Connect with us

Haberler

Bilim, Akıllı Güvenlik Sistemleriyle Kazalara Dur Diyor

Yayın tarihi

-

Işık Üniversitesi’nden Araç İçi Güvenlikte Mükemmellik Arayışları

Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişmesi ve toplumsal refahını arttırmayı hedefleyen çalışmalarla öne çıkan Işık Üniversitesi, ülke gündemini uzun yıllardır meşgul eden trafik kazalarını en aza indirecek çözümlerin adresi oluyor.

Işık Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkin Dinçmen tarafından sürdürülen ‘Taşıtlar için Aktif Güvenlik Sistemleri Araştırması’ yaşanan trafik kazalarının bir numaralı nedeni olan sürücü faktörünü en aza indirmeyi amaçlıyor.

Türkiye trafik kazalarında dünyada ilk on ülke arasında yer almaya devam ederken,TÜİK Trafik kaza İstatistikleri Yıllığı 2010 verilerine göre meydana gelen trafik kazalarında sürücü hataları %90’lık bir oranla ilk sırada geliyor. Trafik kazalarında gerçekleşen ölüm ve yaralanmaların yanı sıra ortaya çıkan ekonomik kayıplar, trafik kazalarını ülkenin en önemli sorunlarından biri yapmaya devam ediyor. Sadece 2012 yılında oluşan 1 milyonu aşkın kazanın 116 bininde ölüm ya da yaralanma meydana gelirken, bu kazalarda 4 bini aşkın yurttaş yaşama gözlerini yumdu, 211 bin yurttaş ise yaralandı.

Işık Üniversitesi’nde Akıllı Aktif Güvenlik Algoritmaları

Sosyal ve ekonomik bir felakete dönüşen trafik kazalarının azaltılması için harekete geçen Işık Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkin Dinçmen, araç için aktif güvenlik sistemlerinin geliştirilmesi için gerekli olan algoritmalara odaklandı. Işık Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünde süren çalışmada aktif güvenlik algoritmaları geliştirilirken, bilgisayar ortamında yapılan simülasyon çalışmaları ile algoritmaların performansının yükseltilmesi sağlanıyor.

İstatistiklere yansıyan kazaların azaltılması için öncelikli olarak atılması gereken adımların altını çizen Erkin Dinçmen, “Kaza sayısını, dolayısıyla ölüm ve yaralanma oranlarını buna bağlı olarak oluşan ekonomik kaybı azaltmak için ilk adım sürücü hatalarını önlemeye dönük olmalıdır. Türkiye’de kazaların neredeyse tamamı önlenebilir sürücü hatalarından oluşuyor. Sürücü eğitimi ve geliştirilmesine yönelik adımların yanı sıra sürücülerin araç içi hâkimiyetlerini kaybetmelerini önleyecek araç içi aktif güvenlik sistemlerinin geliştirilmesi de hayati önem taşıyor” dedi.

Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan aktif güvenlik sistemlerinin geliştirilmesi ve sürücü/araç kaynaklı kaza oranının ortadan kaldırılması öncelikli önem taşıyor. Aktif güvenlik sistemleri ihtiyacı ilk kez 1978 yılında Anti Blokaj Fren Sistemleri ile (ABS) ortaya çıktı. Tekerlek hızlarını denetleyerek tekerleklerin kilitlenmesini önleyen ABS, taşıtın çekişi sağlayan tekerleklerinin hızlanma esnasında patinaj yapmasını engelleyen Çekiş Kontrol Sistemi (TCS) sistemleri ve son olarak 1995 yılında geliştirilen Elektronik Stabilite Programı (ESP) ile aktif sürüş güvenliği yeni bir boyut kazandı.

Aktif güvenlik sistemleri mükemmeli arıyor

Makine, Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği programlarının bir birleşimi olan Mekatronik Mühendisliği programı bünyesinde süren çalışmada geliştirmekte olan aktif güvenlik algoritmalarıyla, ABS frenleme, savrulma önleyici kontrolve devrilme önleyici kontrol çözümleri üretiliyor.

Işık Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nde süren çalışma, yol koşulları bilgisine ihtiyaç duymadan optimum frenleme performansını sağlayacak ABS kontrol algoritmaları geliştiriliyor.

Geliştirilen algoritmaların temeli güvenlik sitemleri içindeEkstremum Arama Algoritması olarak adlandırılan yönteme dayanıyor. Bu yöntemle geliştirilen aktif güvenlik sistemi, acil durum frenlemesinde ihtiyaç duyulduğu gibi bilinmeyen yol koşullarında tekerlek ile yol arasındaki frenleme kuvvetlerinin maksimize edilmesi sağlayacak.

