Dünya piyasalarındaki siyasi ve ekonomik gelişmeler ile Türk çelik ürünlerine art arda açılan anti-damping ve koruma önemi soruşturmaları çelik sektörünü olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; sektör 2013 yılının sekiz ayını 9,5 milyar dolar ve 12,7 milyon ton ihracat ile kapattı. Türk çelik ihracatında Ortadoğu ülkeleri liderliğini sürdürürken; geçen yılın aynı dönemine oranla İtalya’ya olan ihracatımız miktarda yüzde 89 arttı, ABD’ye ise yüzde 11 azaldı. Çelik sektörünün yeni pazarları Tayland ve Endonezya ise bu dönemin dikkat çeken ülkeleri oldu. 

 elik Ihracatcilari Birligi Yonetim Kurulu Baskani Namik Ekinci 1

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2013 yılı sekiz aylık verilerine göre; Türkiye’nin çelik ihracatı değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 gerileme ile 9,5 milyar dolar, miktar bazında ise yüzde 5 oranında düşüş ile 12,7 milyon ton olarak gerçekleşti.

 

Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye’nin 2013 yılı Ocak-Ağustos dönemindeki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 13,2 milyon tona; değer bazında ise 10,9 milyar dolara ulaştı.

 

Ocak-Ağustos 2013 rakamlarına göre, bölgeler bazında 5,32 milyon tonluk ihracat ile Ortadoğu birinciliğini sürdürdü. Bu bölgeyi 1,92 milyon ton ile Avrupa Birliği ve 1,36 milyon ton ile Kuzey Afrika izledi.

 

Ayrıca söz konusu dönemde Uzakdoğu pazarlarından Tayland ve Endonezya’ya yapılan ihracat, 2013 yılının Ocak-Ağustos döneminde geçen yılın aynı aylarına oranla 124 bin ve 44 bin ton artış gösterdi. Türk çelik sektörü ihracatında miktar ve değer bazında az bir paya sahip olan Uzakdoğu, yaşanan bu artışlarla sektör firmaları için alternatif bir pazar konumuna ulaşıyor.

 

Sekiz aylık dönem içerisinde en çok ihraç edilen ürünler sıralaması ise; 5,67 milyon tonla çubuk, 1,3 milyon tonla kütük, 1,23 milyon tonla boru, 1,13 milyon tonla profil ve 1,07 milyon tonla sıcak yassı olarak gerçekleşti.

 

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; 2013 Ağustos ayı ihracatı, geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında, miktarda yüzde 25,2’lik bir düşüş ile 1,27 milyon ton, değerde ise yüzde 25,3’lük gerileme ile 953 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bölgeler açısından incelendiğinde ise ilk sırayı 591 bin ton ile yine Ortadoğu aldı. Bu bölgeyi 156 bin ton ile Avrupa Birliği ve 145 bin ton Kuzey Afrika izledi.

 

Sektörün Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “Türk çelik sektörü olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Piyasalardaki koşullardan çabuk etkilenen bir sektöre sahibiz. Küresel pazardaki olumsuz gelişmeler toplam ihracatımıza gerileme olarak yansıyor. Özellikle son dönemde Ortadoğu’da yaşanan sıcak gelişmeler, Mısır ve Suudi Arabistan’a olan ihracatımızı düşürdü. Aynı dönemde bizim için çok önemli bir ihracat pazarı olan ABD’den ve Kolombiya’dan ürünlerimize gelen antidamping ve koruma önlemi soruşturmaları ihracat pazarlarımızı daraltan diğer bir unsur oldu. Ancak gerçeği yansıtmayan iddialarla mücadelemizi sürdüreceğiz ve rakiplerimizin ihracat pazarlarımızdan pay almasına izin vermeyeceğiz” dedi.

 

Namık Ekinci, “Ayrıca bu dönemde yaşanan düşüşlere rağmen ihracatımızın arttığı ülkeler de söz konusu. Ortadoğu, Avrupa Birliği ve Kuzey Afrika bizim en önemli pazarlarımızı oluştursa da büyüyen pazarlarımız da umut verici. Örneğin; İtalya, Cezayir, Tayland, Endonezya, Zambia, Küba, Somali, Uganda ve Vietnam gibi ülkelere olan ihracatımız arttı. Olumlu siyasi ve ekonomik koşullar ile birlikte sektörümüzün çok kısa sürede toparlanacağına inanıyorum” diyerek sözlerini bitirdi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin ilk Türk başkanı oldu

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin 59.…