Connect with us

Yeni Teknolojiler

Cobot’lar üretimde verimliliği yüzde 500’e varan oranlarda artırıyor

Yayın tarihi

-

Artan maliyetler üretim için her geçen gün büyüyen bir sorun olurken üreticiler verimliliklerini artırmanın yeni yollarını arıyor. Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, cobot’ların tek başına çalışan insan ya da robotlardan yüzde 85 daha verimli olduğunu belirterek, cobot’ların üretimde verimliliği yüzde 500’e varan oranlarda artırdığını söyledi.

Dünyanın 1 numaralı kolaboratif robot üreticisi Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, günümüz üreticilerinin en önemli konuları arasında yer alan üretimde verimliliğe değinerek 17 Nisan Verimlilik Haftası’na özel açıklamalarda bulundu. Gök, cobot’ların hammaddeden zamana, enerjiden insan kaynaklarına kadar tüm kaynakların en verimli şekilde değerlendirilmesini sağladığını belirtti.

Verimlilik sadece üretici için değil kullanıcı ve sektör için de önemli

Üretimde verimliliğin sadece üretici için değil kullanıcı ve sektörlerin gelişimi açısından da son derece kritik olduğunu aktaran Gök, “Kolay kurulan, programlanabilen ve hızla üretime geçen cobot’lar, üretime esneklik kazandırarak zamanın en iyi şekilde yönetilmesini, yüksek kalite ve verimlilikte üretim imkanı sağlıyor. İyi yönetilen zaman, iş gücü yani kaynaklar üretime verim artışı olarak yansıyor. Karanlık fabrikalar giden yolda bir geçiş sürecinin olacağı günümüzün bir geçeği. Bu anlamda, yapılan araştırmalar, makine insan iş birliğinin üretimde yüzde 85 daha verimli olduğunu gösteriyor. Bu da aynı birim zamanda daha fazla üretim, daha fazla karlılık ve verim olarak üreticiye yansıyor. Üretimin bu denli artması son kullanıcı açısından fiyat avantajını getirirken üreticiye, üstün bir rekabet ve küresel bir oyuncu olmanın kapılarını açıyor. Cobot’lar ise sektörlere  daha hızlı bir gelişim imkanı kazandırıyor. Ayrıca cobot’lar sağladığı tüm avantajlarıyla yatırımın hızlı dönüşünü de sağlıyor” diye konuştu.

“Tüm süreçlerde malzeme tasarrufu elde ediyor”

Cobot’ların bugün otomotivden kozmetiğe, teknolojiden gıdaya kadar onlarca farklı sektörde hammaddenin fabrikaya girişinden ürünün fabrikadan çıkışına kadarki tüm süreçlerde insanlarla yan yana yer alabildiğini belirten Gök, “Ortalama bir saat gibi kısa sürede kurulabilen cobot’lar bugün öğrenme ya da işe alışma sürelerini ortadan kaldırıyor. Tak çalıştır üretime başla konseptiyle üretime hızla devam eden cobot’lar, yüzde 500’e varan verim artışına imza atıyor. Artan ya da azalan talep artışlarına yeni bir yatırım gerekmeksizin cevap verebilen cobot’lar kişiselleştirilmiş ürün taleplerinin de önünü açıyor. 220 watt’lık priziyle yeni bir alt yapı, 15 ve 17 güvenlik seviyesiyle risk analizlerine bağlı olarak bir güvenlik çiti yatırımına ihtiyaç duymayan enerji tasarrufu da sağlayan cobot’lar, kaynakların en verimli şekilde kullanılmasına da destek oluyor. Cobot’lar; paketleme, yapıştırma-dağıtma, polisaj, kaynak ve kesim gibi proseslerde en az hammadde ile üretimi sürdürerek, tüm süreçlerde malzeme tasarrufu elde ediyor. Böylece hammadde yatırımlarının başka alanlarda kullanılmasının da önünü açıyor” dedi.

Verimlilik odağımız olmalı

Üretimde verimliliği sadece üretici, sektör ya da kullanıcı açısından bakılmaması gerektiğini de vurgulayan Gök, şöyle devam etti; “Enerji, hammadde maliyetlerinin son derece hızlı arttığı yeri geldiğinde tüm bu kaynakların yanı sıra insan kaynağında da dışa bağımlı ülkeler için üretimde verimliliğe önemi son derece artıyor. Endüstride, hizmet sektöründe ve diğer birçok alanda cobot’ların sağladığı verimlilik artışı ile hammadde ve enerjide ithalatı azaltıp, üretimde ihracatı da artırabiliriz.”

