dönük çalışmalar yürüttükleri belirtti. Şikak; “Hedeflerimiz doğrultusunda, çözüm odaklı, isteklere hızlı dönüş sağlayan, yeni koleksiyon hazırlama aşamalarında iplikleriyle yanımızda olan ve kalite standartlarını sürekli yükselten Durak Tekstil, güven duyduğumuz bir partnerimizdir” şeklinde sözlerini tamamladı.

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

LC Waikiki ve Manchester Metropolitan Üniversitesi eğitim anlaşması imzaladı

Yayın tarihi

-

Yazar:

 

LC Waikiki Kurumsal Akademi ve Manchester Metropolitan Üniversitesi, moda ve perakende sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla eğitim anlaşması imzaladı.

LC Waikiki logo

Moda ve perakende sektörünün lideri LC Waikiki, İngiltere’nin en önemli üniversiteleri arasında yer alan Manchester Metropolitan Üniversitesi ile moda perakende sektöründe uzman kadrolar yetiştirmek üzere işbirliği yaptı.

LC Waikiki Kurumsal Akademi Direktörü Gülperi Tandar işbirliğiyle ilgili, “LC Waikiki olarak ileride sektöre yön vereceğine inandığımız öğrencilerinin mesleki bilgi ve becerilerinin gelişimine katkı sağlamak hedefiyle farklı işbirlikleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu vizyon ile Manchester Metropolitan Üniversitesi ile imzalanan eğitim anlaşmasından büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Tandar, “Bu işbirliği ile Manchester Metropolitan Üniversitesi’nin araştırma projelerini desteklemenin yanı sıra farklı konularda misafir eğitmenlik, dünya ofislerimizde staj imkânı gibi sektöre yönelik önemli imkânlar sunacağız.” şeklinde konuştu.

İşbirliği kapsamında Manchester Metropolitan Üniversitesi Hollings Fakültesi ise LC Waikiki Kurumsal Akademi özelinde eğitim programları geliştirme, eğitim verme, müfredat oluşturma ve araştırma projeleri yapma gibi konularda LC Waikiki’ye destek sağlayacak.

LC Waikiki Kurumsal Akademi hakkında

LC Waikiki Kurumsal Akademi, her yıl yapılan kapsamlı ihtiyaç analizleri doğrultusunda çalışanların mesleki, kişisel ve yönetsel gelişim alanlarını belirlerken; bu gelişim ihtiyaçları paralelinde personelin, şirket örgüt iklimine uygun şekilde tasarlanan eğitim ve gelişim programlarına dahil edilmesini sağlıyor.

Manchester Metropolitan Üniversitesi hakkında

Manchester Metropolitan Üniversitesi İngiltere’nin öne çıkan yükseköğretim kurumlarından biridir. 1970 yılında kurulan ve 27,265 lisans, 6,020 lisansüstü öğrencisi bulunan üniversite İngiltere’nin üçüncü büyük üniversitesi olmasının yanı sıra “University Alliance” adlı üniversiteler birliğinin de üyesidir.

LC Waikiki Mağazacılık hakkında

1985 yılında doğan ve 1997 yılından bu yana Türkiye’de LC Waikiki Mağazacılık çatısı altında hizmet veren LC Waikiki “iyi giyinmek herkesin hakkı” misyonu ve “ulaşılabilir moda” anlayışıyla Türkiye’yi giydiriyor. LC Waikiki büyüme serüvenini 17 yıldır hem yurt içi hem de yurt dışında sürdürüyor. Hazır giyim sektörünün lideri LC Waikiki bugün 22 ülkede 500’e yakın mağazayla hizmet vermeye devam ediyor.

www.lcwaikiki.com

Haberin Devamı

Haberler

Orka Holding çalışan sayısı sekiz yılda beş kat arttı

Yayın tarihi

-

Yazar:

 

Moda perakende sektörünün lider şirketi Orka Holding, 2005 yılından bu yana 1.600 kişilik ek istihdam yaratarak çalışan sayısını beş kat arttırdı.

