Binanızın çatısına yaptıracağınız su yalıtımıyla yemyeşil bir bahçeye de sahip olabileceğinizi biliyor musunuz? Çatınızdan kar ve yağmur suları sızmazken, rengarenk çiçeklerinizi dilediğiniz gibi büyütebilirsiniz.

Bituder YK Bas. Burhan Karahan 9

Çiçek yetiştirmek için artık bahçeye ihtiyacınız yok. Çatınızda dilediğiniz gibi bir bahçe oluşturmak sizin elinizde. Bunun için yapmanız gereken tek şey çatınıza bahçe çatı uygulamasıyla su yalıtımı yaptırmak. Kar ve yağmur sularıyla su yalıtımınız mücadele ederken, siz de çiçeklerinizi istediğiniz gibi büyütebilirsiniz.

Hızlı kentleşmeyle birlikte yeşil alanların azaldığına dikkat çeken Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği (BİTÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan, bahçelerin artık çatılara taşındığını belirtti. Bugüne kadar binaların unutulan ve çoğu zaman değerlendirilmeyen çatılarının bahçe çatı uygulamasıyla yeşil birer alana dönüştürülebileceğini vurgulayan BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan: “Bahçe çatı uygulaması, binalara değer katan ama uygulaması bir o kadar incelik isteyen bir iş. Sürekli su, nem, toprak içinde çözünen kimyasallar ve bitki köklerinin yıpratıcı etkilerine maruz kalacak olan bahçe çatılar için nitelikli su yalıtımı malzemelerinin kullanılması gerekiyor. Kullanılacak malzeme bir taraftan çatıdan kar ve yağmur sularının binaya geçmesini diğer taraftan da bitki köklerinin binaya zarar vermesini engellemeli. Bu noktada bitümlü örtüler büyük avantajlar sunuyor” diye konuştu.

Bitümlü su yalıtım örtülerinin yüksek çekme ve basınç mukavemetine sahip olmasıyla bahçe çatı uygulamalarında en etkili malzemelerden biri olduğunu belirten BİTÜDER Başkanı Burhan Karahan, “Bitümden üretilen su yalıtımı örtüleri, binalarda çok uzun süre dayanımı olan, bazı detaylarda alternatifi olmayan bir ürün. Çok düşük ve yüksek sıcaklıklarda dahi esnekliğini koruduğu için çatlamıyor, bu nedenle her iklim kuşağında güvenle kullanılabiliyor. Su geçirimsizliği en üst düzeyde olan bitümlü su yalıtımı örtüleri, bu yapısı sayesinde bahçe çatı uygulamasında da avantajlar sunuyor. Bahçe çatı uygulamasıyla çatınızda dilediğiniz meyveyi, sebzeyi ya da çiçeği yetiştirmek, uygun bitki türünü seçerek oksijen kaynağı haline getirmek artık sizin elinizde” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Riskli yapı tespiti yapan kuruluşlara çeki düzen getirildi

  Kentsel dönüşümde uygulamadan kaynaklanan duraksamaların önlenmesi için Uygulama Yönetmeliğinin bazı maddeleri…

Nisan ayından sonra gelen faizlerdeki indirim, emlak piyasasını canlandırdı

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve bankaların hizmete sunduğu alternatifli konut kredisi…

3M, Energy Star Ödülü’ne 10. kez layık görüldü

    3M, EPA Energy Star Sürdürülebilir Mükemmellik Ödülü’ne art arda 10.…

5 Büyük sektörden 20,8 milyar dolar ihracat

Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (HISİAD) düzenlediği ‘Dernekler Buluşması’ Mobilya Aksesuar Sanayicileri…