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Teknolojiler

Ülkelerin sınır güvenliğini yapay zekâ sağlayacak

Yayın tarihi

-

Yazar:

Ülkeler sınırlarını korumak için milyonlarca dolarlık güvenlik yatırımı yapıyor. Coğrafi koşullar, zorlu iklim ve alt yapı şartları ise sınırların korunmasını daha da zorlaştırıyor. Geliştirdikleri yapay zekâ ve nesnelerin interneti donanımlı güvenlik ve bariyer sistemleriyle, bugün dünyanın birçok ülkesinin sınırlarını koruduklarını belirten Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal, gelecekte ülke sınırlarını yapay zekâ teknolojilerinin koruyacağını söylüyor.

Küreselleşen dünyada devletlerin sınır güvenliği kritik önem taşıyor. Ülkeler, jeopolitik konumu dolayısıyla sınır güvenlikleri için farklı yollar arayarak bariyer sistemlerine yöneliyor. Arma Kontrol tarafından geliştirilen, zorlu coğrafya ve iklim şartlarının yanı sıra alt yapı yetersizliklerinde dahi çalışabilen yapay zekâ destekli bariyerler bugün Irak ve Kıbrıs gibi ülkelerin sınırlarında kesintisiz güvenlik sağlıyor.

Irak ve Kıbrıs’ın yanı sıra Sırbistan, Romanya ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde sınırları koruyan Arma Kontrol, alt yapının olmadığı alanlara yönelik teknolojik çözümler geliştiriyor. Sabit bariyer ve güneş enerjisiyle çalışan mobil road blocker sınır güvenliğinde en çok kullanılan güvenlik sistemleri olurken, ülkeler ayrıca sınırlarında Anti-Terör Road Blocker ve Anti-Terör Mantar Bariyer gibi ürünlere talep gösteriyor.

“Ürünlerimiz teknolojik alt yapısı sayesinde sınır güvenliği için tercih ediliyor”

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal, “Ülke sınırları, ülkeler için her zaman en kritik mesele olmuştur. Bariyer ve güvenlik teknolojilerimizin alt yapısı sayesinde bugün birçok ülke ürünlerimizi sınır güvenliği için tercih ediyor. Böylesine önemli ve her ülke açısından milli bir mesele için bizi tercih etmeleri, ayrıca bir gurur kaynağı oluyor. Biz de bu güveni sarsmamak ve daha fazla sınırı korumak için ürünlerimizi günün gereken teknolojileriyle donatıyoruz. Gerekli tüm geliştirmeleri yapıyoruz” dedi

“2021 yılında sınırlarda yapay zekâ ve nesnelerin internetini göreceğiz”

Kartal şöyle devam etti, “Ülke sınırlarında en çok sabit bariyer ve güneş enerjisi ile çalışan mobil road blocker bariyer kullanılıyor. Sonrasında ise Anti-Terör Road Blocker ve Anti-Terör Mantar Bariyer gibi ürünler talep görüyor. Gelişen teknoloji ve alt yapı ağlarıyla birlikte 2021 yılında ülkelerin sınırlarında yapay zekâ ve nesnelerin internetinin hakim olacağını düşünüyoruz. Biz de bu öngörüyle birlikte ülke sınırlarını korumak için bu alanlara yönelik teknolojiler üzerine çalışıyoruz.”

Haberin Devamı

Yeni Teknolojiler

Ulusal siber sınırlar gerçek ülke sınırları kadar önemli

Yayın tarihi

-

Yazar:

Fiziksel sınır ve kuralların ötesinde ortaya çıkan “Siber Uzay” kavramı, artık her ülke için büyük öneme sahip. Neredeyse tüm faaliyetlerin ve hizmetlerin dijital ortamda gerçekleştiği günümüzde siber güvenliğin önemi, özellikle pandemi dönemiyle birlikte daha fazla arttı. Yakın gelecekte petrolün yerini verinin alacağını söyleyen Procenne CEO’su Resul Yeşilyurt, ülkemizin siber uzaydaki sınırlarını korumak amacıyla gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı. Devlet işleyişinde büyük bir değişim sağlayan dijitalleşmenin fırsatların yanı sıra riskleri de beraberinde getirdiğini söyleyen Yeşilyurt; son dönemde hükümetin gerçekleştirdiği çalışmaların gerek kamu gerekse özel sektörde siber güvenlik için önemli bir vizyon çizdiğine dikkat çekti ve Procenne olarak ülkemizde siber güvenlik alanında farkındalığın artması için çalıştıklarını belirtti.

Haberin Devamı

Yeni Teknolojiler

ABB Elektrifikasyon 2020 yılı boyunca ücretsiz diji-tal çözümler sunacak

Yayın tarihi

-

Yazar:

Sağlık merkezleri, kamu hizmetleri, endüstriyel ve ticari yapılara destek olunması adına, teknoloji liderinin sunduğu yazılım çözümlerine 2020 yılı boyunca ücretsiz olarak erişilebilecek.

