İGİAD Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği Başkanı Ayhan Karahan yaptığı açıklamada: İGİAD olarak her beş yılda bir Türkiye İş Ahlakı raporunu yayınlıyoruz. 4. raporumuzun sonuçları çıkmış olup raporumuz Eylül ayında yayınlanacaktır. Türkiye’nin 12 Bölgesinde 16 ilde 13 ayrı sektörde 3000 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmeler sonucunda iş dünyasında İş Ahlakı açısından karşılaşılan en olumsuz davranış olarak yalan söylemek, sözünde durmamak ve aldatmak çıkmaktadır. İş Ahlakına aykırı bu olumsuz davranışların üzerine iş dünyasında sağlıklı bir üretim ve ticaret inşa edilememektedir.

Ülkemiz yeni bir seçim sürecini geride bırakmıştır.  İş dünyasında karşılaşılan ahlaki problemlerin aynısı olan yalan söylemenin, sözünde durmamanın, aldatmanın siyaset dünyasında da yaşandığını görüyoruz.  Siyaset Ahlakında yaşanan bu olumsuz davranışlar üzerinde siyaset dünyasında sağlıklı bir politika inşa edilememektedir.

İşinde ve ticaretinde yalan söyleyerek sözünde durmayarak aldatarak iş ahlakına aykırı davranan tüccarın; siyasi faaliyetinde yalan söyleyerek sözünde durmayarak aldatarak siyaset ahlakına aykırı davranan siyasetçinin pabucu dama atılmalı; ticarette ve siyasette doğruluk dürüstlük güven ve itibar tesis edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

VavaCars’ın Finans Grubu Başkanlığı’na yeni isim

İkinci el online araç alım-satım platformu VavaCars, üst düzey yönetici kadrosunu  güçlendirmeye…

Turgay Varol , Securitas Türkiye Marmara Anadolu Bölge Müdürü Oldu

Securitas Türkiye Marmara Anadolu Bölge Müdürlüğü görevine Turgay Varol getirildi. Varol aynı…

Securitas Türkiye Satın Alma Müdürlüğü’ne Cem Samanlı getirildi

Güvenlikte bilgi lideri Securitas Türkiye’nin Satın Alma Müdürlüğü görevine Cem Samanlı getirildi.…

Burgan Bank’ta atama

Burgan Bank, sektörün deneyimli isimlerini bünyesine katarak insan kaynakları kadrosunu her geçen…