 

 

Damat, Tween ve D’S Damat markaları ile dünya moda perakendesinde söz sahibi olan Orka Holding, Türkiye ekonomisinin en önemli sorunlarından işsizlikle mücadele yolunda verdiği destekle öne çıkıyor. Hazır giyim sektöründeki yatırımları ile işsizlik sorununa çözüm üretmeyi sürdüren Orka Holding, 2005 yılından bu yana 1.600 kişilik ek istihdam sağladı. Orka Holding’in 2005 yılında 400 olan çalışan sayısı, 2013 yılında 2 bin kişiye yükseldi. Türk hazır giyim devinde kadın çalışan oranı yüzde 40 olurken, üniversite mezunu oranı da yüzde 72 düzeyinde bulunuyor.

 

701 bin kişi iş başvurusu yaptı

Son sekiz yılda yaklaşık 701 bin kişinin çalışmak için başvuruda bulunduğu Orka Holding, işgücüne verdiği değerle de sektörde farkını ortaya koydu. Türk hazır giyim devi, İnsan Kaynakları ve Kalite Yönetimi süreçleri ile desteklediği istihdam yaratmadaki başarısını, bu yıl Kariyer.net tarafından düzenlenen “İnsana Saygı Ödülleri” kapsamında “yapılan başvurulara en iyi geri dönüş sağlayan ve alınan başvuruları en iyi değerlendiren” şirket seçilerek taçlandırdı. Şirket, geçtiğimiz yıllarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Marmara Bölge Müdürlüğü tarafından “En İyi istihdam, İnsanlığa Saygı ve Engelli İstihdam Sağlama” konusundaki başarılı çalışmalarından dolayı takdire layık görülmüştü.

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, ülkemizde kar eden sektörleri istihdam yaratma konusunda daha duyarlı olmaya çağırdı. Genç nüfus için ek istihdam yaratmanın, Türkiye ekonomisinin gelişimi için çok önemli olduğunu belirten Orakçıoğlu “İşsizlik sorununun çözümü için tüm sektörlerin göstereceği pozitif yaklaşım, ekonomi için olumlu bir hava yaratacak. Bu olumlu hava ile tüm sanayi kuruluşları kendisi için katkı sağlayacak işler yapabilecek. Genç beyinlerin enerjisini ve heyecanını ekonomiye kanalize etmek, hepimizin sosyal sorumluluk anlayışında olmalı” diye konuştu.

 

Haberin Devamı

Haberler

Maya Tekstil uyku ürünleri dünyayı fethe çıktı

Yayın tarihi

-

Yazar:

 

 

Türkiye’nin ilk yastık yorgan üreticisi Maya Tekstil, ihracat yaptığı ülke sayısını son altı yılda 45’e çıkarttı. Yerli ev tekstili pazarının dünyadaki yüzü olan Maya Tekstil, PENELOPE ve Othello markaları ile yalnızca geçen yıl yurt dışında 150 bin kişiyi yerli üretim yastıkla tanıştırdı.

Maya_Tekstil_Ihracat_Muduru_Serdar_Torlak

Maya Tekstil İhracat Müdürü Serdar TORLAK

 

 

Yaklaşık 94 ülkenin 147, 7 milyon Dolarlık ev tekstili ithalatı yaptığı Türkiye’de, ev tekstili sektörü alıma dayalı çehresini değiştiriyor. Öyle ki İstanbul Tekstil ve İhracatçı Birlikleri (İTKİB) 2023 İhracat Stratejisi çerçevesinde Cumhuriyetin yüzüncü yılında 4 milyar Dolara ulaşması hedeflenen ev tekstili pazarı yerel üreticilerin istikrarlı hamleleri ile hızla büyüyor.