Korona Virüs pandemisinin etkilerinin dünya çapında neredeyse tüm sektörlerde ve ekonomilerde hissedilmesiyle birlikte, ABB Elektrifikasyon, bu zorlu dönemde müşterilerine destek olabilmek için çeşitli önlemler alacaklarını duyurdu.

27 Mart tarihinden itibaren başlayacak ve takvim yılının sonuna dek sürecek şekilde, ABB Elektrifikasyon, hastaneler için olan iUPSGuard yazılımının tüm yeni abonelikleri ile tüm yeni veya yenilenen ABB Ability™ Software-as-a-Service (SaaS) abonelikleri için ödenmesi gereken ücreti 12 aylığına askıya alacak.

ABB Elektrifikasyon, kritik sağlık uygulamalarındaki Kesintisiz Güç Kaynakları (UPS) için uzaktan izleme ve tanılamadan başlayarak güç şebekeleri, ticari ve endüstriyel tesisler için enerji ve bina yönetimi çözümlerine varıncaya dek kritik altyapı ihtiyaçlarını karşılayan araçlar sunuyor.

ABB Elektrifikasyon Birim Başkanı Tarak Mehta, durumu şu şekilde açıklıyor: “Müşterilerimizin böylesi bir zamanda yüz yüze geldiği zorlukların farkındayız. Bu yüzden operasyonel açıdan daha istikrarlı olup tasarruf sağlayabilmeleri adına onlara yardım etmeye devam edeceğiz.”

“Birçok farklı sektörün yaptıkları işlerin önemi göz ardı edilemez ve biz de 12 ay boyunca tüm ücretlerden feragat ederek mümkün olduğunca fazla tesisin çözümlerimizle fayda elde etmelerini istedik.”

An itibariyle, güvenilir enerji dağıtımı özellikle hastaneler ve sağlık uygulamaları bakımından kritik konumda.

  • ABB’nin iUPSGuard çözümü sayesinde hastaneler ve tıbbi tesisler, gerekli enerjinin güvenilirliğini sağlamak için ABB’ye veya herhangi bir üçüncü markaya ait UPS’lerin uzaktan izleme ve tanılama imkanlarından faydalanabilir.

ABB, aynı zamanda ABB Ability MarketplaceTM web sitesi üzerinden erişilebilen, işletmelerin verimliliğini ve güvenliğini uzaktan arttırmak amacıyla tasarlanmış olan bazı çözümleri de ücretsiz olarak erişime sunuyor. Bu çözümler, bu tür tesislerin mevcut iş güçleri en aza inmiş durumdayken kritik faaliyetleri sürdürmelerine destek oluyor.

ABB Ability MarketplaceTM üzerinden erişilebilen enerji ve varlık yönetimi çözümleri ve ABB’nin ücretsiz olarak sunduğu yazılımlar aşağıdaki gibidir:

  • ABB AbilityTM Electrical Distribution Control System (EDCS), tesislerin işletme maliyetlerinde yüzde 30’a kadar tasarruf sağlamasına yardımcı olabilecek bir dijital enerji yönetim platformu
  • ABB AbilityTM Backup Management for electrical systems– DataCare, koruma ve kontrol röleleri ile ilgili teknik bilgilerin rahat bir şekilde paylaşılmasını sağlayan bir platform. Bu, bir tesisin planlanan test / bakıma denk gelecek şekilde yenileme çalışmalarını planlamasını sağlayarak operasyonel verimliliği en üst düzeye çıkarır.

Bunlara ek olarak ABB, uzaktan yönetim imkanı sayesinde güvenliği artıran üç yeni ticari bina otomasyon çözümü (myBuildingsPortal üzerinden erişilebilir) için de ücretleri askıya alıyor:

  • Building Care Service ve DALI Manager. Building Care Service, müşterilere binaları hakkında eksiksiz bir genel bakış ve denetim imkanı sunan IoT Dashboard Sunucusu için tam erişim verilmesi anlamına gelir. DALI Manager ise IoT Dashboard Sunucusu üzerinden DALI acil aydınlatma sistemlerinin tam denetimini sağlar.
  • SmartIP VideoControl portföyü için Video Akışı ve Depolama; Bina operatörlerinin ABB kapalı devre güvenlik kameralarından gelen video akışlarını uzaktan izleyebilmesini sağlar. Ayrıca video akışı online olarak depolanabilir ve daha sonra tekrar izlenebilir.
  • SmartIP AccessControl portföyü için Uzaktan Kilit Açma; Bina operatörlerinin elektronik kapı kilitlerini uzaktan açmalarını sağlayarak, acil durumlarda erişime ihtiyaç duyulması halinde anahtarın fiziksel olarak teslim edilmesi ihtiyacını ortadan kaldırır.

Ücretsiz yazılım çözümlerinden yararlanmak isteyen müşteriler yerel ABB Elektrifikasyon satış temsilcisiyle iletişime geçmelidir.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com