Çalışmanın diğer ayağı olan savrulma önleyici kontrol algoritmaları ise kazaların en önemli nedenlerinden biri olan savrulmaları önleyici çalışmaları içeriyor. Yol koşullarına bağlı kalmaksızın güvenli hız sınırını belirleyen algoritmalarla yol koşulunun ölçülmesine gerek kalmadan her yol koşulu için kontrolörün doğru anda müdahale edeceği bir yöntem geliştirilmekte.

Işık Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümünde sürdürülen aktif güvenlik algoritmaları çalışmasının bir diğer ayağı ise oluşan kazalarda en fazla can kaybına yol açan devrilmeleri önceden tespit eden ve araca müdahale eden güvenlik sistemlerinin geliştirilmesine odaklandı. Devrilme önleyici algoritmalarla, araçların yanal ivmesi, yalpa açısı gibi parametreler seyir süresince gözlemlenerek tehlikeli bir durum tespit edildiğinde aktif süspansiyon, frenleme, direksiyona müdahale gibi yöntemlerle devrilme tehlikesi olmadan aracın güvenle yoluna devam etmesini sağlayacak çözümler geliştiriliyor.

Işık üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin bu yıl öğrenci alan Otomotiv Mühendisliği programıyla alışveriş içinde sürecek olan çalışma, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olan otomotiv alanında yaratıcı mühendislik çalışmalarını destekleyen aktif güvenlik sistemlerini de hayata geçirecek. Geliştirilen algoritmalar gerçekleştirilen simülasyonlarla desteklenerek üretim sürecine katkı sağlayacak ve kazaları en aza indirecek sistemlerin geliştirilmesini hedefliyor.

Haberin Devamı
Advertisement
Yorum yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Ingo Steinkrüger, Interroll’un yeni CEO’su oldu

Yayın tarihi

-

Yazar:

Halihazırda thyssenkrupp System Engineering CEO’su olan Ingo Steinkrüger (48), 1 Mayıs 2021 tarihinde Interroll Group CEO’su olarak, geçen Haziran emekliliğini açıklayan ve Interroll Yönetim Kurulu’nun bir sonraki Yönetim Kurulu Başkanı olarak aday gösterileceği Paul Zumbühl’ün ardından göreve başlayacak.

Proje ve ürün, otomasyon, mühendislik ve üretim teknolojisi alanlarına odaklı 20 yılı aşkın yönetim ve teknik uzmanlığı bulunan Ingo Steinkrüger, son derece rekabetçi otomotiv endüstrisinde de kapsamlı küresel satış ve hizmet deneyimine sahip. Kendisinin Köln Üniversitesi’nden makine mühendisliği (üretim teknolojisi) ve endüstri mühendisliği alanlarında diploma dereceleri bulunuyor.

Ingo Steinkrüger thyssenkrupp Group kariyerine 2000 yılında Johann A. Krause Maschinenfabrik GmbH’de satış/proje yöneticisi olarak başladı.  Proje yönetimi, iş geliştirme, hizmet işletmesi ve küresel müşteri yönetimi alanlarında birkaç farklı başarılı yönetim pozisyonunda bulunduktan sonra Küresel Satış & Hizmet’ten sorumlu başkan yardımcısı sorumluluğunu aldı. 2016’nın ortasından itibaren devam eden başarısı sayesinde Steinkrüger 1.1 milyar Euro satış rakamına, 4,600 çalışana ve dünya üzerinde 15 farklı lokasyona sahip thyssenkrupp System Engineering’in CEO’su olarak atandı.

“Stratejik odak noktası Interroll için büyük önem arz eden dijitalleşme ve teknoloji platformu gibi geleceğin konuları ile birlikte küresel satışlar ve hizmet işletmelerindeki başarısı Yönetim Kurulumuzu ikna etmeye yeten Ingo Steinkrüger ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz,” diyor Interroll Holding AG Yönetim Kurulu Başkanı Urs Tanner. “Bu atama çok özenli bir seçim sürecinden ve en iyi adayı bulmak adına hem yurtiçi hem de yurtdışında gerçekleştirilen küresel bir araştırma sonrasında gerçekleştirildi.”

“Ingo Steinkrüger ile birlikte, olağanüstü teknolojik uzmanlığının yanında güçlü müşteri odaklılığı ve kurumsal kültür ve değerlerimizle uyuşacak yapısı ile kendini kanıtlamış ve başarılı bir lider sahibi olduk,” diyor Interroll Worldwide Group CEO’su Paul Zumbühl. “Büyümemizi sürdürmek ve şirketimizle çalışanlarını uzun dönem stratejimizle bir üst seviyeye çıkararak yönetmek için gerekli en iyi ön koşullar zaten bunlardır.”

