Connect with us

Haberler

Ford Otosan’dan ihracat başarısı

Yayın tarihi

-

 

ESKİŞEHİR (AA) – YILDIZ NEVİN GÜNDOĞMUŞ – Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 2013 yılının ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artış ile 162 bin 270 adet ihracat gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Yenigün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ford Otosan olarak 2012 yılı itibariyle 76 ülkeye araç ve parça ihracatı yaptıklarını ve aynı yıl gerçekleştirilen 205 bin adet ihracat, 3.2 milyar dolar ihracat geliri ile otomotiv sektöründe ihracat şampiyonluğunu devam ettirdiklerini söyledi.

Ford Otosan olarak 2013 yılının ilk 9 ayında 216 bin 89 adet üretim gerçekleştirdiklerini açıklayan Yenigün, “2013 yılının ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artış ile 162 bin 270 adet ihracat gerçekleştirdik. İç pazarda ise 2013 Ocak-Eylül döneminde otomobil ve hafif ticari araç pazarında toplam 75 bin 717 adetlik satış ile yüzde 12,5 pay elde ettik. 2014 yılı hedefimiz, her zaman olduğu gibi bir önceki yılın başarısını bir adım öteye taşımaktır” dedi.

Dünya markası Ford Trucks

Ford Otosan olarak dünya pazarlarında önemli bir marka olma yolunda son dönemde oldukça önemli adımlar attıklarına dikkati çeken Yenigün, “Ford ile yapılan global anlaşma çerçevesinde Ford Cargo’ların 59 ülkedeki yayılımını, Ford Otosan olarak “Ford Trucks” markası ile gerçekleştiriyoruz.  Ayrıca fikri mülkiyet haklarına sahip olduğumuz Ecotorq motorun, JMC markalı araçlarda kullanılmak üzere Çin’de üretilmesine yönelik olarak lisans anlaşması yaptık. Anlaşma, ilk üretimin gerçekleşeceği 2016 yılından itibaren 12 yıl süreyle geçerli olacak” diye konuştu.

Dünyadaki ihracat pazarları hakkında bilgi veren Yenigün,  şunları kaydetti:

“Fort Otosan olarak, 2012 yılında Kuzey Amerika yüzde 24 ve İngiltere yüzde 22 başta olmak üzere Almanya yüzde 13, Batı Avrupa ve Rusya yüzde 7, Fransa yüzde 6, Doğu Avrupa yüzde 4, İspanya ile yüzde 3 oranıyla, önde gelen ihracat pazarlarımız arasında yer aldı. Mevcut pazarların yanı sıra 2012 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, Türkmenistan ve Kazakistan’ı da ihracat pazarları arasına eklerken, 2013 yılında Meksika, Körfez, Ortadoğu ve Afrika ülkelerini de ihracat pazarları arasına katma başarısı gösterdik.”

  Ford, Transitte Avrupa’nın tek üretim merkezi

İhracat pazarlarını çeşitlendirme stratejileri kapsamında yeni pazar çalışmalarını sürdürdüklerine değinen Yenigün, “Bu kapsamda bu sene Meksika’ya araç ihracatı başlattık. Ford’un yeni ticari araç gamına baktığımızda Transit’in dünyadaki en büyük ihracat merkezi, Custom ve Courier’in dünyadaki tek üretim merkezi, Cargo’nun ise Brezilya ile birlikte iki üretim merkezinden biriyiz. Ayrıca Transit’in Avrupa’daki tek üretim merkeziyiz. Ford Otosan olarak Ford Cargo ile global arenada 59 pazarda kendi markamızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yenigün, her yeni pazarın kendi demografik yapısı itibariyle bir takım zorluklar barındırdığını dile getirerek,  şöyle devam etti:

“Ford Otosan olarak var olduğumuz her pazarda satışlarımızı artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Pazar koşullarına uygun araçlarımızı özelleştiriyoruz. Örneğin Ortadoğu ülkelerine gönderilen Ford Cargo’larda iklim koşulları gözetilerek hazırlanan ‘Sıcak İklim Paketi’ ile kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veriyoruz. Bu sebeple diyebiliriz ki, pazar koşullarına uygun ürünler hazırlayıp müşteri beklentileri karşılandığı sürece hiçbir pazar aslında zor değildir.”

 

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Kablo sektörünün lideri en güçlü 50 kadın CEO arasında

Yayın tarihi

-

Ekonomist ve Capital dergilerinin “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırması sonuçlandı. Kadın üst düzey yöneticilerin temsil ettikleri şirketlerin cirosuna göre sıralandığı listede, Türk kablo sektörünün öncü firması Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su Cinzia Farisè de yer alarak, Türkiye’nin en güçlü kadın CEO’larından biri oldu.

