Çin’e olan Deri ve Deri Mamülleri ihracatımız hızla artarken, bizlerde Çin Deri ve Deri Mamülleri pazarını inceledik. Çin’de kümelenen önemli Deri Sanayi Bölgelerini araştırdık ve derledik.

Çin Deri Ensdüstrisi Derneği’ne göre Çin genelinde 14 tane önemli Deri ve Deri Mamülleri sanayi bölgesi bulunmaktadır. Tüm bu bölgeleri araştırmış olduğumuz yazıyı aşağıda bulacaksınız.

1. Webzhou – Çin’in Ayakkabı Başkenti 

Wenzhou ayakkabı pazarının tarihi bin yıl öncesine Song hanedanlığı zamanına dayanır, o tarihlerden itibaren ayakkabı üretilen şehir Çin’in ayakkabı başkenti olarak anılır. Deri ayakkabının yanı sıra, spor ayakkabısı, çocuk ayakkabıları, lastik ayakkabı, terlik aynı zamanda deri makinaları ve deri kimyasalları, ayakkabı malzemeleri gibi bir çok alanda gelişmiştir.

2. Haining – Çin’in Deri Başkenti 

Çin’in deri başkenti olarak kabul edilir, 1994 yılında 50 milyon RMB yatırımla kurulan “Haining China Leather City”, 95-96 yıllarında 300 milyon RMB ek yatırım yapılarak toplamda 160.000 m2 lik alana ulaşmıştır. Çin’in en büyük deri dağıtım üssüdür, birçok yabancı markanında dağıtım üssü konumundadır. Çin’in en fazla deri ihracatının yapıldığı şehirdir.

3. Xinji – Çin’in Deri ve Konfeksiyon Başkenti

Çin’in deri ve konfeksiyon başkenti olarak kabul edilir. Pekin’e 250 km uzaklıkta bulunan deri şehri 1.500.000 m2 lik alana kurulmuş devasa bir bölgedir.

4. Huadu – Çin’in Deri Ürünleri Başkenti 

Huadu’da bulunan Shiling deri bölgesi, Çin içine deri ürünleri ve türevleri konusunda satış ve dağıtım merkezi konumundadır. Çin Deri Endüstri Birliği tarafından Çin’in Deri Ürünleri Başkenti seçilmiştir.

5. Chongfu – Çin’in Kürk Üretim Kasabası 

Çin içinde kaliteli kürk üretiminde büyük üne sahip olan kasaba, kürk üretimi yanında, şapka süsleri, yakalar, çantalar, gibi birçok aksesuar da üretmektedir.

6. Suning – Çin’in Kürk Başkenti 

Çin’in kürk bankası olarak anılan şehirde kürk ticareti çok eskiye dayanır. Nadir bulunan 48 kürk hayvanının yetiştirilmesi, derilerinin toplanması, işlenmesi ve dağıtımı konusunda önemli bir şehirdir.

7. Chengdu (Wuhou) – Çin’in Kadın Ayakkabı Başkenti 

Sichuan eyaletinin başkenti olan Chengdu şehri, Çin’in en büyük 5 ayakkabı üreten şehrinden bir tanesidir. 3 binden fazla tedarikçinin bulunduğu şehirde Wuhou kasabası kadın ayakkabısı üretiminde uzmanlaşmıştır.

8. Chongqing (Bishan) – Batı Çin’in Ayakkabı Başkenti 

Çin’in doğu bölgelerinde artan işçilik maliyetlerinden ötürü, Çin ayakkabı sektörü Çin’in iç bölgelerine yönelmiştir. Chongqing’de 173 hektar alana kurulan üretim parkı için 1 milyar RMB harcanmıştır.

9. Huidong – Çin’in Kadın Ayakkabı Üretim Üssü 

Çin’in en büyük üç ayakkabı üreten şehrinden biri olan Huidong, %98 oranında kadın ayakkabısı üretmektedir.

10. Daying Kürk Pazarı 

Kürk işleme Daying kasabasının geleneksel işidir, Daying kasabasının 62 köyü kürk işiyle uğraşmaktadır. Yıllık 1.8 milyon kürk giyisisi, 1.5 milyon kürk plakası, 6 milyon adet aksesuar satışı yapmaktadırlar.

11. Tongerpu – Kürk ve Deri Giyim

5 milyon kürk elbise üretimiyle Çin’in en büyük 3 deri elbise üretim merkezinden biridir. Şehirde Deri Elbise Endüstri Parkı kurulmuştur.

12. Baiguo – Bavul ve Çanta Pazarı 

Hebei eyaletinde bulunan ve Çin’in kuzeyine hizmet veren 80.000 m2 lik bir alana sahiptir. Montagut, Pierre Cardin, FV, Lupo di Mare gibi markalar da pazarda yerini almıştır. Çin’in kuzeyine satış ve dağıtım üssü olarak planlanmıştır.

13. Jinjiang Ayakkabı Üretim Bölgesi 

Fujian eyaletinin güney doğusunda kalan şehir, Çin’in en büyük spor ayakkabı üretim üssüdür.  Yılda 700 milyon çift spor ayakkabı üreten üs, 350 bin kişiye iş imkanı sağlamaktadır.

14. Liushi Deri Pazarı 

130 sınıf deri ürünün Çin genelinde %80 inden fazlası bu pazarda dönmektedir. Çin genelinde ham deri ve malzeme pazarının %40′dan fazlası, kaşmirde %30′dan fazlası bu pazarda işlem görmektedir. Burada at, sığır, koyun ve diğer hayvanların derilerinin ticaretini yapabilirsiniz.

Kaynak: Çin Günlüğü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

KOM ve Durak Tekstil aynı kalite vizyonunu paylaşıyor

İç giyim ve deniz giyimi ürünleriyle güçlü bir pazar bilinirliğine sahip olan…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…