Connect with us

ENERJI

ICCI 2013’te Enerji Borsası’nın gündemi ortaya çıktı

Yayın tarihi

-

ICCI 2013’te Enerji Borsası’nın gündemi ortaya çıktı

Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen ICCI 2013 – 19. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı kapsamında Borsa İstanbul tarafından “Enerji Borsası” başlıklı bir oturum düzenlendi.

Oturum başkanlığını Dr. Mustafa Kemal Yılmaz’ın (Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı) yaptığı toplantıya Batu Aksoy (Turcas Enerji CEO), Mustafa Karahan (Enerji Ticareti Derneği Yönetim Kurulu Başkanı), Abdulkadir Ongun (Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Arz Güvenliği Daire Başkanı) ve Bora Oruç (Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Danışmanı) katıldı.

EPİAŞ 6 ayda hayata geçecek

Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa Kemal Yılmaz Elektrik Piyasası Kanunu’nun elektrik piyasasında fiyatların organize piyasada belirlenmesi ve daha şeffaf, daha güvenilir bir piyasa ortamının oluşması ve bu vesileyle de enerji piyasasının çok daha etkin işleyen, öngörülebilir bir yapıya kavuşturulmasını hedeflediğini söyledi. Yılmaz ayrıca “6 aylık sürede EPİAŞ’ı hayata geçireceğiz, hayata geçtiğinde hem teknik açıdan, hem de şeffaflık açısından önemli katkılar sağlayacak. Borsaların 2 fonksiyonu var, biri şeffaflığı sağlaması ve piyasa oluşumuna imkan vermesi.” diye konuştu

2023’e kadar 128 milyar dolar yatırım

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Arz Güvenliği Daire Başkanı Abdulkadir Ongun Türkiye’nin elektrik talep artış hızının yüzde 6 seviyesinde olduğunu, OECD ülkeleri içinde en hızlı talep artışı olduğunu, kişi başına 2023 yılında elektrik tüketiminin yaklaşık 6 bin kW / yıl olacağını söyledi. Hidroelektrikte 34 bin MW, kömürde 28 bin MW toplamda ise 122 bin MW’lık kurulu güce ihtiyaç olacağını sözlerine ekleyen Ongun, “Doğalgazda yaklaşık 9 milyar dolar, hidroelektrikte 36 milyar dolar, kömürde 25 milyar dolar, rüzgarda 19 milyar dolar, nükleerde 21 milyar dolar, iletim ve dağıtım şebekelerinin rehabilitasyonunda da 18 milyar dolarlık bir yatırıma ihtiyaç var. Toplamda 2023 yılına kadar 128 milyar dolarlık bir yatırım ihtiyacımız var” dedi. Ongun şöyle devam etti:

“Borsa İstanbul, türev ürün piyasalarının işletildiği bir merkez, EPİAŞ kapsamında spot piyasalar, gün içi ve gün öncesi piyasası işletilecek, ilave olarak uzlaştırma işlemi de EPİAŞ tarafından yapılacak. TEİAŞ ise dengeleme güç piyasası ve yan hizmetler piyasası tabi ki uygun olduğu sürece devam edilecek. Bu yeni yapıyla sektörde özellikle şeffaflıkta, rekabette, optimizasyonda, planlamada, risk yönetiminde, standardizasyonda önemli mesafelerin alınabileceğini düşünüyoruz, sektörde önemli bir verimlilik artışı olacak. Borsa İstanbul tarafından yapılan türev işlemler, ticari piyasa katılımcıları bilgileri gönderecek işlem yapacaklar ve fiziksel teslimat bilgisi EPİAŞ’a gönderilecek. EPİAŞ ve Borsa İstanbul’un ticari bilgileri Takasbank’a göndererek, Takasbank üzerinden teminat transferi gerçekleştirilecek.”

