Türk çelik boru sektörü yılın ilk yarısını Avrupa pazarındaki hareketlenmeden aldığı güçle hedefleri doğrultusunda kapadı. Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) verilerine göre, Ocak-Haziran 2014 döneminde çelik boru sektörünün ihracatı miktar bazında yüzde 4,43 artışla 961 bin ton olarak gerçekleşti. Sektörün en büyük pazarlarından Irak’ta meydana gelen sıcak gelişmeler ihracat rakamlarına olumsuz yansırken, ekonomik toparlanmanın etkisiyle Avrupa ülkelerine yapılan ihracatta önemli oranda artış gözlendi.
Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) verilerine göre; 2014 yılının ilk yarısında sektörün ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 4,43 artışla 961 ton, değer bazında ise yüzde 0,11 azalışla 815 milyon 186 bin dolar olarak gerçekleşti.
Çelik boru sektörünün Ocak-Haziran 2014 döneminde en çok ihracat yaptığı ilk üç ülke Irak, İngiltere ve ABD olarak sıralandı. Bu dönemde yüzde 7,61 azalış yaşanmasına rağmen Irak, 191 bin ton ihracat ile liderliğini korudu. Irak’ı yüzde 71,68 artış ve 141 bin ton ile İngiltere, yüzde 5,43 artış ve 140 bin ton ile ABD izledi.

Ekonomik toparlanmanın ardından Türk çelik boru sektörü için önemini yeniden artıran Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirilen ihracat sektör için itici güç oldu. Yılın ilk yarısında sektörün en çok çelik boru ihraç ettiği on ülke arasına Avrupa Birliği’nden beş ülke Romanya, Almanya, Hollanda, Belçika ve İtalya olarak girdi.

Ocak-Haziran 2014 döneminde Romanya’ya yüzde 52,55 artışla 74 bin ton, Almanya’ya yüzde 93,37 artışla 34 bin ton, Hollanda’ya yüzde 39,83 artışla 31 bin ton, Belçika’ya yüzde 44,38 artışla 25 bin 500 ton, İtalya’ya ise yüzde 15,93 artış ile 21 bin ton çelik boru ihracatı gerçekleştirildi.

Sektörün sadece Haziran ayı ihracat rakamlarına bakıldığında ise önemli ihracat pazarlarında yaşanan olumsuzlukların etkisiyle düşüşlerin yaşandığı görülüyor. Haziran ayında çelik boru ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla miktar bazında yüzde 27,31 azalışla 132 bin 792 ton, değer bazında ise yüzde 28,85 gerileme ile 113 milyon 829 bin dolar olarak gerçekleşti.
Türk çelik boru sektörünün en büyük pazarlarından Irak’ta yaşanan iç karışıklık ihracat rakamlarına da olumsuz yansıdı. Sektörün Haziran ayında Irak’a gerçekleştiği ihracat miktar bazında yüzde 52,13 azalışla 19 bin ton, değer bazında ise yüzde 54,9 azalışla 14 milyon 620 bin dolar olarak gerçekleşti.

Çelik boru sektörü ilk yarı ihracat rakamlarını değerlendiren Çelik Boru İmalatçıları Derneği Genel Sekreteri Mehmet Zeren “Yılın altı aylık dönemine baktığımızda sektörümüzün ihracat rakamlarındaki istikrarın devam ettiğini görüyoruz. Irak’ta yaşanan sıcak gelişmeler sektörün ihracatına olumsuz etki etse de özellikle AB ülkelerindeki toparlanmanın hız kazanması bu pazardaki gücümüzü artırıyor. Irak’taki belirsizliğin ortadan kalkması en önemli beklentimiz. Böylece bu pazardaki payımızı yeniden artırabileceğiz. Sektör olarak hammadde temininde yaşadığımız sıkıntıları da aşabilirsek 2014 yılını hedeflerimiz doğrultusunda tamamlayacağımızı rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin ilk Türk başkanı oldu

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin 59.…