“Interroll Group yönetimini devralmak ve şirkete kendi deneyimimi katmak için sabırsızlanıyorum,” diyor Interroll’un yeni CEO’su Ingo Steinkrüger.” Amacım Paul Zumbühl’ün başarılı işlerini devam ettirmek ve çalışanlarımızla birlikte şirketimizin büyüme yolculuğunu müşteri odaklılığı ve teknoloji platformunun daha da geliştirilmesiyle sürdürülebilir olarak güçlendirmek.”

Daha önceden açıklandığı üzere, Paul Zumbühl 2021 yılının Nisan ayında 21 yıldır yürüttüğü CEO pozisyonundan ayrılacak. Interroll Holding Ltd’nin Yönetim Kurulu kendisini 7 Mayıs 2021 yılında düzenlenecek Interroll Olağan Genel Kurulunda şirket hissedarlarına bir sonraki Yönetim Kurulu Başkanı adayı olarak sunacak. Kurul, seçimin onaylanması durumunda kendisini Aktif Yönetim Kurulu Başkanı olarak atayacağını da duyurdu. Bununla birlikte, şu anda görevde olan Interroll Yönetim Kurulu Başkanı Urs Tanner ise geçiş sürecinin ilk yılında efektif kontrol ve gözetim ile şirketin kendini kanıtlamış yönetim yönergelerine uygunluk sağlamak adına Baş Bağımsız Direktör olarak seçime girecek. İki yılın ardından, 2023 yılında, aktif yönetim kurulu başkanı görevleri olağan yönetim kurulu başkanının görevlerine geri dönecek.

Haberin Devamı

Haberler

Rasyotek’in yeni CEO’su Muhammet Nezif Emek oldu

Yayın tarihi

-

Yazar:

Farklı sektörlerden 1000’den fazla kuruma verdiği hizmetlerin yanı sıra, Türkiye’nin önde gelen ilk 500 şirketi içerisinde yer alan 80 kuruluş ve 40 farklı holdinge de birçok referans proje sunan Rasyotek’te üst düzey bir atama gerçekleşti. Finans, perakende ve teknoloji gibi pek çok sektörde yönetici pozisyonlarında görev yapan Muhammet Nezif Emek, Rasyotek’in yeni CEO’su oldu.

“Teknolojik İnsan” mottosuyla Türkiye’nin birçok sektöründeki yüzlerce firmaya bütünleşik hizmetler sunan Rasyotek’in CEO’luk görevine Muhammet Nezif Emek getirildi. Finanstan üretime, perakendeden teknolojiye kadar pek çok farklı sektörde 20 yılı aşkın yönetim tecrübesi bulunan Emek, Rasyotek ve Rasyotek’in tüm iştiraklerinin tam yetki ile yönetilmesi ve büyütülmesinden sorumlu olacak.

Dijital dönüşümde akla gelen ilk firmalar arasına girme hedefine odaklanacağız

Farklı sektörlerdeki yönetim tecrübesini Rasyotek’e aktaracağını belirten Emek, “Rasyotek ile perakendeden, sağlık bilişim sistemlerine, siber güvenlikten, hukuki danışmanlığa kadar faaliyette bulunduğumuz her alanda kalite standartlarından ödün vermeden çalışacağız. Uzmanlık alanlarımızla işletme ve sektörlere katma değer yaratmaya ve istihdamı artırmaya devam edeceğiz. Tüm bunların yanı sıra Rasyotek’in, Türkiye ve dünyada dijital dönüşümde akla gelen ilk firmalar arasına girme hedefine daha fazla odaklanacağız” şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Haberler

Türk Prysmian Kablo, sürdürülebilir bir gelecek için dünyayı teknoloji ile birbirine bağlayacak

Yayın tarihi

-

Yazar:

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapında lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle sürdürülebilir kalkınmayı hedefliyor. Bu zamana kadar birçok projeye adını yazdıran Şirket, 2021 yılında da sürdürülebilirlik performansını tüm değer zinciri boyunca devam ettirecek proje ve yatırımlara imza atmayı amaçlıyor.

Mevcut üretim ve tüketim dinamiklerinin sınırlı kaynaklar karşısında denge oluşturmasını esas alan sürdürülebilirlik, değişen tüketici davranışları karşısında şirketlerin de dönüşümünü hızlandırıyor. İş dünyasının bu değişim rüzgarına entegre olmasının bir tercih değil zorunluluk olduğunu söyleyen Türk Prysmian Kablo CEO’su Cinzia Farisè, şirket olarak 2021 yılında, belirledikleri hedefler doğrultusunda sürdürülebilirlik çalışmalarına ağırlık vereceklerini belirtti.