Fiyat tahmini mekanizması çalışmıyor

 

Enerji Ticareti Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karahan 100 milyar doların üzerinde yatırım ihtiyacı olduğunu, yatırımın yapılabilmesi için piyasayı serbestleştirmek gerektiğine dikkat çekti. Karahan konuşmasında “Eğer bunu yapamazsak ve bu büyümelerle devam edersek, tekrar devlet garantili modele geçmek zorunda kalacağız. Piyasada fiyat tahmin mekanizması çalışmıyor, özellikle elektrikte. Bu yatırımların finansmanı için de önemli bir şey. Gerçekten kısa vadeli bir fiyat tahmini yapmak çok zor, fiyatın neden oluştuğunu geçmişe bakarak da çok zor olabiliyor. Bizim için temel yapı önceliği bu, fiyatı tahmin edebiliyor olabilmek. Eğer bu fiziki piyasa ve spot piyasa doğru kurgulanır ve doğru fiyat endeksi sağlarsak, bunun üzerine kurgulanacak esas vadeli kontratların güvenilir olması biraz daha vadeli piyasalarında işlem hacmini artıracak ve güvenilirliğini arttıracak.” şeklinde konuştu.

 ICCI 2013 LOGO_800x323

Tezgah üstü piyasalara dikkat

Turcas Enerji CEO’su  Batu Aksoy piyasayı serbestleştirmeden, kamunun enerji piyasalarındaki hakim pozisyonunu çok daha minimal noktalara indirmeden, kamuyu aslen gözetleyici pozisyonuna tam çekmeden esasında hiçbir borsanın başarılı olamayacağını savundu. Aksoy, devletin bu işin ticaretin çıkması gerektiğine inandığını belirterek, “Bu işin sistem operatörlüğü ve düzenleyici kurum rollerinde eşit noktalarda tüm açılardan kalması gerektiğine inanıyorum. Ancak bunu gerçekleştirdiğimiz noktada, en hızlı şekilde elektrik üretim özelleştirilmelerinin yapılması sağlanmalı.” dedi. Batu Aksoy şöyle konuştu:

“EPİAŞ’ın hissedarlık yapısında Borsa İstanbul, TEİAŞ ve BOTAŞ’ın da sistem operatörleri olarak belli bir hissesi olmalı. Yeter ki bu şirketler aynı anda sistem gözetmeni olmasınlar, o görevleri EPDK yapsın. Tezgah üstü piyasalar çok önemli bir araç, tezgah üstü piyasalar da şu an itibariyle bir damga vergisine tabi olması ideal bir durum değil, likiditeyi azalacaktır. Ancak tezgah üstü piyasaların belli bir likiditeye ulaşmasıyla da, enerji borsasının faaliyetlerinin disipline altına alınmasına katkıda bulunacak dengeleyici bir güç olacaktır.”

Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Danışmanı Bora Oruç 2 bin 500 katılımcının piyasa verilerine anlık olarak erişim sağladığını söyleyerek Borsa İstanbul’un yaklaşık 23 tane piyasa veri dağıtıcısı şirketle anlaşması olduğunu finansal araç piyasası olarak düzenlemeleri ortaklaşa 30 Eylül tarihine kadar sonuçlandıracaklarını aktardı.

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ENERJI

1 Milyon dolarlık sürdürülebilir enerji yatırımı

Yayın tarihi

-

Yazar:

Garip Sahillioğlu

Avrupa Yakası’nın en büyük GES (Güneş Enerji Santrali Sistemi) projesi, Mars Logisticsin yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırımı ile hayata geçiyor. Proje ile Hadımköy Lojistik Merkezinin 12.098 metrekarelik çatı alanı güneş panelleri ile kaplanacak.

Mars Logistics, yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırım yaparak Avrupa Yakası’nın en büyük GES (Güneş Enerji Santrali Sistemi) projesini hayata geçiriyor. Hadımköy Lojistik Merkezi’nin 12.098 metrekarelik çatı alanının güneş panelleri ile kaplanacağı projede 4914 adet fotovoltaik güneş paneli kullanılacak. Çatı Üstü Güneş Enerji Santralinin kurulu gücü ise 2 MW olacak ve yıl boyunca 2,5 MWh/yıl elektrik üretebilecek. Avrupa Yakası’nın en büyük GES projesi ile üretilecek elektrik enerjisinin tesis genelinde kullanılması planlanıyor. Doğaya saygılı iş yapma anlayışı ile sürdürülebilir projeler üretmek hedefleri ile yapılan araştırmalar neticesinde başlanan projenin 1 Ekim 2020 tarihinde bitmesi ve kullanıma hazır hale gelmesi bekleniyor.