 

Türkiye’nin ilk yastık – yorgan üreticisi olan Maya Tekstil, ev tekstili sektöründe iç pazarda yakaladığı başarıyı yurt dışına da yayabilen sayılı firmaların başında geliyor. Şu anda ev tekstili ihracatında sektör liderliğine sahip Maya Tekstil, PENELOPE ve Othello markaları ile 45 ülkeye birbirinden kaliteli yastık ve yorganları göndererek, yurt dışındaki pazar payını her geçen gün arttırıyor.

 

Öyle ki, son altı yılda cirosundaki ihracat payını yüzde 5’ten yüzde 27’ye çıkartan Maya Tekstil, yalnızca 2013 yılında yurt dışında 150 bine yakın yastık satışı gerçekleştirdi. Bu rakamı 40 bin yorgan ve 15 bin civarı uyku pedi – alez izledi.

 

2014’te vites artıracak…

2014 yılında hem ihracat alanını hem de satış grafiğini daha da yükseltme hedefinde olan Maya Tekstil, satış ağına Ürdün, Arnavutluk, Estonya ve Letonya’yı da ekleyerek ürünlerini 49 ülkeye pazarlayacak. Hali hazırda 28 olan yurt dışındaki PENELOPE Club sayısını da 53’e çıkartmayı hedefleyen marka, 2016 yılında başta Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinde şubeleşerek kendi sektöründe bir ilke imza atacak.

 

Yurt dışı satışlarının en fazla yapıldığı ülkelerin Rusya, Suudi Arabistan, Kazakistan, Ukrayna ve Fas olduğunu anlatan Maya Tekstil İhracat Müdürü Serdar TORLAK, “Maya Tekstil ailesi olarak ihracat yapacağımız ülkeleri belirlerken ülke bazında değil, müşteri bazında düşünmeyi tercih ediyoruz. Ürünlerimizin satışını yapacak firmaları çok dikkatli inceliyoruz. Çalışacağımız firmaları seçerken büyüklüğüne, yıl içerisinde ne kadar alım yapacağına, PENELOPE ve Othello markalarımızı temsil edip edemeyeceğine bakıyoruz” diyor.

 

20 yıldır doğal ve sağlıklı uyku ürünleri üreten bir kurum olarak 2014 yılında yurt dışı satışlarında yüzde 30 civarında bir artış beklediklerini de anlatan TORLAK, “Maya Tekstil olarak uyku alışkanlıkları ve uyku kültürünü geliştirmek için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Yalnızca ülkemizde değil yurt dışında da uyku bilinci oluşturmak her zaman ilk önceliğimiz. 2014 yılında Orta Doğu ülkeleri ile yeni iş birliklerimiz olacak. Hem PENELOPE hem de Othello markalarımız için yeni anlaşmalar yapacağız” dedi.

 

Türk ürünlerinin kalitesinin dünyada artık bilindiğini anlatan TORLAK, “İhracat yaptığımız ülkelerde PENELOPE artık önemli bir marka haline geldi. Coğrafi yakınlık ve uyku alışkanlıklarının gösterdiği benzerlikler de satışlarımızı olumlu yönden etkileyen faktörler arasında. Yabancı tüketiciler ‘Made in Turkey’ ibaresine güvenle bakıyor” dedi.

 

Yurt dışındaki müşteri memnuniyetini artırmak için gerek bölge sorumlularını gerekse satış yapan firmaları çok sıkı denetlediklerini anlatan TORLAK, “Markamız her coğrafya için bir sorumlu atadı. İç piyasadan farklı olarak Othello ve PENELOPE markaları için operasyon, lojistik ve evrak takibi gibi çalışmalar o bölgeden sorumlu kişi tarafından yürütülüyor. Ayrıca Türkiye’de hepsi alanında uzmanlaşmış kişilerden oluşan geniş bir ihracat departmanına sahibiz” dedi.

 

Maya Tekstil, markaları uyku ürünleri, mağazaları ve satış noktaları hakkında daha fazla bilgi için www.mayatekstil.com, www.pnlp.com internet adresini ziyaret edilebilir ya da (216) 561 20 02 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Haberin Devamı

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com