“Şirketler sadece ortaklarına değil topluma karşı da sorumludur”

Sürdürülebilirliğin şirketleri ve iş yapış modellerini yeniden şekillendirdiğini ifade eden Türk Prysmian Kablo CEO’su Cinzia Farisè; “Sistemler değişiyor, kurallar yeniden yazılıyor. Eski düzene baktığımızda şirketlerin birincil gayesinin kar elde etmek olduğunu görüyoruz. Bugün ise kar elde etme mekanizması toplumsal çıkarlar ile paralel ilerliyor. Şirketler sürdürülebilirlik politikaları gereği ekonomik olarak büyürken, topluma sağladıkları katma değer ile farklı bir noktada konumlanmayı başarıyor. Biz Prysmian Group çatısı altında attığımız her adımda sürdürülebilirliği temel argümanımız olarak kabul ediyor, sorumluluğumuzun sadece şirket ortaklarına değil, toplumsal ortaklarımıza karşı olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. Ekonomik açıdan büyüme hedeflerinin yanı sıra sosyal ve çevre konularının da şirket konularına dahil edildiği bir yönetim anlayışını benimsiyoruz. 2021 yılı için de en büyük hedefimiz sürdürülebilir bir gelecek için dünyayı birbirine teknoloji ile bağlamak” dedi.

Üretim Akademisi ve Online Kablo Eğitimi ile sektöre nitelikli iş gücü kazandırıldı

Sürdürülebilirliğin temelinde toplum yararını korumak ve kendi çıkarlarını toplumun çıkarları üstünde görmemek olduğunun altını çizen Cinzia Farisè; “Biz sürdürülebilirliğin omurgasını oluşturan toplumsal fayda kriterini şirket olarak bir sosyal sorumluluk bilinciyle yorumluyor, bu konuda hayata geçirdiğimiz projelerle daha iyi bir dünya ve gelecek için çalışıyoruz. 2020 yılı bu anlamda bizim için çok verimli geçti. Bursa Mudanya’da bulunan fabrikamızda  gelecekteki üretim müdürlerinin ve fabrika direktörlerinin yetiştirilmesi amacı ile kurulan ve Grubumuz içerisindeki akademiler arasında 4 Mükemmeliyet Merkezi’nden biri olan Üretim Akademisi’nde bugüne dek 32 ülkeden 400’den fazla kişiye eğitim verdik. Bunun yanı sıra Türkiye’de bir ilk olan online kablo eğitimi ile binlerce kişinin yararlanabileceği dijital bir platform kurduk. Öğrencilerin ve akademisyenlerin yanı sıra, elektrik alanında çalışan mühendisler ve teknisyenler gibi sektör profesyonellerinin de ücretsiz yararlanabildiği online eğitim özellikle de pandemi sürecinde sektörün mesleki gelişimine katkı sağladı” dedi.

Gönüllülük esasına dayanan projelerle daha çok insana dokunacağız

Prysmian Group’un global vizyonu doğrultusunda sürdürülebilirliğin en hassasiyetle yaklaştıkları konuların başında geldiğine dikkat çeken Cinzia Farisè; “Sosyal sorumluluk kapsamında, son 3 yıldır imzamızı taşıyan ve artık gelenekselleşen bir projemiz var, ‘Mutluluk Kumbarası. Gönüllülük esasına dayanan ve çalışanlarımızın desteğiyle sürdürdüğümüz bu proje ile bu sene başında Şanlıurfa Viranşehir’de 168 çocuğumuzun kışlık ihtiyaçlarını karşılarken eğitim için gerekli malzemeleri de sağladık. Bizim için bir çocuğun yüzündeki gülümsemenin sebebi olabilmek birçok şeyden çok daha değerli. Bu projeye 2021 yılında ve sonrasında da devam etmeyi ve daha çok çocuğun hayatına dokunabilmeyi hedefliyoruz. Gönüllülük esasına dayanarak gerçekleştirdiğimiz bir diğer projemiz hayati önem taşıyan ve her vatandaşın farkındalık kazanması gerektiğini düşündüğümüz bir konu olan kan bağışı. Türk Kızılay iş birliğinde gerçekleşen bu projede 63 gönüllü çalışanımız kan ihtiyacı olan binlerce kişiye umut olmak hedefiyle kan bağışında bulundu. Aynı zamanda 187,5 saatlik çalışma kapsamında yangın sebebiyle zarar gören Mudanya’da fidan dikme etkinliği gerçekleştirdik. Kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’nın (KAÇUV) İstanbul Pendik’te inşa ettiği ve açılışını yaptığı 2. Aile Evi’ne kablolarımızla hayat verdik. Aynı şekilde sürdürülebilirlik temeline dayanarak “Denize en çok mavi yakışır” mottosuyla Bursa Mudanya’daki fabrikalarının önündeki sahili temizledik. 2 saatte sahilden 320 kg çöp topladık. Biz Türk Prysmian Kablo olarak aynı hassasiyetle hareket etmeyi, kurumsal sosyal sorumluluk projelerimiz ile her alanda var olmayı 2021 yılında da sürdüreceğiz” dedi.

Haberin Devamı
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2019 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com