Elektronik Haberleşme sektörünü ve şirketlerini 12 yılı aşkın süredir fiilen temsil eden Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER)’nin sektörü ilgilendiren tüm konularda doğrudan dava açma hakkı Danıştay’ın aldığı yeni bir kararla tescil edildi. Konuya ilişkin TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, “Elektronik Haberleşme Sektöründeki adaletsizlikler karşısında hukuki mücadele hızımız ve gücümüz arttı. Sektör şirketlerinin haklarının yanı sıra Türk halkının istediği işletmeciden daha ucuz, kaliteli İnternet ve telefon hizmetleri alma hakkı için şimdiye kadar sürdürdüğümüz çalışmalarımızı bundan sonra da özveriyle sürdüreceğiz” dedi. 

İnternet ve telefon başta olmak üzere elektronik haberleşme hizmetleri sunan şirketlerin oluşturduğu sektörün gelişmesi ve tam rekabetin sağlanması için 12 yılı aşkın süredir önemli çalışmalar yürüten TELKODER, hukuk alanındaki başarılarına bir yenisini daha ekledi. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu (İDDK), TELKODER’in üyelerini ve sektörünü ilgilendiren konularda doğrudan dava açma yetkisini tescil etti. Sektördeki şirketlerin geleceği için önem taşıyan bu gelişme, aynı zamanda Türk halkının İnternet ve telefon hizmetlerini istediği işletmeciden daha ucuz ve kaliteli alması için atılacak adımları da hızlandıracak…

Konuya ilişkin açıklama yapan TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, “TELKODER’in uzun yıllardır telekom sektörünü ve firmalarını temsil konusunda yetkili kuruluş olduğu fiilen biliniyordu ve bugün gelinen noktada bu husus bir kez daha ve açık bir şekilde ifade edilmiş oldu. Başka bir söylemle Danıştay, TELKODER’i hukuken yasal bir muhatap olarak kesin bir şekilde tanıdı ve İnternet ve telefon başta olmak üzere elektronik haberleşme sektöründeki eşitlik ve adaletten uzak uygulama ve kararlara karşı ‘doğrudan dava açma yetkinliği’ni tescil etti. Böylece hukuki mücadele hızımız ve gücümüz arttı. Sektör şirketlerinin haklarının yanı sıra Türk halkının istediği işletmeciden daha ucuz, kaliteli İnternet ve telefon hizmetleri alma hakkı için çalışmalarımızı daha da güçlü biçimde sürdüreceğiz” dedi.

Telekom Sektörünü ve Diğer Tüm Dernekleri de İlgilendiren Kritik Karar Nasıl Alındı?

Bugüne kadar TELKODER tarafından Danıştay’da açılan davaların büyük bir çoğunluğu ilgili İhtisas Dairesi olan 13. Dairede görülmekteydi. 13. Daire,  yıllardır sürdürülen hukuki mücadeleler neticesinde TELKODER’in üyelerini ve sektörünü ilgilendiren konularda dava açma yetkisi olduğunu kabul etmekteydi. Ancak Danıştay’ın diğer Dairelerinde ve bazı İdari mahkemelerde açılan davalarda TELKODER’in üyelerini ve sektörünü ilgilendiren konularda dava açma ehliyetinin olup olmadığı sorgulanmaktaydı. Bu paralelde, SGK ile ilgili bir konuda açtığı bir davada, Danıştay 10. Dairesi TELKODER’in dava açma ehliyetinin bulunmamasını gerekçe göstererek davayı reddetmişti. Bunun üzerine yapılan itiraz Danıştay’ın en üst karar mercii olan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunda “Oybirliği” ile kabul edildi. Böylece TELKODER’in üyelerini ve sektörünü ilgilendiren konularda dava açma yetkisi olduğu kesinleşmiş oldu. Danıştay tarafından alınan bu kararla TELKODER ve Türkiye’de faaliyette bulunan diğer tüm dernekler lehine hukuki bir içtihat oluşmuş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin ilk Türk başkanı oldu

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin 59.…