 Türk Prysmian Kablo, sektöründe ilklere imza atmaya devam ediyor. Şirketin geçtiğimiz yıl görevi devralan CEO’su Cinzia Farisè, Türkiye’nin en güçlü 50 kadın CEO’su arasına girerek büyük bir başarıya imza attı. Ulusal ve çok uluslu şirketlerde uzun bir kariyere sahip olan, hem hizmet hem endüstriyel üretim alanlarında, özel sektörde ve kamuda yönetici ve icracı olmayan yönetici olarak çalışan, birçok firmanın yönetim kurulunda görev yapan Cinzia Farisè, kablo sektöründe ve Prysmian Group bünyesinde 10 yıl boyunca deneyim kazandıktan ve giderek artan sorumluluklar üstlendikten sonra, geçtiğimiz yıl Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su olarak Türkiye’de göreve başladı.

Mudanya’da 500’ü aşan çalışanıyla yenilikçi kablo çözümleri ve sistemleri geliştiren Türk Prysmian Kablo, Cinzia Farisè’nin liderliğinde 2019 yılını yaklaşık 1,5 milyar TL ciroyla kapadı.

İnovasyon ve sürdürülebilirlikle büyüyor

Türk Prysmian Kablo’yu kablo sektörüne liderlik eden büyük bir aile olarak tanımlayan ve  ilk hedeflerinin, her gün kriz, kur dalgalanması veya Covid-19, sorun ne olursa olsun en iyisini bekleyen yüzlerce müşteriyi memnun etmek olduğunun bilincinde çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizen Cinzia Farisè, sözlerine şöyle devam etti: “Bu ödülün arkasında, daima ileriye bakan, kendine hedefler koyan, inovasyonla sürdürülebilir uzun vadeli büyümeyi bir araya getiren Türk Prysmian Kablo ailesinin işine olan bağlılığı ve tutkusu var. ‘Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz’ misyonumuzdan aldığımız güçle, Türkiye’nin en prestijli projelerinin çözüm ortağı olarak, Türkiye’nin sanayileşmesine ve ekonomisine katkılarımızı sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Ve bugün, ekonomik, sosyal ve çevresel sorumluluğu faaliyetimizin tüm yönlerine entegre etmek amacıyla, iş modelimizi güçlendiriyor ve toplum için fayda sağlamak üzere, Şirketimiz için kar sağlıyoruz.”

Mudanya’dan dünyaya

Teknoloji ve üretim kapasitesini artırmak için, 1964 yılından bugüne dek birçok yatırım yapan Türk Prysmian Kablo, Mudanya’daki fabrikasında 22 bin farklı kablo üretebiliyor. 220 kV’a kadar tüm enerji kabloları, 3 bin 600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları, fiber optik kablolar, endüstriyel uygulamalarda kullanılan özel kablolar da Türk Prysmian Kablo’nun imzasını taşıyor. Şirket, her sektörde büyük proje ve yatırımların güvenilir çözüm ortağı olarak katkı sağlamaya devam ediyor.

Haberin Devamı

Haberler

Akıllı sel bariyerleri, sel baskınlarının önüne geçecek

Yayın tarihi

-

Yazar:

Küresel ısınma ve buna bağlı olarak değişen iklim koşullarıyla ülkemizde son yıllarda sıkça sel felaketi yaşanıyor. Kırsal alanların yanı sıra şehir merkezlerini de etkileyen sel felaketlerine yine teknoloji çözüm sunuyor. Türkiye’nin bariyer markası Arma Kontrol’ün geliştirdiği, yağmur ve su sensörleriyle desteklediği Sel Bariyerleri, yağmur anında otomatik olarak devreye girerek, can kayıplarının ve maddi kayıpların önüne geçilmesini sağlayacak.

Tamamı Türk mühendislerden oluşan Ar-Ge ekibiyle yüksek güvenlik ürünleri sunan Arma Kontrol, son yıllarda değişen iklim koşullarına bağlı olarak ülkemizde de sıkça yaşanan sel baskınlarını, akıllı sel bariyeri çözümleriyle bir felakete dönüşmeden engelleyecek.