Mars Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Garip Sahillioğlu, projenin birden çok amaca hizmet edeceğini belirterek, “Hadımköy Lojistik Merkezi Çatı Üstü Güneş Enerji Santrali, Hadımköy Lojistik Merkezi’nin inşaatından itibaren gündemde olan ve 2019 yılı itibariyle stratejik eylemlerimize dahil ederek hayata geçirdiğimiz, aynı zamanda küresel sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden de birden çok amaca hizmete edecek tesis, küresel kalkınma hedefleri, sürdürülebilirlik projelerimiz ve yaşam döngüsü bakış açımızla şekillendi.” dedi.

Yılda 94.469 adet ağaç kurtarılacak

Projenin, doğadaki olumlu etkilerini kısa vadede göstereceğine dikkat çeken Garip Sahillioğlu, “Projeyi, yenilenebilir enerjinin genel avantajlarının yanı sıra, çevreyi fosil enerji teknolojilerine göre çok daha az etkileyen temiz enerji kaynağı olması, sonsuz enerji kaynağı üretmesi, sera etkisi ve küresel ısınmaya pozitif etkileri nedeniyle tercih ettik. Proje kapsamında üretilecek elektriğin karşılığı olarak yıllık 1.133,63 ton karbondioksit kurtarılacak ve yıllık 94.469 adet, 25 yıl sonunda ise 2.361.725 adet ağaca karşılık emisyon azaltımı olacak.” ifadelerini kullandı.

Proje Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına Hizmet Edecek

Hayata geçirecekleri proje ile Birleşmiş Milletler’in belirlemiş olduğu 17 hedeften oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan toplam 7 amaca hizmet etmiş olacaklarını belirten Sahillioğlu, “Bu proje ile Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından direkt olarak “Erişilebilir ve Temiz Enerji” ile “İklim Eylemleri” amaçları ve dolaylı olarak ise “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme”,  “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı”, “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanları”, “Sorumlu Üretim ve Tüketim” ve “İşbirliklerini Geliştirme” amaçları ile birlikte toplam 7 amaca hizmet etmiş olacağız.” dedi.

Sürdürülebilirlik Yatırımları Devam Edecek

“Kaynakları sürdürülebilir kullanarak ekolojik dengeyi korumak ve karbon emisyonlarının azaltılması için faaliyetlerinde en uygun teknoloji ve süreçleri kullanmak Mars Logistics’in uyguladığı çevre politikalarındandır” diyen Sahillioğlu, bu anlayışı Mars Logistics’in tüm faaliyetlerine dahil ettiklerini belirterek, “2019 yılında gerçekleştirilen tüm taşımalarda çevre dostu taşımacılık yöntemi olan Intermodal kullanımı neticesinde, 18.7 milyar kilogram karbondioksit salınımı önledik ve 1 milyon 560 bin adet ağacın kurtarılmasını sağladık. Kağıt atıklarımızın geri kazanımıyla sadece 2016-2020 yılları arasında 9.168 adet ağacın kesilmesini önledik.  2006 yılından beri ÇEKÜL, TEMA ve Ege Orman Vakfı iş birliği ile Çatalca, Manisa ve Çanakkale’de 5.200 fidan dikerek Mars Ormanları oluşturduk. Yaptığımız sosyal sorumluluk projemizle atık yağların geri kazanılmasıyla milyonlarca litre temiz suyun kirlenmesini önledik.  Hadımköy Lojistik Merkezi’nde yağmur suyu toplama projemiz sayesinde yağmur sularının ayrı toplanmasını sağlayarak çevresel peyzaj başta olmak üzere kampüsün çeşitli su ihtiyacı (yangın suyu vb.) buradan karşılamaktayız. Lojistik depolarımızda ise klasik tahta palet yerine geri kazanılmış kağıttan üretilmiş kağıt paletler kullanmaktayız.” dedi ve sürdürülebilirlik anlayışı ile faaliyetler ve yatırımlara devam edeceklerini ifade ederek yeni projeler için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Haberin Devamı

ENERJI

Nexans teknolojisini Yeşilköy’de

Yayın tarihi

-

Yazar:

“Hayata enerji verir” sloganıyla müşterilerine yüksek performanslı kablo ve kablo çözümleri sunan Nexans, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda kurulan hastanenin inşaatında kullanılmak üzere, yangına karşı güvenli enerji kablolarının tedariği için harekete geçti.

