Isı yalıtımı yaptırmadan önce bayinize sormanız gereken ilk soru: “Kullanılacak tüm ürünler aynı paketin parçası mı?” olmalı. Isı yalıtımından beklenen performansın alınması için birbiriyle uyum içinde çalıştığı kanıtlanmış bir paket sistem olması büyük önem taşıyor. Isı yalıtımının her yıl yenilenecek bir uygulama olmadığını belirten Blue’Safe Mavi Kale, garantili ısı yalıtım paketleriyle bina ömrü boyunca aynı performansın alınabileceğini belirtti.

Altug Akbas (Kalekim)-Alper Dogruer (Mardav) 1

Ülkemizdeki binaların yüzde 85’inde ısı yalıtımı hâlâ yok. Kimi ev sahiplerinin bilinçsiz olması, kimi apartman sakinlerinin anlaşamamaları derken, evlerimizde ısıtma ve soğutma amaçlı harcadığımız enerjinin yarısı boşa gidiyor. Isı yalıtımı yaptırmaya karar verenleri ise daha zorlu bir süreç bekliyor. Piyasada bulunan çok sayıda malzeme ve marka arasından seçim yapmak hiç kolay değil. Peki, tüketiciler ısı yalıtımı malzemelerinin seçimine nasıl karar vermeli? Bu sorunun yanıtlarını Blue’Safe Mavi Kale yöneticileri verdi.

36. Yapı Fuarı’na katılan Blue’Safe Mavi Kale yöneticilerinden Kalekim Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Altuğ Akbaş şu açıklamalarda bulundu: “Ülkemizde ısı yalıtımı bilinci henüz daha yeni yeni gelişiyor. Isı yalıtımı yaptırmaya karar veren tüketiciler ise birbirine ilk bakışta çok benzeyen teknik özelliklere sahip ürünler arasından seçim yapmakta zorlanıyor. Bu noktada tüketicilerin aramaları gereken en önemli özellik, paket sistem sunan ısı yalıtım markalarını seçmek olmalı. Nitelikli paket sistemlerde yer alan ürünlerin birbiriyle uyumu laboratuvar ortamında test ediliyor. Bu sayede sistemin tüm bileşenleri, bina ömrü boyunca ısı yalıtımından aynı performansın alınması için çalışıyor. Bizim de Blue’Safe Mavi Kale paket sistemini geliştirmemizin en temel nedeni bu oldu. Isı yalıtımı konusunda komple bir çözüm sunan Blue’Safe Mavi Kale paketinde yer alan ürünlerimizi, Avrupa Standart Hazırlama Organizasyonu (EOTA) tarafından gerçekleştirilen 30 yıllık yaşlandırma ve performans testlerine soktuk. Birbiriyle uyum içinde yüksek performansta çalışan ürünlerimiz ETAG 004 Belgesi almaya hak kazandı. Böylelikle bina ömrü boyunca ürünlerimizin ilk günkü performansıyla çalıştığını bilimsel ortamda da kanıtlamış olduk” 

Mardav Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Doğruer ise tüketicileri ısı yalıtımı yaptıracakları kurumun garanti olanaklarına bakması için uyardı. Isı yalıtımının modası geçen bir uygulama olmadığını ve bu nedenle bir kez yaptırılınca bina ömrü boyunca performans sergilemesi gerektiğini belirten Alper Doğruer şunları söyledi: “Uzmanlar, bu yaz aşırı sıcakların geldiğini belirtiyorlar. Bir evi soğutmanın ısıtmaktan çok daha maliyetli olduğu düşünüldüğünde ısı yalıtımına sadece kışın değil yazın da ihtiyaç olduğu görülüyor. Kışın doğal gaz yazın da klima kullanımından kaynaklı elektrik faturalarını yarı yarıya düşürmek için ısı yalıtımı olmazsa olmaz bir uygulama. Tabi ki her ısı yalıtımı uygulamasının aynı performansı gösterdiğinden bahsetmemiz mümkün değil. Kaliteli ve nitelikli ısı yalıtımı uygulamalarıyla bina ömrü boyunca yaz – kış aynı performansı alabilirsiniz. Bu konuda tüketicileri ısı yalıtımı yaptıracakları kurumu seçerken sundukları garanti olanaklarına bakmaları konusunda uyarıyoruz. Blue’Safe Mavi Kale markası olarak dünyada ve Türkiye’de ürünlerine 10 yıl, uygulama çalışmalarına ise 2 yıl garanti veren ilk markayız. Bu garanti ürünlerimize duyduğumuz güvenin en önemli göstergesi. Sunduğumuz bu garantiye ek olarak uygulama esnasında oluşabilecek zararlara karşı ısı yalıtımı yaptığımız binaları sigortalıyoruz. Amacımız tüketicilerin yaptırdıkları ısı yalıtımı konforunu bina ömrü boyunca hep ilk günkü performansıyla yaşamalarını sağlamak” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

5 Büyük sektörden 20,8 milyar dolar ihracat

Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (HISİAD) düzenlediği ‘Dernekler Buluşması’ Mobilya Aksesuar Sanayicileri…