Yağmur sensörü, su seziciler, loop dedektörü gibi teknolojilerle güvenlik seviyesi artırılan ve yağmur anında otomatik olarak çalışan sel bariyerleri, farklı yükseklik ve uzunluk alternatifleriyle fabrikalardan üretim tesislerine, apartmanlardan sitelere kadar istenilen her alana uygulanabiliyor. Sağladığı yüksek mukavemetle, toprak kayması ve erozyon gibi doğal felaketlere karşı kalkan görevi de gören sel bariyeri, riskli kamu alanlarında emniyet ve savunma duvarı olarak da görev alabiliyor.

“Kayıpları en aza indirmeyi amaçlıyoruz”

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal, “Arma Kontrol olarak her zaman insanlar ve ülkemiz için çalışıyor, onlar için üretiyoruz. Son yıllarda ülkemizde sıkça sel felaketi yaşıyoruz ve birçok canımızı bu felaketlerde yitiriyoruz. Can kayıplarının yanı sıra milyarlarca liralık milli servetimizin de yok oluşunu izliyoruz. Arma Kontrol olarak bu felaketlerin ve kayıpların önüne geçebilmek için sel bariyerleri çözümleri geliştirdik. Bariyerlerimiz ile yaşanan sel felaketlerindeki kayıpları en aza indirmeyi amaçlıyoruz. Bu zamana kadar fabrika, depolar ve özel mülkler gibi birçok yerde sel bariyerlerimizin etkinliğini kanıtladık” dedi.

2 metreden 6 metreye kadar seçenek sunuyor

50 cm’den 130 cm’ye kadar değişen yükseklikte, 2 metreden 6 metreye kadar değişen uzunlukta üretilebilen sel bariyerleri, hidrolik ve pnömatik sistemde çalışıyor. Akü desteğiyle olası elektrik kesintilerinde de çalışabilen bariyerin güneş enerjisi desteği de bulunuyor. 4 ila 6 saniye gibi kısa sürede otomatik olarak açılıp kapanabilen bariyer, -25 ila 50 derece arasında sorunsuzca görevini yerine getiriyor. Bariyer GSM, Plaka Tanıma Sistemi, OGS-HGS, Kart Okuyucular gibi her türlü Access Kontrol Sistemi ile entegre olabiliyor.

Haberin Devamı

Haberler

Türk şirketi üç kıtaya madeni yağ ihraç ediyor

Yayın tarihi

-

Yazar:

Özerşah Enerji
Madeni yağ üreticisi Özerşah Enerji ve Petrol Ürünleri, e-ihracat platformu ile Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarından 15’i aşkın ülkeye ihracat yaptığını duyurdu.
Madeni yağ üretimi limitlerini artıran Özerşah Enerji, uluslararası hedeflerini gerçekleştirme hedefiyle ihracata yöneldi. Yerli üretici, e-ihracat platformu TurkishExporter ile adım attığı iş birliği sayesinde madeni yağ ihracatını Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarından 15’den fazla ülkeye taşıdığına dikkat çekti.
“Dünya standartlarında üretim gerçekleştiriyoruz”
20 yıldır iç piyasanın madeni yağ talebini karşıladıklarını kaydeden Özerşah Enerji ve Petrol Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Fetullah Arvas, “2001 yılında kurduğumuz ilk fabrikamızın ardından 2007 yılında Adana’da ikinci fabrikamızla çalışmalarımıza hız verdik. 2015 yılında Kocaeli Dilovası’nda kurduğumuz üçüncü fabrika ile dünya standartlarında üretim gerçekleştirmeye başladık. Otomotiv, sanayi ve endüstriyel yağları, marin yağları, proses yağları, gres yağları, oto bakım ürünleri, organik ve konsantre antifriz gibi ürün sınıflarında üretim ve satış faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.” dedi.
“Dünya devi olma hedefimize her sene daha fazla yaklaşıyoruz”
İhracatta ağırlık vererek kendilerine yeni bir ticari yol seçtiklerini dile getiren Fetullah Arvas, “Hem yurt içi hem de yurtdışı pazarda Monex, Woil ve Hexon markalarımızın kalitesi ve güvenirliliğini daha fazla sayıda tüketiciyle buluşturmak ve markalarımızın bilinirliğini üst seviyelere çıkarmak adına araştırma ve inceleme yaparken TurkishExporter ile tanıştık. Birlikte çıktığımız yol sayesinde bugün Asya, Avrupa ve Afrika’da 15 ülkeye ihracat yapar hale geldik. İhracat hedefimizi daha da büyüterek yolumuza devem edeceğiz. Dünya devi olma hedefimize her sene daha fazla yaklaşıyoruz. Aynı zamanda seçkin markaların fason üretimini de başarı ile sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.
Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com