Sektörün lider global oyuncularından Nexans, 45 günde tamamlanması planlanan bin oda kapasiteli hastaneyi, yangına karşı güvenli son teknoloji ürünü Alsecure kablolarıyla buluşturabilmek üzere, tüm birimleriyle koordineli bir şekilde organize olarak ivedilikle tedariğe başladı.

Nexans Türkiye Genel Müdürü Atilla Kurtiş, konuyla ilgili “Nexans olarak, bugüne kadar gerek Türkiye’de gerekse dünyada, hastane de dahil olmak üzere, sayısız dev projeye imza attık. Bununla birlikte içinde bulunduğumuz dönemi de gözeterek, bu projenin bizim için ayrı bir önemi olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’deki 2 fabrikamız ve 500 çalışanımızla üretime devam ettiğimiz bu olağanüstü dönemde tabi ki bu proje için de ihtiyaçlar  doğrultusunda hızla harekete geçerek, en kısa sürede kablo tedariğini gerçekleştirebilmek için çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. En üst seviye güvenlik için dizayn edilmiş Nexans teknolojisini Yeşilköy’deki hastanemiz ile buluşturacak olmaktan dolayı da ayrıca gurur duyuyoruz” dedi..

Haberin Devamı

ENERJI

Günsan İngiliz serisiyle Afrika’yı aydınlatıyor

Yayın tarihi

-

Yazar:

50’den fazla ülkeye kişiselleştirilmiş elektrik ekipmanları, anahtar ve priz ürünlerini ihraç eden Günsan yeni pazarlara açılıyor. Değişen ihtiyaçlara yönelik geliştirdiği İngiliz serisiyle rotayı Afrika ve Ortadoğu’ya çeviren Günsan Elektrik, bu yıl ihracat yaptığı ülke sayısını 70’e çıkarmayı hedefliyor.

Yenilikçi anahtar, priz ve elektrik aksesuarları ile dünyanın pek çok ülkesinde inşaat ve renovasyon projelerinde yer alan Günsan, Afrika pazarında iki kat daha büyümeyi hedefliyor. İnşaat sektörünün büyümesi ve yeni nesil çözümlere talebin artmasıyla hedef pazar haline gelen Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde konumunu güçlendirmeyi hedefleyen Günsan, ihtiyaç ve talebe yönelik geliştirdiği İngiliz serisiyle şık ve ekonomik çözümler sunuyor.

Türkiye’den Afrika’ya İngiliz Serisi!

Yeni İngiliz tipi anahtar priz serileriyle bu yıl çok büyük hedefleri olduğunu söyleyen Günsan Elektrik CEO’su Francisco Gil Garcia özellikle Afrika pazarında çok büyük potansiyel yakaladıkları belirterek, “Nijerya, Kenya ve Gana’da yenilikçi ürünlerimiz çok talep görüyor. Bu talebe yanıt vererek mevcut Afrika pazarında bu yıl iki kat daha büyümek istiyoruz. Ayrıca İngiliz serisi ürünlerimizi ilk kez bölge alıcılarıyla buluşturacağımız Middle East Energy 2020 Fuarı ile de Ortadoğu pazarına yatırımlarımızı yapıyoruz.

Tüm bunların yanı sıra, Rusya’da da atılımlarımıza hız verdik, yeni yapılanmamızla güç kazanmaya başladık. Estonya, Litvanya ve Letonya gibi Baltık ülkelerine de yeni giriş yaptık. İhracat yaptığımız ülke sayısını 70’e çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

“Ar-Ge’ye sektörün üzerinde pay ayırıyoruz”

Günümüzün değişen ihtiyaç ve beklentilerine göre ürünlerini tasarladıklarını söyleyen Gil Garcia, “Son iki yıldır pazarın geleneksel yapısını değiştiren, kişiselleştirilebilir, farklı yaşam alanlarında herkes için kullanımı kolay, güvenli, estetik ve yenilikçi elektrik ürünleri geliştirmeye ve üretmeye odaklandık. Ar-Ge çalışmalarına sektörün üzerinde pay ayırarak, yeni teknoloji ve trendler içeren yenilikçi ürünler geliştirmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com