Son beş yıldaki ihracat atağıyla kimya sektörünün en dikkat çeken alt sektörleri arasında yer alan kozmetik, Avrupa pazarında yeni fırsatları yakalamanın yollarını arıyor. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), bu amaçla dünyanın en büyük kozmetik organizasyonlarından biri olan Cosmoprof Worldwide Bologna Fuarı”na bu yıl yedinci kez milli katılım düzenledi.

 KMIB Baskani Murat Akyuz-2

İtalya’nın Bologna şehrinde 04 – 07 Nisan 2014 tarihlerinde gerçekleştirilenCosmoprof Worldwide Bologna Fuarı”nda 14’ü milli katılım olmak üzere toplam 33 Türk firması ülkemizi temsil etti. Dünyanın en büyük kozmetik fuarı olarak nitelendirilen fuarda, Türk kozmetik sektörü; parfümden renkli kozmetik ürünlerine, saç şekillendiricilerden ıslak mendile kadar geniş bir ürün yelpazesini ziyaretçilerle buluşturdu. İnovatif pek çok ürün yine ilk kez Cosmoprof Bologna’da sergilendi.

 

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, yedinci kez milli katılım organizasyonu düzenledikleri fuarın Türk firmaları açısından yüksek potansiyel taşıdığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Avrupa pazarı, üretim ve kalitesiyle önemli bir mesafe alan kozmetik sektörümüz için yeni fırsatlar barındırıyor. Sektör ihracatımız her ne kadar Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da ağırlık kazansa da Avrupa önem verdiğimiz pazarlar arasında yer alıyor. Özellikle son dönemde AB’deki yaşanan toparlanmanın ihracatımıza olumlu katkıları oldu.”

 

Kozmetik sektörünün ihracat atağının önümüzdeki dönemde de sürmesi için çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini söyleyen Akyüz, “Milli katılımlı fuar organizasyonlarımızın yanı sıra 41 sektör firmamızla oluşturduğumuz Kozmetik Sektörü Yurtdışı Pazarlama Takımımız ile ihracatçılarımız için potansiyeli yüksek olan bölgeleri araştırmayı ve onları yepyeni pazarlara buluşturmayı sürdüreceğiz.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

Dünya plastik endüstrisi 30. kez TÜYAP’ta buluşuyor

Plastik endüstrisinin bölgedeki en önemli fuarı olan Plast Eurasia İstanbul, 30’uncu yılında…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…