Rüzgâr enerjisinde Türkiye’nin lider kuruluşu olmayı hedefleyen Borusan EnBW Enerji 18 Eylül’de düzenlenen bir törenle Tekirdağ ili Muratlı İlçesi’nde kuracağı Balabanlı Rüzgâr Enerji Santrali’nin (RES) temelini attı. 50 MW kurulu güce sahip olacak santralin temel atma törenine Tekirdağ Vali Vekili Mahmut Yıldırım, Tekirdağ Vali Yardımcısı Mustafa Masatlı, Tekirdağ İl Parti Başkanları, Borusan EnBW Enerji Murahhas Azaları Mehmet Betil ve Marcel Desai, Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla ve Almanya EnBW AG yöneticileri katıldı.

Borusan Enerji Foto 3

Faaliyete başlamasından bu yanaTürkiye’ninyenilenebilirenerji sektörüne yaklaşık300 milyon ABD doları yatırım yapan Borusan EnBW Enerji 18 Eylül Çarşamba günü Tekirdağ’da Balabanlı Rüzgâr Enerji Santrali’nin (RES) temelini attı. Tamamlandığında 22 rüzgâr türbininden oluşacak ve 50 MW toplam kurulu güce sahip olacak çevre dostu santral ile birlikte Borusan EnBW Enerji’nin toplam kapasitesi 160 MW, toplam rüzgâr enerjisi kurulu gücü ise 110 MW düzeyine yükselecek.

Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali’nin (RES) temel atma töreniTekirdağ Vali Vekili Mahmut Yıldırım, Tekirdağ Vali Yardımcısı Mustafa Masatlı, Tekirdağ İl Parti Başkanları, Borusan EnBW Enerji Murahhas Azaları Mehmet Betil ve Marcel Desai, Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla ve Almanya EnBW AG yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti.

2013 – 2014 yıllarında 1,3 milyar ABD doları yatırım

Törende konuşanBorusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla ise şunları söyledi:

“Borusan EnBW Enerji sağlam adımlarla hedeflerine doğru ilerliyor ve rüzgar enerjisinde yatırımlarını sürdürüyor. 2013 – 2014 yıllarında ağırlıklı olarak rüzgâr enerjisi santralleri olmak üzere yenilenebilir enerji alanında yaklaşık 1,3 milyar ABD doları düzeyinde yatırıma başlamış olacağız. Balabanlı RES’i 2014 yılı sonunda devreye almayı planlıyoruz. Bunu takiben devreye alınacak ilk santralimiz İzmir Kemalpaşa’daki 30 MW’lık Fuat RES Projesi olacak. Her biri 50  MW kurulu güce sahip olacak diğer santrallerimiz Çanakkale, Bursa ve Mersin’de kurulacak. 2014 yılında da Türkiye’nin en büyük rüzgâr enerjisi santrallerinden biri olması planlanan 138 MW’lık Saroz projesine de başlayacağız. Rüzgar enerjisinde orta vadede 455 MW; uzun vadede ise 1000 MW’ın üstünde bir rüzgâr kurulu gücüne ulaşmayı öngörüyoruz.”

Çevre dostu teknolojiyle çevre dostu üretim yapılacak

Yenilenebilir enerji kaynağı ve en temiz enerji türlerinden biri olan rüzgâr enerjisinin üretileceği Balabanlı RES projesinde üretilen enerji de çevreye duyarlı olacak. Hem Türk Çevre Mevzuatı’na hem de uluslararası standartlara uyumlu inşa edilecek santral projesinin inşaat ve işletme dönemlerinde Çevre Yönetim Planı uygulanacak. Böylece santralin inşaat ve işletme dönemindeki faaliyetler çevreye duyarlı bir şekilde yürütülecek.

Borusan EnBW Enerji portföyünün %62’sini (455 MW)  rüzgâr projeleri %38’ini (280 MW) ise hidroelektrik santral projeleri oluşturuyor.Borusan EnBW Enerji’nin ilk operasyonel santrali
olan Bandırma Rüzgâr Enerjisi Santrali (Balıkesir) 2009 yılının Eylül ayında devreye  alındı ve Temmuz 2010’da kapasite artırımı yapılarak 60 MW kurulu güce ulaştı.Borusan EnBW Enerji’nin toplam kurulu gücü110 MW düzeyinde bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin ilk Türk başkanı oldu

Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, MedCruise Birliği’nin 59.…