ING Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı İhsan Çevik, BES’in yılbaşından bu yana gördüğü talebin sektörde nitelikli eleman ihtiyacını ortaya çıkardığını belirterek, “Sigortacılığa kazandıracağımız yüz binlerce nitelikli elemanla hem istihdam sorununa bir nebze çözüm sunma hem de 40 milyon potansiyel BES kullanıcısına ulaşma imkânımız olur” dedi.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), Haziran ayı sonu itibarıyla 3,7 milyon katılımcı rakamına ve 23,2 milyar TL fon büyüklüğüne ulaştı. 1 Ocak-30 Haziran döneminde sisteme 600 bin yeni katılımcının girmesi, BES’in kısa sürede çok önemli bir ivme yakaladığını gösteriyor.

Türkiye’nin önde gelen bireysel emeklilik ve hayat sigortası şirketlerinden ING Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı İhsan Çevik, Türkiye’de insanların gerek bankalara gerekse sigorta acentelerine başvurarak kendileri için BES teklifi almaya başladıklarını söyledi.  Bu gelişmelerin sigorta camiası için çok önemli olduğunu ve Türkiye’de ilk defa yaşandığını belirten Çevik, “Türkiye’de sigorta acenteleri, bankalar ve finansal kurumlar olmak üzere toplam 17.000 acente BES satmak için çalışıyor. Şu anda BES’e girebilecek toplam 40 milyon potansiyel kişiden yalnızca 3,7 milyon kişi BES’e giriş yaptı” dedi.

Böyle büyük bir potansiyel varken bu sayının ancak çok küçük bir kısmına ulaşılmasındaki temel nedenin BES’in özelliklerini ve avantajlarını topluma yeteri kadar anlatamamak olduğunu söyleyen Çevik, bu sorunun aşılması için sektörün nitelikli ve kalifiye elemanlara ihtiyacı olduğunu belirtti.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin kanun gereği lisanslı kişiler tarafından satılması gerektiğini ve 17.000 acentenin eleman aradığını, bu durumun da Türkiye’deki işsizlik sorununun bir kısmına çözüm olabileceğini kaydeden Çevik, sigortacılık sektöründeki ücretlerin diğer sektörlerden daha az olmadığına vurgu yaparak şöyle konuştu:

Prim sistemiyle daha çok kazanmak elinizde…

“Asgari ücretlerin üzerinde maaş alınıyor ve prim sistemiyle kişiler kendi kazançlarını oluşturabiliyorlar. Çok çalışan, daha fazla enerji sarf eden, daha başarılı olan insanların çok iyi paralar kazandığı biliyoruz. Türkiye’de 17.000 sigorta acentesi var, her acentede ortalama 4 kişi çalışsın deseniz yaklaşık 60.000 kişilik bir istihdam imkânı ortaya çıkar. BES sektörünü iyi anlatırsak iyi bir istihdam imkânı yaratıp, hem belli noktalara kadar işsizlik problemine çözüp sağlayabilir hem de ulaşamadığımız 40 milyon insana ulaşma şansına sahip olabiliriz.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin ilk Türk başkanı oldu

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin 59.…